Váš železničný portál
Registrovať sa

Oslavy 160. výročia príchodu prvého vlaku na územie Slovenska úspešne začali!

Reportáže 10.2.2008 23:00 administrator Zobrazené: 1829

  O ich odštartovanie sa postaral Klub historickej techniky vo Zvolene jazdou nostalgických vlakov na trati Zvolen – Krupina – Šahy a späť, ktorá je pre osobnú dopravu zastavená už 5 rokov.

Železnice na území dnešného Slovenska začali písať svoju históriu 20. augusta 1848, keď po novovybudovanej trati Uhorskej centrálnej železnice prišiel z Viedne do Bratislavy prvý parný vlak. V tomto roku uplynie od tejto významnej udalosti 160 rokov. Oslavy tohto výročia sú rozvrhnuté počas celého roka s tým, že ich vyvrcholenie sa uskutoční v lete.

Práve Zvolenčanom pripadla česť odštartovať tieto veľkolepé oslavy, a preto sa nenechali zahanbiť. V sobotu 9. februára 2008 uskutočnili jazdy mimoriadnych historických vlakov na trati Zvolen – Šahy. Nostalgickou jazdou si Zvolenčania pripomenuli nielen 160. výročie príchodu prvého parného vlaku na naše územie, ale aj 100. výročie parného rušňa 422.0108, ktorého familiárne prezývajú Malý býček. Taktiež si pripomenuli 60. výročie od výroby motorového vozňa M 131.1053 a napokon aj 10. výročie oficiálnej činnosti občianskeho združenia KHT.


Pomaranč T678.0012 pripravený na odchod! Zvolen, Foto: peto5o

Atraktívna akcia prilákala vyše 1000 návštevníkov z celého Slovenska a zo zahraničia. Jazde mimoriadnych vlakov sa potešili aj obyvatelia okolitých obcí. Mnohí z nich so smútkom konštatovali, že podujatie pripadlo na obdobie, keď pred piatimi rokmi bola na tejto krásnej trati zastavená osobná doprava.


Pomaranč na čele historického vlaku bol pre fotografa pri výjazde z Neresnického tunela príjemným prekvapením. Foto Garin.


Fotografovi sa podarilo pohotovo zareagovať aj na Malého býčka, ktorý sa ocitol nečakane oproti plánu na konci súpravy. Foto Garin.


Unikajúca para pripomínala časy dávno minulé. Foto Mysxo_SN


„Dymiaci“ pomaranč? Nie, to len Malý býček usilovne vypomáhal svojmu mladšiemu motorovému bratovi po odchode zo zastávky Podzámčok. V minulosti sme boli častými svedkami podobných efektov, keď sa k parnému rušňu pridával na príprah motorový stroj. Stávalo sa to najmä na sklonku parnej éry. Foto Garin.


Zaujímavé radenie prvého vlaku upútalo najmä fotografov, ktorí využili každú možnú príležitosť na fotografovanie. Inak tomu nebolo ani u tých, ktorí akciu mapovali z auta. Sychravé doobedňajšie počasie však nikoho neodradilo a predpoklad slnečného dňa sa napokon príchodom vlaku do Krupiny aj naplnil, čo potešilo nielen fotografov a filmárov. V Krupine bol vlak doslova „bombardovaný“ množstvom médií a tunajších obyvateľov, ktorí neskrývali radosť.


Malý býček pred malebnou panorámou obce Dobrá Niva. Foto Garin.


Nadšená babičká máva RAILPAGE tímu. Foto peto5o


Pomaranč chvíľku oddychuje v Sása – Pliešovciach. Foto petoo5o


Motorový vláčik opúšťa stanicu Sása – Pliešovce. Foto Garin.


Hoci na väčšine fotospotov sa fotografi doslova tlačili, pri krásnom moste ponad rieku Ipeľ neďaleko cieľovej stanice Šahy sme sa stretli len s priateľom Csabom z Budapešti. Foto Garin.


M131.1053 pri obiehaní súpravy na železničnej stanici v Šahách. Snímka evokuje predstavu, že motorka prichádza z maďarského Drégelypalánku … čo nie je dnes, môže byť o pár rôčkov. Foto Garin.


M131.1053 a osobáčik v podobe 810.542, Šahy, Foto: Mysxo_SN


Motorák odchádza zo Šiah. Foto Peto5o

Obrovský záujem o jazdu motorovým vlakom do Šiah a späť milo zaskočil aj organizátorov. Po viac než hodinovej jazde napokon motorový vlak prišiel do pohraničného mestečka Šahy. Nejeden cestujúci využil voľný pohyb, ktorý umožňuje Schengenská dohoda a peši sa prešli po telese zrušenej trate Šahy – Drégelypalánk. Tesne pred odchodom vlaku späť do Krupiny prišiel do Šiah aj osobný vlak 6057 z Čaty v podobe motorového vozňa 810.542 ZSSK.


Motoráčik opúšťa sympatické juhoslovenské mestečko a smeruje do Krupiny. Koľaj v popredí patrí k trati do Čaty. Vďaka otvoreným hraniciam bolo možné zachytiť prejazd vláčika z maďarského územia. Foto Garin.


Pomaranč s Malým býčkom na moste pod Kňazovou horou pri Krupine. Foto
Garin.

V lúčoch zapadajúceho slnka bolo možné sledovať návrat preplneného nostalgického motorového vlaku v zložení M131.1053 + CDlm späť do Krupiny. V Krupine už čakal pripravený druhý vlak, na čele s rušňom T 678.0012 prezývaným pomaranč. Spolu s Malým býčkom opustili krátko pred 16-tou hodinou Krupinu a vydali sa na spiatočnú cestu do Zvolena, kam prišli so svojím vlakom počas pokročilého večerného súmraku. Motorový vláčik, ktorý nasledoval za nimi prišiel do Zvolena už potme.


Motorák sa blíži ku Krupine. Foto Mysxo_SN


M131.1053 prechádza cez priecestie neďaleko Krupiny. Foto peto5o


Príchod do stanice Sása – Pliešovce tesne pred západom slnka za kopce Štiavnických vrchov. Foto Garin.


Stlačenie spúšte fotoaparátu v pravý okamih, keď príprahový pomaranč vystúpil zo záberu, spôsobilo zrod snímky s Malým býčkom, akoby bol na čele vlaku sám. Snímka Garin.


V posledných lúčoch zapadajúceho slnka … Foto Garin.


Nám nezostávalo už nič iné než sa rozlúčiť s mnohými priateľmi a organizátorom poďakovať za príjemne strávený deň a popriať im veľa podobných vydarených akcií.

Autori: Mysxo_SN, Garin, peto5o

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Oslavy 160. výročia príchodu prvého vlaku na územie Slovenska úspešne začali!

Fear zo dňa 11.2.2008 8:59

Zdravim chlapi,
velmi pekne fotecky hlavne ta M131 na priecesti excelentne ! Inac pozrel som si vsetky reportaze z tejto akcie aj na vasich zevraj „spriatelenych weboch“ :good: ako pise Andy ale zasa Vam to vyslo najlepsie. :angel

Reagovať

Garin zo dňa 11.2.2008 16:46

Dobrý deň, fotoreportáže z akcie zverejnili aj ďalšie webové stránky. Všetky sa oplatí pozrieť, pretože poskytujú kvalitné a osobité pohľady na spomínanú akciu. Autori zvolili odlišné koncepcie spracovania a poskytli tak čitateľom možnosť získať pestrofarebný pohľad na vydarené podujatie.

vlaky.net
zeleznicne.info

Reagovať

Fear zo dňa 13.2.2008 11:58

Verim, ze vsetkym ide o to aby sa tato trat nezrusila ale pripada mi to ako robenie reklamny zacinajucej stranky, ktora ma povedzme neistu buducnost…

Reagovať

Andy zo dňa 13.2.2008 18:48

Milý Fear,
ak ti ten link vadí, tak sa prihlás pod svojím oficiálnym nickom a vymaž to.
Začína mi to tu pripadať, že vrana k vrane sadá… :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *