Váš železničný magazín
Registrovať sa

Nové „zubačky“ budú jazdiť až do Popradu! Nahradia a doplnia 18 dnešných vlakov

Tlačové správy 31.7.2018 13:08 administrator Zobrazené: 1188

Je všeobecne známym faktom, že doprava v Tatrách dlhodobo trpí nedostatkom kapacít a prestarnutým vozňovým parkom, pričom ZSSK jazdí v sezóne bez záloh. Toto je neakceptovateľné operatívne a dopravné riziko a neprimerané riešenie, keďže oproti roku 2014 je na tatranských tratiach ročne prepravených až o 35 percent viac cestujúcich.

Na základe tvrdenia KDH, ktoré hovorí, že ZSSK ide kupovať nové zubačky len na trať Štrba – Štrbské pleso, musí Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) uviesť, že je jasné, že si členovia strany nepozreli súťažné podklady ani nedávno medializované informácie k plánovanému nákupu nových vlakov pre Tatry.

Strategickým zámerom ZSSK je doplniť tatranskú flotilu o päť nových hybridných vlakov a jeden multifunkčný rušeň, ktoré nahradia súčasné zubačky. Tie sú už roky za horizontom životnosti (jedna je už dnes rozobratá na náhradné súčiastky pre ostatné dve). Nové vlaky zároveň doplnia našu dnešnú flotilu 18 vlakov (3 zubačky – Ozubnicová železnica a 15 vlakov – Tatranské elektrické železnice) v Tatrách na finálny počet 20 kusov, ktorý musí ustáť kapacitné potreby na ďalšie roky. Podotýkame, že terajšie zubačky majú 48 rokov, do prevádzky boli dané v roku 1970.  Dnešná flotila je zastaraná nerekonštruovateľným spôsobom a kapacitne nedostatočná. Nové vlaky budú musieť jazdiť častejšie a tam, kde to je možné, rýchlosťou až 80 km/h. Narastie aj kapacita, keďže by v nich malo byť 90 miest na sedenie a 70 na státie, čo je dohromady minimálne 160 miest. Tie súčasné majú kapacitu 124 miest.

Najdôležitejší parameter budúcej efektívnosti prevádzky je, že nové „zubačky“ budú mať hybridný pohon, teda budú môcť jazdiť ako na ozubnicovej (Štrba – Štrbské Pleso), tak aj na klasickej trati (Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Poprad/Tatranská Lomnica). Nové vozidlá budú zodpovedať požiadavkám na prepravu na úzkorozchodných horských tratiach a budú vybavené modernými bezpečnostnými a informačnými systémami. Vozne by mali mať bezbariérový vstup pre invalidov a vyčlenený priestor aj v interiéri. Chýbať nebude informačný systém pre cestujúcich (trasa a aktuálna poloha vlaku, označenie a smerovanie jednotlivých vozidiel), a to rovnako v interiéri ako v exteriéri vozidla. Dianie vo vozňoch i okolo nich budú zaznamenávať kamery. ZSSK bude tiež mať detailné informácie o počtoch cestujúcich vďaka systému na anonymné počítanie osôb, ktoré prejdú nástupnými dverami. Samozrejmosťou bude klimatizácia, elektrické zásuvky či wi-fi pripojenie na internet. Chýbať nebude priestor na odkladanie bicyklov, lyží, snoubordov a kočíkov. Prevádzku s vyššou kapacitou zabezpečia nové vlaky na minimálne 30 rokov.

Technicky porovnávať budúce elektrické hybridné zubačky s bežne vyrábanými motorovými jednotkami je zavádzajúce a neobhájiteľné.

Nákup bude financovaný z vlastných zdrojov ZSSK. Tá stanovila uvedenú predpokladanú hodnotu zákazky na základe podkladov od výrobcov koľajových vozidiel, prieskumu trhu (oslovili sme desať spoločností) v segmente koľajových výrobcov. V rámci ZSSK sme posudzovali viaceré varianty modernizácie prepravy cestujúcich na TEŽ a OŽ, pričom vybraný bol ekonomicky najvýhodnejší variant. Podmienky súťaže sú férové, no až do ukončenia celého procesu obstarávania sa k nej ďalej vyjadrovať nebudeme. (Po odoslaní oznámenia o výsledku uchádzačom, ZSSK  súčasne podľa § 55 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní zverejní na profile https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/415211 informáciu o výsledku vyhodnotenia ponúk a poradie uchádzačov.)

Zaujímavosti o nových zubačkách:

  • do vozňa sa zmestí 160 osôb;
  • jazdiť budú rýchlosťou až 80 km/h;
  • vozeň bude mať odkladací priestor na 8 ks bicyklov, 2 ks kočíkov, v zime sa tento priestor využije na prepravu minimálne 30 ks lyží, 10 ks snoubordov, 2 ks sánok a 2 ks kočíkov;
  • použité materiály budú „vandalizmuvzdorné“;
  • podlaha bude protišmyková;
  • čítačky označia lístky a taktiež prečítajú SMS lístok, QR či čiarový kód;
  • pri prechode cez dvere sa do štatistík zapíše každý jeden cestujúci;
  • súčasťou bude wi-fi pripojenie na internet.

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Nové „zubačky“ budú jazdiť až do Popradu! Nahradia a doplnia 18 dnešných vlakov

VKEROB zo dňa 1.8.2018 10:00

Držím palce, ať to dobře dopadne. Na TEŽ jsem jezdil ve starých vozech, pak v „trojičkách“ a nyní v těch nepraktických plechovkách. Tento měsíc jsem byl opět v Tatrách a velmi, velmi jsem vzpomínal na „trojičky“, kde se dala stáhnout okna a tím krásně ochladit interiér, který byl navíc vzdušný a prostorný. Bohužel, současné jednotky jsou tím nejhorším, co kdy v Tatrách jezdilo! A teď mě ukamenujte!

Reagovať

Peter_KE zo dňa 5.8.2018 19:34

Jazdiť budú až 80km/h kde???
To umožňujú aj dnešné jednotky, no napriek dlhodobým plánom sa to nevyužíva. A komu chýba v Tatrách wifi, nech tam ani nejde, o chvíľu vlaky ani nebudú potrebovať okná, každý bude čumieť do mobilu…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *