Váš železničný portál
Registrovať sa

Otvorenie novej Berlínskej stanice sa skončilo tragédiou (foto)

Zahraničie 27.5.2006 3:50 Juraj Streber Zobrazené: 1342

Symbolické stlačenie tlačidla malo otvoriť brány novej stanice. Namiesto toho vypadol na 3 minúty elektrický prúd. Ako keby to niečo signalizovalo. Nadšenie z otvorenia stlmil na záver slávnosti útok 16 ročného chlapca, ktorý dobodal 26 ľudí… Presne podľa plánu zastavil o 18.03 v útrobách novej stanice prvý ICE vlak. Keď z neho vystúpila spolková kancelárka Angela Merkel, údiv sa jej dal čítať z tváre…

Po krátkom zhliadnutí novej haly, sa spolu so šéfom DB Hartmutom Mehdorom vybrali po jednom z mnohých eskalátorov na slávnostný akt otvorenia stanice. Jeho hostia pôsobia pokojne, ich oči oddychujú na priehladnej strechce stanice, ktorá sa v nedeľu stane novou točňou na severe Nemecka.

Nemecká kancelárka nazvala stanicu vo svojom príhovore mostom, ktorý spojí nie len Berlín s Európou zo všetkých možných smerov, ale symbolicky aj kedysi pred 17 rokmi rozdelený východ a západ Berlína.

Negatívne hlasy otvorenia stanice neostali nevyslovené. Architekta stanice, ktorý žaluje DB pre zmenu jeho návrhu, šéf DB vo svojom príhovore nespomenie. Urobí tak až primátor Berlína Wowereit, ktorý mu zablahožel k úžasnému dielu.

Nakoniec nebežalo všetko podľa plánu. Symbolické stlačenie tlačidla prepálilo poistku a namiesto otvorenia dverí stanice táto na 3 minúty zhasla a hlasy stíchli.

Po 122 rokoch prvýkrát nebudú zastavovať diaľkové spoje v stanici Berlín Zoo, rovnako dôjde aj k odpojeniu diaľkovej dopravy od berlínskeho letiska Schönefeld.

Celkovo sa slávnosti zúčastnilo okolo pol milióna zvedavcov.

Slávnostné otvorenie sa skončilo tragicky

Otvorenie novej stanice prinieslo so sebou aj negatívne správy. Len 16 ročný chlapec v amoku dobodal 26 ľudí na slávnosti, z toho 6 sú zranení ťažko. Ich počet sa však môže zvýšiť. Páchateľa zadržala polícia, jeho motív je však neznámy.

Okrem traumy a zranení aj HIV?

Jedna z obetí útoku pri príležitosti otvorenia novej berlínskej stanice bola infikovaná vírusom HIV. Nakazenie následne bodnutých obetí nie je isté, ale nemôže byť ani vylúčené. Preto miestna polícia predovala všetkých prepustených zranených a zúčastnených záchranárov aby sa podrobili krvným testom. O vývoji udalosti vás budeme naďalej informovať.

Zdroj: n-tv, N24

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *