Váš železničný portál
Registrovať sa

Moravany: Mrtvý strojvedoucí a pět zraněných cestujících po srážce lokomotivy a osobního vlaku

Železničné nehody 18.5.2007 22:00 administrator Zobrazené: 1521

  Drážní inspekce šetří srážku lokomotivy s osobním vlakem jedoucím z Pardubic do České Třebové, ke které došlo 19.05.2008 ve 4.48 hodin v Moravanech na Pardubicku. Nehoda si vyžádala život strojvedoucího lokomotivy, která do osobního vlaku narazila zezadu, lehce zraněn byl strojvedoucí osobního vlaku a 5 cestujících. Lokomotiva se zaklínila do posledního vozu osobního vlaku a jednou nápravou vykolejila, výše škody byla předběžně vyčíslena na 5 milionů korun.

Rozbor zabezpečovacího zařízení prokázal, že strojvedoucí lokomotivy měl do stanice vjezd povolen (na vjezdovém návěstidle svítila návěst dovolující jízdu), a to přestože staniční kolej byla ještě obsazená osobním vlakem.Komisionální prohlídka, která proběhla v úterý 20. května, prokázala poruchu pískovačů u lokomotivy osobního vlaku, čemuž odpovídá i množství písku nalezeného na kolejích. Drážní inspekce zkoumá, zda písek při vzniku mimořádné události sehrál nějakou roli.

Drážní inspekce šetří, jak k tomuto stavu mohlo dojít, budou provedeny všechny odborné expertízy. Definitivní závěry šetření, včetně vyloučení selhání lidského činitele jako jedné z možných příčin nehody, budou známy zřejmě až za několik týdnů. Provoz na trati nebyl přerušen, vlaky jezdily po sousedních kolejích.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.


163.004, 28.11.2007, odb. Skály, FOTO: Michal Kratochvíl


163.004, 27.04.2008, Hranice na Moravě, FOTO: Strnda

Zdroj: dicr

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *