Váš železničný portál
Registrovať sa

Fototipy: VII. časť – Trenčianska elektrická železnica

Tip na výlet 29.4.2007 22:10 Michal Smalo Zobrazené: 1911

Šiesta časť nášho seriálu opustí klasický rozchod 1435 mm, no o krásne miesta na fotenie určite neprídete. Dnes Vám odporúčame navštíviť trať číslo 122 Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, kde premávajú na rozchode 960 mm modré „babičky“ radu 411.9. Základné údaje: Trať 122 spája železničnú stanicu Trenčianska Teplá (leží zároveň na tratiach 120 a 124) a kúpeľné mesto Trenčianske Teplice. Má celkovú dĺžku 6 kilometrov a nachádzajú sa na nej ďalšie štyri zastávky – Tr. Teplá obec, Tr. Teplá zastávka, Tr. Teplá sídlisko a Tr. Teplice zastávka. V Trenčianskej Teplej sa nachádza malé depo (remíza), v ktorej sa prevádzkujú bežné opravy a údržba elektrických vozňov. Za budovou remízy sa nachádza napájacia stanica, ktorá od začiatku prevádzky zabezpečovala napájanie trakčného vedenia napätím 700 V, neskôr okolo roku 1951 napätím 950 V , v súčasnosti napätím 600 V. V priestore koľajiska pred remízou sa nachádzajú štyri koľaje, kedysi slúžiace k odstaveniu prípojných železničných vozňov. Za zhlavím koľají z remízy sa jednou koľajou spája remíza s traťou z Trenčianskych teplíc, ktorá po napojení za výhybkou ústi na koncové, jednokoľajné nástupište v samotnej železničnej stanici. Na nástupišti, ktoré je priamo spojené s nástupišťom na hlavnej trati Bratislava – Žilina sa nachádza malá budova s bývalou dopravnou kanceláriou a úschovňou batožín a bufet.

Ako sa sem dopraviť: Jednoznačne najvýhodnejším spojením je ľubovoľný rýchlik z Bratislavy do Košíc (alebo Žiliny), prípadne opačne, pretože v Trenčianskej Teplej stoja skoro všetky rýchliky, okrem niekoľkých výnimiek. Odtiaľto je to k trati pár krokov, takže odporúčame pokračovať pešo, prípadne sa zviesť električkou pár zastávok a fotiť ďalej.
Aké vlaky sa tu oplatí fotiť: Výber odporúčaných vlakov je narozdiel od predchádzajúcich fotoflekov predstavovaných v tejto rubrike omnoho užší. Na tejto trati je možné vidieť iba EOs, no stroje radu 411.9 je možné vidieť iba na tejto trati, preto sú iste pre každého fanúšika zaujímavé.
Odporúčané miesta na fotenie: Miest, kde sa dá na trati fotiť je mnoho, ak však chcete fotiť na priecestiach, treba si dať pozor na osobné automobily, ktoré tu často nerešpektujú základné dopravné predpisy. Trať nemá vyslovene „vychytené“ fotofleky, každý fotograf si nájde z výberu pekných miest to, ktoré sa mu páči pre zachytenie vlaku. K článku sme opäť priložili mapku, na ktorej si môžete pozrieť kadiaľ trať vedie.
Súvisiace články s traťou 122: Na rozchode 760 mm – I. časť Na rozchode 760 mm – II. časť Už sme Vám predstavili: I. časť: Strečno II. časť: Ružín III. časť: Trať Banská Bystrica – Dolná Štubňa IV. časť: Krpeľany V. časť: Z Lovinobane do Kriváňa Ak máte aj Vy svoje obľúbené miesto, kde radi fotografujete, a chcete sa podeliť oň aj s ostatnými, kontaktujte nás na redakcia@railpage.net, priložte niekoľko fotografií a Váš fototip veľmi radi zverejníme. Fotografie: Palo a Djexpres Text: Mernoše a Palo Ilustračná mapka: supernavigator.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fototipy: VII. časť – Trenčianska elektrická železnica

TTFun zo dňa 30.4.2007 9:01

pekné :byebye:

Reagovať

Rodny zo dňa 30.4.2007 9:57

Tady se někdo trošku sekl v rozchodě, těch 200 mm navíc by dělalo docela paseku 😀

Reagovať

Presovcan zo dňa 30.4.2007 11:49

Ďalšia zaujímava reportáž pre fotomaniakov :haha: :haha:

Reagovať

Status1 zo dňa 1.5.2007 5:25

Ešte jeden dobrý flek na fotenie je v meste, kde sa trať križuje so štátnou cestou Trenčín-Žilina. Kým nebola postavená diaľnica, dochádzalo tu k častým dopravným nehodám… :angel

Reagovať

Status1 zo dňa 1.5.2007 5:30

Najlepšie sú žlté majáky na streche…
Navrhujem osadiť aj na bratislavské električky 😮

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *