Váš železničný portál
Registrovať sa

M 260.001 – Stříbrný šíp znovu ožil

AktualityČeská republikaČeská republika - HistóriaHistóriaNajobľúbenejšie článkyReportáže 15.3.2016 21:22 administrator Zobrazené: 12490

Stříbrný šíp, unikátní historický motorový vůz, který je vedle Slovenské strely vrcholem předválečného umění československých železničních konstruktérů, opět vyjel na české koleje. Stalo se tak v úterý 15. března v Nymburce v továrně Dílny pro opravy vozidel (DPOV). Záchrana vlaku stála přes 30 milionů korun. Nyní v DPOV chystají vyladění posledních detailů. Motorák čekají zkoušky na okruhu u Velimi a schvalovací proces u Drážního úřadu.

„Vítám Stříbrný šíp a přeji mu mnoho kilometrů ujetých na našich tratích. Především ale tomuto jedinečnému stroji přeji, aby s ním prožili mnoho krásných chvil všichni milovníci železniční dopravy a obdivovatelé českých technických památek,“ řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD), který se stal patronem této světově unikátní technické památky.

Rychlíkový motorový vůz Stříbrný šíp s typovým označením M 260.001 vyrobila továrna ČKD Praha.  Poprvé vyjel na koleje těsně před okupací Československa v únoru 1939. Stříbrný šíp měl ale smůlu, že se zrodil do špatné doby. Na protektorátních železnicích pro něj nebylo uplatnění. Po válce zase technický stav tratí u nás příliš nepřál expresním spojům. Požadavky se kladly hlavně na kapacitu. Vůz měl být nasazen na trati Bohumín–Bratislava, ale nikdy se tak nestalo. Stříbrný šíp tak záhy skončil ve výtopně Ústí nad Labem, kde prý sloužil jako zájezdové vozidlo divadla. Nakonec byl tento vůz v roce 1957 zcela odstaven. Motory byly prodány Hudebnímu divadlu Karlín ke zřízení záložního elektroagregátu, vozidlo jako takové ale naštěstí přežilo. Vůz byl převezen do Šumperka, kde se z něj mimo jiné stal sklad a šatna čalouníků.

Po mnoha peripetiích přesunul vůz na konci 90. let jeho vlastník – České dráhy – do svého historického muzea v Lužné u Rakovníka. V lednu 2011 byl Stříbrný šíp převezen do Nymburka k radikální rekonstrukci. Specialisté DPOV v Nymburce mu tak fakticky pomohli podruhé na svět. „Stroj nyní předáváme z DPOV na zkušební okruh k jízdnímu ověření a získání potřebných osvědčení,“ vysvětlil Antonín Blažek, generální ředitel Výzkumného ústavu železničního. Právě jím řízená firma náročnou a nákladnou rekonstrukci železničního klenotu financovala. „Oprava a znovuuvedení Stříbrného šípu do provozu stála přibližně třicet milionů korun. Pokud vše proběhne hladce, mohli bychom poprvé vyjet na české tratě s cestujícími na začátku května. Široké veřejnosti chceme zrekonstruovaný vůz představit na Dnech českých železnic v polovině června v Ostravě,“ doplnil Antonín Blažek.

„Budu velmi rád, když opravený Stříbrný šíp bude vozit výletníky a milovníky železnic na středočeských tratích při oblíbených nostalgických jízdách. Věřím, že jej na tratích budeme často vídat a že unikátní stroj v nové roli čeká lepší osud, než jaký prožíval poté, co poprvé vyjel na koleje,“ popřál jedinečnému vlaku hejtman Petera.

Stříbrný šíp je čtyřnápravový motorový vůz se samonosnou vozovou skříní, která byla aerodynamicky tvarována. Vylehčená kostra z ocelových profilů byla elektricky svařena a oplechována hliníkovými plechy. Vůz byl vybaven dvěma osmiválcovými naftovými motory ČKD o výkonu 168 kW. Motory byly umístěny samostatně v podvozcích a hnaly po jedné nápravě prostřednictvím mechanické šestistupňové planetové převodovky Praga-Wilson s hydrodynamickou spojkou. Konstrukce převodovky byla převzata z vyvíjeného středního tanku Praga. Na šestý stupeň mohl vůz dosáhnout 130 km/h, pro nevyhovující brzdy měl však povolenu maximální rychlost pouze 90 km/h.

 

Ing. Nicole Mertinová
tisková mluvčí a vedoucí oddělení styku s médii a veřejností
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Technické údaje řady M260.0


  Uspořádání pojezdu : (1A)´ (A1)´

  Přenos výkonu : mechanický

  Typ motoru : 2x ČKD (komůrkový)

  Výkon motoru : 168 kW

  Jmenovité otáčky motoru : 1400 ot./min.

  Maximální tažná síla : 66 kN

  Maximální rychlost (povolená): 90 km/h

  Maximální rychlost (skutečná): 130 km/h

  Hmotnost : 38,7 t

  Délka přes nárazníky : 22450 mm

  Výška motorového vozu : 3460 mm

  Šířka vozu : 2985 mm

  Průměr dvojkolí : 920 mm

  Rozvor podvozku : 4000 mm

  Vzdálenost otočných čepů : 15000 mm

  Objem palivové nádrže : 2x 360 litrů

  Počet míst k sezení : 64

  Počet míst k stání : 12

 Počet vyrobených kusů : 1

 

Svařovaná samonosná karoserie je opláštěná hliníkovými plechy. Její lak v barvě stříbrno – červené a zdobné kovové prvky podtrhují ojedinělý design vozu. Na rám skříně jsou zavázány dva zcela shodné hnací podvozky. Luxusní interiér tvoří sedadla potažená kůží a s opěrkami hlavy pro 64 cestujících. Chromované kovové doplňky dotváří jedinečnost a osobitost vozu. Interiér je rozdělen do dvou oddělených stejně velkým částí: kuřáci/ nekuřáci

 

Topení bylo navrženo jako teplovzdušné s využitím zbytkového tepla z výfuků. Vůz prochází kompletní rekonstrukcí v DPOV Nymburk. Předpokládané uvedení do provozu je rok 2016. Z vraku /pouze karoserie a podvozky/ se rodí prakticky zcela nový vůz. Celý rám vozu byl převařen. Původní motory byly údajně využity pro záložní dieselagregát Karlínského divadla. V roce 2002 povodeň zaplavila Prahu. Zda byly motory zlikvidovány již dříve nebo až po povodních není známo.

 

 

Viac historických faktov o tomto historickom skvoste nájdete TU, na prototypy.cz

 

Za spoluprácu a poskytnutie fotiek ďakujeme redakcii POZOR VLAK

Autori infomácií: Ing. Nicole Mertinová, DPOV, zpravy.e15.cz, mistnikultura.cz, youtube.

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: M 260.001 – Stříbrný šíp znovu ožil

RJ_man zo dňa 16.3.2016 8:37

Tak toto je parada! Tesim sa az ho uvidim nazive.

Vdaka za report!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *