Váš železničný portál
Registrovať sa

Jazda smrti si vyžiadala 3 mŕtvych (foto)

Zahraničie 18.5.2006 7:10 Juraj Streber Zobrazené: 1131

Najťažšie železničné nešťastie vo Švajčiarsku za posledných 12 rokov si vyžiadalo včera 3 obete. K nehode došlo opäť v meste Thun, kde sa len nedávno zrazil rýchlovlak ICE s dvoma lokomotívami súkromnej spoločnosti BLS. Kvôli zlyhaniu bŕzd vpálil stavebný vlak po 30-kilometrovej jazde dole kopcom do ďalšieho, odstaveného v stanici Thun.

Stavebný vlak sa v noci na stredu vracal z nasadenia v doline Kandertal na trati Lötschbergstrecke. Prečo zlyhali jeho brzdy zatiaľ nie je známe. 3-člennú posádku vlaku však stáli život. Ide o 2 zamestnancov švajčiarskej súkromnej železničnej spoločnosti BLS a jedného zamestnanca nemeckej súkromnej stavebnej firmy. Vlakvedúci a kontrolór vlaku sa nachádzali v čele vlaku, zatiaľ čo nemecký pracovník zotrval v stroji opravujúcom podložie trate.

Pri Frutigen vyhlásil strojvodca kvôli problémom s brzdami poplach. V tom momente ešte existovalo rádiové spojenie s vlakom. Službukonajúci v Spieze kam sa vlak nekontrolovateľne rútil, sa tak musel okamžite rozhodnúť čo s blížiacim sa vlakom urobiť. Kvôli vysokej rýchlosti vlaku a nebezpečia nekontrolovateľnej kolízie v stanici Thun sa rozhodol vlak odkloniť na koľaj kde boli odstavené vagóny s materiálom na podložie trate. Tie mali valiaci sa vlak zastaviť.

Osudný vlak sa skladal z hnacieho vozidla, troch mechanizmov a dvoch vagónov obsahujúcich materiál na podložie trate. Či sa posádka pokúsila z vlaku vyskočiť nie je známe. Ako zázrakom neprišiel nikto o život na ceste prechádzajúcej popod most, na ktorom súpravy ostali na sebe stáť. Trať Spiez-Thun je od nešťastia prerušená.

Zdroj: azonline.ch

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *