Váš železničný portál
Registrovať sa

Na jednotku Pendolino byl umístěn velkoplošný portrét Richarda Krajča

Tlačové správy 6.10.2006 20:10 Michal Smalo Zobrazené: 1227

Ojedinělý projekt odstartovaly ve čtvrtek 5. října České dráhy, světoznámý fotograf Antonin Kratochvil, Richard Krajčo a skupina Kryštof. Na soupravu rychlovlaku pendolino s pořadovým číslem 007 byla umístěna velkoplošná portrétová fotografie předního českého zpěváka a herce Národního divadla v Praze, Richarda Krajča. Fotografie byla pořízena jedním z nejvýznamnějších světových fotografů – Antoninem Kratochvilem – v interiéru rychlovlaku pendolino mezi Prahou a Ostravou. Richard Krajčo se zařadil po bok předních světových celebrit – jako jsou například Bono Vox ze skupiny U2, herec Jean Reno, herečka Liv Taylorová či zpěvák David Bowie – jejichž portréty rovněž Antonin Kratochvil v minulosti pořídil.

Fotografie, která ode dneška doplňuje exteriér soupravy 007 vlaku pendolino je součástí kolekce pěti fotografií – všechny portrétující Richarda Krajča ve vlaku SC Pendolino.

Portrét na vlaku pendolino byl pak dnes pokřtěn za přítomnosti Richarda Krajča, Antonina Kratochvila a členů skupiny Kryštof ve čtvrtek 5. října 2006 po příjezdu spoje SC 503 v 11.30 hodin ve stanici Ostrava hlavní nádraží.

Souprava nejrychlejšího vlaku v České republice je prvním „artvlakem“ ČD s portrétem předního českého umělce od jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů. Celý projekt, který dále podpoří image služby SC Pendolino, je přitom ojedinělý, a to nejen v rámci České republiky, ale i dalších evropských zemí.

Projekt portrétu vznikl z iniciativy Českých drah v návaznosti na letošní ročník tzv. galerijního vlaku, ve kterém probíhala právě výstava fotografií Antonina Kratochvila pod názvem Persona. České dráhy během návštěvy Antonina Kratochvila v ČR při příležitosti vernisáže výstavy jeho fotografií v galerijním vlaku oslovily a zorganizovaly setkání Antonina Kratochvila a Richarda Krajča „PERSONY NA CESTĚ MEZI OSTRAVOU A PRAHOU“. Oba se nikdy před tím nesetkali – prvně se viděli až během fotografování ve vlaku pendolino, z kterého vzešla kolekce pěti zcela unikátních fotografií – portrétů Richarda Krajča od Antonina Kratochvila.

Fotografie nesou typický rukopis Antonina Kratochvila – černobílé provedení, tvář či silueta Richarda Krajča vystupující do popředí v interiéru rychlovlaku pendolino – někde výrazněji, jinde spíše jako obrys či v náznacích.

Hlavním mottem kolekce fotografií je „PERSONA na cestě mezi Ostravou a Prahou“ – fyzicky i osobnostně – Richard Krajčo – původem z Ostravska, umělec, který začal svou dráhu na Ostravsku a dnes působí na nejvýznamnější divadelní scéně v ČR – v pražském Národním divadle.

Dvě fotografie zachycují Richarda Krajča přímo v interiéru vlaku Pendolino – na cestě z Prahy do Ostravy – s ubíhající krajinou za oknem vlaku.

Další dvě fotografie zachycují tvář Richarda Krajča vystupující z interiéru vlaku – přes sklo okna. Fotografie vznikala tak, že Antonin Kratochvil fotografoval Richarda Krajča z peronu nádraží v Pardubicích.

Poslední fotografie pak zobrazuje siluetu Richarda Krajča z profilu v kabině strojvedoucího rychlovlaku SC Pendolino.

Zdroj a fotografie: České dráhy

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Na jednotku Pendolino byl umístěn velkoplošný portrét Richarda Krajča

Status1 zo dňa 8.10.2006 19:29

Myslím si, že „v kabině strojvedoucího“ by viac privítali siluetu profilu Adriany Sklenářikovej
😆 😮 😆

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 8.10.2006 19:48

Alebo rovno Adrianu 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *