Váš železničný portál
Registrovať sa

Na modernú železnicu si Žilina počká

Slovensko 16.5.2006 12:50 Juraj Streber Zobrazené: 1345

Modernizácia železnice v Žiline sa pravdepodobne začne až v roku 2013. Modernizácia železničnej trate preskočí Žilinu. V najbližších šiestich rokoch budú zrekonštruované okolité úseky – od Púchova až po Krásno nad Kysucou.

Železničný uzol Žilina príde na rad až potom. Žilinčania pritom nebudú čakať na žiadnu maličkosť. Modernizácia trate bude mať pre nich zásadný význam, pretože zmení vzhľad veľkej časti mesta.

V Žiline sa stretajú dve medzinárodné trasy – Koridor č. V (Bratislava – Čierna nad Tisou) a Koridor č. VI (Žilina – Skalité). Za často používanou formulkou „zvýšenie traťovej rýchlosti na 160 kilometrov za hodinu“ je ukrytá snaha dostať zastarané slovenské železničné trate na európsku úroveň, aby nás tranzitná nákladná aj osobná doprava neobchádzali.

S modernizáciou železníc Slovensko začalo už v roku 2000, intenzívne práce sa však rozbehli až vlani na jar. Po Trnavu bude trať zrekonštruovaná na budúci rok, po Nové Mesto nad Váhom v roku 2008 a Krásno nad Kysucou má dosiahnuť v roku 2012.

Ako informovala hovorkyňa železníc Nela Blašková, úseky Púchov – Žilina a Žilina – Krásno nad Kysucou sú v súčasnosti v štádiu dokumentačnej prípravy a stavať sa tu začne možno už na budúci rok.

Začiatok prác v Žiline je naplánovaný až na rok 2013. Najzásadnejším bodom je vytlačenie nákladnej dopravy z mesta. Celá zriaďovacia stanica (Nová i Stará Harfa) má byť presunutá do Žiliny-Tepličky, kde sa už v minulosti o sústredení vlakotvorných prác uvažovalo. Železnice tento projekt práve aktualizujú. „Pre Žilinu sa tým otvoria možnosti rozvoja, najmä prístup k Váhu, odstráni sa hluk a dosahy z posunu vozňov a podobne,“ priblížila prínos hovorkyňa ŽSR.

Momentálne platí pre železničnú stanicu Žilina traťová rýchlosť 40 kilometrov za hodinu. Optimálnym do budúcnosti má byť jej strojnásobenie. Na to, aby mohli cez mesto vlaky premávať rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu, bude potrebné vyrovnať trať na miestach, kde je príliš zakrivená. Podľa Nely Blaškovej sa smerové úpravy budú dať zrealizovať bez nárokov na cudzie pozemky vďaka uvoľneniu zriaďovacej stanice.

Všetky križovania novej trate musia byť mimoúrovňové. Hovorkyňa ŽSR uviedla, že dnes ešte nie je možné určiť, ktoré nadjazdy a podjazdy budú vyžadovať rekonštrukciu a ktoré bude treba vybudovať nanovo. Nespresnila ani, akú rekonštrukciu si vyžiadajú žilinské železničné mosty. Čo sa týka asanácie, nateraz je zrejmé, že bude treba odstrániť viaceré nepotrebné zariadenia zriaďovacej aj osobnej stanice.

Moderná železničná trať v Žiline nebude lacná záležitosť. Prvé odhady hovoria o sume 65 miliónov eur (približne 2,5 miliardy korún). Prevažnú časť týchto prostriedkov má poskytnúť Európska únia, zvyšok pôjde zo štátneho rozpočtu.

Modernizácia železnice v Žiline
– náklady sa odhadujú 65 miliónov eur (2,5 miliardy korún)
– vyrovná sa trať, vymenia sa koľaje, zrekonštruujú sa zariadenia a trolej
– nákladná doprava (zriaďovacia stanica) sa presunie von z mesta
– predĺžia sa nástupištia
– opravia sa križovania železnice a vybudujú nové
– momentálne je v štádiu prípravy projektovej dokumentácie

Ako rýchlo modernizácia postupuje
– po Trnavu v roku 2007
– po Nové Mesto nad Váhom v roku 2008
– po Krásno nad Kysucou v roku 2012
– v Žiline sa modernizácia začne v roku 2013

Čo modernizácia prinesie
– zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských železníc
– zrýchlenie prepravy
– zvýšenie bezpečnosti

Zdroj: PRAVDA

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Na modernú železnicu si Žilina počká

fajo22 zo dňa 17.5.2006 15:10

Ked takto budu pokracovat modernizaciu do Ciernej nad Tisov prídu 2020 a slovenske pendolina (ak budu)budu chodit az 2045 😡 😕 😥 😥

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 17.5.2006 18:45

Veru hanba mali by robit vsetko naraz

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 17.5.2006 19:06

To sa nedá splniť, že „robiť všetko naraz“. Trať Bratislava Košice je usek, ktory ma niekolko sto kilometrov a nejde o jednoduchu modernizaciu. Budme radi, že sa deje aspon tolko, čo sa deje. Preto je zvláštne kritizovať vec, ktorá neprebieha práve najpomalším tempom a výrazne zvyšuje uroven železnic

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 17.5.2006 19:56

Iste ale inspekcia EK preukazala ze na Slovensku sa prispevkami EU na vystavbu plytva, dlho to trva a predrazuje sa

Reagovať

Michal Repko zo dňa 18.5.2006 8:10

Podla mna co sa tyka ZILINY, tak to nebude az tak neskoro, pretoze zst. Zilina zriadovacia stanica, je na mestskych pozemnkoch a Slota uz im dal vypovednu lehotu. Podla mna to uz zavysi len a len od noveho menezmentu. 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *