Váš železničný portál
Registrovať sa

Možná ji už znáte pod názvem REGIONOVA

Česká republika 2.5.2006 19:30 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1757

Jedná se o komplexní modernizaci a rekonstrukci motorových vozů ř. 810 a přípojných vozů ř. 010 na dvouvozovou soupravu spojenou průchozími plochými čely. Představuje modifikaci již úspěšně provozované modernizace motorového vozu ř. 812 a částečně nízkopodlažního vozu ř. 912. Z původních vozů ř. 810 a ř. 010 jsou převzaty skříně a podvozky. Na motorovém voze je prodloužen rám a dosazeno laminátové čelo, je zrušeno původní WC a celý prostor oddílu mezi prosklenými příčkami je využit pro sedící cestující. V zadní části vozu jsou vytvořeny skříně pneumatické výzbroje a elektrického rozvaděče oddělené od oddílu pro cestující nástupním prostorem. Na řídícím voze jsou shodné úpravy čela se stanovištěm jako u motorového vozu.

Rám vozu je mezi příčníky za podvozky snížen, je tak vytvořena nízkopodlažní část, do které je vložena buňka WC s uzavřeným systémem EVAC. Nízkopodlažní část je opatřena dvoukřídlými předsuvnými dveřmi. Takto vzniklý nástupní prostor slouží k přepravě rozměrnějších příručních zavazadel (jízdní kola, kočárky) a umožňuje i přepravu vozíčkářů, pro které je upraveno i WC. Přechod mezi vozy je kryt dvojitým přechodovým měchem. Oddíly pro cestující jsou vybaveny pohodlnými čalouněnými sedadly, v nízkopodlažní části jsou sedadla sklopná. Většina oken je polospouštěcích s dvojitými determálními skly. Klimatizované stanoviště strojvedoucího je vybaveno odpruženou sedačkou, ovládací a zobrazovací prvky jsou umístěny v tvarovaném laminátovém pultu. Vozy soupravy jsou vybaveny audiovizuálním informačním systémem. Pro imobilní cestující je souprava vybavena výklopnými plošinami pro vozíčkáře. K usnadnění nástupu a výstupu nevidomých cestujících slouží akustické majáčky a možnost otevření dveří pomocí slepecké vysílačky.

Od 31. 10. 2005 do 4. 11. 2005 se motorová částečně nízkopodlažní jednotka Regionova pohybovala po zkušebním okruhu Výzkumného ústavu železničního, a.s. v Cerhenicích, kde se podrobila části prototypových zkoušek – zkouška brzdy a jízdních vlastností soupravy. Proběhly také hygienická měření vnitřního hluku, intenzity osvětlení a ergonomie.

Jednotka slouží k přepravě cestujících na regionálních tratích v České republice. Nyní je nasazená do zkušebního provozu v DKV Plzeň PJ Rakovník.
Hnací agregát tvoří dieslový motor Tedom M 1.2C ML 640 SE ve spojení se čtyřstupňovou hydromechanickou převodovkou Voith Diwa 864.3E. Jsou dosazeny zesílené nápravy,
původní nápravová převodovka NKR16 je upravena pro využití retardéru převodovky Voith.
Topení obou vozů soupravy je teplovodními topnými agregáty Eberspächer, na motorovém
voze je využíváno i teplo chladící soustavy. Palubní napětí je 24V, vozová baterie je dobíjena
alternátory. K napájení z vnější sítě 230 V slouží statický dobíječ. Vůz je vybaven elektricky
ovládaným brzdičem DAKO BSE, převážná část výzbroje je soustředěna do skříně pneumatické výzbroje. Řízení vozu zajišťuje mikroprocesorový řídící systém INTELO, který umožňuje vedle ručně zadávaného výkonu i režim automatické regulace rychlosti a vícečlenné řízení. K vybavení vozu patří i vlakový zabezpečovač KBS-E, elektronický rychloměr Tramex, palubní radiostanice TESLA VS 47 a zařízení pro signalizaci požáru.
Prototyp soupravy byl firmou Pars nova a.s. realizován v roce 2005, předpokládá se v blízké
budoucnosti výroba cca 100 těchto souprav, které by měly zvýšit úroveň regionální kolejové
dopravy.

Technická data:
Délka vozu přes nárazníky: 28440 mm
Šířka skříně: 3073 mm
Výška skříně: 3420 mm
Rozchod: 1435 mm
Rozvor: 8000 mm
Služební hmotnost soupravy: 39,6 t
Hmotnost obsazené soupravy: 54,8 t
Nápravový tlak mot. vozu: 14 t
Počet míst k sezení: 84
Počet míst k stání: 105
Výkon motoru: 242 kW při 1950 ot/min
Maximální provozní rychlost: 80 km/hod
Přenos výkonu: hydromechanický
Uspořádání pojezdu: A´1´+ 1´1´
Průjezdnost obloukem: 120 m

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *