Váš železničný portál
Registrovať sa

Nový cestovný poriadok ZSSK – grafikon 2017/2018

Tlačové správy 5.12.2017 13:46 administrator Zobrazené: 11727

Železničná spoločnosť Slovensko a. s. (ZSSK), dnes predstavila Grafikon vlakovej dopravy ZSSK 2017/2018 (cestovný poriadok), ktorý bude platiť od 10. decembra 2017.

DIAĽKOVÁ A MEDZIŠTÁTNA DOPRAVA

 • Vlaky InterCity ZSSK

Najrýchlejší pár vlakov InterCity – IC 510/513, ktorý prejde trať Košice – Bratislava za 4 hodiny a 42 minút, pôjde ďalej z Bratislavy do Viedne a späť ako vlak kategórie REX. Cestujúci už nemusia v bratislavskej hlavnej stanici prestupovať, dopravca len vymení rušeň. Skráti sa aj celkový čakací čas – do Viedne o 1 minútu a späť o 3 minúty. Cesta priamym IC vlakom z metropoly východu do hlavného mesta Rakúska potrvá 6 hodín a 12 minút.
Radikálne zmeny prinesie zavedenie 160-kilometrovej rýchlosti v úseku Bratislava – Púchov, ktoré IC-čkam zrýchli cestu z Bratislavy do Trenčína na 59 minút, do Žiliny na necelé dve hodiny (01:52 – IC 510, 01:54 – ostatné IC). Celkový jazdný čas najrýchlejšieho páru IC 510/513 zostane zachovaný, pri ostatných IC vlakoch medzi Bratislavou a Košicami sa skráti na 4 hodiny a 54 minút. Okrem toho sa zruší nedeľné IC 514, pretože všetky IC vlaky budú premávať bez obmedzení denne.

Cestovný poriadok IC vlakov platný od 10. 12. 2017:

Cestujúci budú mať zároveň možnosť zakúpiť si v pokladniciach KVC (systém komplexného vybavovania cestujúcich) lístky aj na prípojné autobusy SAD Humenné zo stanice Kysak (v pilotnej prevádzke budú 3 autobusové spoje v smere Prešov – Giraltovce – Svidník/Stropkov). Predpredaj sa spúšťa od 1. 12. 2017, neskôr bude možné zakúpiť si lístky v 30-dňovom predpredaji.

 • Trať Bratislava – Žilina – Košice

V dôsledku zvýšenia rýchlosti na 160 km/h v úseku Bratislava – Púchov dôjde k skráteniu cestovného času rýchlikov a väčšiny regionálnych rýchlikov. Cesta „šesťstovkového“ rýchlika z Bratislavy do Košíc celkovo potrvá 5 hodín a 50 minút. Dobrou správou pri rýchlikoch R 6XX je aj predĺženie prestupných časov v Bratislave na vlaky EuroCity do Prahy a z EC smerom od Prahy z piatich na 13 minút. Nočné spojenie východu so západom zabezpečí pár vlakov R 614 (17614)/615 na trase Bratislava hl. st. – Humenné, v ktorých bude celoročne radený autovozeň.

Zároveň sa menia aj názvy niektorých „šesťstovkových“ rýchlikov:

Zmena rýchlosti na uvedenom úseku sa dotkne aj väčšiny regionálnych rýchlikov s označením RR 7XX, jazdiacich na trase Bratislava – Trenčín – Žilina.

 • Trať Bratislava – Banská Bystrica/Zvolen – Košice

Čo sa týka rýchlikov na južnej trase, všetky priame vlaky Bratislava – Banská Bystrica budú aj naďalej prestriedané spojmi linky Bratislava – Zvolen – Košice. Denne tak pôjde 5 vlakov na trase Bratislava – Banská Bystrica a štyri v opačnom smere, 3 rýchliky Bratislava – Košice a štyri v opačnom smere a 1 vlak Zvolen – Košice. Systém dopĺňa 1 pár rýchlikov Ex 530/R 843 na trase z Banskej Bystrice do Bratislavy a späť, premávajúci v pracovných dňoch, ďalej nočný pár vlakov R 800/R 801 Poľana (na linke Bratislava – Zvolen – Prešov), 1 rýchlik na trase Levice – Bratislava, vedený v pracovných dňoch, ako aj posilové vlaky, premávajúce počas nedieľ: R 17840/R 17842 (Banská Bystrica – Bratislava a späť) a R 17935 (Zvolen – Košice). Vlaky budú mať v Banskej Bystrici zabezpečené prípoje do Žiliny a Ostravy a v Bratislave na vlaky EC linky Budapešť – Praha – Berlín, ako aj na rýchliky Bratislava – Žilina – Košice.

Cestovný poriadok rýchlikov „južného ťahu“ platný od 10. 12. 2017:

 

Aj na „južnom ťahu“ dôjde k zmene názvu rýchlika R 831/R 832 Tajov medzi Bratislavou a Banskou Bystricou, ktorý ponesie názov Amazon.

Rýchliky na nadväznej trase (Zvolen) – Banská Bystrica – Žilina – (Ostrava) budú premávať v dvojhodinových intervaloch. Úsek celkovo obslúži 9 párov vlakov vrátane posilovej trasy. Rýchliky budú mať v Banskej Bystrici prípoje na vlaky do/z Bratislavy a vo Zvolene na Bratislavu a Košice. Vo Vrútkach budú nadväzovať na vlaky linky Bratislava – Žilina – Košice a v Žiline na vlaky smerujúce do Prahy.

 

Medzištátne vlaky ZSSK budú zabezpečovať priame spojenia prevažne do krajín susediacich so Slovenskom. Výnimkou budú len priame vlaky EC do Berlína a Hamburgu. Hlavnými destináciami zostávajú Viedeň, Praha a Budapešť, cez ktoré je zabezpečené umiestnenie Slovenska na železničnej mape Európy.

Na trase Budapešť – Bratislava – Praha (Berlín/Hamburg) bude aj naďalej premávať 8 párov vlakov EuroCity (z toho 1 pár na trase Budapešť – Hamburg a 1 pár trase Bratislava – Praha). Po novom však denné EC vlaky budú vychádzať a končiť v stanici Budapest Nyugati, a nie Budapest Keleti, čím dôjde k skráteniu cestovného času medzi Bratislavou a Budapešťou z 2 hodín a 42 minút na 2 hodiny a 26 minút. Nočný vlak EN 476/477 nebude mať skupinu priamych vozňov do Berlína (v Prahe však bude možnosť prestupu na prípojný vlak EC 178), priame vozne do Prahy, Krakova a Varšavy zostávajú zachované. Vo vlakoch EC 282/283 bude možné celoročne cestovať priamym lôžkovým vozňom na trase Prešov – Bratislava – Brno až po Prahu. Takmer všetky EC vlaky linky Praha – Bratislava – Budapešť budú jazdiť pod novým názvom Metropolitan. Výnimkou budú páry vlakov EC 172/173, ktorým zostane pôvodný názov Hungaria, EC 130/131 Varsovia a tradičný EC 282/283 s miernou úpravou Metropolitan Slovenská Strela.

Čo sa týka ďalších vlakových spojení medzi Slovenskom a Maďarskom, zostane zachovaná premávka dvoch párov EC vlakov na trase Košice – Miskolc – Hidasnémeti. V osobnej doprave dôjde na žiadosť nových rezidentov, dochádzajúcich denne do Bratislavy z maďarských pohraničných obcí, k obnoveniu spojenia medzi Petržalkou a Rajkou. ZSSK v spolupráci s maďarským dopravcom GySEV (Győr – Sopron – Ebenfurti Vasút Zrt.) vypraví denne 5 párov vlakov na trase Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom s prípojmi na smer Csorna – Szombathely a Győr.

Cestovný poriadok Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom – Győr/Szombathely a späť:

 

V spojení Slovenska a Českej republiky zostanú okrem spomínaných vlakov EC Metropolitan zachované aj spojenia na severe, zabezpečované šiestimi pármi vlakov na trase Žilina – Praha, ktoré budú v stanici Púchov previazané na rýchliky R 6XX. Premávku vlakov ovplyvnia rozsiahle výlukové práce. Na druhej strane dôjde k skráteniu cestovného času linky Ex 220/221 Praha – Horní Lideč – Žilina o 10 minút.

Vlaky na trase Žilina – Čadca – Ostrava/Praha budú mať v Žiline podľa nového grafikonu zabezpečené prípoje od vybraných IC vlakov (skupina vlakov Ex 14X) a od „šesťstovkových“ rýchlikov (skupina rýchlikov R 34X). V nočnej doprave na linke (Humenné) – Košice – Čadca – Praha dôjde k obmedzeniu prevádzky páru vlakov EN 444/445, ktorý bude premávať 151-krát ročne. V období mimo jeho prevádzky bude lôžkový vozeň a autovozeň na trase Poprad-Tatry – Praha radený vo vlakoch RR 762 /RR 17762 a RR 767.

 

Vlak EN 442/443 z Humenného do Prahy a späť zostane naďalej premávať denne. Pre minimálny záujem cestujúcich už nebudú nočné vlaky EuroNight zastavovať v Čadci a Kysuckom Novom Meste (za sledované obdobie vystupoval z vlaku zvyčajne jeden cestujúci, ktorý ho využíval na prepravu v rámci regiónu). Obslužnosť kraja v tom čase zabezpečia (tak ako doteraz) vlaky kategórie Os. V nočnej doprave zároveň dôjde k vzájomnému premenovaniu vlakov Slovakia a Bohemia.

Okrem predĺženia trasy najrýchlejších IC-čiek až do a z Viedne ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom ÖBB pripravila rozšírenie ponuky spojov na linke Bratislava-Petržalka – Kittsee – Wien Hbf. počas celého týždňa vrátane víkendov v hodinovom intervale.

Slabší záujem cestujúcich, ako aj pomery infraštruktúry ovplyvnili vlakové spojenia s Ukrajinou a premávku priamych vlakov do Poľska (mimo tranzit cez ČR). V Poľsku dôjde k zmene trasy EN Metropol/Chopin, ktorý bude obsluhovať Krakov aj Varšavu jednou súpravou. K spojeniu Skalité – Zwardoń ZSSK pridá jeden pár vlakov. V stanici Zwardoń budú mať Os 4472 a 4473 zabezpečené prípoje na rýchlovlak DART do/z Varšavy. Na východe Slovenska dôjde v letnej sezóne opäť k obnoveniu víkendového vlakového spojenia Medzilaborce – Łupków.

Pri cestovaní vlakom na Ukrajinu budú priame vozne Kyjev – Bratislava/Praha premávať len po Košice, kde bude možné prestúpiť na prípoje SC 240/241 Pendolino do/z Prahy a R 603/610 z/do Bratislavy. Celkový cestovný čas sa tak skráti o jednu noc. Regionálne medzištátne vlaky v pohraničnom úseku Čierna nad Tisou – Čop budú nadväzovať na nočné vlaky linky Košice – Praha/Bratislava a v Čope na vnútroštátne vlakové spoje v smere Lvov, Kyjev a Odesa.

V štádiu príprav je vytvorenie spojenia Bratislava – Split počas letnej sezóny, pričom vlaky na tejto trase by mali premávať raz týždenne.

Čo sa týka služieb v medzištátnych nočných vlakoch, tie budú od platnosti nového cestovného poriadku rozšírené o poskytovanie 0,5 l balenej vody pre cestujúcich v ležadlových vozňoch aj v 6-miestnom kupé.

REGIONÁLNA DOPRAVA

Bratislavský samosprávny kraj

 • Diaľkové vlaky vyššej kategórie budú v úseku Bratislava hl. st. – Púchov premávať rýchlosťou 160 km/h.
 • Prestupný čas z rýchlikov R6XX v stanici Bratislava hl. st. na vlaky EuroCity v smere do Prahy i z nej sa zvýši na 13 minút.
 • Obnovená bude osobná doprava na linke Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom.
 • Počet vlakov zapojených v Integrovanom dopravnom systéme sa zvýši o 14, pribudnú vlaky na linkách Malacky – Bratislava a Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom (IDS BK len v úseku Bratislava-Petržalka – Rusovce).
 • Nový REX 1737 (Bratislava hl. st. 15:52 – Trnava 16:27) zvýši kapacitu železničnej dopravy v čase popoludňajšej dopravnej špičky na najvyťaženejšom traťovom úseku.

Trnavský samosprávny kraj

 • Diaľkové vlaky vyššej kategórie budú v úseku Bratislava hl. st. – Púchov premávať rýchlosťou 160 km/h.
 • Nový REX 1737 (Bratislava hl. st. 15:52 – Trnava 16:27) zvýši kapacitu železničnej dopravy v čase popoludňajšej dopravnej špičky na najvyťaženejšom traťovom úseku.

Nitriansky samosprávny kraj

 • Nové priame spojenie na linke Komárno – Nitra – Leopoldov uľahčí situáciu najmä študentom, už nebudú musieť prestupovať v Nových Zámkoch.
 • Z Nových Zámkov do Trnavy (cez Galantu) pribudne nový ranný vlak Os 4550 (Nové Zámky 04:00 – Trnava 05:21).
 • Na žiadosť vyššieho územného celku bol upravený čas odchodu vlaku zo Šiah do Čaty podľa autobusového cestovného poriadku, cestujúci budú môcť prestúpiť na autobus do Štúrova.

Trenčiansky samosprávny kraj

 • Zlepšili sa spojenia Žiliny s Považskou Bystricou a Púchovom. Osobný vlak zo Žiliny s odchodom o 14:28 bude po novom premávať o 2 hodiny neskôr ako vlak vyššej kategórie REX.
 • Na trati Horná Štubňa – Prievidza – Topoľčany – Nitra sa počas víkendov zlepšili prepojenia jednotlivých vlakov.

Žilinský samosprávny kraj

 • Pre cestujúcich z obcí medzi Žilinou a Kraľovanmi sa zlepšili spojenia s Bratislavou, v Žiline budú môcť prestúpiť na rýchliky do Bratislavy, ako aj od rýchlikov do Košíc.
 • K zlepšeniu dôjde aj pri nedeľňajšom spojení Čadce a Kysuckého Nového Mesta s Bratislavou cez Žilinu.
 • Zlepšili sa spojenia Žiliny s Považskou Bystricou a Púchovom. Osobný vlak zo Žiliny s odchodom o 14:28 bude po novom premávať o 2 hodiny neskôr ako vlak vyššej kategórie REX.

Banskobystrický samosprávny kraj

 • REX 1783 Kráľova hoľa pôjde o dve hodiny neskôr. ZSSK vyhovela žiadostiam cestujúcich, ktorí teraz majú viac času na výstup na Kráľovu hoľu a výlety do Slovenského raja.
 • Na viacerých tratiach budú jazdiť nové dieselmotorové jednotky typu 813/913, vybavené kamerovým systémom, klimatizáciou a wi-fi pripojením na internet.

Prešovský samosprávny kraj

 • Na trať Košice – Prešov – Lipany sa vrátia moderné poschodové súpravy.
 • Po ukončení rekonštrukčných prác bude obnovená osobná železničná doprava v úseku Snina – Stakčín.
 • Medzi Humenným a Bratislavou budú zavedené priame vozne cez Zvolen. Na regionálnych expresoch a rýchlikoch v smere do Humenného budú premávať denne, do Bratislavy len počas víkendov.
 • Celkovo bude v Prešovskom samosprávnom kraji v rámci regionálnej dopravy nasadzovaných až 87 % moderných vlakov.

Košický samosprávny kraj

 • Na trať Košice – Čierna nad Tisou sa vrátia moderné poschodové súpravy. Zároveň dôjde k zmene obmedzení vlakov počas dní pracovného pokoja.
 • Medzi Humenným a Bratislavou budú zavedené priame vozne cez Zvolen. Na regionálnych expresoch a rýchlikoch v smere do Humenného budú premávať denne, do Bratislavy len počas víkendov.
 • REX 1783 Kráľova hoľa z Banskej Bystrice do Margecian pôjde o dve hodiny neskôr. ZSSK vyhovela žiadostiam cestujúcich, ktorí tak získajú viac času na návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne a Slovenského raja.
 • Takmer 70 % regionálnej dopravy bude realizovaných v nových, resp. modernizovaných vozňoch a jednotkách. Vlaky sú plne klimatizované, vybavené elektrickými zásuvkami a wi-fi pripojením. Zároveň poskytujú miesto pre imobilných cestujúcich a bicykle. Vybrané vozne ponúkajú cestujúcim k dispozícii aj integrované USB nabíjačky pre mobily či tablety.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. Tomáš Kováč,
tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail: hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: Nový cestovný poriadok ZSSK – grafikon 2017/2018

Aladár zo dňa 6.12.2017 3:22

Autor článku postrehol, že grafikon vydáva ŽSR a nie ZSSK?
A v ZSSK postrehli, že do Poľska žiaden použiteľný diaľkový vlak nejazdí ani cez Plaveč/Muzsynu a ani cez Skalité-Serafínov/Zwardoń? To len ako otázka do pléna, že podľa čoho Náhradný dopravca usúdil, že spojenie nie je vyťažené..?
Asi podľa štatistiky obsadenosti kostitrasu 810 (variantne kostitrasu 812) v tzv. „turistickej prevádzke“ Medzilaborce – Łupków, kde bolo viac personálu ako cestujúcich?

Reagovať

Aladár zo dňa 6.12.2017 3:27

Obnovená bude osobná doprava na linke Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom.

Štyrom, v lepšom prípade piatim párom vlakov niekto hovorí doprava a ešte má tú drzosť, že takýto paskvil označí ako prímestskú linku S-čosi?

Reagovať

Aladár zo dňa 6.12.2017 3:30

Pardon, prepáčte, ja som zabudol, veď to je zahraničná pracovná cesta, takže vybraní jednotlivci budú chodiť čerpať zahraničné diéty nielen do Marcheggu, ale aj do Rajky. Iný účel tejto linky totiž nie je

Reagovať

miloš poliačik zo dňa 7.12.2017 18:38

Nechcem rušiť vaše kruhy, len tichúčko doplním: S8 Oroszvár – Ligetfalu 🙂

Reagovať

Aladár zo dňa 6.12.2017 3:41

Na viacerých tratiach budú jazdiť nové dieselmotorové jednotky typu 813/913, vybavené kamerovým systémom, klimatizáciou a wi-fi pripojením na internet.

A zoznam jednotlivých SPD a SPS, kde je plot z odstavených moderných eurojednotiek 861 z Vrútkárne nebude? Napríklad ako neoddeliteľná príloha GVD? Myslím, že ľudia z prevádzky by vedeli o tom niečo zaujímavé napísať alebo povedať, hlavne z NZ alebo HE. A register zmlúv by zas vedel čosi povedať o cene týchto paskvilov na tretiu…

Reagovať

Aladár zo dňa 6.12.2017 3:46

A len tak na záver:
Skúste si niekedy len tak z dlhej chvíle porovnať počet vlakov za Druhej svetovej vojny a dnes.
Vhodným námetom sú: Zohor – Záhorská Ves, Horná Štubňa – Zvolen, Červená Skala – Margecany, …..

Reagovať

Juraj zo dňa 6.12.2017 13:06

Potichu odchádza do zabudnutia čas odchodu osobných vlakov z Hl. st. BA vždy na celú hodinu smer Trnava, teraz z Hl.st. o 9 min. neskôr a zrušenie vlakov 5.20, 6.20 do Pezinka aká to bola propagácia keď sa zavádzali ako zrýchlené. Odchod os do Trnavy 5.09 príchod trolejbusu 201 cca 5.05 v tom lepšom prípade. Takže takto vyzerá integrovaná doprava v praxi. To by museli manažéri túto dopravu aj používať a nielen rozprávať naučené frázy.

Reagovať

miloš poliačik zo dňa 7.12.2017 18:33

K osobnému vlak 5.09 je komfortne prípojný trolejbus linky 210, veď napokon, tak sme to žiadali, my cestujúci a bolo nám vyhovené, tak neviem, čo teraz nariekate.
Ad zrýchlený – 6.33 vám nestačí? (namiesto 6.20, ktorý ani nebol zrýchlený…)

Reagovať

Ľubica zo dňa 23.3.2018 14:27

Kedy budú premávať vlaky zo stanice Bratislava – Nové mesto do stanice Pezinok
v popoludňajších hodinách?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *