Váš železničný portál
Registrovať sa

NÁRODNÝ DEŇ ŽELEZNICE V HRADCI KRÁLOVÉ

Česká republika 1.10.2015 22:00 614Zemplin Zobrazené: 1329

V sobotu 26.09.2015 sa konala výstava historických koľajových vozidiel k dňu železníc v Hradci Králové. Pri tejto príležitosti bolo vypravených dostatok mimornadych vlakov a pre návštevníkov bol pripravený bohatý program. Presťahoval som sa tu zhruba pred týždňom a musím uznať, že sa mi tu nesmierne páči. Na túto akciu som si brúsil zuby už od prvého dňa, čo som tu zavítal. Za tak krátky čas som stihol spoznať počet ľudí, ktorý by som spočítal asi na jednej ruke.

Vďaka Lenke, alebo po domácky na webe (Leni), ktorú mimochodom pozdravujem, som spoznal Petra a Karolínu, s ktorými som strávil tento nabitý deň. Keďže som tu nový, neodvážil som sa nič plánovať a všetko som to nechal na mojich dvoch usilovných kolegov, ktorí pripravili harmonogram na celý deň. Sedem hodín ráno, budíček, rýchle raňajky, príprava techniky a môžme vyraziť. Odchod na prvé miesto bol naplánovaný na ôsmu hodinu. Sadáme do auta a vyrážame! Prvé miesto bolo bezpochybne jasné, Čeperka – Opatovice nad Labem). V úseku (Stéblová – Čeperka – Opatovice nad Labem), prebieha v súčastnosti výstavba druhej traťovej koľaje z dôvodu dvihnutia traťovej rýchlosti z pôvodných 100km/h, na 160km/h a samozrejme aj plynulejšieho krížovania vlakov. Momentálne je taktiež v tomto úseku rýchlosť obmedzená na 50km/h kvôli spomínanej výstavbe.


Na miesto prichádzame pomerne včas a tak získavame dostatok času na obhliadku vhodných miest, dokumentácie výstavby ale aj každodennej prevádzky. Ako prvé sa mi pred objektív dostáva Malé Lego T238.0010, ktoré to tu v tento deň malo takpovediac na starosti.
.

Pohľad na súpravu vlaku z boku.
.

Bližší pohľad na dianie montáže.
.

Netrvalo dlho a máme tu aj niečo z každodennej prevádzky. Rýchlik číslo 1272 (Pardubice – Liberec) so zdvojenou súpravou ktorej chvost tvoril syseľ 012.
.

Križovanie v Opatoviciach a tu už oproti-idúci Regiopanter 011 s osobným vlakom číslo 6233 (Hradec Králové – Pardubice)
.

Konečne sme sa dočkali a máme tu prvý z mimoriadnych vlakov tohto dňa. Súprava railjetu s Taurusom 1216.237, Expresom číslo 10001 (Praha – Hradec Králové). Vlaky teda prešli, čas plynie, sadáme znova do auta a hor sa na inú trať.
.

Ďalší z úsekov na zozname bol Hradec Králové Slezské předměstí – Blešno. Opäť prichádzame včas a pred mimoriadnym vlakom fotíme ešte osobný vlak číslo 5605 (Hradec Králové – Choceň) s krásnou zelenou súpravou na čele s Peršingom 163 255-3. Pán majster vie čo sa patrí, ďakujeme za vďačné pozdravy.
.

Prešlo len pár minút a už si to fučí dvojica Šľachtičných 475.196 + 475.179 s mimoriadnym vlakom na trase (Hradec Králové – Borohrádek – Moravany – Pardubice – Hradec Králové). To by sme mali, teraz máme nejaký ten čas na svižnejšiu obhliadku depa. Letíme tam!
.

Do depa prichádzame okolo jedenástej hodiny. Program v plnom prúde, no mašín vcelku málo a ľudí kvantum. Ako prvá sa mi dostáva pod objektív na slniečku vyhriatá T478.3127.
.

Svoje miesto zaujal aj Kyklop T499.0002 spoločne s Bertou T478.1010
.

Sergeje T679.1168, 781 529-3, Rakúsky veterán ÖGEG 2050.05 a Berta T478.1008 si taktiež zaslúžili svoj obdiv.
.

Malé Lego s Kindervajíčkom prizerajúce sa predstaveniu.
.

Ešte jedna bokovka na Sergeje s Rakúskym ÖGEG-om a letíme fotiť ďalší a zároveň aj posledný mimoriadny vlak z nášho harmonogramu.
.

Svoju jazdu tento krát absolvovali T478.1008 + T478.3001, ktoré sme naháňali so svojím vlakom na trase (Hradec Králové – Hněvčeves – Smiřice – Hradec Králové). Prvá fotka zachytáva koniec vlaku kde pomáhal tlačiť T478.3001 tesne za zastávkou Plotiště nad Labem. Ako inak, sadáme do auta a naháňačka pokračuje.
.

Ako druhé miesto bolo vybraté pri obci Hořiněves. Žiaľ, fotku z tohto miesta nemám a preto sa podelím až s fotkou z tretieho miesta. Tu si to už poprdkáva Berta T478.1008 v čele mimoriadneho v úseku Sendražice – Smiřice.
.

Štvrté a zároveň posledné miesto padlo neďaleko Lochenic. Tu už v čele vlaku jednooký krásavec, Berta poslušne vypomáha na konci vlaku smerujúceho späť do Hradca Králové.
.

Týmto by som chcel odovzdať jedno veľké Ďakujem organizácií za skvele odvedenú prácu a hlavne, obrovské ďakujem patrí Petrovi a Karolíne za super spoločnosť. Bola to moja prvá takáto akcia, na ktorej som sa mohol zúčastniť a toto je taktiež aj zároveň moja premiérová reportáž tak snáď Vám aspoň kúsok z tohto dňa priniesla. Dovidenia priatelia.

Text & foto : Martin Hutník (614Zemplin)
RAILPAGE.NET – železničný magazín ISSN: 1339-1690

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *