Váš železničný portál
Registrovať sa

Historicky najrýchlejšie spojenie Bratislavy a Košíc chce byť do roka v prevádzkovom zisku

AktualitySlovensko 11.11.2016 21:25 administrator Zobrazené: 3016

Východ po prvýkrát pocestuje vlakom do Viedne a Brna bez prestupu, stred Slovenska do Ostravy

Národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK)  dnes predstavil Grafikon vlakovej dopravy (cestovný poriadok) platný od 11.12.2016 do 11.12.2017.

ZSSK v ňom vráti na trate vlaky najvyššej kategórie InterCity (IC). Pôjde o historicky najrýchlejšie pravidelné vlakové spojenie Bratislavy a Košíc, pričom čas jazdy bude iba 4 hodiny 42 minút.

InterCity je projekt s obrovským rozvojovým potenciálom. Našou ambíciou je byť v prevádzkovom zisku už v prvom roku fungovania a kvalitnými službami a marketingom navýšiť počty cestujúcich a neskôr aj kapacity tak, aby sme „čierne“ čísla dosiahli vo štvrtom roku fungovania,“ povedal dnes Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

ZSSK vyhovela požiadavkám cestujúcich a predĺžila večerné spojenie z Bratislavy do Popradu až do Košíc (o 17:55) rýchlikom „Marlenka R 613“. Rovnako pribudne v nedeľu večerný spoj z Košíc do Bratislavy regionálnym rýchlikom Cassovia (18:08). Na tejto trase tak počas bežných pracovných dní bude premávať 14 vlakov so zastávkami, na ktoré sú cestujúci zvyknutí.

V medzištátnej nočnej doprave sa po prvýkrát predstavia priame vozne z východného Slovenska do Viedne a do Brna. Cestujúci z okolia Banskej Bystrice a Zvolena budú mať zas možnosť využiť nové priame denné vlaky do Ostravy.

„Mnohí obchodní cestujúci, pracujúci či študenti cestujú z východného Slovenska do Rakúska či Českej republiky. Nové priame vozne bez prestupu im komfort cestovania výrazne zvýšia,“ zdôraznil na tlačovej besede Karol Martinček, člen predstavenstva ZSSK a riaditeľ úseku obchodu. „Národný železničný dopravca počas najbližšieho roka ponúkne denne v priemere 1445 vlakov a vlaky obslúžia 690 staníc na celkovo 2800 kilometroch železničných tratí,“  dodal Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK a riaditeľ úseku ekonomiky.

Pre nový grafikon si Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR) od ZSSK objednalo na rok (do polovice decembra 2017) spolu 31,3 milióna vlakových kilometrov (vlkm). Celkový rozsah dopravy zostáva na úrovni roka 2016. Približne dve tretiny vlkm je určených pre regionálnu a prímestskú dopravu, jedna tretina vlkm je určených pre diaľkovú dopravu.

Predaj cestovných dokladov na IC vlaky bude spustený od 15.11.2016 a predaj kompletných cestovných dokladov všetkými predajnými kanálmi k novému GVD bude spustený 21.11.2016.

Top novinky v cestovnom poriadku ZSSK  2016/2017

 • Nové 2 páry vlakov InterCity z Bratislavy do Košíc. Historicky najrýchlejšie pravidelné spojenie s časom 4 h 42 min.
 • Nový priamy vozeň Košice – Viedeň, Prešov – Košice – Brno, Humenné – Cheb.
 • Nové priame vlakové spojenia Banská Bystrica – Žilina – Ostrava.
 • Prípoje od IC vlakov z Bratislavy do/z Vysokých Tatier sú nastavené v stanici Poprad – Tatry električkou do Starého Smokovca (13 km) aj na Štrbské Pleso (29 km) a opačne.
 • Vytvorenie nových prípojov k IC vlakom na linke Košice – Čierna nad Tisou a späť. Prípoje v stanici Kysak k IC vlakom do/z Prešova.
 • Predĺženie rýchlika R 613 Marlenka  do/z Bratislavy do/z Košíc každý deň okrem soboty (pôvodne jazdil väčšinu dní v týždni len na linke Bratislava –  Poprad – Tatry a späť).
 • Predĺženie trasy regionálneho rýchlika RR 762/17762 Cassovia v nedeľu do/zKošíc do Bratislavy (pôvodne jazdil na linke Trenčín – Košice).
 • Zavedenie priameho spojenia popoludní z Bratislavy do Humenného.
 • Zlepšenie prípojovosti v Žiline a vo Vrútkach vo večerných hodinách (prípoj vo večerných hodinách a prestup na medzinárodný expres do Prahy).
 • Priamy ranný školský osobný vlak z Trenčína cez Žilinu do Kraľovian.

Základné informácie „v kocke“:

ZSSK od polovice decembra 2016 realizuje priemerne denne 1445 vlakov. Z toho:

 • 203 diaľkových vlakov
 • 1242 regionálnych a prímestských spojov
 • zastavuje na 690 staniciach a zastávkach
 • jazdí na linkách po 2800 kilometroch tratí na Slovensku

Počet priemerne denne vypravených vlakov v rámci cestovného poriadku 2016/2017

Kategória vlaku

Priemer na deň

SuperCity  (SC)

2

EuroCity (EC)

22

EuroNight (EN)

6

Expres (Ex)

18

Rýchlik (R)

61

Regionálny rýchlik (RR)

15

Regionálny expres (REX)

74

Diaľková doprava ZoDSVZ spolu

199

IC (mimo ZoDSVZ)

4

Diaľková doprava spolu

203

Regionálna a prímestská doprava spolu

1 242

ZSSK spolu

1 445

Novinky a zmeny v regionálnej a prímestskej doprave v GVD 2016-2017 od 11. decembra 2016 (podľa VÚC):

Bratislavský samosprávny kraj

Nitriansky samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj

Banskobystrický samosprávny kraj

Trenčiansky samosprávny kraj

Košický samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj

 

 

ZDROJ: ZSSK

 

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Historicky najrýchlejšie spojenie Bratislavy a Košíc chce byť do roka v prevádzkovom zisku

Numeri zo dňa 14.11.2016 9:21

Čo sa týka znovu zavedenia IC vlakov ide nepochybne o „svetovú udalosť roka“ po cca 16 rokoch prestavby koridora je čas bez zastavovania v niektorých staniciach TN, LM „pozoruhodný“, vyše 40 ročné rušne budú mať čo robiť, čoho sa dočká človek od spoločnosti kde CP začína o 20.00. Kde majú legendu Tatran ? IC vlaky su pre nich len hračka čo zmeškaju z KE do TT budu dohanať z Trnavy a všetky ostatné vlaky budu v TT čakať 10 min
kym zmeškaný IC pride a 10 min kým odíde.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *