Váš železničný portál
Registrovať sa

Múzeum Dopravy má prísť o historickú halu

Slovensko 9.1.2006 14:20 Martin Zobrazené: 1169

Múzeum dopravy na Šancovej, ktorému hrozí, že v dôsledku výstavby Predstaničného námestia príde o jednu zo svojich historických výstavných hál, si dalo vypracovať vlastný expertízny posudok na investičný zámer. Investor totiž tvrdí, že v miestach dnešného Skladu II, národnej kultúrnej pamiatky, má byť vjazd do podzemia nového areálu. Budova tak má byť podľa plánov komplexne asanovaná. Múzeum dopravy na Šancovej, ktorému hrozí, že v dôsledku výstavby Predstaničného námestia príde o jednu zo svojich historických výstavných hál, si dalo vypracovať vlastný expertízny posudok na investičný zámer. Investor totiž tvrdí, že v miestach dnešného Skladu II, národnej kultúrnej pamiatky, má byť vjazd do podzemia nového areálu. Budova tak má byť podľa plánov komplexne asanovaná.

Železničný sklad číslo II je súčasťou komplexu 1. parnej železnice v Bratislave z roku 1848 a dnes v ňom sídlia expozície múzea. Podľa riaditeľa Múzea dopravy Jiřího Kubáčka je stavba typickým predstaviteľom železničnej priemyselnej architektúry z prelomu storočí. „Ak budova zostane zachovaná, múzeum sa môže zaradiť medzi najkrajšie svojho druhu v Európe,“ povedal. Výstava je totiž inštalovaná práve v dobovej budove, čím sa veľa dopravných múzeí nemôže pochváliť. „Je iné, keď sa expozície tohto druhu, teda autá a parné železnice, nachádzajú v moderných presklených halách. Tu cítiť ducha doby,“ tvrdí Kubáček. Múzeum by asanáciou prišlo nielen o budovu jedinečnej historickej hodnoty, ale aj o priestory, muselo by zredukovať stálu expozíciu a presťahovať kancelárske priestory na úkor výstavnej plochy.

Proti búraniu sa postavili železnice, ktoré priestory múzeu prenajímajú za symbolickú korunu, primátor i pamiatkari. Investor dokonca požiadal aj o vyňatie budovy skladu z fondu pamiatok, od Pamiatkového úradu SR však dostal záporné stanovisko. Sklad bol pred niekoľkými rokmi sčasti obnovený za financie železníc, investícia predstavovala niekoľko desiatok miliónov.Riaditeľ múzea a aktivisti za zachovanie budovy koncom decembra rozoslal listy a výzvy na reakciu kompetentným, oslovili dokonca prezidenta, premiéra, ministerstvá i kontrolný úrad. Investor výstavby I. P. R. Slovakia v súčasnosti čaká na územné rozhodnutie.

Zdroj: SME

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *