Váš železničný portál
Registrovať sa

Nešťastné číslo 014 pre poľské lokomotívy.

Reportáže 2.7.2006 14:00 Andrej Ivanič Zobrazené: 1187

Osud v živote a prevádzke niektorých lokomotív dokáže byť niekedy až veľmi ironický a krutý.
Niektoré rušne slúžia a vozia vlaky po dlhé roky bez akejkoľvej nehody,alebo poškodenia a potom príde jeden deň, ktorý ich okamžite, raz a navždy vyradí z prevádzky, a po nehodách sa už žiaľ nikdy nevrátia na trať. Iné lokomotívy jednoducho dojazdia, následne sú odstavené v depe.
Slúžia ako zdroj náhradných dielov a postupne umierajúc sa menia na neužitočné a zavadzajúce vraky. V obidvoch prípadoch ukončenia existencie je však záver rovnaký: kovošrot a halogén, ktorý ich rozrežie na malé kúsky.

Niekedy sa však žiaľ zopakuje aj smutná história, ako to bolo v prípade dvoch varšavských elektrických lokomotív.
Lokomotíva s označením EP08-014 bola predposledným rušňom, ktorý v roku 1975 vyrobil vroclavský Pafawag spolu s dodávkou poslednej série rušňov radu EU07 s koncovým označením 240. Následne na zakázku PKP po dokončení výroby univerzálneho rušňa EU07-240 s maximálnou prevádzkovou rýchlosťou 125 km/hod bolo so zmeneným prevodom na rýchlosť 140 km/hod, doplnenými bezpečnostnými čelnými sklami a inými detailami vyrobených 15 kusov rýchlikových lokomotív radu EP08 /podobná situácia ako u ČSD s radom S499.0 a S499.1/.

Rušeň EU07-014 bol dislokovaný v rušňovom depe Warszawa Odolany, odkiaľ bol používaný na vozbu rýchlikov začínajúcich vo varšavskom uzle, až pokiaľ osudného dňa 27.8.2004 v čele rýchlika sa na priecestí neďaleko Włocławka pri plnej rýchlosti nezrazil s kamiónom. Pri nehode došlo k ťažkému poškodeniu rušňa, ktorý bol následne odtiahnutý do domovského depa Warszawa Odolany, začal slúžiť ako zdroj náhradných dielov a v máji 2005 bol zrušený.Paradoxne druhé zachované stanovište tohto rušňa zachránilo život inej lokomotíve radu EU07, ktorá po nehode bola tiež vážne poškodená.

Lokomotíva EP08-014 od začiatku svojej prevádzky bola dislokovaná v depe Warszawa Olszynka Grochowska a od začiatku bola používaná na vozbu vybraných medzinárodných rýchlikov, expresov a vnútro a medzištátnych EC a IC vlakov. Tento rušeň počas svojej služby nikdy nemal vážnu nehodu, či poškodenie /EP08-015 bola v roku 1995 po ťažkej nehode v Bednarach okamžite zrušená/ a poslednú hlavnú opravu absolvoval v lete 1997. Avšak zvyšujúci sa počet technických problémov a stavu rušňa si vynútil jeho odstavenie v depe po dojazdení potrebného počtu kilometrov, kde sa už ďalej neuvažovalo o jeho pristavení na ďalšiu EH opravu. A tak sa od roku 2000 domovom tohto rušňa stali odstavné koľaje v domovskom depe. Z tohto rušňa postupne začali miznúť všetky potrebné komponenty a časti potrebné pre udržanie prevádzky zvyšných rušňov tohto radu. Tak sa postupom času z tohto rušňa pomaly, ale iste stal vrak.

Po dlhom období neistoty, na základe rozhodnutia PKP bol v polovici júna 2006 prepravený z depa Warszawa Olszynka Grochowska do areálu depa Warszawa Odolany zrušený rušeň EP08-014, kde sa v súčasnoti na tomto vraku vykonáva jeho fyzická likvidácia.
Z vraku rušňa podľa posledných informácií zostal už iba hlavný rám a bočnice, pričom sa z neho vyberajú všetky použiteľné súčiastky.
Na susednú koľaj vedľa vraku EP08-014 pristavili ponehodovú zrušenú EU07-014, ktorá sa takisto podrobuje fyzickej likvidácii.
A tak sa na rovnakom mieste a v rovnakom čase, s rovnakým pohrebným rituálom a koncom ocitli dve nevlastné sestry s rovnakým výrobným číslom 014, lokomotívy EP08-014 a
EU07-014.
Osud dokáže byť niekedy až veľmi ironický …..

Foto:

EP08-014 Seweryn Dębski

EU07-014 Krzysztof Waszkiewicz

Autor: Andy

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *