Váš železničný portál
Registrovať sa

Oravská lesná železnica oficiálne v prevádzke

Reportáže 3.6.2008 22:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 2429

 V sobotu 31. mája 2008 došlo k slávnostnému otvoreniu Oravskej lesnej železnice. Tento slávnostný deň bol venovaný predovšetkým tým, ktorí sa o zvonu sprevádzkovanie tejto železnice najviac zaslúžili. Otvorenie pre verejnosť sa konalo nasledujúci deň a to v nedeľu 1. júna 2008.

Doplnené fotky.

HISTÓRIA

Známa Kysucko – oravská lesná železnica sa začala budovať začiatkom 20. storočia a to ako dve nezávislé lesné železnice s rozchodom 760 mm. Na stavbe Oravskej lesnej železnice sa zúčastnili aj vojnoví zajatci a do prevádzky bola uvedená v lete roku 1918. Kysuckú lesnú železnicu, vzdialenú len 8 km od oravskej lesnej železnice, sprevádzkovali na jeseň roku 1918. Tieto železnice slúžili výhradne na ťažbu a zvoz dreva z ťažko dostupných hornatých kútov tejto malebnej krajiny. Ťažba dreva predstavovala obživu a hlavnú časť príjmov tunajšieho obyvateľstva. Oravská lesná železnica nemala pripojenie na verejnú železničnú sieť a tak sa v roku 1924 rozhodlo, že systémom 5. úvratí cez sedlo Beskyd sa táto železnica pripojí na už jestvujúcu železnicu na Kysuciach. Spojovacia trať bola dokončená 1.12.1926 a prevádzkové povolenie bolo ministerstvom železníc ČSR udelené vo februári 1928. Spojením Oravskej a Kysuckej lesnej železnice vznikol jeden integrovaný dopravný systém, na hlavnom úseku Oščadnica – Lokca, dlhý viac než 60 km.

V druhej polovici 60. rokov 20. storočia zažívala Kysucko – oravská lesná železnica svoju najväčšiu krízu. Keďže železnica v porovnaní s nákladnými automobilmi nebola dostatočne pružná a jej prevádzka bola príliš nákladná, tak sa Odbor dopravy Krajského národného výboru rozhodol železnicu k 1.1.1969 uzavrieť a demontovať ju v III. etapách naplánovaných v rokoch 1969 až 1971. Vyhlásenie časti Kysucko – oravskej lesnej železnice v úseku Chmúra – Beskyd – Tanečník za kultúrnu pamiatku v r. 1972, na poslednú chvíľu zabránilo likvidácii tohto pozoruhodného technického diela. Zachovaný však zostal len malý zlomok rozsahu trate. Z pôvodných viac než 110 km lesnej železnice bolo rozhodnuté ponechať len okolo 8 km. Jednalo sa de facto o spojovací úsek, vybudovaný v r. 1926 za účelom spojenia Oravskej a Kysuckej lesnej železnice.


ČKD 1441/1928 „Gontkulák“ pred depom v Oščadnici dňa 16.3.1972. Foto: J. Slavík, www.kruzok.sk

Oravská lesná železnica ostala zachovaná na úseku sedlo Beskyd – stanica Tanečník. Ocitla sa bez majiteľa a bez zaručenej údržby. O záchranu chátrajúcej pamiatky sa starali hlavne dobrovoľníci. Oravské múzeum preto prevzalo správu zachovaného úseku v r. 1986 a v r. 1988 vypracovalo ideový zámer na obnovu tejto pamiatky, spojený s majetkovo – právnym vysporiadaním trate a budov v areáli stanice Tanečník. V auguste 1992 bola uzavretá dohoda medzi Oravským múzeom P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Kysuckým múzeom v Čadci o generálnej obnove celej zachovanej časti lesnej železnice na území oboch regiónov. Sľubnú spoluprácu prerušila nepriazeň živlov. V r. 1997 bola trať na kysuckej strane ťažko poškodená povodňou a zosuvom pôdy. Existujúce zdroje boli presmerované na opravu poškodených častí a obnova trate Oravskej lesnej železnice bola odložená na neurčito. Napokon až od roku 2003 začalo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava systematické práce na obnove lesnej železnice, ktoré trvali až dodnes a celkové náklady na obnovu sa vyšplhali do výšky 25 miliónov slovenských korún.

Stála expozícia Oravskej lesnej železnice na Tanečníku. Foto: www.oravamuzeum.sk

OTVORENIE

Na sobotu 31. mája 2008 naplánovalo Oravské múzeum slávnostné otvorenie prevádzky na tejto lesnej železnici. VIP pozvánky na toto otvorenie obdržali všetci tí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžili o znovu sprevádzkovanie tejto malebnej oravskej lesnej železnice. Pozvánku na slávnostné otvorenie prijal aj generálny riaditeľ ZSSK, či predseda Žilinského samosprávneho kraja a množstvo iných rôzne vysoko postavených osobnosti. Po 5 ročnom úsilí, počas ktorého sa zrekonštruovalo množstvo statických i dynamických objektov OLŽ, bol dôvod na oslavu…


Bývalý riadiací vozeň rady 911 z TREŽ v súčastnosti prevádzkovaný na OLŽ. Foto: sallynko


Drezína pri návrate zo sedla Beskyd. Foto: Jirka_p


Zaujímavý náter jazykov výhybiek na OLŽ. Foto: Mysxo_SN


Nové spojovacie ústrojenstvo prispôsobené podmienkam OLŽ. Foto: Jirka_p

Opustené stanovište bývalého riadiacého vozňa rady 911. Foto: Jirka_p


Zrekonštruovaný interiér vozňa. Foto: Jirka_p

Druhý rušeň rady DH 100 na OLŽ. Foto: Jirka_p

Aj napriek tomu, že oblasť Oravskej Lesnej sa považuje za jednu z najchladnejších, tak počasie veštilo krásny slnečný a príjemný deň. Pred 10. hodinou začali prichádzať čestní hostia, ktorých vítala riaditeľka Oravského múzea. Program začal o 10-tej hodine slávnostnými príhovormi, počas ktorých padol prísľub aj na obnovu úvraťového systému. Nasledovala prvá slávnostná jazda na sedlo Beskyd. Vláčik vedený rušňom DH 100 uviazol v kilometri 9,5 na koľajniciach namastených slaninou jedným z miestnych neprajníkov. Popieskovanie koľajníc však tento problém vyriešil a tak sa mohol vláčik pomaly pobrať ďalej k sedlu Beskyd, kde už naňho čakali junáci s tlieskajúcimi bičmi. Po návrate vlaku do stanice Tanečník sa konala omša. Účastníci si taktiež mohli prezrieť aj stálu expozíciu OLŽ, ktorá sa nachádza v staničnej budove Tanečník.


VĽAVO: Rušeň DH 100 pri posune v stanici Tanečník.
VPRAVO: Vítanie hostí riaditeľkou oravského múzea.

Foto: Mysxo_SN


Obdivovanie drezín… Foto: Mysxo_SN


Junáci so svojimi plieskajúcimi bičmi sa ponáhľajú na sedlo Beskyd. Foto: Mysxo_SN


Uviaznutie vlaku v 9,5 km. Foto: sallynko


VĽAVO: Krásna Oravská lesná železnica v malebnom prostredí Oravy. Foto: Mysxo_SN
VPRAVO: Junák na sedle Beskyd so svojim plieskajúcim bičom. Foto: Jirka_p


Stanica Sedlo Beskyd plná ľudí… Foto: Jirka_p


Ako prvé sedlo opustili drezíny. Foto: sallynko


Návrat do Tanečníka. Foto: sallynko


Junáci sa pešo vracajú dole. Foto: Mysxo_SN


Keď musíš, tak musíš… Foto: Mysxo_SN


Posun spúšťaním v stanici Tanečník. Foto: Jirka_p

Po obede sme mali možnosť previesť sa vláčikom, ktorý však pre veľký záujem premával približne len do polovičky trate a naspäť sa vracal s vozňom 911.001 na čele. Takéto jazdy sa opakovali až do podvečerných hodín. Príjemnú atmosféru narušila neočakávaná búrka, ktorá sa na Oravu dostala priamo z Poľska, ale ani to neodradilo všetkých návštevníkov.


Štveranie sa hore. Foto: Mysxo_SN


Detail na rušeň rady DH 100. Foto: Jirka_p


Návrat… Foto: sallynko


Riadiací vozeň na čele vlaku pri návrate späť. Foto: Jirka_p


Na Orave krááásne, alebo na Orave dobre, na Orave zdravo… Foto: Mysxo_SN


Ďalšia jazda hore… Foto: Jirka_p


Zväčšovanie sa oblačnosti zo severu. Foto: Mysxo_SN


Rýchly návrat pred blížiacou sa búrkou. Foto: sallynko

Ešte pár metrov a sme dolu… Foto: Jirka_p

Nasledujúci deň 1. júna 2008 sa konalo otvorenie pre verejnosť, ktoré bolo taktiež spojené s bezplatnými jazdami na sedlo Beskyd, počas ktorých táto železnica povozila predovšetkým množstvo detí, ktoré netajili radosť z takejto jazdy.

Nechať sa previesť po oravskej lesnej železnici sa môžete od 1. júna 2008 až do konca sezóny, podľa cestovného poriadku, ktorý taktiež nájdete aj v platom CP vydanom ŽSR, pod číslom trate 920. Cestovné je 80,- Sk pre dospelých a 40,- pre deti.

Vláčik na čele s DH 100 opúšťa stanicu Tanečník. Foto: Martin Balkovský


Uviaznutie vlaku v 9,5 km a následné pieskovanie koľajníc. Foto: Martin Balkovský


Ani na OLŽ nesmie chýbať para. Foto: Martin Balkovský

Súvisiaci článok:
Přeprava řídicího vozu 911.901 na OLŽ Tanečník

Zdroj: Oravské múzeum
Text: Mysxo_SN
Spolupráca: Jirka_p
Foto: Mysxo_SN, Jirka_p, sallynko, Martin Balkovský

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Oravská lesná železnica oficiálne v prevádzke

sallynko zo dňa 4.6.2008 7:10

NO klobuk dole Mišo….pekne si to spracoval….reportáž ako má byť 🙂

Reagovať

Defense zo dňa 4.6.2008 8:42

Hezky to udělali, já byl vloni se podívat a to to měli ještě rozestavené, ale už tehdy mi přišlo, že jim moc nezbývá, alespoň, když porovnávám svoje fotky z loňska s těmito současnými.

Reagovať

delimon zo dňa 5.6.2008 17:14

Krásne fotky a výborná reportáž! 🙂 Dúfajme len že sa dočkáme jázd po celej dĺžke úvraťového systému.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *