Váš železničný portál
Registrovať sa

Novohradský rýchlik „Nógrádi gyors“ v Lučenci

HistóriaPrevádzkaReportáže 4.5.2022 8:49 Altsohler Zobrazené: 2432

V nedeľu, 1. mája 2022 bol z Maďarska na Slovensko vypravený medzinárodný mimoriadny vlak nazvaný „Nógrádi Gyors“ (Novohradský rýchlik). Vlak išiel z Balážskych Ďarmôt do Lučenca a späť, cez Sečany a Ipeľský Trnovec (maďarsky: Balassagyarmat – Szsécsény – Ipolytarnóc – Losonc). Jazdu zorganizovalo viacero subjektov – vládnych, mimovládnych, regionálnych i lokálnych, ktoré sa usilujú o obnovu železničného spojenia medzi týmito mestami. Okrem Lučenca, Kalondy a Rapoviec sa o to isté snažia aj 4 mestá a 22 obcí v Maďarsku. V súčasnosti sa jazdí len na maďarskom úseku trate, po hraničnú stanicu Ipolytarnóc. Slovenský úsek so zastávkami Rapovce a Kalonda je bez osobnej dopravy.

Účelom jazdy bolo ukázať, že 130-ročná trať je stále funkčná. Jazda vlaku bola spojená aj s inými akciami (otvorenie cyklotrasy, cyklojazda z B. Ďarmôt, výstava bicyklov a rôzne atrakcie ako súčasť osláv 1. mája). Vlak vychádzal z B. Ďarmôt ráno o 7:55, príchod do Lučenca bol 9:40. Návrat bol o 17:00 odchod z Lučenca, s príchodom do Ďarmôt o 18:55. Ako recesisticky zvestovali tabuľky na každom vozni „Átlagsebesség 30 km/óra“, priemerná rýchlosť výletného vlaku bola 30 km/h.

Pobyt vlaku v Lučenci bol dosť dlhý na to, aby som si ho stihol v rámci malého popoludňajšieho výletu nerušene poobzerať a vyfotiť. O pár fotografií sa teraz podelím s čitateľmi Railpage.net.

Novohradský rýchlik bol zložený z dvoch motorových jednotiek Bzmot a prívesného vozňa vloženého uprostred. Vlak tak nebolo nutné v Lučenci prepriahať.

Novohradský rýchlik "Nógrádi Gyors" so staničnou budovou v Lučenci

 V čele vlaku po príchode z Maďarska bol Bzmot 343 v retro označení.

Motorová jednotka Bzmot 343 v čele vlaku

 Na konci vlaku po príchode bola motorová jednotka 117.339 so žltými pruhmi na bokoch i na čele.

Motorová jednotka 117.339 v čele vlaku

 V strede súpravy bol radený prívesný vozeň Bzx 24-29 602-5, celý v sýtej tehlovočervenej farbe

Prívesný vozeň Bzx 24-29 602-5

Detail označenia jednotky Bzmot 343. Úplne vľavo je malý výrobný štítok výrobcu Vagónka Studénka

Bzmot 0117.343-4, nápisy

 Detail označenia jednotky Bzmot 339

117.339-2, nápisy

 Zadné čelo Bzmot-u 339, otočené k súprave, vyzeralo ako po menšej kolízii

117.339 zadné čelo

Detail označenia prívesného vozňa Bzx

Vozeň Bzx 24-29 602-5, nápisy

 Prívesný vozeň Bzx. V červenom laku sa mi zdal nejaký krajší ako naše krabičky. Asi to bude ako s tou trávou, ktorá sa zdá na druhom brehu zelenšia…

Prívesný vozeň Bzx

 Maďarský Bzmot a slovenská bageta – dve sestry s českým rodokmeňom. Vidno aj nové usporiadanie nástupíšť žst. Lučenec po rekonštrukcii. Stojím na 1. nástupišti vľavo, Bzmot na nástupišti č. 2.

Rodné sestry - Bzmot a bageta

 Regionálny rýchlik Gemeran z Košíc do Zvolena atakovaný cestujúcimi na nástupišti č. 4. Nástupište č. 3 je pred ním vľavo. Úzke nástupištia, zdá sa, v nedeľu nestačia križujúcim sa prúdom nastupujúcich a vystupujúcich ľudí…

RR 918 Gemeran

 Medzitým sa do Novohradského rýchlika vrátila vlaková čata, otvorila dvere a pozvala ma dnu. Tessék bejönni! Odfotil som si stanovište i interiér.

Nográdi Gyors – Môžete nastupovať!

 Interiér jednotky Bzmot sa mi zdal oproti našej jednotke 810 (M 152) pohodlnejší, so sedačkami s „ušami“. Tie mi dnes chýbajú aj v modernejších vozňoch. Pohodlie nepohodlie, zasvietilo slnko a v maďarskej krabičke bolo rovnako dusno ako v našej.

Interiér Bzmot

 Interiéry Bzmot-u som ďalej neskúmal, bo sa rýchlo zaplnil cestujúcimi. Nečakal som preto ani do jeho odchodu. Posledný záber som urobil už z našej jednotky radu 861, ktorá ma odviezla domov. Veľmi pohodlne a načas…

Interiér DMJ 861

 Viszontlátásra Novohradský rýchlik… Dovidenia v lepších časoch! Víziou budúcnosti je obnovenie nielen dopravy do Lučenca, ale aj znovupostavenie úseku trate medzi Drégelypalánkom a Šahami, čím by sa obnovilo kedysi existujúce spojenie Šahy-Lučenec po ľavom brehu Ipľa. Ak ale zostaneme pri zemi – výhrou by bolo aspoň prázdninové cezhraničné spojenie výletnými vlakmi. Nechajme sa prekvapiť…

Nógrádi Gyors

 

Na záver patrí poďakovanie všetkým ľuďom na oboch stranách štátnej hranice, ktorí sa o túto jazdu zaslúžili. A veľa vytrvalosti, aby táto prvá lastovička nebola aj poslednou.

Tip pre čitateľov: Výstava historických bicyklov v Lučenci trvá do 8. mája. Bicykle sú zapožičané z múzea bicyklov v Maďarsku. Spojenie vlakom do Lučenca je veľmi pohodlné a obvykle bezproblémové…

 

Fotografie © Peter Sládek

 

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Novohradský rýchlik „Nógrádi gyors“ v Lučenci

Honved zo dňa 4.5.2022 19:39

Lepší časy bude co?? Anexe Maďarskem??

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 5.5.2022 20:31

Sme snad clenovia EU, ktore su zvrchovane a slobodne staty bez uzemnych narokov. Orban by velmi sice chcel obnovit Velke Uhorsko, ale bez pomoci diktatora Putina nic nedosiahne…

Reagovať

Altsohler zo dňa 6.5.2022 22:12

Spolupracovník

Honved: Slovensko je už dávno anektované, ale tupými hlavami. Tie lepšie časy budú, keď sa z nášho kraja bude dať cestovať do susedného Maďarska aspoň jedným zo štyroch jestvujúcich železničných prepojení. Keď rýchlik z B. Bystrice do hlavného mesta nepôjde 10 km úsek medzi N. Baňou a H. Beňadikom 20 minút, rýchlosťou 30 km/h… Keď sa tento štát bude konečne zaoberať vlastnou železnicou a vlastnými občanmi, a nie Orbánom a Putinom.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *