Váš železničný portál
Registrovať sa

Najstaršími lanovkami sveta

Reportáže 2.11.2013 23:00 delimon Zobrazené: 4142

V tretej časti môjho putovania po Švajčiarsku, už vlastne navštívime miesta počas mojej spiatočnej cesty domov. Kto chce zažiť ozajstnú atmosféru dávnych čias, ten by isto mal navštíviť pravdepodobne najstaršiu visutú lanovú dráhu na svete v pôvodnom prevedení – Predigstuhlbahn. Dolná stanica lanovky sa nachádza neďaleko Salzburgu, avšak už v nemeckom kúpeľnom mestečku Bad Reichenhall v nadmorskej výške 474 m. Lanovka Vám na prvý pohľad bude veľmi nápadne pripomínať našu, žiaľ už demontovanú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso. Táto však bola uvedená do prevádzky už 1.júla 1928.

Z technického hľadiska ide o kyvadlovú lanovú dráhu s dvoma vozňami pre 25 osôb. Každá kabína sa pohybuje po jednom nosnom lane, ťahaná jedným ťažným lanom hore a jedným príťažným dole. V každej kabíne je sprievodca. Na trati dlhej 2 380m s prevýšením 1 140m sú tri podpery pomerne nezvyklej konštrukcie na akú sme bežne zvyknutí – ide o mohutné betónové piliere. Prepravná kapacita lanovky je 150 osôb za hodinu a za 8 a pol minúty sa už môžete kochať nádherným výhľadom z vrcholu Predigstuhl v nadmorskej výške 1 583m. Odporúčam každému, komu chýba naša stará „Wiesnerka“.

Dolná stanica lanovky Predigstuhlbahn v Bad Reichenhall


Vozeň lanovky po opustení dolnej stanice v Bad Reichenhall.


Počas jazdy míňame druhý vozeň lanovky.


Mohutné betónové podpery lanovky.


Vozeň lanovky v hornej stanici Predigstuhl.


Telefón a ovládací pult vozňa lanovky.


Horná stanica lanovky Predigstuhl.

Druhou navštívenou lanovkou je historická kabínková lanovka St. Gilgen – Zwölferhorn. Táto bude odbornému lanovkárskemu oku výrazne pripomínať starú kabínkovú lanovku Transporta z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso. Do malebného mestečka St. Gilgen je možné cestovať autobusom zo Salzburgu – cesta trvá okolo hodinky. Dolná stanica lanovky v nadmorskej výške 568m sa nachádza hneď vedľa zastávky autobusu. Červené a žlté kabínky sa pohybujú pomocou kladiek po nosnom lane a po gravitačnom rozbehu v staniciach sú pripájané na nekonečné ťažné lano. Obsluha v staniciach ručne otvára a zatvára dvere na naozaj historických kabínkach. Lanovku od firmy Girak začali stavať v marci 1956 a prvá jazda sa uskutočnila už 30 júna 1957. Na 2 740 metrov dlhej trati bez medzistanice, lanovka prekonáva výškový rozdiel 907 metrov. Pri maximálnej rýchlosti 2,7 m/s je prepravná kapacita lanovky 270 osôb za hodinu. Na vrchol v nadmorskej výške 1476 m n. m. Vás lanovka vyvezie za 16 minút.




Dolná stanica lanovky St. Gilgen


Obsluha lanovky Vám pomôže nastúpiť do kabínky, zamkne dvere a manuálne vyšle vozeň na trať. Posun vozňov po staniciach je vykonávaný ručne.


Počas gravitačného rozbehu sa vozeň lanovky po dosiahnutí potrebnej rýchlosti pomocou prítlačných pák pripojí na ťažné lano.


Vozeň pred hornou stanicou Zwölferhorn.


Lanový prechod pred hornou stanicou.


Vozeň na trati lanovky St. Gilgen – Zwölferhorn

Ak už ste v Salzburgu, určite sa oplatí navštíviť aj 2 494 metrov dlhú visutú lanovú dráhu z konečnej zastávky Salzburgskej MHD St. Leonhard na Untersberg. Prvá jazda lanovky sa uskutočnila 27. apríla 1961. Pri prevýšení 1320 metrov lanovka zdoláva maximálne stúpanie až 79%. Na trati sa nachádzajú 2 podpery, z ktorých jedna má výšku až 48 metrov. Dve kabínky s kapacitou 50 osôb sa pohybujú rýchlosťou 7m/s a cesta na vrchol im trvá 9 minút a 12 sekúnd. Ozajstný zážitok z takmer adrenalínovej jazdy s nádherným výhľadom na Rakúsko a Nemecko.

Horná stanica a Výhľad z vrcholu Untersberg.

Súvisiace články:
1. časť: Ôsmimi lanovkami od Mettlenu po Dallenwil
2. časť: Engelberg a jeho lanovky

Text a foto: Mgr. Marek OCHOTNICA
© OCHOTNICA, M.: Najstaršími lanovkami sveta, [online]. Poprad: RAILPAGE.NET, 2013, ISSN: 1339-1690

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Najstaršími lanovkami sveta

cernovec zo dňa 3.11.2013 8:30

Podobná lanovka Transporta fungovala aj v Ružomberku Hrabovo-Málinô brdo

Reagovať

delimon zo dňa 4.11.2013 18:45

Tak presne a nielen tam, ešte aj na Skalnaté Pleso a v ČR Janské Lázne – Černá hora. :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *