Váš železničný portál
Registrovať sa

Na koľajniciach kosí smrť

Tlačové správy 15.11.2006 15:36 Michal Smalo Zobrazené: 1181

Nešťastiam v Príbovciach, Žiline a vo Vrútkach aj tentoraz predchádzala neopatrnosť a nerozvážnosť. Len nedávno sme turčiansku verejnosť informovali o tragédii na koľajniciach a už sa nepriazňou osudu ocitli pod kolesami vlaku ďalší dvaja muži. Len pripomíname, že 18. októbra na stanici v Príbovciach spadol pri posúvaní súprav zo schodíka pod kolesá vlaku mladý 35-ročný vlakvedúci. Pri páde prišiel o obe nohy a jednu ruku. Podobný scenár sa odohral v piatok 3. novembra podvečer na žilinskej železničnej stanici. Do rozbehnutého rýchlika Turiec sa snažil naskočiť 18-ročný Michal P. z Martina. Skončil pod vlakom. Jeho 23-ročný kamarát, s ktorým spolu utekali z mesta na vlak, vyšetrovateľom uviedol, že sa šmykol zo schodíka. Šiesty vozeň súpravy mu amputoval obe nohy v predkolení. V utorok mládenca previezli zo žilinskej nemocnice do MFN. Jeho stav bol podľa informácií Petra Gémeša, primára a zástupcu prednostu Ortopedicko-traumatologickej kliniky MFN, stále vážny vzhľadom na septický stav a nález na poranených končatinách. Vo štvrtok mladík podstúpil operáciu v celkovej anestézii.

Do úrazovej ambulancie MFN doviezli v utorok päť minút popoludní aj 62-ročného Tibora Ch. z Vrútok, a to priamo z priecestia pri nákladnej stanici vo Vrútkach. Muž nerešpektoval v čase prechodu rýchlika 603 Dargov po prvej koľaji smerom do Košíc krátko po 11. hodine zavreté závory a chcel prejsť na druhú stranu. Podrobnejší obraz o tragédii nám poskytla očitá svedkyňa. „Prechádzal cez priecestie s bicyklom. Všimla som si ho, lebo som videla prichádzať vlak. Neviem, prečo ho nepočul, veď bol blízko. Možno si myslel, že je ešte ďaleko a stihne to, lebo sa pozeral do zeme. Videla som, ako ho zboku vlak nabral a stiahol pod kolesá. Odvrátila som tvár, nemohla som sa na to pozerať. Počula som náraz a o chvíľu pískanie bŕzd. Vlak zastal rovno pred hradlom asi 100 metrov od závor. Po celý čas ťahal medzi kolesami so sebou bicykel,“ povedala nám tri hodiny po nešťastí žena, ktorej sa ešte stále triasli ruky. Zraneného muža odhodil vlak asi po 20 metroch. Podľa svedka, ktorý videl obeť nehody pred príchodom sanitky, muž ešte javil známky života. „Pohyboval rukami i nohami,“ opísal jeho stav. Na miesto tragédie prišiel aj muž, s ktorým sa Tibor Ch. mal stretnúť.

Poobedie chceli spolu prežiť pri rybačke, no na tú si už nikdy viac nevyjdú…

Lekári, podľa Petra Gémeša, 62-ročnému mužovi diagnostikovali zranenia hrudníka, brucha a panvy. Kvôli nálezu na hrudníku najskôr pacienta ošetrili na chirurgickej klinike a pre nestabilný stav ho preložili na kliniku anestézie a intenzívnej medicíny. Vo večerných hodinách muž počas operácie zomrel. V stredu sa uskutočnila súdna pitva. Ako príčinu smrti pri nej stanovili poranenie hrudníka a srdcových ciev, ktoré bolo nezlúčiteľné so životom. Na spomínanom priecestí vraj stojí „zubatá“ často. Svoju ďalšiu obeť si môže odniesť hocikedy, lebo, ako nám nemenovaná zamestnankyňa železníc povedala, zatvorené závory a červeno blikajúce svetlá nikto z prechádzajúcich neberie vážne. „Čo si pamätám, ignorujú ich od nepamäti. Niektorým sa to už stalo osudným. Asi pred desiatimi rokmi spadli preto pod vlak dvaja muži a raz rušeň takmer zachytil auto, pretože okrem chodcov tu riskantne kľučkujú pomedzi závory aj autá.“

Zdroj: MY – Turčianske noviny

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *