Váš železničný portál
Registrovať sa

Model rušňa 1042.570 ÖBB

Železničné modelárstvo 13.6.2010 22:00 Martin Zobrazené: 3437

V tomto článku vám chcem priblížiť jeden rušeň, ktorý síce nemá žiadnu prezývku, ale počas svojej existencie sa tešil mimoriadnej obľúbenosti. Ide o 1042.570 ÖBB. Kvôli obrovskej popularite medzi fanúšikmi skutočnej i modelovej železnice ho najznámejšia rakúska modelová firma Roco vyrobila v roku 2003 v mierke H0 (1:87). Momentálne sa už nedá nikde kúpiť, pri pokuse o jeho vydraženie cez portál e-bay by jeho cena prevýšila 200 eur. Nachádza sa však vo vitríne každého poriadneho zberateľa so vzťahom k rušňom radu 1042, prípadne k Rakúskym spolkovým železniciam. V súčasnosti už tento rušeň neexistuje, pretože bol zošrotovaný. Tí, ktorým chýba si ho však môžu pozerať v niekoľkonásobne zmenšenej podobe a dokonca ho i vlastniť, či prevádzkovať ho. Katalógové číslo jednosmerného modelu je 63603.

Rušeň radu 1042 ÖBB, patrí k najpopulárnejším rakúskym strojom a v minulosti zabezpečoval vozbu v celej sieti Rakúskych spolkových železníc. Je to istá obdoba československej „Laminátky“, no v úplne inom prevedení. Rušňov radu 1042 bolo v skutočnosti vyrobených 257 kusov v troch sériách: 1042.001-060, 1042.501-520 a 1042.531-707, ktoré boli neskôr preznačené na rad 1142. Prototyp bol vyrobený v roku 1963 a kapitola výroby týchto rušňov sa uzavrela v roku 1977. Pôvodne mali rušne výrobný lak tzv: „tannengrün“ – jedličkovo-zelený. V polovici roku 1970 však padlo rozhodnutie, že pri absolvovaní hlavnej opravy dostanú rušne lak „blutorange“ – krvavo-oranžový, čo je aj náter predstavovaného modelu. V súčasnosti sú rušne radu 1042 v tzv. „Valousek design“ pomenovanom po svojom autorovi, nápadne podobnom našej schéme „blonski.“ Tento kabát začali nadobúdať začiatkom roka 1990. Vzhľadom na postupné vyraďovanie z pravidelnej prevádzky nemali česť nosiť takýto lak všetky rušne spomínaného radu.


Bočný pohľad na model rušňa.

Iste ste si všimli, že spriahlo je namontované len na zadnom stanovišti. Dôvodom je zvýšenie reálnej podobizne rušňa pri ťahaní vlaku na koľajisku, či vystavení vo vitríne (okrem iného sú na 4. náprave originálne gumové bandáže, nemalo by význam osádzať „plné detaily“ na druhé stanovište, fyziku pri ťahu rušňa a pôsobení síl neoklameme). Z tohto dôvodu boli na predné stanovište osadené všetky detaily: celý pluh a celé hadice, na ktorých sa podľa reality nafarbili jednotlivé rukoväte hadicových spojok priebežnej brzdy a napájacieho potrubia. Tieto detaily boli osadené spolu s madlami, zásuvkami UIC, stieračmi, ostrekovačmi, stupačkami a ostatnými detailmi, ktoré boli súčasťou modelu. Tento rušeň ako jeden z menšiny modelov od spoločnosti Roco, dostal kovové prevedenie nárazníkov, pre zvýšenie kvality a dôveryhodnosti s realitou.


Pohľad do útrob skrine rušňa, osadenej detailmi.

Na prvý pohľad je každému modelárovi jasné, že pri prevádzke je možné čerpať napätie cez zberače, priamo z trolejového vedenia. Pod kabínami vidno svetlovody pre pozičné svetlá červené / biele, ktoré svietia v smere jazdy. Na čelách sa nachádza tiež „tretie pozičné svetlo“ ,ktoré svieti spolu s bielymi reflektormi. Odňatie skrine rušňa od pojazdu je jednoduché. V súčasnosti už Roco neosádza do rušňov možnosť napájania modelov z trakčného vedenia. Modelár si ich musí dokúpiť v samostatnom balíčku (napr. rad 1116).


Z ľavej strany prvá, druhá, tretia a štvrtá (bandážovaná) náprava v podvozkoch.

Pojazd má vynikajúce jazdné vlastnosti a perfektne udrží rušeň v prudkých polomeroch oblúkov, bez vykoľajenia aj pri vyšších rýchlostiach. Napätie z koľajníc sa privádza do rušňa cez všetky nápravy.


Pohľad na elektroniku rušňa.

V prednej časti je vidieť žiarovky osvetlenia a za ním prevodovky z oboch strán. Prenos ťažnej sily je vedený kardánmi na 5-pólový motorček so zotrvačníkom. Hnané sú pomocou prevodov všetky nápravy. Nad motorčekom je umiestený plošný spoj, ktorý má dve dôležité časti. 8-pinovú päticu pre pripojenie digitálneho dekodéra a 3-pinovú pre voľbu odberu napätia koľaj / trolej. Steny vedľa plošného spoja vyjadrujú črty jednotlivých prvkov v strojovni, ktoré možno vidieť cez priehľadné okná na bočniciach v strede rušňa.


Dôležitým detailom je tiež prepracovaná tabuľka s popiskami od výrobcu rušňa nad inventárnym číslom, vytlačená na skrini.

Na streche vidíme dva polopantografové zberače otočené o 180 stupňov, ako tomu u tohto rušňa v skutočnosti bolo a prepojovacie vodiče, izolátory či iné prvky. V strede nájdeme hlavný vypínač s bleskoistkou a medzi nimi štyri strieborné brzdové odporníky pre každý trakčný motor.


Detail na zdvihnutý zberač. Lyžina zberača je vyhotovená z materiálu ktorý má dobré kontaktné vlastnosti pri odbere prúdu.

Okolesníky krásne zapadli do koľajníc, masky podvozkov vyzerajú dôveryhodne, pre zlepšenie kvality by sa dali patinovať. Prieduchy na bočniciach sú tvarované, rakúsky výrobca si potrpel na kvalite pre svoj vlastný trh, predsa len ide o jeden z najpredávanejších kúskov.

Fotografia čela rušňa zachytáva čerstvo natreté kohúty hadicových spojok a zásuviek vlakového kúrenia. Je ešte veľa modelárov, ktorí si nepotrpia na takéto „farbičkovanie“. Každý skúsený modelár iste uzná, že i len trocha farby na týchto prvkoch spraví model prirodzenejším a krajším. Cez celé čelo je umiestnený tzv „pflatsch“, teda logo spoločnosti. Vedľa neho sa nachádzajú biele zásuvky UIC, ktoré tiež možno využiť pri mnohočlennom riadení s takmer všetkými druhmi rušňov (teda tých skutočných), ktoré sú nimi vybavené, taktiež aj najmodernejšie „Taurusy“.

Staršia snímka ukazuje model s ešte neosadenými detailmi v spoločnosti kolegov rušňov, ktoré nahradili časť starých 1042.


Láska je láska, a vek pri úprimnej láske naozaj nehrá rolu…


Detailný pohľad na takmer konečné štádium rušňa.

Určite ste si všimli, že mašinka má predsa jeden nedostatok krásy. Chýba jej madlo nad stupačkou posunovača, ktoré sa zrejme nedopatrením stratilo. Určite však prebehne v najbližších týždňoch náprava v domovských dielňach.


Technicko-bezpečnostná skúška na okruhu. Namontovaný je digitálny dekodér Roco, chýba už len trolejové vedenie.

Armáda troch najznámejší generácií rakúskych strojov, ktoré brázdili trate po celom Rakúsku. Každý z nich zohral počas svojej existencie neodmysliteľnú rolu. Bolo to to najlepšie a najpopulárnejšie, čo jazdilo v Rakúsku vo farebnej schéme „blutorange“.

Autor textu a fotografií: Martin Beták © 2010

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Model rušňa 1042.570 ÖBB

Garin zo dňa 14.6.2010 14:17

Martin, veľmi hodnotný príspevok a prekrásne fotky, ktoré potešia srdiečko nielen modelárov … vďaka za príspevok. Verím, že dostaneš zaň veľa pochvalných komentárov od návštevníkov RP 🙂

Reagovať

libas zo dňa 14.6.2010 15:46

Ano, i já se připojuji s velmi kladným hodnocením této zajímavé reportáže. Velmi pěkné fotografie s detaily neméně zajímavé lokomotivy. Už se těším na další „modelářské“ pokračování, což věřím, že přijde. Moc pěkné Martin. 🙂

Reagovať

okerol23 zo dňa 14.6.2010 19:27

Veľmi pekný model, niet čo dodať. 🙂

Reagovať

477.013 zo dňa 10.1.2011 18:52

Krásny model.A hlavne s podarenými detailami.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *