Váš železničný portál
Registrovať sa

Návšteva železničného múzea v Budapešti

Reportáže 14.11.2006 15:10 Attila Tihanyi Zobrazené: 1601

 V lete bolo krásne počasie, tak akurát na výlety. Jeden z nich bol zameraný na návštevu železničného múzea „Vasúttörténeti Park“ – čiže „Park histórie železníc“ – v Budapešti.

Výlet som naplánoval na stredu, 26. 7. 2006. Rozhodol sa pridať aj Peťo. Samozrejme som nenechal doma ani kameru.


Náš „polorýchlik“ Amicus


Takto sa natáčalo

Ráno sme nastupovali na „polorýchlik“ R235 Amicus, ktorý nás doviezol priamo do Budapešti, na Nyugati Pályaudvar, alebo ako Peťo povedal – „Nugáty“. Tu sme nemali veľa času, akurát na zakúpenie vstupenky do parku. Nastúpili sme do historického motorového vozňa BCmot, ktorý chodieval medzi nádražím a parkom. Samozrejme som si zabudol kúpiť zvlášť lístok na to, aby som mohol natáčať, čo som samozrejme hneď spravil pri pokladni už v parku.


Parná lokomotíva 424.247


Pohľad na výhrevňu

Bolo tam toho strašne veľa, nevedeli sme sa rozhodnúť, kam by sme sa mali vydať najprv. Napokon sme išli pozrieť točňu a výhrevňu, kde sme boli svedkami posunovania, kde motorový rušeň M28.1001 založil elektrický vykurovací vozeň do výhrevne, a parná lokomotíva 424.247 z ktorej bol vozeň odpojený, tiež zašiel do výhrevne. Výhrevňa slúžila ako obrovská výstavná sála, kde bolo vystavených veľmi veľa vozňov aj rušňov. Nebudem ich vymenovať, to treba vidieť.

V prehliadke sme pokračovali smerom od výhrevne, kde sme narazili na bufet, ktorý vyzeral, ako stanica, a pri nej boli vystavené rôzne mechanické návestidlá.


Elektrická lokomotíva V55.004


Ďalej sme narazili na už nepoužívaný MÁVovský merací vozeň GPK, a iné pochúťky, ako napr. historická fréza na sneh. Vedľa stáli historické elektrické lokomotívy V41, V55, V40 a dieselovka M46. Vtedy sa mi vybila kamera, tak sme zašli do knižnice, kde sme narazili na milého pána Lászla Túróczyho, ktorý nám ochotne rozprával o histórii železníc, ukazoval rôzne staré mapy, cestovné poriadky, plánky staníc, dokonca sme našli aj schému el. posunovacej lokomotívy V43. Najzaujímavejšie je to, že celá knižnica pozostáva len zo súkromných zbierok ľudí, ktorí pracovali pri železnici, alebo boli fanatikmi. Nachádzajú sa tu aj staré videozáznamy o železnici prepísané na VHS pásky či VideoCD. Strávili sme tu dva a pol hodiny a medzitým som si dobil aj kameru.

Išlo sa ďalej. Na rade bol simulátor rušňa V63 „Gigant“. Na tento účel je v parku odstavený a mierne prerobený rušeň V63.001, ktorému som nevedel odolať a tak som vyskúšal trasu Budapešť Nyugati pu. – Rákosrendező.


Rýchlo sme si prehliadli parné lokomotívy a autá prispôsobené na koľaje (jeden z nich mal spotrebu 100 l/ 100 km!) a nastúpili sme do posledného vlaku naspäť na nádražie. Ešte som tu musel niečo vybaviť, a potom sme už mohli odísť. Do Štúrova nás doviezol osobák 2116, ktorý síce pokračoval ďalej do Nových Zámkov, ale Peťo navrhol aby sme vystúpili fotiť a natáčať, domov sa ešte dostaneme na Os 2118. Ja som nebol proti, lebo som vedel, že na tom chodia dobré a pohodlné MÁVovské vozne Bmx.


Žehlička V46.006 s vozňom Amx


„Tetrapa(c)k“, alebo krabičky sú všade okolo nás 🙂

Keď sme odfotili skoro všetko čo bolo v okolí, tak sme si unavene sadli na lavičku na jednom nástupišti. Akurát som sa dal do pohodlia, keď prišli kredence z Čaty. Dokonca sa tu nám podarilo vypočuť prednášku o funkciách jednotlivých ovládacích prvkov na stanovišti rušňovodiča.

A keď už sme boli na prahu úplnej vyčerpanosti, konečne sa v končiaroch stanice objavil náš očakávaný vlak… Ešte tu chvíľu postával, kým vymenili rušeň. Nastúpili sme s dobrým pocitom v srdci, že dnešný deň fakt stál za to.

Text: Attila Tihanyi „Brejlovec98“

Foto: Peter Molnár „laminátka“

O ceste som pripravil aj DVD, ktoré si môžete po dohode objednať na e-mailovej adrese tihanyi@gmail.com

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Návšteva železničného múzea v Budapešti

Peter Dirga zo dňa 18.11.2006 7:52

Slusna praca chlapci 🙂

Reagovať

swingo zo dňa 18.11.2006 9:37

Velice zaujímavé. Pekne spracované.

Reagovať

Peter Vlcek zo dňa 18.11.2006 19:06

Je to velmi zaujimave a velmi pekne!!!!!Super 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *