Váš železničný portál
Registrovať sa

Nová návestná pomôcka pre vlakové čaty ZSSK

Slovensko 2.9.2012 22:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 6788

Na Slovensku nás čakajú ďalšie zmeny v oblasti výpravy vlakov. Vlakvedúci a sprievodcovia Železničnej spoločnosti Slovensko budú vybavení novou návestnou pomôckou. Ide o dvojfarebný reflexný terčík, ktorý má za cieľ umožniť jednoznačnú identifikáciu vlakového personálu a zviditeľniť dávané návestí pri výprave vlaku. Podobné pomôcky sa už dlhšiu dobu využívajú hlavne u našich západných susedov a od jesene sa začnú používať aj u nás.

Súčasný GVD, ktorý vstúpil do platnosti 11.decembra 2011, nám okrem nového cestovného poriadku priniesol aj zmenu v spôsobe výpravy vlakov. Tam kde to predpisy a zabezpečovanie zariadenie dovoľovalo, bola výprava vlaku ponechaná na vlakové čaty, pričom výpravcom bola táto povinnosť zrušená. No aj napriek tomu nájdeme na sieti ŽSR ešte 113 staníc, kde výpravca vlaky stále vypravuje. Ide predovšetkým o stanice bez odchodových návestidiel, resp. so skupinovými odchodovými návestidlami alebo väčšie uzly, kde bola táto povinnosť z hľadiska bezpečnosti ponechaná výpravcom.

Po necelom roku nás čakajú ďalšie zmeny, no tie sa verejnosti takmer nijak nedotknú. Železnice Slovenskej republiky pripravili Nariadenie generálneho riaditeľa o používaní návestnej pomôcky a s účinnosťou od 30. septembra 2012 bude denný znak návestí „Pohotoví na odchod“ a „Súhlas na odchod“, ktoré sa v súčasnosti dávajú len mávaním ruky, doplnený o reflexný terčík.

Obr. 1: Vzor novej návestnej pomôcky – denný znak.
Železničná spoločnosť Slovensko pristúpila k zakúpeniu takýchto návestných pomôcok predovšetkým po pozitívnom ohlase zo strany Českých dráh, ako aj z dôvodu dodržiavania predpisov pri zabezpečovaní vozby medzištátnych vlakov personálom ZSSK v pohraničí s Českou republikou.

Podľa informácií od ZSSK, dodávateľom dvojfarebných reflexných terčíkov bude spoločnosť EMIT-CZ, s.r.o., ktorá bola pred dvoma rokmi dodávateľom aj pre České dráhy. Tento podnikateľský subjekt bol vybraný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, na základe vyhodnotenia podmienok dodania z hľadiska požadovanej špecifikácie návestnej pomôcky, kvality, rýchlosti dodania a ceny.

Vybavenie príslušných zamestnancov ZSSK sa vykoná jednorázovo v priebehu septembra 2012, kedy by malo byť pre celkový počet 1260 členov vlakového personálu dodaných rádovo 1400 ks návestných pomôcok. Predpokladané finančné náklady na toto obstaranie sú vo výške 5500,- € bez DPH, čo je približne 3,93 € za kus.

Ilustračné foto: žst. Spišská Nová Ves.

Podobné návestné pomôcky môžeme už dlhšiu dobu sledovať v zahraničí. Medzi prvými takéto terčíky zaviedli rakúske spolkové železnice (ÖBB) a neskôr sa k nim pridali aj České dráhy. V Česku sú tieto návestné pomôcky v prevádzke už od 1. marca 2010 a ich zavedenie u našich západných susedov znamenalo aj zrušenie povinnosti nosiť čiapku. Od tejto doby sa v Čechách stala čiapka len nepovinnou súčasťou uniforiem vlakových čiat. S podobným krokom zatiaľ ZSSK neuvažuje, nakoľko aj pred rokom prezentované nové uniformy počítali s čiapkami, resp. baretkami. Nákup nových uniforiem však nové vedenie Železničnej spoločnosti Slovensko medzičasom pozastavilo a ich ďalší osud je nateraz nejasný. Pre zaujímavosť uvádzame, že súčasné uniformy používa vlakový personál ZSSK od roku 2002.

Obr. 2: Vzor použitia návestnej pomôcky – denný znak.

Mávaniu rukou nie je tak úplne koniec. V prípade, že bude návestná pomôcka poškodená alebo dôjde k jej strate, môže si zamestnanec vyžiadať návestnú pomôcku od iného člena sprevádzajúceho personálu. Ak to nie je možné bude dávať návesť rukou, o čom vyrozumie vhodným spôsobom rušňovodiča alebo výpravcu (podľa toho komu by návesť dával).

Na názor so zavádzaním návestnej pomôcky, sme sa opýtali aj dotknutých zamestnancov.

Vlakvedúca Ľubica S. z Popradu prezradila: „Úprimne povedané som zvedavá ako to bude vyriešené, nakoľko už teraz sme ovešaní rôznymi vecami. Na jednej strane mám POP-ku, na druhom pleci brašňu. To nehovoriac o rôznych predpisoch a iných veciach čo musíme vláčiť. V ruke pečiatka resp. kliešte a teraz ešte aj toto,“ dodala.

„Myslím si, že je to správne riešenie. Zlepší sa tým viditeľnosť návestí pri výprave, hlavne na zastávkach, resp. staniciach s vyššou frekvenciou cestujúcich na nástupišti a tiež za zníženej viditeľnosti,“ myslí si rušňovodič Peter H. z Košíc.

„Terčíky majú aj inde, myslím si, že bol najvyšší čas zaviesť ich aj u nás. To prežehnávanie rukou, bolo troška smiešne a to najmä u niektorých jedincov,“ popisuje výpravca Ivan H. z Levoče.

Zdroj: ZSSK, ŽSR
Text: Michal REPKO
Ilustračné foto na titulke: RAILPAGE.NET

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Nová návestná pomôcka pre vlakové čaty ZSSK

juro zo dňa 3.9.2012 19:29

[i]Súčasný GVD, ktorý vstúpil do platnosti 11.decembra 2011, nám okrem nového cestovného poriadku priniesol aj zmenu v spôsobe výpravy vlakov. Tam kde to predpisy a zabezpečovanie zariadenie dovoľovalo, bola výprava vlaku ponechaná na vlakové čaty, pričom výpravcom bola táto povinnosť zrušená. No aj napriek tomu nájdeme na sieti ŽSR ešte 113 staníc, kde výpravca vlaky stále vypravuje[/i] – tento spôsob výpravy priniesol predpis Ž1 a nie GVD 2011/12

Reagovať

pospec zo dňa 4.9.2012 5:36

Měli jste na mysli spíš [b]susedov[/b].

Reagovať

Michal Repko zo dňa 4.9.2012 14:13

Ad.: juro

V prvom rade ďakujeme za komentár, je to pre nás signál, že našu stránku pravidelne navštevujete, čo nás samozrejme len teší 🙂

K Vašej výhrade asi len to, že je to tak trošku vytrhnuté z kontextu aj keď priznávam, že veta nie je napísaná 100% tak aby sa z nej nedalo pochopiť to, že za zmenu spôsobu výpravy môže GVD. Verejnosť takýto detail nepostrehne, obzvlášť ak nemení podstatu článku, ktorou sú nové návestné pomôcky. Naopak ľuďom z praxe je určite zrejmé ako to bolo myslené a vedia, že takéto zmeny sú spôsobené platnosťou nových predpisov.

Pre doplnenie na záver dodám len toľko, že predpis Ž1 neexistuje, nakoľko bol k dňu platnosti nového (teraz platného) GVD novelizovaný predpisom [b]Z1[/b].

:byebye:

Reagovať

juro zo dňa 4.9.2012 19:15

Ž1 už neexistuje, ale Ž1 (z roku 2005) zaviedol popisovanú výpravu vlakov vlakovou čatou. Aj keď sa používala v niektorých staniciach aj pred tým (BA predmestie, Vajnory, Petržalka).

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *