Váš železničný portál
Registrovať sa

Návšteva rušňového depa v Margecanoch

Reportáže 11.1.2007 16:20 Epitto Lokomotívny Zobrazené: 3179

 Je sychravé dopoludnie a je štvrtok dvadsiateho ôsmeho decembra. Ničím výnimočné, však? Až na to, že sme na košickej hlavnej stanici, stojíme pri osobnej pokladnici a kupujeme si lístok. Len tak náhodou, prichádzame podchodom k tretiemu nástupišťu a prechádzame po daždi k nášmu vlaku. A to len tak náhodou sa ocitneme v červenom žilinskom Bdt, usadíme sa do vozňa a čakáme dvadsať minút. Čírou náhodou. Naraz si spomenieme, čo vo vlaku robíme. Predsa ideme fotiť do RD Margecany!

Pershing naobliekaný troma bundami sa vo vlaku začne rozopínať a nadáva na baterky do svojho digitálneho fotoaparátu. Jedenásť dvadsať – vyrážame! Po zastávkach Ťahanovce a Kostoľany nad Hornádom sme došli až do zastávky Trebejov. Víta nás asi 10 cm snehového poprašku, hory sú nádherne zasnežené. Ideme ďalej a je tu Kysak. Jediná dedina na Slovensku, kde stoja vlaky vyššej kategórie kvôli prestupom do vlakov na trať 188 vedúcu cez Prešov do Muszyny v Poľsku. Osobným vlakom sme sa dotrmácali až do stanice Margecany, kde vystupujeme.

Obliekol som si reflexnú vestu a šli smer rušňové depo Margecany. Z Margecian odbočuje trať 173 do Červenej Skaly, ktorá ďalej pokračuje ako trať číslo 172 do Banskej Bystrice. Prechádzajúc cez koľaje a blížiac sa k depu sme sa uhýnali posunujúcemu na stanicu vlaku v zložení 812+011 do Červenej Skaly. Kým klopeme na dvere, zaujme nás rýchlomer z parnej mašiny. No o chvíľu sa otvoria dvere, v ktorých je hlavný strojmajster ŽSSK s kolegyňou. S úmyslom pofotiť si depo a jeho vozidlá v ňom nám pán vedúci dovolil fotiť v areáli. A ideme do toho!

Pred zrekonštruovanou halou nič nestojí. A dvere dovnútra sú zamknuté.

Vedľa však vidíme odstavený prívesný vozeň 011 v nových farbách železničnej spoločnosti. Pershing rozkladá môj statív a fotí.

Keď už máme pofotené, vyberieme sa okolo laboratória a nejakých skladov…

… k posprejovanému vozňu ešte v celozelenom nátere. Tento vozeň spolu s ostatnými dvoma vozňami sú určené len na vojenské účely, nijak na prepravu cestujúcich.

Od vozňov sa presúvame k pracovníkom umývajúcim motorový vozeň 812.042. S kolegom sa nevinne pozeráme na to, ako sa tu starajú o svoje motorové vozne, no v ostatných mestách tomu tak nie je. Od vozňa sa ďalej presúvame k „Favoritu“ 731.034 a prívesnému vozňu 011 farbou laku ladiacemu k motorovým vozňom 811, ktoré teraz premávajú na severe Slovenska.

Po zdokumentovaní vojdeme do haly, pred ktorou vozidlá stáli a vnútri objavíme Hektora, motorové vozne 810 a 812 a prívesný vozeň 011.

Tak, už odchádzame. Lúčime sa s depom a odchádzame smerom k staničnej budove.

Zakúpili sme si lístky. No ja si chcem odložiť vestu, tak si sadnem na lavičku, no zrazu som skoro prisadol spiacu mačku. Tú to zrejme nerozrušilo, vôbec nebola plachá! S hlásením, že rýchlik Horehronec, na ktorý sme si v osobnej pokladnici zakúpili lístok s príplatkom, bude meškať asi 15 minút, rozhodli sme sa ísť odfotiť nejaké rýchliky a aj náš rýchlik Horehronec, ktorý viezla Okuliarnatá Renátka 754.055.

Hneď po odfotení už na koľaj, kde Renátka pristavila vlak, doposunoval „Peršing“. Utekáme na vlak a dobehli sme do modernizovaného klimatizovaného vozňa B. V kupé, kam sme sa zložili, zrejme cestovali neprispôsobiví spoluobčania, pretože v koši boli tri fľašky pálenky, dvere boli vyrvaté, zaseknuté pootvorené okno a na podlahe plno smetí. Pri ceste ma zaujala už nefunkčná spojka od Gelnice (od trate 173), ktorej koľaje sú zarastené trávou a trať nevyzerá práve, žeby po nej išiel naposledy vlak včera…

No našťastie som v zdraví došiel do stanice Kysak, kde snežilo raz toľko ako predtým a kolega Pershing odišiel domov do Košíc, kde na stanici zachytil objektívom svojho fotoaparátu pár vlakov na stanici. S výletom sme boli maximálne spokojní, a podobnú reportáž vám prinesieme v priebehu dvoch mesiacov, ale z iného depa.

Autor: E499.3056
Snímky: Pershing a E499.3056

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Návšteva rušňového depa v Margecanoch

splinterX zo dňa 15.1.2007 10:05

veľmi pekná reportáž….a najmä tá Renátka 754055, ale ani gorila nebola zlá…

Reagovať

trnovsky zo dňa 15.1.2007 19:25

Ahojte priatelia , Pri zasielani komentaru je poznamka „KOMENTARE SA NECENZURUJU“.Je pozoruhodne , ze tu nevidim svoje starsie prispevky.Dokonca ma tu admin Andy v niektorom s poslednych prispevkoch uistil , ze tu sa prispevky nemazu. 😡

Najlepsie je uplne zrusit zrusit diskusiu. 😎

Reagovať

trnovsky zo dňa 15.1.2007 19:27

Alebo tu budu vsetci posielat tie hlasky ako swingo:“TO JE PERFEKTNA REPORTAZ“. 😀

Reagovať

JOHNZ zo dňa 15.1.2007 23:13

Hmm … to je tam len za to, ze som nechtiac použil pôvodný preklad a zabudol to opraviť 😀 . Už je tam správny text. Vďaka za upozornenie. Každopádne cenzúra flamewarov a podobných duchaplných príspevkov (od budúceho týždňa aj automatická likvidácia príspevkov typu „pekná reportáž“; „pekná fotka“ a pod. (nič proti Swingovi)) tu bola je a bude … nehodláme tu trpieť nejaké hádky a flamewary. Vylievať dušu si môžete ísť inde (napr na lampárni).

P.S.: Ja si veru nepamätám, že by ti tam Andy niečo také písal 😆

Reagovať

JOHNZ zo dňa 16.1.2007 0:02

Ubezpečujem, že toto rozhodne nie je cieľom, ale dávam na zváženie, o čo je hodnota Vašich komentárov vyššia od tých Swingových …

Reagovať

trnovsky zo dňa 16.1.2007 20:43

Vazeny pan vymazavac ,
Skutocne bude lepsie zrusit diskusiu ,lebo ak Vam nesmakuju pozitivne /napr.swingo/a ani negativne/napr.moje/ reakcie tak cely princip slobodneho vyjadrovania sa k reportazam je zbytocny.Neviem ake reakcie ocakavas , ale asi to ani sam nevies.Moje , alebo nazory niekoho ineho Vam nemusia vyhovovat ale ak neobsahuju vulgarizmi tak nevidim dovod na vymazavanie.Predsa ucelom komentaru je vyjadrenie mojho postoju k reportazi. V druhom rade sa da podla reakcie spoznat aj autor komentara. 😀

Reagovať

JOHNZ zo dňa 16.1.2007 21:14

Mne je srdecne jedno, ci bude komentar kladny alebo zaporny … mne ide o komentar HODNOTNY … to jest nieco doplnujuci, korigujuci a podobne. Nazory typu „super reportaz“ alebo „nanic reportaz“ su mne k nicomu … viacmenej nie som ani proti tvojim komentarom, ale ak z toho ma vzniknut zbytocna hadka, tak radsej nie. Najde sa tu dost diskusii, ktore tieto kriteria splnaju. A prave pre to, aby som neprisiel o taketo komentare ich urcite rusit nebudem. Ak ti tento system nevyhovuje nemusis tu prispievat.

Reagovať

trnovsky zo dňa 17.1.2007 20:07

Ahojte borci , co ste mali palacovu revoluciu?
Ved chyba hlavna opora vasho teamu Andreas.Co sa s nim stalo?

Reagovať

JOHNZ zo dňa 18.1.2007 6:43

Ziadna nebola. Andrej odisiel z osobnych a pracovnych dovodov. Nemal na stranku proste cas. Ziadne ideove ani ine rozpory v tom nie je nutne hladat.

Edit: Predpokladam, ze myslite Andyho. Ziadny „Andreas“ na stranke pokial sa pamatam an nie je …

Reagovať

Palo zo dňa 20.1.2007 7:24

Prajem príjemný deň! Nerád sa zúčastňujem diskusií, aké sú a boli vedené v tomto príspevku. Musím však reagovať, ale na ďaľšie dotazy už nie. Píše sa tu „…nevidím staršie svoje príspevky“, s tým súhlasím, nakoľko som ani ja nezaregistroval, že by ste niekedy niečo napísal. Bolo by to však určite potrebné, aby ste každého naučil, ako sa má spracovať dokonalý príspevok ! Súčasne musím podotknúť, že radšej čítam stručné komentáre od Swinga „pekné foto“ alebo „to sa mi nepáči“, ako komentáre urážajúce autora článku, ktorý mal v tomto konkrétnom prípade aspoň snahu niečo vo svojom voľne urobiť, aj keď na druhej strane musím uznať, že sa mu to moc nevydarilo. Píšete, že podľa reakcie sa dá spoznať autor, s tým plne súhlasím, ale ešte viac to platí o autorovi komentáru, ktorý pokiaľ vie nesprávny údaj, informáciu a pod. opraviť, doplniť, tak toto vykoná a tým nepriamo prispeje k obohateniu daného článku. Druhá vec je, keď neustálym odbočovaním od témy (niekedy aj pod dvoma loginmi), urážaním a písaním ďaľších nezmyslov, ktoré nepatria k článku, zbytočne zapĺňa miesto pod článkom. V takomto prípade nech sa nediví, že sa to jednoducho vymaže, nakoľko to s danou témou nemá nič spoločné, pokiaľ áno, treba už aj mne staršiemu človeku vysvetliť, čo má s depom Margecany spoločné dotaz smerovaný o Andyho mene.

Reagovať

trnovsky zo dňa 23.1.2007 7:41

palo: V pripade , ze vam nevyhovuju moje komentare , tak doporucujem mna ako uzivatela vymazat.Ako napisat prispevok vam ukazovat nebudem , lebo vy to viete!
Pred uvedenim temy do obehu doporucujem starsimi a odborne zdatnejsimi kolegami upravit prispevok , alebo ho uplne zavrhnut , tak aby neklesal kredit tejto stranky.
Mozete byt kludny, mam len jeden login.Nevidim dovod mat dva!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *