Návrat do čias (ne)dávno zabudnutých, keď sme sa na Hrebienok starou pozemnou lanovkou vozili
S výstavbou Tatranských elektrických železníc začiatkom 20. storočia úzko súvisela aj výstavba pozemnej lanovky na Hrebienok (1 285 m. n. m.). Atraktívny turistický chodník začínajúci neďaleko novovybudovaného Grandhotela v Starom Smokovci vedúci neďaleko sánkarskej dráhy však časom nepostačoval z hľadiska dostupnosti týchto turistických miest a tak sa začalo uvažovať o výstavbe železnice či ozubnicovej trate. Nakoniec sa v roku 1908 začalo s výstavbou pozemnej lanovej dráhy, ktorá bola slávnostne otvorená 17. decembra 1908.
Trať mala rozchod 1 000 mm a celkovú dĺžku 2 019 m, na ktorom prekonávala prevýšenie 254 m. Prvé vozne premávajúce na tejto lanovej dráhe boli otvorené s drevenými lavicami. V roku 1951 boli vymenené za modernejšie vozne s tromi oddielmi pre cestujúcich. Tieto vozne však vydržali v prevádzke iba 16 rokov, do veľkej rekonštrukcie v rokoch 1967 – 1970.
Blížiace sa Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní na Štrbskom Plese si vyžadovali rozsiahlu modernizáciu tatranských dopravných systémov, ktorá neobišla ani pozemnú lanovku. Vozne s nízkou kapacitou nahradili moderné vozne od talianskej firmy Ceretti – Tanfani, prebudoval sa zvršok lanovej dráhy a premiestnila údolná stanica. Horná stanica bola komplexne zrekonštruovaná, kde mala lanovka tiež nové pohonné zariadenie. Dĺžka lanovej dráhy sa kvôli premiestneniu údolnej stanice znížila na 1 953 metrov.
Posledná jazda týchto vozňov sa uskutočnila 16. septembra 2007. Hneď na to zahájili Tatranské lanové dráhy rekonštrukciu celej dráhy vrátane výmeny vozňov. Moderné vozne s panoramatickými oknami dodala švajčiarska firma Gangloff AG Bern, o technológiu sa postaralo konzorcium Doppelmayer/Garaventa. Rekonštrukciou tiež prešla údolná stanica lanovky a zmodernizovaná bola aj takmer dvojkilometrová lanová dráha.
22. decembra 2007 bola zmodernizovaná lanovka vrátane nových vozňov uvedená znovu do prevádzky, čím sa navždy uzavrela kapitola prevádzky talianskych vozňov na lanovej dráhe na Hrebienok. Pripomeňme si v dnešnom návrate, ako to vyzeralo nad Starým Smokovcom v čase, kedy sme sa na Hrebienok vozili krásnymi červenými vozňami.
Posledná jazda, kapela hrá, pocity sú zmiešané.
Smutný pohľad na vozne, ktoré sa stali zo dňa na deň nepotrebnými.
Aký bude ďalší osud vozňov lanovky?
Abtova výhybka ostala súčasťou lanovej dráhy dodnes.
Snímky: Ľuboš Dirga
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Návrat do čias (ne)dávno zabudnutých, keď sme sa na Hrebienok starou pozemnou lanovkou vozili
thorn zo dňa 20.11.2010 22:16
Zaujimavy je odraz zasnezenych stromov na uvodnej fotošopke 🙂 😳