Váš železničný portál
Registrovať sa

Klub železničných modelárov CVČ Žilina – I. časť: Koľajisko TT

Železničné modelárstvo 23.1.2007 18:00 Martin Krasula Zobrazené: 3333

Na našej stránke sa stalo už malou tradíciou, že z času na čas Vám – našim čitateľom predstavíme nejaké zaujímavé koľajisko vytvorené železničným modelárom. Dnes Vám prinášame reportáž z koľajiska v mierke TT, ktoré sa nachádza v CVČ Spektrum v Žiline. Tento krúžok som navštevoval dva roky. Od vzniku krúžku bol vedúcim Jozef Lukonič a mali k dispozícii koľajisko v mierke TT. Súčasným vedúcim je Jozef Skotnický a  Milan Chorvát má na starosti vysvetľovanie vzťahu medzi skutočnou železnicou a modelovou železnicou. Výučba je zameraná na vytvorenie koľajiska od navrhnutia trate cez elektriku, tvorbu krajiny až po údržbu koľajiska. Nachádzajú sa tu dve koľajiská v mierkach HO a TT, ktoré postavil a financoval Jozef Skotnický so sponzorom Elsikor s.r.o. V prvej časti reportáže Vám predstavíme koľajisko v mierke TT (1:120).

Koľajisko v mierke TT o rozmeroch 230x130cm, má 4 roky a stavalo sa 1 rok. Podklad tvorí drevený rošt, na ktorom je hobra. Krivky krajiny dotvára polystyrén, na ktorom sú koberce, alebo rôzny posypový materiál.
Domčeky sú od firmy Auhagen. Umiestnené sú tu stanice Dolná Žilina a Horná Žilina, ktorá je vo vrchnej časti koľajiska.
Tento model zachytáva podstatu Slovenska a výnimkou nie sú ani mosty, tunely, potôčik a nemôže chýbať ani hrad. Neoddeliteľnou súčasťou sú aj dve dedinky, ktoré sa rozprestierajú v okolí staničných budov. Každý domček je osvetlený, a taktiež nechýbajú ani pouličné a staničné svetlá.
Ovládanie je manuálne a tvoria ho dva samostatné okruhy s dvomi trafami. Vozový park pozostáva z dvadsiatich mašín.
Mašiny jazdia po profilových koľajniciach od firmy Tillig a výhybky sú plechové od tej istej firmy. Stromčeky, ako ihličnaté, tak aj listnaté sú priemyselné výroby.
V ďalšej časti reportáže Vám priblížime druhé modelové koľajisko tohto krúžku v mierke H0 (1:87). Ak aj ste aj Vy členom podobného klubu, alebo máte koľajisko doma, budeme radi, ak sa podelíte s našimi čitateľmi o jeho fotografie a pridáte aj krátky opis. Kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@railpage.net
Text a snímky: Martin Krasula

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Klub železničných modelárov CVČ Žilina – I. časť: Koľajisko TT

demo zo dňa 23.1.2007 5:11

Skoda ze nie je aj nejaka fotka s masinkami

Reagovať

rusen zo dňa 23.1.2007 8:03

demo, dobry postreh 🙂

Reagovať

matokr zo dňa 23.1.2007 13:54

Sľubujem, že v reportáži o HO budú mašiny. 😆

Reagovať

swingo zo dňa 23.1.2007 17:56

Pekná modelová železnica. 😀

Reagovať

a-.m. zo dňa 24.1.2007 14:56

Vydarené koľajisko, klobúk dolu.

Reagovať

specik zo dňa 25.1.2007 7:31

Tie masinky tam chybaju

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *