Váš železničný portál
Registrovať sa

Model rušňa 350 z dielne IS Model

Železničné modelárstvo 17.2.2011 23:00 Martin Zobrazené: 8065

Po veľmi dlhej prestávke, vám opäť prinášame článok zameraný na železničné modely. Možno to čakanie stálo za to, v tomto pokračovaní série článkov o železničných modeloch sa budeme venovať obzvlášť výnimočnému modelu z dielne známeho slovenského výrobcu, pána Igora Šefčíka. Ide o populárny rušeň radu tristopäťdesiat s inventárnym číslom dvanásť v jeho aktuálnej podobe, ako ho môžeme vidieť priamo na trati, na vlakoch vyššej kategórie.

Tento model v mierke H0 1:87, je postavený podľa konkrétnych požiadaviek, aby tvoril hodnovernú kópiu skutočného rušňa, ktorý práve absolvoval hlavnú opravu, vrámci ktorej bol obnovený aj lak. Aby model vyzeral pri fotografovaní alebo vo vitríne dokonale, na strane prvého stanovišťa nemá tunel pre spriahlo, ale dlhé spojovacie hadice hlavného i napájacieho potrubia. Ako spriahlo bol na rušeň dosadený model ťahadlového ústrojenstva s visiacou skrutkovkou, ktorá je zavesená na zmetáku. Samozrejmosťou sú všetky ostatné prvky ako napríklad kábel vlakového kúrenia, UIC zásuvka na čele rušňa, snímače vlakového zabezpečovača na zadnej časti zmetákov a podobne. Základom pre karosériu rušňa je odliatok mustra, ktorý autor vytvoril z pôvodneho modelu PIKO a doplnil ho rôznymi leptanými vylepšeniami. Za zmienku stojí napríklad doplnenie leptaných žalúzií ventilátorov, úchytné oká na streche, reflektory, strešný poklop a vlastné polopantografy. Lak rušňa je nastriekaný kvalitnými polomatnými farbami, ktoré sú vyberané podľa skutočných RAL čísiel farieb, podľa katalógu ŽOS Vrútky.

Bočný pohľad na okienkovú stranu rušňa dáva jasne najavo, o aké kvalitné prepracovanie ide. Rušeň má zberače so šmýkadlami typu shunk, ktoré umocňujú reálnosť modelu. Autor dbá na kvalitu svojej výroby, preto je samozrejmosťou že k vzduchovým valcom zberačov a ich prítlaku vedú hadičky. Podobne je to u húkačiek či píšťal, ku ktorým tiež vedie tlakové spojenie prostredníctvom drobných trubiek. Na podvozkoch si tiež môžeme všimnúť pieskovacie hadice, ktoré vyzerajú až podozrivo reálne. Zachované sú aj reálne značenia obručí, v prípade ich pretočenia, čo je síce u modelu nemožné  ale človek nikdy nevie.

Tento výrobca, ktorý sa zaoberá výrobou modelov na zákazku má i vlastnú krabičku na modely, čo tiež poteší každého modelára. Na nasledujúcej fotografii vidíme detail modelu opäť zo strany okienok. Vzhľadom na to že model má dosadený pojazd od spoločnosti Roco, jeho jazdné vlastnosti sú výborné. Hnané sú všetky štyri nápravy motorčekom so zotrvačníkmi. Model taktiež svieti podľa smeru jazdy aj spolu s reflektorom. Vo vnútri je umiestnený dekóder značky zimo, ktorý dokáže rušeň prevádzkovať aj na analógovom systéme.

Čelný pohľad pôsobí tiež prepracovane. Detailné stierače ku ktorým vedie prívod, rolety na čelných oknách, či imitácia stanovišťa rušňovodiča je dokonalým detailným celkom. Samozrejmosťou na čelnom stanovišti je tiež postavička rušňovodiča, ktorý to musí mať celé pod kontrolou. Vetráky trakčných ventilátorov sú na požiadanie doplnené patinovaním, ktoré je natoľko dokonalé, že pri dobrých svetelných uhloch sa lesknú.

Na nasledujúcich snímkoch si môžete pozrieť dokonalosť vybavenia strešnej výzbroje, pri ktorej má odborník dojem, akoby šlo naozaj o zmenšeninu reálneho rušňa, možno práve čarovným prsteňom Arabely. Polopantografové zberače typu Škoda 3/25LSP so šmýkadlami značky SHUNK, odpojovače zberačov, tlmivka, hlavný vypínač striedavého systému, bleskoistka, prepracované izolátory a všetky ostatné prvky strešného vybavenia rušňa sú dokonalé a samozrejme zapojené reálne tak, ako na skutočnom rušni.

Dôležitým detailom každého kvalitného modelu sú samozrejme popisky. Pre tento model bola zvolená varianta vodolepov, ktoré boli vyrobené presne podľa požiadaviek, nakoľko táto „Gorila“ má rozdelenie, ale i veľkosti a farby popiskov úplne odlišné v porovnaní s ostatnými rušňami tohto rušňového radu. Biele popisky tak lemujú rámovú časť rušňa na bledomodrom podklade. Nechýbajú ani logá spoločnosti, medzinárodné UIC číslo, detailne prepracovaná tabuľka brzdiacich hmotností či leptané tabuľky výrobcu rušňa spolu s inventárnym číslom.

Autor: Martin Beták © 2011

Pridajte sa do diskusie!

8 komentárov k: Model rušňa 350 z dielne IS Model

ixo zo dňa 18.2.2011 9:52

krasny model, kolko stoji ?

Reagovať

Michal Timko zo dňa 18.2.2011 10:33

Veľmi sa mi takéto články páčia 🙂
Super fotky s informáciami o modely,ktorý je nádherný…

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 18.2.2011 10:37

Viac info na igorsefcik@yahoo.com :pc:

Reagovať

vychodniar zo dňa 18.2.2011 17:56

Čelný reflektor na obidvoch sranách je doplnený leptaným plechom a na jeho vrchnej časti sú vetracie mriežky .350 012

Reagovať

potkan150 zo dňa 19.2.2011 11:35

Velmi pekná reportáž aj fotky musím pochváliť.Nevedel by niekdo kolko stojí taká 350-tka ?

Reagovať

hmphoto zo dňa 24.2.2011 19:27

Ahoj Igi, dokonale spracovaný model 350-ky, raz ho určite od teba kúpim pre syna. Máš veľký cit pre detail, nehovoriac o koľajisku, ktorého fotky som zhliadol v radovom albume v FB. Držím palce nech sa darí. vampi

Reagovať

Nick.64 zo dňa 27.2.2011 12:01

Pěkná reportáž, má IS Model nějaký web s katalogem modelů?

Reagovať

PaSeK zo dňa 17.10.2011 19:11

ty kokso dobre prepracovaný model dávom 100bodov 😀 A ZA KOLKO BY SOM HO MOHOL KUPIT? dakujem za odpovede :pc:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *