Váš železničný portál
Registrovať sa

Odštartovala jubilejná 30. sezóna na Čiernohronskej železnici

AktualityFotoreportážeHistóriaPrevádzkaReportáže 9.5.2021 19:46 Mates Pleško Zobrazené: 1420

Dňa 8.5.2021 bol v depe na Čiernom Balogu od skorého rána čulý ruch. Po zimnom spánku sa začal okolo piatej ráno zobúdzať malý parný rušeň U34.904 prezývaný „Joy“. Miestni tento rušeň volajú aj „malý technický a historický zázrak“, keďže ide o najstaršiu zachovanú prevádzky schopný úzkorozchodný parný rušeň Slovenských lesných železníc. Ďalší rušeň, ktorý sa začal prebúdzať, je „Rába“ TU45.001, ktorá prišla na Čiernohronskú železnicu (ČHŽ) už okolo roku 1960.

Prvý ranný vlak o 9:30 smeroval do lesníckeho skanzenu vo Vydrove. Tvorila ho súprava ťahaná rušňom U34.904 s tromi vyhliadkovými vozňami ČHŽ, ktoré je možné pravidelne vidieť na vyhliadkových trasách z Čierneho Balogu Hrončianskou dolinou do Výhybne Šánske alebo cez futbalové ihrisko do miestnej časti Dobroč. Na žiadnej z uvedených trás vláčiky ešte nejazdia, no očakáva sa, že od 5. 6. 2021 sa bude jazdiť aj tu. Od 1. 5. 2021 sa na týchto trasách dajú požičať aj Horehronské cyklodreziny, ktoré si môžete zarezervovať na stránke https://cyklo.horehronie.sk/e-bike-pozicovna, kde o nich nájdete aj ďalšie podrobné informácie.

,,Rába“ TU45.001 prechádza cez priecestia za staničkou v Čiernom Balogu

Po návrate prvého vlaku na hlavnú stanicu ČHŽ už bola pripravená súprava s väčšou kapacitou: „Rába“ TU45.001 s dvoma vozňami typu Wrax, riadiacim vozňom z Trenčianskej elektrickej železnice a dvoma vozňami typu Bax. Táto súprava pravidelne jazdí od začiatku do konca sezóny a tak tomu bolo aj dnes, pokračovala až do večera. Nepochybne mala čo robiť, lebo už v tento deň sa zišlo veľa záujemcov. Otváracej jazde výnimočnej sezóny prialo aj počasie.

,,Joy“ U34.904 prechádza lesnícky skanzen

„Tohtoročná sezóna je pre nás jubilejná, už tridsiata v poradí,” hovorí Aleš Bílek, riaditeľ ČHŽ.  „Tešíme sa, že nastáva postupné uvoľňovanie opatrení. Samozrejme, uvedomujeme si plnú zodpovednosť. Záleží nám na tom, aby sa návštevníci u nás cítili nielen príjemne, ale aj bezpečne. Počas najbližšieho mesiaca budeme jazdiť zelenou trasou do lesníckeho skanzenu len počas víkendov. Sezónu rozbiehame opatrne, uvidíme podľa záujmu verejnosti a postupne budeme pridávať ďalšie trasy. Veríme, že júl a august pôjdeme už plnou parou vpred. Sme hrdí, že parný vláčik sa stal symbolom Čiernohronskej doliny.“

Lesnícky skanzen vo Vydrove

ČHŽ je bezpochyby najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v regióne. Táto magická úzkorozchodka priláka každoročne okolo 70 000 ľudí. Tento počet návštevníkov stačí na pokrytie prevádzkových nákladov, pretože ČHŽ je založená na dobrovoľníkoch. Nestačí to však už na modernizáciu tratí. Aj preto sa dnes parným vláčikom z Výhybne Šánske do Chvatimechu nepozrieme, no veríme, že v roku 2025 už bude trať pripravená na prevádzku električiek zo Švajčiarska.

 

Autor textu a fotografií: Tomáš Pašuth

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *