Váš železničný portál
Registrovať sa

Netradičný pohľad na železnicu objektívom Ivana Hutláka

Fotogalérie 9.11.2010 23:00 Ivan Hutlák Zobrazené: 2787

O tom, že železnica nie sú len vlaky, Vás určite presvedčí táto fotogaléria Ivana Hutláka, ktorá ponúka netradičný pohľad na tento druh dopravy okolo nás. Väčšina fotografov sa snaží držať istých „pravidiel“ a fotiť tak, aby bol každý ich záber takmer dokonalý. Mnohí z nás sa pri fotení železnice zameriavali iba na vlaky. Až posledné roky ukazujú, že do popredia sa dostáva umelecká fotografia, ktorá sa vymyká istým pravidlám. Nebáť sa experimentovať a vedieť sa poučiť aj na vlastných chybách, časom určite prinesie ovocie v podobe zaujímavých záberov.

Štyridsaťtri ročný Ivan Hutlák povolaním výpravca, pochádza z Levoče. Vo svojej profesii vystriedal viacero staníc začínal na juhu v Rožňave a jej okolí, až neskôr zakotvil v Tatrách na TEŽ-ke. Jeho stálym pracoviskom je výh. Veľký Slavkov, ale stretnúť ho môžete aj vo výh. Pod Lesom alebo v žst. Starý Smokovec. Železnica bola odjakživa jeho koníčkom a prácu robil a aj robí s radosťou.

K foteniu sa dostal nie tak dávno. Sú tomu asi len 4 roky, čo si kúpil svoj prvý digitálny fotoaparát. Fotoaparát mal prvotne slúžiť pri rôznych rodinných výletoch a oslavách. To sa však hneď zmenilo, keď sa Ivan rozhodol svoju novú „hračku“ vyskúšať. Prvými pokusmi boli fotografie prírody. A tou úplne prvou, bola fotografia červených šípok na pozadí modrej oblohy, ktorá ho podnietila k ďalšiemu experimentovaniu.

Časom autor skombinoval motív prírody so železnicou a neskôr začal do svojich fotografií zakomponovávať aj ľudí. Nazbierané skúsenosti si vyžiadali zakúpenie lepšieho a predovšetkým kvalitnejšieho aparátu, ktorý by už nebol predurčený len na rodinné fotografie. Domáci fotoarchív sa rýchlo zapĺňal a Ivan sa rozhodol so svojimi zábermi podeliť. Založil si účet na flogu, kde postupne svoje nové „úlovky“ zverejňoval a zverejňuje aj dnes.

Prvá fotografia, ktorá prerazila „do sveta“ a obletela takmer všetky slovenské denníky, je záber medveďa túlajúceho sa po stanici v Starom Smokovci. Neskôr začal autor svojimi zábermi prispievať na titulnú stranu levočského mesačníka a spolupracovať s týždenníkom Farmár. No v archíve i naďalej ostávalo pár fotografií so železničnou tematikou. Rozhodol sa preto, poslať ich do Ž semaforu. Zaslané fotografie automaticky zožali úspech a boli okamžite uverejnené na obálke tohto železničiarskeho mesačníka, kde bol následne vytvorený priestor pre fotografie od čitateľov pod názvom FOTO mesiaca. Od tej doby sa s nimi môžete na tomto mieste, stretávať pravidelne.

K prvému autorovmu úspechu patrí získanie 1. miesta na výstave FOTO RAIL ´09, ktorá bola organizovaná na medzinárodnej výstave ŽEL RAIL vo Vrútkach. Jedná sa o záber s umeleckým názvom „Na slepej koľaji“, ktorý získal prvenstvo v III. kategórií: Železnica to je technika a história. K ďalším patrí 4. miesto v súťaži Fotolab Fotograf 2010 v kategórii Krajinka a architektúra, organizovanej na internete. Podotýkam, že to bol opäť záber so železničnou tématikou s názvom „Tmavomodrý svet“. Víťazné fotky z tejto súťaže sú momentálne inštalované v priestoroch zábavného a nákupného centra MAX v Trenčíne. Toľko asi stručná charakteristika autorovej tvorby, veď posúďte sami…


V krajine železníc


„Rýchlo, lebo mi tá električka ujde…“


Za dúhou


Cestujúci z 1. nástupišťa


Na slepej koľaji


Železničné ráno


Leto…


Musíš tam vojsť, svadba bola drahá…“


Železné línie


Večer po búrke


V železničnej krajine


Rastú…


Kométa


Cestou na stanicu


Pohľad zdola


Metelica


V železničnej krajine II


Pohodička


Ivan Hutlák – výpravca Veľký Slavkov


Záverom chcem Ivanovi popriať ešte veľa vydarených záberov, čo dokážu vyčariť úsmev na perách a pohladiť dušu pri ich úspešnom umiestnení na rôznych výstavách.

Titulná snímka: Na priecestí…

Odkaz na autorov flog: ivanuška.flog

Text: Michal REPKO
Foto:
© 2010 Ivan HUTLÁK

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Netradičný pohľad na železnicu objektívom Ivana Hutláka

Milos Pjatko zo dňa 9.11.2010 23:30

Krásne spojenie železnice s umením 🙂 super članok

Reagovať

Lubino zo dňa 10.11.2010 3:03

nadherne foto .klobuk dolu. :-C

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 10.11.2010 3:22

parádička a to mačiatko nemá chybu

Reagovať

cernovec zo dňa 10.11.2010 6:13

Konečne živá voda do pokojných vôd.

Reagovať

Palio zo dňa 10.11.2010 6:25

Obrovská porcia krásnych fotografií, aká tu pravdepodobne ešte nebola! Autorovi do budúcna prajem veľa dobrých nápadov a ďakujem mu za to, že si pôsobivé snímky nenechal iba pre seba! 🙂

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 10.11.2010 6:28

Naozaj veľmi pekné. Vidieť, že autor má cit 🙂

Keď pôjdem okolo – určite aspoň zamávam :he:

Reagovať

Martin Betak zo dňa 10.11.2010 13:20

Zachytiť vlak so slnečným násvitom vie snáď každý, ale spraviť z tej fotografie umienie, to už nedokáže skoro nik. Tu je však jednoznačne jasné že v tomto prípade ide naozaj o umenie. 🙂

Reagovať

Creator zo dňa 10.11.2010 15:19

tak toto je parádička, veľmi pekné fotografie len tak ďalej a prajem ešte mnoho vydarených záberov. 🙂 🙂

Reagovať

tiger zo dňa 10.11.2010 19:32

parádička…

Reagovať

dant zo dňa 10.11.2010 19:53

Michal: stručne a výstižne si to napísal – jednoducho paráda,
Ivan: dobré oko na ďalšie perfektné „úlovky“, len tak ďalej … :byebye:

Reagovať

Murphy zo dňa 11.11.2010 18:55

Chcel by som všetkým veľmi pekne poďakovať za milé slová na moju adresu. Veľmi si to vážim. Som ozaj rád, že moje fotografie Vás oslovili a týmto ďakujem aj autorovi článku Michalovi Repkovi, že im takouto zaujímavou formou sprostredkoval cestu až k Vám. Ivan Hutlák

Reagovať

kovac zo dňa 14.11.2010 10:11

Klobúk dole pred tebou 🙂 Mne sa najviac páčila tvoja zacvikantka (predposledná fotka) 🙂

Reagovať

477.013 zo dňa 10.1.2011 18:46

Nádherné fotografie. 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *