Váš železničný portál
Registrovať sa

Mrazy spôsobujú lomy koľajníc, železničiari zvýšili kontroly

AktualityTlačové správy 7.1.2017 9:52 Peter Dirga Zobrazené: 5442

Mrazivé počasie a extrémne nízke teploty môžu spôsobiť lomy (praskanie) koľajníc. Od 1. decembra 2016 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali v rôznych úsekoch Slovenska celkom 29 lomov koľají. Našťastie žiadny z nich nespôsobil nehodu alebo inú vážnu mimoriadnosť v železničnej doprave. Zvyčajne sa lomy koľají vyskytujú v skorých ranných hodinách, kedy sú mrazy najsilnejšie. Železničiari majú prepracovaný osobitný systém kontrol, tak v zime ako aj v lete, ktoré majú  zistiť prípadné poškodenie koľajníc.

Silné mrazy rovnako ako extrémne horúčavy vplývajú na to, že koľaje  vplyvom týchto extrémnych teplôt pracujú. Pri vysokých teplotách sa koľajnice rozťahujú a majú tendenciu vybočovať zo svojej osi, pri mrazoch naopak dochádza k tzv. lomu koľaje. Takéto miesto môže byť nebezpečné pre plynulosť a bezpečnosť dopravy. Preto pri akomkoľvek zistení lomu koľaje je železničná doprava na danom úseku buď čiastočne obmedzená, alebo úplne vylúčená a železničiari okamžite riešia opravu – výmenu poškodenej časti koľaje.

Lom koľajnice (obrázok nižšie) je trhlina v celom profile koľajnice (prerušenie kontinuity koľajovej dráhy) a ohrozuje bezpečnosť prejazdu vlakov. Z hľadiska smeru lomu (kolmý, šikmý) a dĺžky porušenia kontinuity sa volí spôsob opravy chyby (koľajnicové spojky a strmene alebo krátke koľajnicové vložky) núdzová, dočasná a definitívna oprava.

Lom Koľaje

K lomom koľajníc dochádza najmä u bezstykovej koľaje, ktorá je zriadená pri nižších teplotách v rozmedzí dovolených upínacích teplôt.

Počas celého roka sa trate pravidelne kontrolujú, na zaistenie rizikových miest, kde by mohlo dôjsť k lomu koľají sa využíva špeciálna metóda – defektoskopia. Vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia. Presne identifikuje oslabené alebo rizikové miesta, ktoré sa zamestnanci ŽSR snažia opraviť ešte do príchodu zimy, a tým v čo najväčšej miere riziko lomov obmedziť. V zimnom období zamestnanci ŽSR vykonávajú aj zvýšenú kontrolu priamo na tratiach, podrobne sledujú úseky, ktoré sa nachádzajú v miestach extrémnych mrazov.

ŽSR majú vyše 11 000 zamestnancov, ktorí pracujú priamo v nepretržitej, 24 hodinovej prevádzke. Zamestnávateľ tým, ktorí sú vystavení nepriaznivým poveternostným vplyvom, teda aj extrémnym mrazom, zabezpečuje špeciálne zimné druhy osobných ochranných pracovných prostriedkov, ako sú zateplenébundy, nohavice a zimná obuv. V prípade, že teplota klesne pod mínus 10 stupňov, majú zamestnanci nárok aj na nápojovú poukážku, ktorá slúži na zabezpečenie teplého nápoja.

ZDROJ: ŽSR

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *