Matesov rok 2022
Prelom rokov patrí tradične bilancovaniu a v železničných kruhoch mnoho fotografov využíva tento čas na podelenie sa s ostatnými so svojimi úlovkami. Tento rok sa v tejto disciplíne jedná o moju premíeru, nakoľko som sa tejto aktivite zatiaľ vyhýbal. Počas roka sa mi podarilo zachytiť mnoho zaujímavých vlakov, jednotiek či rušňov všetkých trakcií, nižšie sa poďme na to čo som zachytil spoločne pozrieť.
Úvod roka som strávil dovolenkou v rakúskom pohraničí, kde sme spolu s priateľkou aj silvestrovali. Hneď 3. januára ma bralo k trati a svoj fotografický rok som otvoril snímkou Vectrona 383.209 v službách dopravcu Railtrans International s takmer ucelenou súpravou Panonia ethanol kotlov z maďarského Dunaföldváru do Ingolstadtu. Vlak som zachytil medzi obcami Trautmannsdorf a Götzendorf an der Leitha na trati vedúcej z Hegyeshalomu/Bratislavy do Viedne. Táto trať je hlavným tranzitným koridorom medzi západnou európou a balkánom a intenzita vlakovej dopravy je tu pomerne silná. Preto som sa tu počas roka niekoľko krát vrátil.
Dovolenka trvala až do 10. januára a posledný víkend pred začiatkom pracovných povinností som ešte využil k vyhotoveniu niekoľkých fotografií. 8. januára som sa vybral k inej trati v Rakúsku a to tej, ktorá smeruje z Viedne do Břeclavi. V ten deň bol vlak rj 74 Vindobona (Graz – Praha) vedený netradične v čele s Taurusom 1216.229, napriek tomu, že pravidlom je, že do Prahy jazdia RailJety riadiacim vozňom v čele. To bolo spôsobené netradičnou poruchou na sedadle rušňovodiča v kabíne riadiaceho vozňa, ktoré nebolo možné nastaviť a tak bolo nutné súpravu obiehať ako pri klasickej súprave. Rakúski rušňovodiči by v opačnom prípade vlak odmietli viesť, čo sa napríklad stalo v roku 2021 v Bratislave, kedy pre rovnakú závadu na našom Vectrone odriekol rušňovodič OBB vlak IC 44 z Petržalky do Viedne a späť.
K trati som sa dostal aj nasledujúci víkend a to 13. januára. Vtedy som sa motal v okolí Devínskej Novej Vsi a Petržalky. V roku 2021 absolvovala česká Laminátka 230.009 hlavnú opravu, po ktorej jej bol aplikovaný klasický modrý korporátny náter českého národného dopravcu. Do doby pred opravou na sebe nosila jeden z najošarpanejších krémových náterov dôb minulých. Toho dňa bola vystavená na relačnú zmesku Pn 44725 z Brna Maloměric do stanice Bratislava východ, ktorá bola vyťažená len 5 vozňami. Na snímke je zachytená na vjazde do stanice Devínska Nová Ves.
Na konci januára som sa ocitol v okolí Podhájskej, kde som bol oslavovať milú rodinnú udalosť v podobe narodenia dcéry bratrancovi mojej priateľky. Po raňajkách som prezistil situáciu ohľadom nákladnej dopravy a zistil som, že od Žiaru nad Hronom je na ceste atraktívna Laminátka 240.038 s ešte pomerne čerstvým náterom po EH oprave, ktorá do Bratislavy viezla Nex 49601, čo je vyrovnávka prázdnych vozňov od kysličníku hlinitého do slovinského prístavu Koper. Ako miesto fotografovania som si vybral výjazd z obce Pozba, ďalej som už pre blízkosť vlaku nestíhal. Tento vlak v druhej polovici roka prestal jazdiť v súvislosti so zastavením výroby v žiarskej hlinikárni.
Na konci mesiaca, konkrétne 27. januára došlo v ŽST Petržalka k výpadku staničného zabezpečovacieho zariadenia čo túto pohraničnú stanicu na dva týždne takmer úplne vyradilo z prevádzky. Prejazdné boli len dve koľaje, jedna v smere do Rakúska a jedna do Maďarska so zamknutými výmenami. Akákoľvek manipulácia v stanici bola vylúčená a tak dopravcovia museli hľadať alternatívne trasy vedenia svojich vlakov. To sa dotklo aj dopravcu Metrans, ktorý cez Petržalku má trasovaných niekoľko vlakov do Rakúskych terminálov, respektíve aj do prístavu Koper. V prípade Metransu bola zvolená odklonová trasa cez Marchegg, do ktorého sa už v tom čase dalo dostať elektrickými rušňami cez Gänserndorf. Nemožnosť odstavovať rušne v tejto stanici viedla k tomu, že elektrické rušne z vlakov boli so súpravami dopravované až do terminálu Dunajská Streda, odkiaľ následne smerovali so súpravami späť za rušňom nezávislej trakcie. Vlaky smerujúce do pohraničnej stanice Spielfeld-Strass a následne do Slovinska sú vedené vždy dvojicou rušňov z dôvodu potrebnej ťažnej sily na horskej trati Semmering bahn. To bol prípad aj vlaku Nex 43623 Dunajská Streda – Koper, kde sa za Herkulesom 761.002 viezli dva Traxxy 186.433 a 386.029, ktoré som bol vyfotiť v priestoroch bývalého odovzdávkového koľajiska Slovnaftu v Podunajských Biskupiciach.
Prelom rokov 2021 a 2022 sa niesol aj v znamení schválenia rušňov Alstom (ex. Bombardier) TRAXX3 MS pre prevádzku na sieti ŽSR, čo okamžite využil dopravca Regiojet, ktorý tieto rušne začal nasadzovať na linku do Bratislavy, ktorú od tej doby až na občasné výnimky kompletne prebrali. 13. februára som sa cielene vybral vyfotiť si túto novinku u nás do Devínskeho jazera. V ten deň sa na vlaku RJ1043 ukázal stroj 388.207.
Na rok 2022 si skupina BUDAMAR od leasingovky RS Lease objednala 10 rušňov Siemens Vectron MS do dlhodobého prenájmu a dodávky boli plánované postupne od nového roka. Prvé dva rušne 383.216 a 217 smerovali do Bratislavy Petržalky a následne do depa na východné 25. februára, kam dorazili ako rušňový vlak zo stanice Mníchov – Allach, kde sa nachádza výrobný závod Siemens Mobility. Dopravcom v Rakúsku bola spoločnosť WLC, z Petržalky na východné šli rušne pod hlavičkou Lokorailu. Po príchode do Petržalky boli na pár hodín odstavené do šturcu na novomestskom zhlaví, kde som ich odfotil v spoločnosti ďalších troch Vectronov. K týmto Vectronom sa v reporte ešte dostaneme.
Na konci februára som absolvoval pracovnú cestu do môjho rodného mesta Trenčín. Vzhľadom na to, že som sa na cestu vydal s miernym náskokom, mal som čas sa cestou zastaviť niekde pri trati. Voľba padla na miesto, ktoré som si vyhliadol dávnejšie, ale nemal som ešte príležitosť ho navštíviť a to na poľnohospodársky nadjazd ponad cestu č. 61, ktorá spája dve okresné mestá Trenčín a Nové Mesto nad Váhom. Pri výhybni Nivy vznikal v roku 2022 nový logistický areál Sihoťpark, ku ktorému vedie novovybudovaná cesta s napojením na už zmienený poľnohospodársky nadjazd z obce Chocholná – Velčice. V tom čase na k miestu približoval deväť vozňový vlak R 604 z Košíc do Bratislavy vedený Gorilou číslo 15, ktorá bola v tom čase takmer presne rok po hlavnej oprave vo Vrútkach.
Dňa 26. marca ma opäť zavialo na Devínske Jazero a to z dvoch dôvodov. Prvým bol prejazd vlaku dopravcu RegioJet v čele s Akiem Traxxom 186.373, ktorému v čele vlakov žltého dopravcu ostávalo posledných 5 dní, avšak najmä z dôvodu zaujímavej súpravy, ktorá prechádzala cez Slovensko. V roku 2021 sa zmenil dopravca vlakov pozostávajúcich z nových jednotiek Stadler pre slovinského národného dopravcu Slovenske železnice. Dopravcu ČD Cargo na nich na území Česka, Slovenska a Maďarska nahradilo EP Cargo, ktoré jednotky dopravovalo z poľského závodu Siedlce do slovinskej Ljubljany cez Slovensko a Maďarsko a PPS Hodoš, zatiaľ čo ČD Cargo cez Rakúsko a PPS Spielfeld-Strass. V tento deň boli dopravované 3 jednotky a do čela vlaku sa z Chalupiek postavila Zuzana 390.001, ktorá nedlho pred tým zmenila svoje pôsobisko aj majiteľa. Vlastníkom sa stala ZOS Zvolen (pozor, nie ŽOS) a z prenájmu u dopravcu Metrans zamierila k českému lokpoolu Lokotrain, ktorý rovnako ako dopravca EP Cargo patrí do Energetického a prumyslového holdingu Daniela Křetinského. Ten okrem iného získal aj značný podiel v slovinskom národnom nákladnom dopravcovi Slovenske železnice Tovorni promet. V Sekuliach sa pred Zuzanu postavil ešte Plecháč 242.286, čo ma síce moc nepotešilo, ale vo výsledku mi to ani neprekážalo.
V apríli ma pracovné povinnosti na dva týždne zaviali do Banskej Bystrice a fotoaparát na mojej služobnej ceste samozrejme nesmel chýbať. Lákalo ma vyfotiť rušne, ktoré sa v okolí Bratislavy vôbec nevyskytujú, či už Somáre radu 736, alebo Plachetnice radu 756. Dňa 12. apríla sa do čela súpravy vlaku s drevom číslo Pn 63531 relácie Zvolen východ – Lisková postavila dvojica Plachetníc 756.009+008 a moje časové možnosti mi umožnili vybehnúť tento vlak vyfotiť do stanice Kostiviarska.
Po splnení pracovných povinností sme sa s partnerkou vybrali v druhej polovici apríla na dovolenku do Poľska. Postupne sme prešli takmer polovicu krajiny a dostali sme sa až úplne na sever, do čarovného prístavného mesta Gdaňsk. Vrelo odporúčam jeho návštevu. Po prehliadke mesta zostal čas aj na moje želežničné fotochúťky. Pôvodne som mal vyhliadnuté miesto neďaleko stanice Gdansk Port Polnocny odkiaľ sa dajú pekne fotiť vlaky na moste ponad mŕtve rameno rieky Wisla, správca poľskej železničnej infraštruktúry mal však na toto iný názor a tak na tento deň naplánoval ničkoľajnú výluku do 18. hodiny. Na rad prišlo teda hľadanie náhradného miesta, ktoré som našiel na pešej lávke ponad stanicu Gdansk Stocznia. Na moje milé prekvapenie sa mi pred objektív dostala slovenská Dvojička 131.049/050 s ucelenou súpravou koksu z prístavu.
Mojim najvýhľadávanejším typom rušňov sú Vectrony od Siemens Mobility, obzvlášť tie v zaujímavých polepoch. Na konci marca 2022 pribudol medzi takéto rušne aj 193.753 v službách rakúskeho dopravcu WLC, ktorý nesie propagačný polep špedície Roland, s ktorou WLC dlhé roky spolupracuje. Informácia o jeho nasadení na vlak z terminálu Wien Freudenau do Budapešti ma nenechala dlho chladným. Vybral som sa na osvedčené miesto v poliach medzi stanicami Parndorf a Zurndorf.
V úvode mája sa v Bratislave uskutočnila protestná jazda nákladných dopravcov združených v Asociácii železničných dopravcov Slovenska – AROS. Každá z členských spoločností asociácie poslala na protestnú jazdu jeden rušeň. Tie následne v železničnej stanici Bratislava – Petržalka utvorili konvoj, ktorý sa tesne po 10. hodine vydal na protestnú jazdu na Hlavnú stanicu za výraznej zvukovej kulisy. Po príchode rušňov na prvý perón hlavnej stanice bola naplánovaná tlačová konferencia zástupcov združenia, kde poukázali na slabú podporu nákladnej železničnej dopravy, zanedbaný stav infraštruktúry a ďalšie problémy našej železničnej dopravy. V čele vlaku sa ukázal atraktívny Vectron spoločnosti LTE 193.957, ktorý si v ten deň odbil premiéru na tratiach ŽSR mimo pohraničných staníc.
V dňoch 20. a 21. mája sa na Slovensku v rámci prezentačných jázd objavila vodíková jednotka iLint výrobcu Alstom. Mimo prezentačných jázd bola jednotka dopravovaná v súprave s ochrannými vozňami nemeckej spoločnosti RailAdventure. Túto súpravu na oba dni dostala na starosti mašinka 750.183. Druhý deň prezentačných jázd sa jednotka objavila na trati Komárno – Bratislava, pred ňou bol z Komárna vypravený vlak Sv 30060, ktorý som išiel odfotografovať na osvedčené miesto do Podunajských Biskupíc.
Na začiatku júna sme s priateľkou navštívili Prahu pri príležitosti koncertu svetoznámej skupiny Imagine Dragons. Zhodou okolností na tento deň vyšla aj jazda jednotky TGV PSE francúzskych SNCF, ktorá mierila na prezentáciu po Českej republike ale najmä na výstavu Czech Raildays v Brne. V Českej republike dopravu jednotky zabezpečovala spoločnosť ČD Cargo a nasadený bol Vectron 193.901 Správy železnic, ktorý na túto príležitosť obdržal aj logá nákladného dopravcu. Zaujímavosťou je, že práve tento Vectron je úplne prvý rušeň tejto rady, ktorý bol vyrobený a ktorý do roku 2021 slúžil spoločnosti Siemens Mobility na rôzne skúšky, testy ale najmä schvaľovanie tejto úspešnej rady rušňov naprieč Európou. Jednotka v Českej republike vzbudila veľký záujem avšak na Správu železnic sa zniesla obrovská vlna kritiky za finančnú náročnosť tejto prezentácie.
Víkend 25. a 26. júna patril v Bratislave tradičnému zrazu historických železničných vozidiel pod návzom Rendez 2022. Počas oboch dní sa v Bratislave a okolí konalo niekoľko jázd historických vlakov vedených parnými rušňami, motorovými vozňami či dieslovými rušňami. Akciu v depe som vynechal, zameral som sa na jazdenie po miestach popri trati a fotografovaniu vlakov. Z tejto akcie vyberám fotografiu Zeleného Antona 486.007 v čele vlaku Os 30615 z Petržalky do Devínskej Novej Vsi. Na druhom konci vlaku asistovala Mazutka 555.3008, vlak tak nebolo v staniciach a pri úvratiach nutné obiehať. Vlak som vyfotografoval na začiatku známej falošnej trojkoľajky v miestnej časti Ružinov.
Na začiatku júna došlo v Maďarsku k zosuvu svahu na trati medzi Nagymarosom a Szobom. Nešlo o prvý takýto prípad zosuvu svahu na túto trať. Trať bola niekoľko týždňov absolútne nezjazdná a preto musela byť naplánovaná odklonová vozba vlakov nákladnej aj osobnej dopravy. Všetky vlaky kategórií EC a EN boli vedené z Bratislavy cez Rajku a Hegyeshalom. Vznikla tak možnosť odfotiť si Gorily a české 380tky na najznámejšom maďarskom fotofleku pri obci Szár. Toho dňa sa do čela vlaku EN 477 postavila Vaňa 380.009, ktorá cez Szár prebehla so sekerou takmer 100 minút.
V máji sa na našich tratiach objavil ďalší rušeň so špeciálnym polepom. Dopravca PKP Cargo International, pred tým AWT zakúpil do svojej flotily v roku 2013 tri rušne Siemens ES 64 U4. S premenovaním spoločnosti z AWT po odkúpení poľským PKP Cargo prišlo na rušňoch 183.714 a 718 k prelepeniu pôvodných avatarských polepov na polepy nového nástupcu. Rušeň 183.719 zostal na niekoľko mesiacov jazdiť bez polepov. Práve v roku 2022 pripadlo 70. výročie vzniku spoločnosti OKR Doprava, ktorá je prapôvodným predchodcom existujúceho PKP Cargo International. Práve 719tka bola polepená do výročného polepu tejto udalosti. Dňa 30. júna tento rušeň viezol zásielku modrých kontajnerov relácie Pireus – Pardubice, v ktorých sa vozia súčiastky pre spoločnosť Foxconn z čínskeho Wuhanu (áno, názov mesta sa môže zdať akýsi povedomý, neviem si teraz spomenúť odkiaľ….). Nasvietená trojkoľajka v Ružinove bola stávka na istotu.
Minulý rok bol pre mňa špeciálny aj jednou spoluprácou, za ktorú som nesmierne vďačný a ktorá dopadla fantasticky. Podarilo sa mi prepojiť k spolupráci dve silné spoločnosti vo svojich oboroch a to Railcolor Design ako špičku v návrhu polepov železničných vozidiel a BUDAMAR Group ako jednu z najväčších slovenských logistických spoločností. Výsledok tejto spolupráce nám je v dnešných dňoch už známy, hoci tri rušne aktuálne ešte zostáva polepiť. 30. júna bolo dokončené lepenie prvého z desiatky Vectronov. Stroj 383.218 dostal na svoje boky polep s bratislavským Prístavným mostom, ktorý je so spoločnosťou BUDAMAR neoddeliteľne spätý. 1. júla sa rušeň zaradil v novom polepe do prevádzky, prvé výkony odjazdil prevažne v noci. 4. júla ráno v Trenčíne zapriahol odstavenú loženú súpravu obilnín z Bánoviec nad Ondavou do nemeckého Brake, ktorú pre dopravcu ČD Cargo doviezol do Kútov. Vybehol som na Sliačsku a prvá fotografia tohto rušňa bola v mojom fotoaparáte.
Na prelome mesiacov jún a júl na na tratiach ŽSR začali objavovať dva nové Vectrony leasingovej spoločnosti Alpha Trains, konkrétne 193.590 a 591. Išlo o mašiny zo štvorkusovej dodávky Vectronov MS pre túto spoločnosť, pričom dva z nich mierili do Talianska a dva do Českej republiky. Rušeň 590 bol do prenájmu dodaný dopravcovi PKP Cargo International, jeho vizuál sa zásadne nezmenil, štandardne dostal polepy po bokoch a čelách tak, ako iné rušne prenajaté či vlastnené touto spoločnosťou. Stroj s číslom 591 zamieril k českej požičovni rušňov a rušňovodičov Lokotrain, ktorá naň aplikovala upravený dizajn aký poznáme z rušňov EP Cargo modifikovaný žltou firemnou farbou a logami Lokotrainu. Prvé výkony si odbil ako ad hoc zápožička u dopravcu Petrolsped ( dnes premenovaný na RailLog ). Z Českej republiky cez Čadcu dopravil prázdne wapky do Hanisky pri Košiciach odkiaľ na druhý deň bral túto súpravu loženú struskou do cementárne v Rohožníku. Nakoľko som sa nachádzal na návšteve u rodičov v Trenčíne, voľba miesta bola jasná. Opäť to bol poľnohospodársky nadjazd pri obci Chocholná – Velčice, tento raz som však kvôli násvitu fotil z vonkajšej strany oblúka.
V apríli sa v mestečku Gramatneusiedl, neďaleko slovenských hraníc otvorili brány servisného strediska LOCMASTA ( Locomotive maintance station ) čo je výsledkom spolupráce spoločností ELL, LTE a OBB. Jedná sa o servisnú základňu ľahkej údržby rušňov, zo začiatku špecializovanú na údržbu Vectronov. Len dve z troch spoločností, ktoré sú v tomto projekte zaangažované majú vo svojom majetku viac ako 200 týchto úspešných strojov. ELL vlastní 174 kusov a OBB 113. Nutné je podotknúť, že k leasingovej spoločnosti ELL priebežne ďalšie pribúdajú a OBB má so Siemensom podpísaný rámcový kontrakt až na 200 kusov Vectronov v prevedení AC a MS. Dopravca LTE vlastní zatiaľ 3 Vectrony, niekoľko ďalších si prenajíma. Jedným z takých, ktoré si prenajíma je rušeň s číslom 193.299, ktorý bol pred otváracím ceremoniálom polepený do dizajnu, ktorý toto servisné stredisko prezentuje. Dňa 2. augusta sa objavil v Petržalke, kam strojne prišiel z Rakúska po pravidelnú zmesku zo stanice Bratislava východ do belgických Antwerp. Okrem neho sa v stanici nachádzal ďalší atraktívny Vectron 193.219 vo firemných polepoch dopravcu SETG, ktorý z Petržalky bral ucelenú súpravu hnojív z Dusla Šaľa do Nemecka. Vlaky som si odskočil vyfotiť do úseku medzi štátnou hranicou a stanicou Kittsee.
V polovici augusta som sa po druhý krát vybral fotiť do Maďarska. V dňoch 13. a 14. sa konala tradičná akcia Retro Balaton na ktorú som zavítal po prvý krát. Žiaľ, počasie akcii moc neprialo, napriek tomu sa nejaké zábery podarili. Nasadenie vozidiel bolo rozmanité, mne najviac učarovala oranžová NoHabka M61.019, ktorá v mojom fotoarchíve zatiaľ nebola. Jedným z vlakov, ktorý v ten deň viedla bol Sz 19625 z Tapolce do Keszthely. K fotografii sa mi viaže aj jedna pekná spomienka. Pri jej vyhotovovaní sme mali teleskopický rebrík opretý o stĺp telegrafného vedenia a boli sme na ňom vylezení traja. Do záberu sa z oboch strán blížili autá, ktoré keď zaregistrovali prichádzajúcu NoHabku a troch fanatikov vylezených na rebríku nezávisle od seba obe zastavili v dostatočnej vzdialenosti a počkali, kým nám vlak neprejde popred objektív. Následne sa pohli a pokračovali vo svojej jazde. Bolo to veľmi milé gesto od domácich, ktorí sú na húfy fotografov pri týchto akciách zvyknutí.
V lete sa mi podarilo dva krát dostať do Chorvátska, počas druhej návštevy na prelome augusta a septembra sme boli aj v blízkosti železnice. Jeden deň sme venovali návšteve mesta Split a po prechádzke po meste sme sa s priateľkou rozdelili. Ona šla za nákupmi, ja obzrieť miestnu železničnú prevádzku, ktorá žiaľ bola biedna. Plánovaný vlak RegioJetu v ten deň mal veľké meškanie a následne prišla obrovská prietrž mračien ktorá so sebou priniesla masívny dážď. Tesne pred začiatkom lejaka som mal aspoň šťastie na vyfotenie jednotky 7 123 013 s vlakom zo Splitu do Perkoviča. Vyfotený je v stanici Split – Predgrade vedľa tu odstaveného pancierového bojového vlaku, ktorý nebol nikdy použitý.
Z augusta sa preklopíme až do októbra, kedy ma 2. ráno z tepla domova do pochmúrneho počasia vyhnala vzácna návšteva. Vectrony LTE sú síce pravidelným úkazom na slovenských tratiach, avšak farebné rušne 193.694, 697 a 957 vlastnené priamo dopravcom sa u nás vyskytujú takmer výlučne iba v pohraničných staniciach. V druhej polovici roka začal tento dopravca realizovať prepravy ukrajinského kaolínu z Čiernej nad Tisou do talianského prístavu Ravenna. Na jeden z týchto obratov bol nasadený 193.694, dokonca ho viezol kamarát Michal. Ako to však pri takto vzácnych príležitostiach býva, počasie bolo pod psa. Napriek tomu som zakempil na nadjazde medzi Pezinkom a Svätým Jurom, kde vznikla táto fotografia vlaku Nex 52810 aj s mávajúcim Michalom.
Mesiace október a november boli pre mňa pracovne náročné a nebolo moc času na fotografovanie, začiatok decembra som po jesennej makačke venoval krátkej dovolenke na Islande. Pred vianocami som si však našiel ešte jeden deň, ktorý som od skorého rána venoval foteniu. S kamarátom Tomášom sme sa 18. decembra vybrali do Drahoviec, kde sme očakávali príchod novopolepeného Vectrona 383.221. Bohužiaľ cestou do Leopoldova odstavil svoju súpravu v Dubnici nad Váhom, kde zapriahol súpravu opačným smerom a tak z fotografie nebolo nič. Mal som ale možnosť si konečne vyfotiť vrútockú pomstu 361.129 v novom korporátnom nátere ZSSK, ktorú zhodou okolností viedol kamarát Timotej, na čo som však prišiel až dodatočne. Za zastávkou Drahovce klopí z vonkajšej strany oblúk v smere na Leopoldov s vlakom R 702 Považan. Vlak bol v úseku Piešťany – Leopoldov vedený proti správnemu smeru jazdy, nakoľko sa v stanici Veľké Kostoľany nachádza POTR, ktoré dispečeri takýmto spôsobom obchádzajú a minimalizujú tak prípadné možné meškania vlakov.
V ten deň vznikla ešte jedna fotografia. Druhý z novopolepených Vectronov Budamaru, 383.222 viezol z Čiernej nad Tisou do prístavu v Bratislave takzvanú odklonovú rudu. Tak sa volajú vlaky so železnou rudou, ktoré nie sú vedené severnou trasou cez Žilinu, ale v Slovenskom Novom Meste sú odklonené do Maďarska a späť na Slovensko vstupujú cez Štúrovo. Tieto vozby sú plánované z dôvodu rekonštrukčných prác na severnej trase a nasadené sú na ne po jednom Vectrone od ZSSK Cargo a BUDAMARu. Predpoveď počasia hlásila slnečno, čo aj síce bolo, len nad Bratislavou nie. 383.222 na svojom druhom výkone po obdržaní polepov som vyfotil v bratislavskom Ružinove.
To by bolo z môjho fotovýberu všetko. Záberov počas roka vzniklo samozrejme omnoho viac, sem som vybral to, čo sa mne osobne najviac páčilo a z čoho som mal najväčšiu radosť, že sa mi podarilo odfotografovať. Ak ste to všetko zvládli dočítať až sem, ďakujem. Verím, že sa report páčil a rád by som v tejto tradícii, ktorú som tento rok začal pokračoval aj do budúcna. Majte sa, stretneme sa pri iných článkoch :-).
S pozdravom
Mates Pleško
Pridajte sa do diskusie!
6 komentárov k: Matesov rok 2022
Pavel Chomjak zo dňa 9.2.2023 10:47
Excelentný článok, paráda!
Mates Pleško zo dňa 9.2.2023 13:28
Redaktor
Ďakujem krásne.
dodojozef zo dňa 9.2.2023 14:57
Dobré popoludnie Mates je to perfektné či fotky alebo komentáre ďakujeme.
Mates Pleško zo dňa 14.2.2023 6:30
Redaktor
Ďakujem pekne.
michel usclade zo dňa 9.2.2023 18:49
Beau reportage avec de belle photos.
Mates Pleško zo dňa 14.2.2023 6:30
Redaktor
Merci