Váš železničný portál
Registrovať sa

Nejmodernější nádraží v ČR, Ostrava-Svinov, začalo sloužit veřejnosti

Reportáže 3.7.2006 4:00 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 3142

Rekonstrukce největšího nádraží v Moravskoslezském kraji začala v srpnu 2004 a celková investice činila 580,6 milionů Kč, z toho se investovalo 229 milionu Kč do rekonstrukce staniční budovy, nově vybudované prosklené odbavovací haly a přilehlých prostor. Dne 29. června 2006 byla za přítomnosti primátora města Ostravy a představitelů Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, společnosti OHL ŽS, Státního fondu dopravní infrastruktury a Moravskoslezského kraje oficiálně ukončena rekonstrukce největšího nádraží Českých drah v Moravskoslezském kraji, Ostrava – Svinov. Současně byla také oficiálně ukončena modernizace další části koridorové trati v úseku Studénka – Ostrava. Zde celková investice činila více než 3 miliardy Kč.

„Obě stavby znamenají další výraznou modernizaci železniční infrastruktury na území Moravskoslezského kraje a přispívají nejen ke zrychlení železniční dopravy, ale také k růstu jejich atraktivity v očích veřejnosti. Ta podle vývoje tržeb v rámci Uzlové železniční stanice Ostrava – Svinov v letošním roce výrazně roste, kdy za prvních pět měsíců tržby Českých drah v rámci UŽST Ostrava – Svinov vzrostly o více než 10 %. Ostrava – Svinov tak představuje jeden z největších přepravních terminálů Českých drah na území celé České republiky“, uvedl Josef Bazala, generální ředitel a předseda představenstva Českých drah, a. s.

Hlavní oblasti modernizace nádraží Ostrava Svinov:

* nová odbavovací hala pro cestující
* rekonstrukce stávající výpravní budovy
* rekonstrukce a zastřešení ostrovních nástupišť
* vybudování podchodů k nástupištím.
* přestavba přednádraží – terminálu MHD, parkingu
* nabídka nových služeb – ČD Lounge, ČD Centrum
* připojení na internet wi-fi, a dalších.

Nádraží Ostrava Svinov je s denní frekvencí cestujících ve výši až 30 tisíc největším nádražím ČD na území Moravskoslezského kraje. Cestujícím nabízí denně kompletní portfolio přepravních služeb Českých drah – 6 párů spojů SC Pendolino, 8 párů spojů kategorie EC a IC a širokou nabídku spojení vlaky dalších kategorií. Z Ostravy Svinova lze vlaky ČD – vedle míst na území ČR cestovat například do Polska, na Slovensko, do Rakouska či Ruské Federace. Spojení s Prahou je k dispozici takřka každou hodinu a vlaky SC Pendolino trvá přibližně 3 hodiny 20 minut. Klíčovou roli hraje Ostrava Svinov také v regionální dopravě. V rámci systému MS Takt nabízí spojení regionálními vlaky ČD v 1-2 hodinovém taktu se všemi významnými centry Moravskoslezského kraje (Bohumín, Opava, Český Těšín, Havířov, apod.). Od letošního prosince bude zahájen provoz vlaků v elektrické trakci také mezi Ostravou Svinovem a Opavou Východ. České dráhy na trať nasadí nové moderní dvoupodlažní jednotky řady 471.

Modernizace nádraží v Ostravě Svinově se také pozitivně odráží do ekonomiky ČD. Za prvních pět měsíců letošního roku se tržby z prodeje jízdenek v této stanici ve srovnání s loňským rokem zvedly o 6 milionů Kč, což představuje nárůst o více než 10 % (celkové tržby za 1-5 / 06 v UŽST Ostrava Svinov – 65,8 mil. Kč). Dynamika růstu tržeb se navíc dále zvyšuje s tím, že výrazný podíl na tom má produkt Českých drah SC Pendolino, kdy nádraží Ostrava Svinov je vedle Prahy druhým nádražím s největší frekvencí cestujících tohoto spojení.

Další služby, které nádraží Ostrava Svinov cestujícím nabízí, jsou následující:

* přijímání platebních karet (Visa, MasterCard)
* Klimatizované prostory odbavovací haly
* bezbariérový přístup do stanice i k vlakům
* parkovací kapacity v parkovacím domu Koma
* Služby bankomatu
* Restaurace, občerstvení, prodejna tiskovin
* Stánky s občerstvením na nástupišti

Posílena byla také bezpečnost – stanice je kompletně vybavena a zabezpečena kamerovým systémem s propojením na Policii ČR.

ČD Centrum Ostrava Svinov

Jako součást modernizace nádraží a rozšiřování služeb otevřely ČD v Ostravě Svinově také nové prostory ČD Centra – součást sítě deset let budovaných center komplexního odbavení cestujících, jež nabízejí i další návazné a nadstandardní služby pro cestující.

V ČD Centru jsou zajišťovány veškeré služby klientům Českých drah. Zákazníci si zde mohou zakoupit jízdní doklady pro vnitrostátní i mezinárodní přepravu, místenky či lůžkové a lehátkové lístky. Pracovníci ČD Centra budou také poskytovat informace nejen o vlakových spojích a komerčních nabídkách Českých drah, ale také o návazné autobusové dopravě. Z dalších služeb jde například o možnost objednávky taxislužby, zprostředkování služeb půjčovny automobilů, nabídku ubytování, prodej upomínkových předmětů ČD, popř. cestovních potřeb apod. Zájemci zde mohou získat také informace regionálního charakteru, mohou si zakoupit turistické mapy, brožury, pohlednice, jízdenky na MHD či vstupenky na různé kulturní a sportovní akce.

ČD Lounge Ostrava Svinov

Od 29. června 2006 začala spolu s dalšími službami fungovat ve stanici Ostrava Svinov také čekárenská zóna pro cestující první třídy ČD Lounge. Ty doposud fungovaly v ČR zatím ve čtyřech stanicích – Praha Holešovice, Pardubice hlavní nádraží, Olomouc hlavní nádraží a Ostrava hlavní nádraží. Ostrava Svinov je tak pátou stanicí nabízející služby ČD Lounge a druhou na území města Ostravy.

Prostor čekárenských zón ČD LOUNGE mohou využít všichni cestující s platnými jízdními doklady 1. třídy vlaků všech kategorií. ČD LOUNGE jsou otevřeny rovněž cestujícím Českých aerolinií, kteří v rámci codesharové spolupráce ČD a ČSA na provozu spojů SC Pendolino využívají služeb těchto vlaků a nastupují či přestupují ve stanici Ostrava Svinov.

V rámci čekáren ČD LOUNGE mají cestující k dispozici možnost občerstvení z nápojových automatů, sledování televizního vysílání ČT24, četby tiskovin Českých drah; samozřejmostí je instalace informačního systému stanice s aktuálními informacemi o odjezdech a příjezdech vlaků. Ve stanici Ostrava Svinov je součástí ČD Lounge také samostatná toaleta – včetně přebalovacího pultu pro matky s dětmi. Ty mají do ČD Lounge přístup s jakýmkoli platným cestovním dokladem ČD.

Rekonstrukce koridorové trati v úseku Studénka – Ostrava znamenala kompletní rekonstrukci svršku a spodku; výstavbu nového zabezpečovacího zařízení a trakčního vedení a modernizaci stanic – včetně výstavby ostrovních nástupišť. Součástí bylo zvýšení rychlosti až na 160 km / hod.

Zvýhodněné parkování pro zákazníky Českých drah v parkovacím domě KOMA na nádraží Ostrava Svinov

České dráhy ve spolupráci s provozovatelem parkovacího domu KOMA – Parking na nádraží v Ostravě Svinově připravily možnost zvýhodněného parkování. Každý, kdo při placení předloží platný jízdní doklad Českých drah, zaplatí za parkování v parkovacím domě KOMA nižší cenu. Parkování po dobu jedné hodiny tak například zákazníka ČD vyjde na 15 Kč (standardní cena je 20 Kč), na 7 a více hodin 99 Kč (standardní cena je 150 Kč) a při parkování po dobu 30 dnů zaplatí zákazník Českých drah 1500 Kč (standardní cena je 2000 Kč).

Nabídka platí od 29. června – prozatím do konce letošního roku. Cestujícím, kteří například využívají rychlého spojení s Prahou spoji SC Pendolino, se tak nabízí ještě výhodnější možnost kombinace dojezdu vlastním automobilem na nádraží v Ostravě Svinově, parkování za výhodnější cenu a rychlého a pohodlného spojení SC Pendolino.


FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Autor foto: Jiří Strnisko
Text: ČD

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Nejmodernější nádraží v ČR, Ostrava-Svinov, začalo sloužit veřejnosti

Michal Smalo zo dňa 3.7.2006 7:18

Už som len zvedavý, kedy bude niečo také aj u nás. Inak tie počútačové štúdie vo fotogalérií k článku vyzerajú tiež veľmi zaujímavo.
Ostáva len dúfať, že túto krásnu stanicu nepoškodia vandali grafitmi a podobne.

Reagovať

Rodny zo dňa 3.7.2006 13:52

Jen dodám k fotografii Opavského nástupiště to,že se stále ještě používá,ale už ne tak často jako kdysi

Reagovať

swingo zo dňa 4.7.2006 10:40

Krása. Aj u nás by mohli tak zrekonštruovať nejakú stanicu. Napríklad Leopoldov??? 😀

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 1:59

nuž Český bratia sú kus cesty pred nami

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *