Váš železničný portál
Registrovať sa

Novinka v BUDAMAR GROUP: Návesy LKW Walter do Bratislavy

AktualityFotoreportážePrevádzkaReportážeSlovensko 6.1.2021 1:17 Mates Pleško Zobrazené: 8510

Dňa 5.1.2021 bol do Bratislavy dopravený prvý vlak ložený návesmi prepravcu LKW Walter. Jedná sa o novinku v segmente intermodálnej prepravy skupiny BUDAMAR GROUP. Tieto novozavedené vlaky budú jazdiť v relácii Rostock – Bratislava v počte dvoch párov za týždeň. Plánované dni zavedenia sú v utorok a vo štvrtok. Ráno má prísť súprava ložená návesmi z Nemecka do Bratislavy, kde sa postupne budú návesy počas celého dňa vykladať a zároveň aj nakladať a večer odíde súprava späť do Nemecka. Prepravu na území Nemecka zabezpečuje partnerský dopravca HSL Logistik GmbH, ktorý zabezpečuje na tratiach DB aj rušeň a od Děčína po území Českej republiky a Slovenska Lokorail a.s. v čele s jedným z piatich Vectronov patriacich skupine. Snahou dopravcu do budúcna je zabezpečiť vedenie vlaku jedným vlastným rušňom v celej trase.

BUDAMAR GROUP tak využil možnosti svojich dcérskych spoločností v oblasti prepravy a manipulácie v prístave a neexistenciu vhodného terminálu v susednom Maďarsku, ktorý by pokryl oblasti severo-západnej časti Maďarska. Prevažná časť návesov, podľa vyjadrenia zástupcov BUDAMAR GROUP až 80% smerovala práve do Maďarska, respektíve z neho na nakládku návesy boli pristavené.

Súprava vlaku bola zložená z 19 vozňov radu Sdggmrs s kapacitou 38 návesov avšak táto kapacita nebola na prvom vlaku plne využitá. Jedná sa o 6 nápravové kĺbové kapsové vozne, ktoré sú určené mimo iného aj na takéto prepravy návesov. O prekládku návesov v bratislavskom prístave sa bude ako operátor starať spoločnosť Slovenská plavba a prístavy a.s., ktorá je tak isto členom skupiny BUDAMAR GROUP.

My sme pri tom nemohli chýbať a boli sme sa pozrieť priamo v prístave, ako takáto vykládka a nakládka návesov vyzerá. Za možnosť zdokumentovať premiéru tohto projektu redakcia ďakuje zástupcom BUDAMAR GROUP.

V bratislavskom prístave sa počas celého dňa striedali prichádzajúce a odchádzajúce kamióny s notoricky známymi návesmi modro-žltej farby.

Súprava musela byť pre svoju dĺžku v prístave rozdelená na dve polovice. V poobedných hodinách už bola väčšina návesov do Nemecka naložená.

O manipuláciu s návesmi sa starali kontajnerové nakladače Kalmar spoločnosti Slovenská plavba a prístavy a.s.

Systém prekládky návesov z vagónov a na vagóny je veľmi jednoduchý. Ťahač s návesom určeným na naloženie na vlak príde podľa pokynu k vagónu, na ktorý má byť naložený. Vodič ťahača odpojí náves zatiaľ čo pracovníci operátora terminálu uchytia nakladacie ramená zospodu návesu, ktorý následne zdvihnú do výšky a naložia na vagón. Vodič s ťahačom po nadvihnutí návesu odchádza preč, prípadne čaká na náves ktorý bude z vlaku zložený. Celá operácia od pristavenia návesu po jeho naloženie na vagón trvá len niekoľko minút.

Pracovníci terminálu sa chystajú uchopiť práve privezený náves do prístavu a naložiť ho na vagón.

Po zaistení návesu na zdvíhacie rameno je náves zdvihnutý do výšky a ťahač odchádza preč.

Pre kontajnerový nakladač nie je plne naložený náves žiadnym problémom a hravo ho naloží na pristavený vagón.

Po naložení návesu sa ramená na zdvíhacej ruke zasunú späť do vodorovnej polohy a kontajnerový nakladač sa presúva buď k inému návesu, prípadne na manipuláciu s kontajnermi v prístave.

Predné ramená sú už sklopené, zatiaľ čo zadné to ešte len čaká. Bez vyklopených ramien môže nakladač manipulovať s lodnými kontajnermi.

Zatiaľ čo na prvej polovici súpravy sa ešte intenzívne pracovalo, druhá časť už bola naložená a pripravená na cestu späť do Nemecka.

Pohľad na označenie vozňa radu Sdggmrs patriace pod skupinu VTG na ktorých sa návesy prepravujú. Skratka AAEC znamená Ahaus-Alstätter Eisenbahn Cargo. Táto spoločnosť bola kúpená v roku 2015 práve skupinou VTG, ktorá tak do svojej flotily získala touto akvizíciou 30 000 železničných vagónov a s celkovým počtom 80 000 vozňov sa stali vlastníkom najväčšej flotily v Európe.

Vectron 383.213 celý deň čakal v prístave Bratislava na dokončenie nakládky aby súpravu odviezol do Děčína, kde si ju prevezme rušeň HSL Logistik. 

Kto je nákladný dopravca LKW Walter? S počtom viac, ako 10 000 návesov je jedným z najväčších hráčov v európskej kombinovanej doprave. Jeho modré návesy so žltým nápisom môžeme stretnúť na všetkých európskych cestách. Vďaka premyslenému systému kombinovanej dopravy výrazne šetrí životné prostredie aj kapacity ciest. U odosielateľa pristaví náves na nakládku, ktorý je následne prepravený do terminálu kombinovanej dopravy (vlak/loď). Na veľkú diaľku je prepravený v skupine iných návesov na ucelenom vlaku, prípadne ako jednotlivá zásielka do terminálu v blízkosti miesta určenia, kde ho vyzdvihne iný ťahač a dopraví ho na miesto vykládky. Okrem úspory peňazí prináša tento systém kombinovanej dopravy aj výrazné šetrenie životného prostredia. Časová náročnosť je porovnateľná s prepravou po ceste avšak prináša neporovnateľný benefit v podobe ušetrených kamiónov na preťažených cestných ťahoch.

Úspešnosť projektu budeme sledovať a v prípade zaujímavých zmien vás budeme o nich informovať. Sme radi, že aj na naše koľaje a do našich terminálov sa dostáva tento spôsob dopravy a že snáď budeme mať možnosť si tieto vlaky čas od času vyfotiť aj za denného svetla.

 

Foto a text: Mates Pleško

 

Pridajte sa do diskusie!

29 komentárov k: Novinka v BUDAMAR GROUP: Návesy LKW Walter do Bratislavy

Šusťo68 zo dňa 6.1.2021 11:58

Naozaj je veľmi dobré, že už sme sa aj my dočkali. Len sa pýtam aký prínos to pre Slovensko bude?
Samozrejme okrem toho, že prekladisko je u nás a pár ľudí má čo robiť. Predpokladám, že veľká časť kamiónov pokračuje po vlastnej osi na Ukrajinu alebo do Poľska. Teda šetrí sa cestná infraštruktúra v Nemecku a v Čechách a naše cesty trpia po starom. Tešiť sa naozaj budem až vtedy, keď takýto projekt v podstatnej miere nahradí kamiónovú dopravu na celom území Slovenska.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.1.2021 19:09

Redaktor

To je omyl. Veľká časť návesov opustí Bratislavu na hraničnom prechode Rusovce-Rajka a odťaží sa tým úsek Brno-Bratislava, odkiaľ miesto Bratislavy tie návesy jazdili. 80% z nich ide do Maďarska/Rakúska. Zbytok ostáva u nás. Pre Poľsko slúži terminál Paskov pri Ostrave a pre Ukrajinu nič, alebo niekde v Poľsku.

Reagovať

Peter zo dňa 6.1.2021 12:34

Ako reklamny clanok je to pekne urobene. Ako napisal Susto68, je skoda ze taky uceleny vlak nepotiahli aspon do Ziliny(smer Polsko) alebo do Kosic(smer Ukrajina). Ako sledujem z dialky dianie na zeleznici v CZ, tak zeleznicne vlecky a podobna infrastruktura sa v CZ a u nas uz zrusila. Teraz by sa v CZ hodili vlecky a nakladacie rampy napr. pre vozenie kalamitneho dreva.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.1.2021 19:07

Redaktor

Toto nebol reklamný článok. Máme kontakty v BUDAMAR GROUP a dostali sme echo o tejto akcii. Vďaka dobrým vzťahom som bol pozvaný do prístavu aby som to mohol pre čitateľov zdokumentovať a popísať. Zároveň súčasťou dohody bolo, že tieto fotografie bude môcť použiť BUDAMAR pre svoje účely na ich webe.

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 16:38

To by nedávalo zmysel aby kamióny z Ba pokračovali do Polska. Druha linka jazdi od LKV Walter na ramene Herne- Paškov, ta je určená pre poľsky smer.
A k potiahnutou vlaku do Žiliny. Nieako som nepostrehol , kde by bol v Žiline vhodný terminál na vykládku . Terminál musí spĺňať úroveň kontajneroveho prekladiska .
Áno operátor RCC má v Žiline prekladisko, len ono nie je vhodne na prekládku návesov . Teda na severe by sa muselo vybudovať prekladisko .
Ideálne by bolo v Trstenej pri poľskej hranici . To je ale veľká investícia .

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.1.2021 19:12

Redaktor

Dovolím si poopraviť, že terminál v Žiline existuje. Je to TIP Žilina a pravidelne tam operuje Metrans a ten by bol vhodný na takúto dopravu. Rovnako sa to dá aj v terminály RCCSK v zriaďovačke Teplička. Oni dokonca nad tým aj uvažovali a mali tam už na to aj vagóny nachystané, ale nakoniec ten projekt padol.

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 16:40

Peter vlečky sa zrušili začiatkom 90tych rokov u nás a aj v CZ. Momentálne zvyšné vlečky zažívajú renesanciu, a vzmáhajú sa. Čo sa týka kalamitného dreva, tak to sa nakladá po staniciach viac menej pravidelne.

Reagovať

Vlado zo dňa 6.1.2021 16:50

Zdravim priatelia, ked patram v pameti tak sa tusim odohrali nejake skusobne jazdy z kamionmi do Trstenej myslim ze to bola ROLA ale odkial isla neviem zachytil niekto nieco viac je to uz par rokov dozadu.

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 17:06

Vlado áno prebiehali skúšobne jazdy. Dokonca boli pridelené pravidelne trasy Bratislava – Kralovany – Trstena a späť .
Elektricky to malo voziť depo Bratislava Vychodne, rušňovodiči boli aj na poznaní trate . A ďalej tam boli naplánované dve loko 736. na dvojclen,personálne depo Zvolen- trochu nelogicke, ale na papieri bol taknvytvoreny obeh .
Ďalšia relácia jazdila v úseku Nové Zámky – Devínska Nová Ves – Marchegg – Wells . Elektricky na to bola určená loko 240.009, z DNV do Marchegg sme to vozili z loko 770/771 a ďalej do vnútrozemia v Rakúsku to brali dve hydrauliky 2143.
Vlak jazdil jedným smerom 6dni v týždni tam X,7 a naspäť X,6. Začínal byt slušne vyťažený a stroskotalo to na financiách a operátorovi .

Reagovať

Miloš zo dňa 6.1.2021 17:17

Zdravim. Mozno he to trosku mimo. Ale spominali sa tu aj vlecky. Vie niekto preco boli v Dubnici nad Vahom vytrhane kolaje vlecky do byvalej ZTS? Je tam vela firiem a donedavna sa tam tusim aj opravovali nakladne vozne.

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 17:28

Vlecka bola zrušená z dôvodu ukončenia oprav vozňov vo fabrike. Firma ktorá tam opravovala vagóny postavila ďalšiu halu v domovskej fabrike v Šuranoch-Lokotrans.
A čo sa týka dašich firiem -firmičiek , tak ani jedna nenakladala na vagóny.

Reagovať

Miloš zo dňa 6.1.2021 18:16

Aha dakujem pekne za odpoved. Ale nemyslim ze sa musela vlecka hned vytrhat. Hlavne ked je teraz tolko reci o presune nakladu z ciest na zeleznice

Reagovať

Šusťo68 zo dňa 6.1.2021 19:35

Pre Mates Pleško:
Len aby 🙂

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 20:02

Maheš Pleško :Metrans má primárnu dopravu kontajnerov . Oni majú toľko vojny ,že nestoja o ďalšiu.
Čo sa týka RCO Žilina, tak oni sú limitovaný priestorom , a Žilina sa ide cela rozkopať na tri roky. Keby bol hore na severe záujem, už by sa to riešilo . A TIP by tak dlho nečakal na Metrans.

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 20:04

Správne má byt vozby

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 20:10

Mareš Pleško u tejto novej vozby si dovolím typnut kdo to spískal.
Vidím tu rukopis Martina G. a Jindru K. Spolu s nimi som pracoval do minulého roku u PKP Cargo Ostrava.
Týmto dvaja keď začnú makať, tak sa mame na čo tešiť , čo sa týka nových preprav.
A majú nos na stabilne výkony, a v Lokoraile skvelého riaditeľa Ing.Kostelníka, ktorý dvíha úroveň kedysi najhoršieho dopravcu Lokorail.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.1.2021 21:02

Redaktor

Rasťo dovolil som si komentár poupraviť, nebudeme uverejňovať celé mená, nech tu nesvietia. Ja sa k tomu vyjadrovať nebudem, predsalen ich poznáš zrejme dobre a vieš si to potvrdiť priamo u chalanov 🙂

Reagovať

RaVo zo dňa 6.1.2021 21:44

Potom uprav aj Ing.K

Reagovať

TGV.001 zo dňa 6.1.2021 21:48

ROLA je budúcnosť. Cesty netrpia, naše nedokončené diaľnice v nedohľadne a šoféri môžu takto využiť povinnú prestávku počas jazdy vlakom na spánok, sprchu, občerstvenie… Toto keby začal štát(EÚ) dotovať a budovať infraštruktúru… Možno by stačilo zaviesť pravidelné NEx z východu na západ a zo severu na juh+priame vozne do EÚ a zákazníci by sa našli. Keď to ide v malom ako donedávna autovlaky KE-Praha a KE-BA, prečo by to nešlo aj vo veľkom.

Reagovať

Peter zo dňa 6.1.2021 23:12

Ano, ospravedlnujem sa oznacenie clanku ako reklamneho. Nepracujem v doprave, mna samotneho tiez zaujalo vykladanie navesov z vagonov.

Reagovať

Peter zo dňa 6.1.2021 23:21

Smerom vychod zapad by sa dali vozit ucelene vlaky s kamionmi. Ale smerom sever juh si neviem predstavit vozenie tychto suprav.

Reagovať

kade zo dňa 7.1.2021 9:50

Návštevník

ROLA vůbec není budoucnost, ROLA je to nejzoufalejší řešení. Ze všech systémů vozíte největší podíl mrtvé váhy, speciální vozy znamenají vysoké pořizovací a provozní náklady a provozní omezení a abyste nějak výrazně ulevili silnicím, potřebovalo by to tolik vlaků, že se nemají šanci na koleje vejít. Funguje jen v součtu výrazných podpůrných opatření pro dotyčné linky a naopak nadstandardních omezujících opatření pro silniční dopravu – tj. reálně alpský tranzit přes A a CH. Takové ty líbivé novodobé systémy jako Modalohr a Cargobeamer by opět bez masivních dotací nežily a za ty roky, co se o něco snaží, toho nepředvedly mnoho (mimo Modalohr v domácí Francii).

Už i takováto přeprava návěsů je ekonomicky na hraně kvůli tomu, že prostě vozíte kromě zboží „zbytečně“ celý návěs. I linky do ČR ukazují, že přežijí jen takové, které vytěžuje primárně nebo výhradně jediný zákazník, takže mají záruku nějakých stabilních objemů. Jak je výše i naznačeno, toto je sice nová linka pro Bratislavu, ale jinak jde v zásadě o konsolidaci již dříve existujících vlaků pro LKW Walter v trasách Rostock – Lovosice / Brno / Curtici, takže reálně vlastě nic nového, jen změny cílů a směrů (těch změn bylo totiž u LKW teď víc). Ale každá nová linka nebo směr samozřejmě muže mít lehký potenciál nabalit na sebe něco nového.

Pokud se tu bavíme o cílových zemích, tak je nutné se podivat na mapu a příslušné směry – tyto linky jsou z Rostocku, tedy reálně ze Skandinávie, takže do Polska a na Ukrajinu to je jinudy. Linka Herne – Paskov je z Porúří, takže to je zase pro změnu západo-východní směr, který by u přeprav do PL/UA nahrazoval takové, které Slovensko beztak v zásadě míjejí.

Pro jistotu připomínám, že do Bratislavy už vlak s návěsy pár let operoval Railrunner Europe, z Braunschweigu, primárně pro automotive, a taky to eknomicky neustál.

Jinak v Žilině vloni RCO zkušební nakládku návěsů uskutečnilo, ale vyšumělo to. Metrans se opravdu návěsy nezabývá a zabývat nebude. Ty jsou naopak ukázka toho, jak je nutné šetřit každý kilogram mrtrvé váhy a cm délky vozu, aby už i jen přeprava pouhých kontejnerů byla konkurenceschopná proti silnici.

Reagovať

mikulik zo dňa 7.1.2021 15:04

Osobne mi pride tiez rozumnejsie, efektivnejsie, ekologickejsie prehadzovat iba kontajnery…..najmenej mrtvej vahy, najlepsie vyuzitie priestoru, navesy s „oplatenymi“ ECV, STK, poistkou jazdia kadial maju a zarabaju na seba,…….. „blbuvzdorny“ kontajner je jednoduchsie nechat doviest aj cuziemu ako naves.
-je to zaujimavy pocin ale mozny v ramci jednej prepravnej firmy pripadne neakeho konzorcia s jasnymi pravidlami. na univerzalnost kontajnerov sa nema sancu chytit aj ked v niektorych pripadoch moze byt pre konkretnych zakaznikov lepsi koli technologii nakladky a vykladky.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 7.1.2021 17:41

Redaktor

Mikulik a v čom je problém naložiť na jednom mieste náves a vyložiť ho na mieste inom a doručiť zákazníkovi? Pri preprave kontajnerov potrebujete ťahač a náves, takto máte vlastne kontajner priamo na kolesách a stačí vám ťahač, rovnako to dopravíte kam je potreby rýchlo a jednoducho. Manipulácia s návesmi je rovnako jednoduchá a rýchla ako s kontíkmi samotnými. Ten blbuvzdorný kontajner je rovnako jednoduché doviesť ako ten blbuvzdorný náves.

Reagovať

Mikulik zo dňa 8.1.2021 9:53

samotne nalozenie a vylozenie (technicky) problem to nieje, je to +- podobna operacia … v tom suhlasim

akurat ze pri preprave navesu po zeleznici:
1- vozis zbytocne kila hore-dole (cca 2 – 2,5t)
2- vozis naves ktory stoji a nemoze zarabat jazdenim po ceste ked uz su za neho zaplatenene cestne poplatky
3- vzdy je tam vacsie riziko poskodenia navesu(oproti kontajneru) a naslednych oprav, natahovaciek ked to ma odviest niekto cudzi (po vykladke z vlaku).
-ja proti tomuto druhu dopravy nemam nic, urcite je to lepsie ako jazdenie 20 kamionov za sebou po cestach……..menej smradu, volnejsie cesty…..ja tomu dopravcovi fandim a drzim palce.
-ja len chcem poukazat na to, ze univerzalnejsie, jednoduchsie, mozno aj ekologickejsie (o troska) to je v kontajneroch.

Reagovať

Miloš zo dňa 8.1.2021 10:25

No co sa tyka tej zbytocne vozenej hmotnosti, kontajner vazi menej ako naves? Je to upne podobne, kontajner vazi od 2 do 4 ton. Takze vlastne je naves v tomto smere vyhodnejsi. Lebo ked nalozite kontajner na naves kamiona tam je ta zbytocna hmotnost ktoru taha kamion.

Reagovať

Mikulik zo dňa 8.1.2021 12:28

tak kontajner je urcite lahsi ako naves. ale kontajner+navese je tazsi ako klasicky naves pripustam. vsetko ma svoje + aj –
co je z hladiska „hluchej vahy“ lepsie zalezi od je pomeru km cesta/zeleznica…… v podstate nejde o hluchu hmotnost v „tonach“ ale o naklady v „Eurach“

-lenze :
-1 jedna vec je cista matika co je efektivnejsie (ekologickejsie),…. lacnejsie
-2 hlavne musis najs zakaznikov co potrebuju prepravu (a a zaplatia za nu) a tvoj model je pre nich zaujimavy = lacnejsi, rychlejsi, flexibilnejsi ako ten predchadzajuci…….neaka ekologia je na eNtom mieste pokial k tomu netlaci zakon (a pokuty) alebo z druhej strany pripadne neaky „statny“ befit za ekologickost.
-berim ze nakladka- vykladka na/z naves (voci kontajneru) je pre dost firiem vyhodnejsia, lebo na to maju techniku, priestory…………. takze tato forma si najde svojich zakaznikov.

-ako mne to je jedno, ako si to ktora firma urobi, tesim sa, ze ubudne kamionov (a nevyspatych kamionistov) z ciest……………aj ked stale sa mi stale tie kontajnery viac pozdavaju, samozrejme ze tento moj nazor absolutne nic nezmeni, ako to nakoniec bude 🙂 , prajem vsetkym pekny a pokojny den………. cau cau

Reagovať

kade zo dňa 9.1.2021 0:27

Návštevník

Jen tak pro jistotu, vedete v těchto úvahách v patrnosti mj. to, že drtivá většina návěsů v evropském provozu (odhady se různí, ale pro představu – cca 90-95%) není uzpůsobena pro běžnou vertikální překládku? Park LKW Walter je v tom poměrně výjimečný.

Jinak 40stopý kontejner váží cca 3,8 – 3,9 tuny, běžný 13,6m návěs, uzpůsobený pro KD překládku, 6,7 tuny.

Reagovať

Ivan zo dňa 31.1.2021 19:02

Aké čísla vlakov to budú, rsp. ak to chodí tak pod akými to chodí?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *