Váš železničný portál
Registrovať sa

Mrazivý deň na Turci, a.k.a. rozlúčka s cargáckym Ekocellom

AktualityFotogalérieFotoreportážeReportážeSlovensko 29.1.2023 23:05 Mates Pleško Zobrazené: 3124

Vraví sa, že spontánne nápady sú najlepšie nápady a toto porekadlo sa mi potvrdilo aj tento víkend. Už počas januára sa v železničných kruhoch začala šíriť informácia, že legendárny vlak Ekocell, azda najikonickejší nákladný vlak na našich tratiach si v súčasnej podobe odbije na konci januára svoju derniéru. Od februára má túto vozbu prevziať dopravca Retrack Slovakia. Pre tých, ktorí vlak Ekocell nepoznajú, v skratke zhrniem, že jedná sa o pravidelný nákladný vlak ložený odsírovacím vápencom z cementárne v Lietavskej Lúčke do tepelnej elektrárne v Zemiansky Kostoľanoch. Jeho primiešavaním do procesu spaľovania hnedého uhlia dochádza k chemickej reakcii, ktorá znižuje emisie síry vypúšťaných do ovzdušia.  Na tento vlak býva väčšinou nasadená trojica Bardotiek či Ceciek radu 751, preto ho niektorí nazývajú aj ako Ceckocell.

Poďme k samotnej akcii. Počas týždňa sa začala objavovať informácia, kedy by mal ísť Ekocell v réžii nášho Carga naposledy. Koncom týždňa zdroje uviedli, že to bude v sobotu 28. 1. 2023. Na víkend som mal naplánované stretnutie s kamarátom z Prahy v okolí Břeclavi, ktoré sme si mali v piatok potvrdiť. Bohužiaľ pre naplánované šichty na oba dni nemohol prísť. Zhruba hodinu po jeho správe mi ale napísal druhý kamarát z Prahy, ktoré ho som nevidel viac ako tri roky a jeho správa znela: Čau vole, jedeš na ten Ekocell? My přijedeme Pendolinem z Prahy. O mojom sobotnom programe bolo v tej chvíli rozhodnuté. Doma som si u priateľky vybavil vlakové voľno, pripravil veci na ráno a nastavil budík. Na Turiec som vyrazil zhruba o pol ôsmej ráno, českú partiu som mal vyzdvihnúť vo Vrútkach. Pred ich príchodom som sa zastavil ešte na známom mieste v oblúku pred Vrútkami, kde som si vyfotil niekoľko prechádzajúcich vlakov. Nutno podotknúť, že počasie tejto akcii veľmi neprialo, no pre mňa aj takéto zimné fotky však majú svoju atmosféru.

Prvým vlakom, ktorý som odfotil bol 7 minút zmeškaný Os 3413 Čadca – Liptovský Mikuláš vedený Panterom 660.007.

Zloženie rušňov na Ekocell v tento deň bolo: 756.010+751.075+751.047. Rv 78501 odchádza z Vrútok do Lietavskej Lúčky.

Pred Pendolinom mi popred objektív ešte prebehla zeleno-žltá Dvojička 131.087/088 s relačnou zmeskou Pn 67101 z Bratislavy východ do Čiernej nad Tisou.

No a tu už je zachytený príchod vlaku SC 241 Košičan s jednotkou 682.007, ktorou sa česká partia doviezla do Vrútok.

Po vyfotení Pendolina som zbalil rebrík a frčal pre chalanov na stanicu. Po krátkom zvítaní sa a naložení bagáže do auta sme sa vydali do turčianskej doliny zaujať svoje miesta. V tom čase stáli rušne Ekocellu ešte v Tepličke a tak sme sa rozhodli, že pôjdeme zdokumentovať miestnu vozbu na odbočku Dolná Štubňa. Z násypu odvratnej koľaje sa dajú fotiť vlaky zo všetkých smerov, obzvlášť v situácii, kedy nám pre nepriazeň počasia nebolo potreba riešiť násvit. Cesta ubehla rýchlo, o pol hodinu sme boli na mieste. V tom čase sa už od Zvolena k nám blížila zmeska Pn 63510, ktorú mala na starosť dvojica Somárov 736.017 a 019.

Somáre 736.017+019 sa výbehom spúšťajú z Čremošného do odbočky Dolná Štubňa.

Navzdory prvotným predpokladom, ktoré neveštili prevádzke Fatranov nič zaujímavé nás prekvapila informácia o pestrofarebnom nasadení rušňov na vlaku R 937 Fatran z Vrútok do Zvolena. V piatok sa vo Vrútkach urobilo nevoľno až dvom rušňom. Najskôr pred odchodom R 945 zostal neschopný 757.023 v novom korporátnom nátere ZSSK a o hodinu neskôr neodišiel ani retro 754.036 s vlakom R 947. V piatok nahradil na polovici obehu v turnusovej skupine TS 753 Vaša 754.054 stroj 757.009, ktorý v sobotu dvojicu neschopný rušňov a jednu súpravu naviac odtiahol do Zvolena na už spomenutom R 937. Vďaka tomu vznikla zaujímavá fotografia vlaku, v ktorého čele sa objavil rušeň v nátere Blonski, rušeň s novým korporátnym náterom a k nim retro rušeň.

Pestrofarebný cirkus ZSSK s vlakom R 937 opustil dvojkoľajnú trať z Vrútok do Hornej Štubne a začína stúpať k Čremošnému.

Ekocell sme plánovali fotografovať zo stĺpu vysokého napätia neďaleko trate v Turčiansky Tepliciach, miestnej časti Dlžiny. Medzičasom sa ku nám pripojila ešte jedna česká partia a náš počet vzrástol na 8. Už to bolo pomerne dosť ľudí na jeden stĺp, naviac sme predpokladali, že na tomto mieste budú ďalší ľudia. Vzhľadom na to, že sme mali viac ako hodinu času do prejazdu ďalšieho vlaku, rozhodli sme sa ísť k spomínanému miestu pozrieť. Po príchode na miesto sme už z diaľky videli partiu zhruba desiatich ľudí a zhodli sme sa, že zostaneme verní miestu odkiaľ sme pred chvíľou prišli. Po krátkej jazde sme sa vrátili na miesto, kde nás čakala už tretia partia, opäť z Českej republiky. Pomer na mieste bol 12 čechov a jeden slovák. Zostávajúcu zhruba trištvrte hodinku sme využili k analyzovaniu českých prezidentských volieb a sledovaniu priebežných výsledkov. Nakoľko nám neprial osud čo sa počasia týkalo, rozhodol sa, že nám to na našu radosť vykompenzuje v podobe nasadenia rušňov. Obratový R 940 Fatran zo Zvolena do Vrútok dostal na starosť miesto 757.009 Vašo 754.054, ktorý sa do TS 753 vrátil. 13 fotografov zaujalo svoje miesto na násype a zvuk závierok takmer prehlučil zvuk voľnobežného motora jednoho z našich najkrajších Okuliarnikov. Pohľad rušňovodiča a cestujúcich na tú masu ľudí čo mrzla vonku a fotila tento vlak bol na nezaplatenie 🙂

Vašo so svojimi štyrmi kočármi klesá do odbočky Dolná Štubňa. 

To už sa k nám ale od druhej strany pomaly ale isto blížil zlatý klinec sobotného programu. Aby naše napätie, či to do ako takého svetla vlak ešte stihne okolo nás prefrčať neopadlo, bol pred Ekocell pustený o osem minút skôr obratový vlak Pn 65311 z Tepličky do Zvolena v čele s už zdokumentovanou dvojicou Somárov. Ten musel zastaviť v Diviakoch, aby mohol nabrať dostatočnú rýchlosť do stúpania k odbočke a následne na trať do Banskej Bystrice. Záťaž bola ťažká a tak sa Somáre s vlakom do kopca trápili. Okolo nás prešli zhruba 20 až 30 kilometrovou rýchlosťou.

Dvojica trápiacich sa Somárov 736.019+017 začína stúpať k Čremošnému.

O niekoľko minút sa okolím začala šíriť symfónia bublajúcich motorov Bardotiek v čele Ekocellu. Každý, kto v tej chvíli bol na násype bol šťastný, že celodenné mrznutie v nula stupňoch nevyšlo na zmar. Nakoniec nikomu ani neprekážala absencia tretej Bardotky a jej nahradenie Plachetnicou 756.010. Po niekoľkých minútach vytúžený Ekocell došiel až k nám a kanonáda závierok fotoaparátov sa opäť rozoznela. Vo vzduchu bolo cítiť sklamanie, že tento pohľad sa nám už viac krát pravdepodobne nenaskytne.

Tento pohľad sa už pravdepodobne nebude opakovať a v čele tohto vlaku by sa mal objavovať modrý Herkules dopravcu Retrack Slovakia. Avšak len do konca roka 2023, kedy má Ekocell nadobro skončiť.

Po prechodení vlaku sme sa ešte vybrali do obce Sklené, kde sme chceli vlak odfotiť v oblúčiku na výjazde zo stanice. Bohužiaľ sme však nedomysleli, že poľná cesta na toto miesto nebude vďaka snehu zjazdná, už v prvých metroch malo moje SUV čo robiť a tak sme autá nechali zaparkované pri požiarnej zbrojnici a urobili si čelovky z miestneho nadjazdu. Ja som túto príležitosť využil na vyhotovenie videa z dronu. A to bol záver nášho výletu. Nasledoval rýchly presun do Vrútok, aby sme stihli vlak SC 240 do Prahy, ktorým sa chalani vracali a moja následná cesta domov do Bratislavy. Som rád, že ma Honza na túto akciu vytiahol a mali sme tak možnosť sa po dlhej dobe opäť stretnúť a užiť si príjemný mrazivý deň okorenený zaujímavou prevádzkou vlakov. Niektoré zdroje hovoria, že by predsa len ešte jeden Ekocell v réžii Carga mal ísť v priebehu pondelka, alebo utorka. Či tomu tak bude uvidíme, v každom prípade pre všetkých z nás to bola posledná stretávka s týmto vlakom v tejto podobe.

 

Ak ste dočítali až sem ďakujem za pozornosť. Onedlho sa vidíme pri pohľade na môj fotorok 2022.

Pridajte sa do diskusie!

14 komentárov k: Mrazivý deň na Turci, a.k.a. rozlúčka s cargáckym Ekocellom

Pavel Chomjak zo dňa 29.1.2023 23:43

Parádna reportáž! Svetlo – nesvetlo, vlaky jazdia v každom počasí a fotiť sa musí. Záleží iba na tom, kto sa pozerá na idúcu súpravu cez hľadáčik fotoaparátu a ako sa popasuje s expozíciou. Na prezentované zábery je radosť pozerať!

Reagovať

Rakatron zo dňa 30.1.2023 9:28

Skvelý príspevok! Teším sa na video.

Reagovať

tratovak zo dňa 31.1.2023 7:22

Fíha. Akcia super👍.
A otázka – prázdne vozne bude stále navážať a plné z vlečky vyťahovať kargo?

Reagovať

matias zo dňa 31.1.2023 11:08

myslíš v Lúčke? tam si to robí vlečkár

Reagovať

tratovak zo dňa 31.1.2023 13:35

Takže po novom budú vlečkárske bangle zachádzať do stanice?

Reagovať

tratovak zo dňa 1.2.2023 12:11

Podľa sledovačky http://sledovani.55p.cz/zsskc_prievidza_2023/ ide Ekocell v réžii karga i dnes.
Zmena GVD (anoncované zmeny ZCP – i na trati do Rajca) má byť od 6. 2.
Teda derniera ešte len bude???

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 1.2.2023 12:13

Redaktor

Áno, ide aj dnes.

Reagovať

362.005 zo dňa 1.2.2023 16:46

Redaktor

Vlečkár v Lietavskej Lúčke nevyťahuje vozy z fabriky do stanice od 7.3.2012. Poslednýkrát bola T448 0528 na stanici 6.3.2012.

Reagovať

Matias zo dňa 1.2.2023 19:17

Vtg má objednanú trasu az od druhej zmeny, o vleckarskej bangli som nevedel

Reagovať

tratovak zo dňa 1.2.2023 22:27

A kto teda bude voziť prazdné vozy do Lúčky a kto obsluhovať vlečku?

Reagovať

František Plášek zo dňa 5.2.2023 14:01

To by mě zajímalo, čím to chce Retrack vozit, když ZSSKC na to dávalo 3 lokomotivy.

Reagovať

František Plášek zo dňa 5.2.2023 14:06

EDIT…dočetl jsem do konce….on ten Herkules nebude taky žádná výhra…

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 9.2.2023 1:17

Redaktor

Vlak sa bude deliť na viac krát.

Reagovať

Rado Kapalka zo dňa 16.2.2023 17:20

dobry večer prajem chcem sa spytat je ešte niaka ina sledovačka nakladnych vlakov mapu myslim ak daka existuje iba toto sa pytam

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *