Váš železničný portál
Registrovať sa

Nápor na vlaky ZSSK je viditeľný najmä v piatok a v stredu pred Vianocami

Slovensko 16.12.2015 18:26 dirga Zobrazené: 1227

Záujem o cestovanie vlakmi ZSSK pred vianočnými sviatkami postupne narastá. Tento rok ZSSK očakáva, že nápor na cestovanie bude rozložený do viacerých dní – Štedrý deň pripadá na štvrtok. Očakávame dve vlny záujmu o cestovanie, prvú na začiatku víkendu pred sviatkami – v piatok (18.decembra) a v sobotu (19. decembra) a druhú vlnu tesne na poslednú chvíľu pred Štedrým dňom v utorok (22. decembra) a v stredu (23. decembra). Pred sviatkami sa cestujúci presúvajú najmä zo západu Slovenska na stredné a východné Slovensko. Po sviatkoch opačne. V medzisviatočnom období sa cestuje najmä do horských oblastí. Po sviatkoch je očakávaná vlna cestovania po novom roku 6.1.2016 najmä z východného a stredného Slovenska smerom na západ.

Obsadenosť vlakov ZSSK k 14. decembru 2015 (13 h):

Pred Vianocami:

Rýchliky:

Zvýšený záujem je o cestovanie diaľkovými vlakmi najmä na trase Bratislava – Žilina – Poprad – Košice a to:

  • v piatok (18.12.), kedy sú miestenky predané na 50%, a spoje už majú na niektorých medzistaničných úsekoch vypredanú kapacitu pre bezplatnú prepravu
  • v sobotu (19.12.) sú diaľkové vlaky vypredané na 25 – 40%, dostupné sú aj lístky pre bezplatnú prepravu
  • v stredu počas celého dňa (23.12.) od 20% do 45%, dostupné sú aj lístky pre bezplatnú prepravu

Diaľkove vlaky na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť sú nosnou kostrou osobnej železničnej dopravy medzi západom a východom Slovenska. Rýchliky jazdia každé dve hodiny (v časti Bratislava – Žilina každú hodinu). Spájajú najväčšie sídla v šiestich samosprávnych krajoch. Na trase z Bratislavy do Košíc (445 km) zastavujú v 20 staniciach, v každej stanici kde sa križujú koľajnice (rôzne trate) sú vytvorené nadväzujúce prípoje na medzinárodné, či vnútroštátne diaľkové vlaky ako aj regionálnej vlaky (na vyše 20 regionálnych prípojných tratiach vlaky obsluhujú spolu 417 ďalších menších staníc a zastávok).
V súhrne – denne jazdí 14 vlakov po celej trase tam a späť a ďalšie diaľkové spoje na čiatkových trasách (napr. Bratislava – Trenčín, Bratislava – Žilina, Košice – Poprad, Košice – Trenčín)

Na ostatných trasách diaľkových vlakov
je zatiaľ predaných len do 10 % miesteniek

  • Bratislava – Zvolen/ Banská Bystrica,
  • Bratislava – Prievidza,
    o Košice – Zvolen

InterCity vlaky (povinne miestenkové):

Zvýšený záujem je najmä o IC vlaky na trase BA – ZA – KE

  • v piatok (18.12.) sú lístky predané na 70 %
  • v stredu (23.12.) počas celého dňa od 50 % do 98 %
  • v ostatné dni je predaných menej ako 50 % lístkov

Večerný IC Šarišan
(odklonená a predĺžená trasa BA – ZA – Prešov – Vranov nad Topľou – Humenné) je v piatok (18.12.) vypredaný na 50 % a v stredu (23.12.) na 75 %.

InterCity vlaky ZSSK majú ako jediné komerčné vlaky na Slovensku flexibilnú kapacitu – ZSSK v najbližších dňoch pridá vozne a rozšíri tak ponúknutú kapacitu, čím sa zvýši počet lístkov dostupných v predaji na tieto spoje až do dňa odchodu.

Po Vianociach:

Pre cestovanie po sviatkoch (nedeľa 27.12) majú diaľkové vlaky na trase Košice – Bratislava predaných do 40 % miest, na ostatných trasách je predaných do 5 % miesteniek.
Najväčší záujem je o IC vlaky v nedeľu (27.12.) popoludní z Košíc do Bratislavy – vlaky sú vypredané do 90 %.

ZSSK pre vybrané diaľkové vlaky (najmä Rýchliky, Regionálne rýchliky, EC vlaky) uplatňuje limity na bezplatnú prepravu. V praxi to znamená, že je určený maximálny počet lístkov do konkrétneho diaľkového vlaku a na medzistaničný úsek pre cestujúcich na bezplatnú prepravu. Informácie o dostupnosti lístkov pre bezplatnú prepravu do jednotlivých diaľkových vlakov poskytuje non stop dostupné Kontaktné centrum ZSSK na telefónom čísle 18 188.

Platiacich cestujúcich sa tento limit nedotýka. Ak sú miestenky k platenému lístku do konkrétneho vlaku vypredané možno do vlaku nastúpiť (lístok bez miestenky) bez obmedzenia kapacity.
Celková kapacita vlaku je vždy vyššia
ako počet miesteniek v predaji (časť sedadiel nie je miestenkovaná a vlak ponúka možnosť cestovať aj po obsadení sedadiel).

Zdroj: ZSSK

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *