Váš železničný portál
Registrovať sa

Království železníc – Praha 2015

Železničné modelárstvo 13.5.2015 7:50 Mmik Zobrazené: 3535

Návšteva Prahy … a prečo ju nespojiť s návštevou najväčšieho modelového koľajiska v Čechách, strednej a východnej Európe? Pozrieť sa ako to funguje na tak veľkom koľajisku, kde sa premávajú súpravy ako za reálnej prevádzky. Hneď druhý deň v hlavnom meste sme s priateľkou a malým bratrancom zorganizovali výlet do mestskej časti Anděl, kde sa koľajisko nachádza. Neviem, či som sa netešil viac ako môj malý bratranec.


Už pri vstupe – pri pokladni – sa nachádzalo menšie koľajisko. Zaujalo ma a už tam som myslel, že ostanem a budem sa dívať a fotografovať. Ale tak ako to býva aj vo filmoch, kde napätie sa stupňuje, tak aj v tomto sveto tomu tak bolo. Po vzostupe do podzemia nás čakali prvé tri stredneveľké koľajiská. Prvé snímky, prvé zaujaté pohľady ma nechceli odlepiť od týchto zmenšených svetov.


Najväčšie prekvapenie čakalo, keď moj zrak zazrel to hlavné koľajisko – tú zmenšenú Českú republiku.


To najväčšie koľajisko sme si ale nechali úplne na záver. Predtým sme si po okrajoch prešli výstavu menších svetov železníc, výstav modelov vláčikov ale aj iných objektov. Železničné svety z lega alebo dreva, prípadne iné mierky železníc.


Po stenách príjemne dopĺňali atmosféru aj predmety z reálneho sveta – tabuľky z vlakov, rušňov …


Veľmi príjemné a atmosféru dopĺňajúce boli zmeny dní a nocí. Osvetlenie prispôsobené tomu len nasvedčovalo. Mestá sa premenili do tmy, pouličné osvetlenie, nočné vlaky, vozidlá na komunikáciách jazdili so zapnutými svetlami. Každý český kraj vniesol do modelovej krajinky to jedinečné, čím sa pýši.


Na záver našej prehliadky sme si obzreli aj reálny model kabíny HDV, kde namiesto okien boli umiestnené LCD panely s reálnym záberom na trať z pohľadu rušňovodiča.


Zmenšený detailný model Pražského centra sa s nami rozlúčil a naše kroky smerovali do pražských ulíc. Na záver dňa som si neodpustil náladovku v podobe nočnej pražskej stanice.

  Záver patrí menšiemu pozdravu z koľajiska v podaní fotografa a asistentky, ktorá poctivo držala a podávala objektívy na tvorbu týchto, dúfam že pekných fotografií. Odporúčam návštevu každému kto dané koľajisko ešte nenavštívil.

Ing. Marcel Mikita

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Království železníc – Praha 2015

eminem zo dňa 14.5.2015 6:42

to vstupné je tu šialené, ale stojí to za to, určite si to v lete so synom opäť zopakujem……p.s.pekne si nafotil

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *