Váš železničný portál
Registrovať sa

Nová regionální motorová jednotka řady 814–914 pro Svazek obcí údolí Desné

Česká republika 11.12.2007 23:00 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1237

  Slavnostní křest a oficiální představení motorové, částečně nízkopodlažní jednotky řady 814–914 patřící Svazku obcí údolí Desné se uskutečnilo v pondělí 3. prosince 2007. Součástí jejího oficiálního představení a uvedení do provozu byl i křest motorové jednotky názvem „Desná“.

Součástí jejího oficiálního představení a uvedení do provozu byl i křest motorové jednotky názvem „Desná“. Motorová jednotka Desná bude provozována na trati Šumperk – Kouty nad Desnou – Šumperk. Motorová jednotka Desná představuje novou kvalitativně vyšší úroveň osobní dopravy v regionu, vyšší bezpečnost provozu, úsporu údržbových nákladů a úsporu pohonných hmot. Usnadní cestování především občanům se sníženou pohyblivostí, cestujícím s kočárky a jízdními koly díky nízkopodlažní části řídicího vozu. Motorová jednotka Desná výrazně zvýší komfort cestování na této lokální trati.

Technický popis motorové jednotky řady 814–914, Desná

Skříně vozů

Na vozidlech jsou dosazena laminátová čela s pevnostní konstrukcí zvyšující pasivní bezpečnost stanoviště strojvedoucího. Přivrácená plochá čela obou vozidel jsou opatřena dveřmi a přechodovým můstkem krytým dvojitým měchem. Na vnitřní straně těchto čel jsou na motorovém voze umístěny skříně pro umístění elektrického rozvaděče a vzduchové výzbroje, na voze řídicím pak odkládací prostory pro personál. V motorovém voze jsou dosazeny předsuvné elektropneumatické dveře se sklopnou stupačkou a ochranami proti přivření. V řídicím voze je 50 % podlahové části vozu řešeno jako nízkopodlažní s nástupem dvoukřídlými předsuvnými dveřmi ovládanými tlačítky. Skříně obou vozů jsou osazeny pevnými a polospouštěcími okny s dvojitým zasklením determálními skly.

Prostory pro cestující

V motorovém voze je celý prostor mezi prosklenými příčkami využit pro přepravu cestujících. Od nástupních prostor je oddělen křídlovými prosklenými dveřmi. Je vybaven čalouněnými sedadly s hlavovými a loketními opěrkami. Nad sedadly jsou umístěny příčné zavazadlové police s plastovou výplní, pod okny stolky a odpadkové koše. Nad příčkami jsou umístěny panely informačního systému, středem stropu probíhá osvětlovací kanál. V řídicím voze jsou dva oddíly pro cestující, oddělené od nástupního prostoru prosklenými dveřmi. Zadní prostor je vybaven obdobně jako motorový vůz, v předním prostoru pro cestující jsou trojsedadla v uspořádání za sebou, nad retenční nádrží u stěny WC pak čtyřsedadlo. Na levé straně tohoto oddílu je jedno plnohodnotné sedadlo a jedno sedadlo sklopné, nad sedadly jsou podélné zavazadlové police. V nízkopodlažní části je umístěna buňka WC, uzpůsobena i pro použití osobami se sníženou pohyblivostí. Je tvořena sendvičovými stěnami, posuvné dveře s elektrickým pohonem jsou ovládány tlačítky. Je vybavena uzavřeným systémem EVAC. Součástí vybavení je fotobuňkou ovládané vypouštění vody do umyvadla s ohřevem, přebalovací deska, madla a tlačítka nouzového volání pro použití WC i vozíčkáři. V nízkopodlažní části jsou umístěny čtyři dvojice sklopných sedadel, u bočních stěn opatřeny zádržnými systémy pro zajištění vozíků, kočárků příp. jízdních kol.

Stanoviště strojvedoucího

Stanoviště strojvedoucího je odděleno od nástupního prostoru (motorový vůz) příp. prostoru pro cestující (řídicí vůz) lomenou příčkou s prosklenými dveřmi. Je složeno z laminátových dílů obložení a stolků, v obložení na levé straně je vytvořeno nouzové sedadlo, na pravé straně pak prostor pro dosazení elektrického vařiče a chladničky. Do písmene U tvarovaný pult obsahuje displeje řídicího a informačního systému, zobrazovací jednotku elektronického rychloměru, ovládací panel radiostanice, kontrolér trakce a přídavné brzdy, tlačítkovou volbu automatické regulace rychlosti a další ovládací a signalizační prvky. Nad čelním sklem je protisluneční roleta s motorickým pohonem. Elektrický stěrač je vybaven cyklovačem. Stanoviště je vybaveno odpruženou sedačkou s hlavovou a loketními opěrkami.

Trakce

Hnací soustrojí tvoří šestiválcový ležatý přeplňovaný motor Tedom (Liaz) 242 RH TA 25 o výkonu 242 kW ve spojení se čtyřstupňovou hydromechanickou převodovkou Voith Diwa. Regulátor vstřikovacího čerpadla motoru ovládá akční člen. Motor i převodovka jsou tak ovládány řídicím systémem vozu. Výfukové potrubí motoru je vedeno pod vozem do skříně vzduch. výzbroje v zadní části vozu. Výfuk je vyveden na střechu u plochého čela motorového vozu. Ve skříni vzduchové výzbroje je umístěna i vyrovnávací nádrž chlazení. V chladiči AKG s hydrostatickým pohonem ventilátoru je chlazen okruh motoru a převodovky, je chlazen plnící vzduch motoru a olej hydrostatiky. Na odpruženém rámu jsou umístěny pomocné pohony (kompresor, generátory dobíjení baterie a kompresor klimatizace), poháněné od motoru kloubovým hřídelem se spojkou. Jsou dosazeny zesílené nápravy, pro které je upravena i původní nápravová převodovka NKR16, umožňující využití retardéru hydromechanické převodovky.

Vytápění, větrání

Topení v obou vozech soupravy je teplovodní s rozvody radiátorů podél stěn, opatřenými nerezovými kryty. Každý vůz má vlastní teplovodní naftový agregát s možností temperování a předehřevu vozu. V motorovém voze je využíváno odpadní teplo motoru prostřednictvím chladící soustavy. V nízkopodlažní části řídicího vozu jsou navíc umístěna dvě teplovodní topení vhánějící do prostoru dle potřeby teplý vzduch při nástupu a výstupu cestujících. Stanoviště strojvedoucího jsou klimatizována, výměník na stanovišti slouží zároveň k ofukování čelního skla.

Vzduchová výzbroj, brzda

Jednotka je vybavena samočinnou brzdou DAKO s elektricky řízeným brzdičem DAKO BSE, ovládaným ze stanoviště strojvedoucího pákou jízdního kontroléru. Přídavná brzda je rovněž ovládána pákovým kontrolérem. Oba vozy jsou vybaveny záchrannou brzdou DAKO PZ4, vypouštěcí ventil je umístěn na řídicím voze. Pro zjednodušení údržby je většina komponentů vzduchové výzbroje a brzdy panelizována, soustředěná do skříně vzduchové výzbroje na motorovém voze.

Elektrická výzbroj

Souprava má společnou baterii, umístěnou na motorovém voze, rozdělenou na provozní a startovací, obě dobíjené alternátory. Pro dobíjení baterie z vnější sítě 230V slouží statický měnič. Vnější osvětlení je na každém čele tvořeno trojicí halogenových reflektorů a dvojicí červených LED pozičních světel, vnitřní je zářivkové umístěné ve středových tunelech. Jednotka je vybavena elektronickým rychloměrem, zařízením KBS-E, radiostanicí Radom FXM 20 s GSM bránou a řídícím systémem INTELO. Všechny komponenty (mimo radiostanice) jsou umístěny na motorovém voze ve skříni elektrického rozvaděče, ovládací panel topení a osvětlení pro obě vozidla je přístupný obsluze jednotky. Řídící systém umožňuje ovládání až tří spojených souprav z jednoho stanoviště. Souprava je vybavena audiovizuálním informačním systémem Apex s vnějšími a vnitřními informačními tabulemi.

Základní technické údaje motorové jednotky Desná

Délka soupravy přes nárazníky: 28,44 m
Výška nízkopodlažní části na TK: 0,57 m
Rozvor náprav: 8,0 m
Uspořadaní náprav: 1´A´+1´1´
Jmenovitá hmotnost soupravy: 39,0 t
Hmotnost plně obsadené soupravy: 52 t
Najvyšší provozní rychlost: 80 km/h
Počet míst k sezení: 84
Počet míst ke stání: 105
Výkon motoru: 242 kW
Palubní napětí: 24 V

Zdroj: Tisková zpráva 13/07 Pars nova Šumperk a. s.
Foto: Pars nova Šumperk a. s.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Nová regionální motorová jednotka řady 814–914 pro Svazek obcí údolí Desné

Sari zo dňa 12.12.2007 7:25

První soukromník s Reginou na trati 🙂
Určitě je to pro místní lidi velkým přínosem!

Ale já sem zastánce klasických motorových vozů řady M152.0 😀 😀 :coffee:

Reagovať

mira zo dňa 12.12.2007 12:16

Tak nevím jestli si s regionovou pomohli. Jako náhrada za 810+010 má nedostatečnou kapacitu 105/84, a těch kol nebo kočárků se tam vejde taky míň než do 010. Ten zbytek je už sice v pořádku(lepší sedačky, nízkopodlažní nástup pro starší cestující, otevíratelná okna nebo vakuové WC), ale jsem zvědavej jak bude zejména v zimě stíhat nápor lyžařů.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *