Váš železničný portál
Registrovať sa

Igrava 2019

FotoreportážeReportážeŽelezničné modelárstvo 17.8.2019 8:57 Pavel Chomjak Zobrazené: 3624

Od štvrtka 6. do nedele 9. júna 2019 sa uskutočnil druhý ročník medzinárodnej výstavy modulových koľajísk Igrava. Železniční modelári z Čiech, Slovenska, Maďarska a Poľska v sále konferenčno – spoločenského centra Dukla v Znojme zostavili rozsiahle koľajisko, na ktorom počas štyroch dní premávali podľa cestovného poriadku modely rozmanitých osobných a nákladných vlakov rôznych železničných správ. Pre verejnosť boli priestory výstavy na niekoľko hodín sprístupnené v piatok a v sobotu. Zároveň bola v rámci tejto akcie usporiadaná v sobotu 8. júna súťaž modelov od firmy IGRA MODEL, na ktorú bol prihlásený celý rad vydarených modelov a ktorej sa zúčastnili aj členovia Klubu železničných modelárov Prešov.

 

Do Znojma sme sa z prešovského klubu vybrali štyria rôznymi dopravnými prostriedkami a na rôzne dlhý čas. Samozrejme, išlo sa autami, veď bolo potrebné prepraviť viacero súťažných modelov, ale mňa viacej lákalo cestovať do Znojma vlakom. Hlavným dôvodom bola možnosť vyfotografovať si cestou koľajové vozidlá. „Nočný skok“ na Moravu zo stredy na štvrtok prebehol hladko a tešil som sa na príjemne začatý slnečný deň. Fotoaparát som z plecniaka vybral až na stanici Břeclav a do času odchodu prípojného motorového vlaku do Znojma som zhotovil niekoľko záberov a pozoroval staničný ruch.

Počas výmeny rušňovodičov v Břeclavi poumýval zamestnanec upratovacieho servisu pred ďalšou jazdou okná na lokomotíve. Pre mňa novinka!

 

Odstavený atraktívne natretý malý hektor 720 509.

Po pristavení súpravy motorového osobného vlaku k nástupišťu  som sa pohodlne usadil v zadnej časti prívesného vozňa a posledných takmer sedemdesiat kilometrov sledoval ubiehajúcu trať a jej okolie.

Ihneď po výstupe v Znojme som mal v úmysle ako prvú vyfotografovať vlakovú lokomotívu osobného vlaku do Rakúska, čo som ale pre meškanie osobáka z Břeclavi nestihol, takže som svoju pozornosť zameral na vyfotografovanie „portrétovky“ už odchádzajúcej súpravy. Počas nasledujúcich takmer troch hodín strávených na stanici a v jej okolí sa naskytol dostatok príležitostí na zdokumentovanie pomerne rušnej železničnej prevádzky.

 

 Poschodová súprava ÖBB s riadiacim vozňom 86-33 036-3 odchádza zo železničnej stanice  Znojmo.

Motorový vozeň 854 030 počas posunu.

 Regionova 814 067 krátko pred odchodom do žst. Okříšky.

Taktiež počas posunu bol zachytený rušeň 742 230.

Zatiaľ čo na regionove 814 069 mechanici vykonávali bežnú opravu, neďaleko oddychovala loko 714 211…

  … a z vlečky pristavoval do stanice dva naložené vozne tranzistor 742 180.

  Motorový vozeň 854 203 po doplnení paliva pomaly posunuje na hranicu depa.

  Pohľad na staničnú budovu a časť koľajiska z lávky pre peších.

  Nákladný vlak s loko 742 180 vyčkáva na odchod smerom do Retzu.

  Rušne rady 742 prechádzajú počas posunu okolo viacerých odstavených prípojných vozňov.

Prípojný vozeň pôvodne označený ako Balm spolu s motorovým vozňom 854 203 budú tvoriť súpravu vlaku idúceho do železničnej stanice Břeclav.

Fotografické dopoludnie skončilo s príchodom nízkej oblačnosti a nepríjemným vetrom. Popoludní sa  do kongresového centra postupne dostavili všetci účastníci stretnutia, prázdna sála sa začala plniť modulmi a ožívať čulým ruchom. Pracovalo sa dlho do noci, aby nasledujúci deň ráno bolo všetko pripravené na spustenie prevádzky.

 Konferenčná sála Dukla v Znojme na začiatku akcie …

  … a o šesť hodín neskôr.

Piatkové dopoludnie spestrilo krátke tanečné vystúpenie detského súboru, po ktorom sa prítomným účastníkom a už aj prvým prichádzajúcim návštevníkom výstavy krátkymi prejavmi prihovorili starosta mesta Znojmo Jan Grois a riaditeľ spoločnosti IGRA MODEL Michal Žídek. Potom už nič nebránilo spusteniu modelového času, aby sa doposiaľ postávajúce modelové súpravy vlakov pripravené na jazdu dali do pohybu.

  Mladí tanečníci na pódiu.

Páni Jan Grois a Michal Žídek.

  Škôlkári medzi modulmi spolu so starostom Znojma.

Na nasledujúcich záberoch sú pre potešenie duše zachytené vozidlá a detailnejšie niektoré stavby na moduloch, po ktorých premávali modelové vlaky. Veľký záujem a pozornosť vzbudili dlho očakávané  cisternové vozne Zaes (Rah) vo veľkosti TT (mierka 1:120), ktoré na trh dodáva spoločnosť IGRA MODEL.

   Stanicou Lietavská Lúčka, ku ktorej majú žilinskí modelári rozpracované moduly areálu  cementárne v rovnomennej obci, prechádza súprava nových vozňov Zaes od Igry.

 

Ako som uviedol  na začiatku príspevku, v sobotu sa konala súťaž modelov Igra Cup. Podmienkou bolo prihlásiť do súťaže modely, ktoré vyrába spoločnosť IGRA model. V kategórii 0 – 14 rokov prvé miesto za diorámu s námetom šrotoviska získal Artúr Čintala z KŽM Prešov a v kategórii 15 – 99 rokov za model skladiska prvé miesto obsadil Viliam Rigas, taktiež z KŽM Prešov. Každý modelár, ktorý sa zúčastnil  súťaže, dostal od IGRY za účasť upomienkový predmet a drobný výrobok. Rozhodnutie usporiadateľa, ktoré potešilo a snáď aj inšpirovalo do budúcnosti!

Výsledky súťaže vyhlasoval Michal Gáborík a ceny odovzdával Michal Žídek

 Nefalšovaná radosť z ocenenia.

 Kolekcia diorám modelárov z Prešova, v popredí vľavo víťazné “Šrotovisko“ v kategórii 0 – 14 rokov.

  Modul s námetom vlečky s víťazným skladiskom.

 Nad modulmi, ktoré do Znojma priviezol Juraj Karabiňoš, zaplesalo srdce nejedného modelára. Pozornosť si však zaslúžili všetky vystavené modely.

  Do „prevádzkovej podoby“ patináciou upravené modely osobných a služobných vozňov a tiež hnacích vozidiel.

Všetko sa raz skončí a tak tomu bolo i v Znojme. Popoludní sa modelový čas zastavil, vozidlá sa postupne vytratili z koľajiska a začalo sa s rozoberaním layoutu. Tempo bolo rýchle a čoskoro sa v sále začali objavovať na transport domov pripravené moduly, zväzky káblov či iný k jazdeniu potrebný materiál.

Po rozlúčke s priateľmi, kamarátmi a známymi som sa pobral na železničnú stanicu. Opäť som mal naplánované vyfotografovať si rakúsku lokomotívu na železničnej stanici v Znojme a tento raz plán vyšiel k plnej spokojnosti: jeden záber sunutej súpravy  lokomotívou 1142 222 zo schodiska budovy pod traťou a ďalší zhotovený pri nástupišti. Krátko pred odchodom vlaku sa v hľadáčiku fotoaparátu objavil riadiaci vozeň 80-21 306-5 ČD a ďalšie zábery boli exponované počas jazdy do Břeclavi.

 

  1142 222 tlačí súpravu do železničnej stanice Znojmo.

  1142 222 pre odchodom smerom do rakúskeho Retzu.

  Osobný vlak s riadiacim vozňom z Břeclavi zastavuje v Znojme.

   Železničná stanica Hrušovany nad Jevišovkou je železničným fanúšikom známa svojimi mechanickými návestidlami. Prenosné návestidlo umiestnené pred výpravcom na nástupišti v pravej časti snímky na Slovensku neuvidíme.

   Mechanické návestidlá v Hrušovanech nad Jevišovkou a v koľajisku začínajúca sa rekonštrukcia koľají.

 Námet pre železničných modelárov, ako oživiť budovu zastávky.

  Križovanie s motorovým vozňom 854 021.

Do príchodu desať minút zmeškanej Hungárie (EC 173) som sa opäť venoval fotografovaniu prevádzky v Břeclavi. Napriek tomu, že bola nedeľa,  v koľajisku zavládol taký ruch, že som niekedy nevedel, na ktorý vlak sa skôr zamerať. Nemenej zaujímavé boli aj odstavené lokomotívy rôznych dopravcov vyzývajúce v podvečernom slnečnom svite k fotografovaniu. Zamestnancom spoločnosti IGRA model, zúčastneným modelárom a organizátorom podujatia patrí za skvelú atmosféru počas celého stretnutia veľké poďakovanie!

 

Taurus 1116 123 bol vyfotografovaný tesne pred odchodom do Viedne.

 Stretnutie vlakov spoločnosti Regiojet v Břeclavi. Zmeškaný RJ s loko 193 743 vyčkáva na odchod do Rakúska, na  vedľajšiu koľaj vchádza Vectron 193 206 so súpravou RegioJetu smerujúcou z Bratislavy do Prahy.

  Na súpravu osobného vlaku pristavil služobný vozeň plecháč 242 273.

   Novotou voňajúci Vectron 1293 014 ÖBB vyčkával na svoj vlak.

   721 203 spoločnosti IDS.

   Vectron 383 060.

  Žehlička 210 037 spoločnosti KDS.

  Vectron 193 220.

Text a foto: Pavel Chomjak

 

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Igrava 2019

Indian zo dňa 19.8.2019 7:54

Fantasticke. Konecne nejaky modelarsky clanok. Vdaka

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *