Váš železničný portál
Registrovať sa

Fototipy: IV. časť – Krpeľany

Tip na výlet 26.3.2007 5:00 Michal Smalo Zobrazené: 5203

V štvrtej časti nášho seriálu Vám priblížime ďalší fotoflek známy z mnohých publikácií a časopisov o železniciach, ako aj internetových magazínov venujúcich sa tejto tématike. Fotografmi obľúbené miesto v blízkosti vodnej nádrže Krpeľany s nádhernou kulisou Veľkej Fatry Vám určite odporúčame navštíviť! Základné údaje:
Železničná zastávka Krpeľany sa nachádza na trati 180 (Žilina – Košice) a je vzdialená 12 km od stanice Vrútky a 6 km od stanice Kraľovany. Nová trať (v minulosti bola trať preložená kvôli výstavbe vodnej nádrže) vedie v úseku Krpeľany až po kraľoviansky tunel popri krpelianskom vodnom diele. Trať je dvojkoľajná, elektrifikovaná napäťovou sústavou 3kV=.


Ako sa sem dopraviť:
Doprava bude asi najjednoduchšia najprv rýchlikom do stanice Vrútky, prípadne Kraľovany a odtiaľ osobným vlakom. Ak nie ste odporcovia pešej turistiky, odporúčam prejsť z Kraľovian pokojne aj pešo popri hlavnej ceste, odkiaľ sa dá tiež nafotiť niekoľko zaujímavých záberov (tomuto úseku sa budeme venovať v niektorom z nasledujúcich dielov seriálu).
Ak sa rozhodnete vystúpiť v Krpeľanoch, k vodnej nádrži sa dostanete cestou, ktorá vedie na priehradný múr a potom do obce Ratkovo, ktorá sa nachádza nad traťou.


Aké vlaky sa tu oplatí fotiť:
Vlaky, ktoré by sme Vám odporučili sú podobné ako pri prvej časti seriálu – v Strečne, teda samozrejme rýchliky a Intercity s rušňami radov 350, 362 a 363, občas sa vyskytujúce Bobiny na osobných vlakoch, prípadne Rakane a Dvojičky v nákladnej preprave.


Odporúčané miesta na fotenie:
Miest na fotenie v tejto krásnej prírodnej scenérií je naozaj veľké množstvo. Z publikácií je známy najmä fotoflek z kopca nad traťou pri obci Ratkovo, odkiaľ sa dajú fotiť nasvietené všetky popoludňajšie vlaky smerujúce do Žiliny. Predpoludním sa tieto vlaky dajú fotiť iba z opačnej strany, a to buď z múrika, ktorý oddeľuje trať a nádrž, alebo aj z kopca, ktorý je nad priehradou.
Krátky úsek trate vedie dokonca naprieč nádržou, čo poskytuje skvelú možnosť fotiť vlaky s odrazom vo vode, čo je možné málokde. Ideálne je sa vybrať popri brehu na lavičky a odtiaľ sa dajú zachytiť najmä R 608 Spišan a IC 404 Tatran.
Ak by sme prešli ďalej smerom k zastávke Šútovo, mohli by sme odfotiť niekoľko záberov na točitej trati (viď foto 183.026).
V skorých ranných hodinách sa najmä v lete dá fotiť aj zo starého prístavu, ktorý dnes už nefunguje. Stáčajúca sa trať a vlniaca sa hladina s kopcom v pozadí sa dá využiť najmä pri fotení IC 501 Kriváň, R 601 Ružín a ďalších vlakov v ranných hodinách smerujúcich do Košíc.
Priložená mapka orientačne zobrazuje niekoľko zaujímavých miest na fotenie v traťovom úseku Krpeľany – Šútovo.
Už sme Vám predstavili: Strečno, Ružín a Trať Banská Bystrica – Dolná Štubňa.
Ak máte aj Vy svoje obľúbené miesto, kde radi fotografujete, a chcete sa podeliť oň aj s ostatnými, kontaktujte nás na redakcia@railpage.net, priložte niekoľko fotografií a Váš fototip veľmi radi zverejníme.

Text: Mernoše
Snímky: Mernoše, Palo a Jakuza
Mapa: Mapy.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fototipy: IV. časť – Krpeľany

TTFun zo dňa 26.3.2007 6:12

Vrela vdaka aj za tento fototip. Jednotlive miesta ktore tu zverjnujete, ale aj konkretne zabery z tychto miest su velmi inspirujuce. Este raz vdaka a uz sa tesim na dalsie pokracovanie 🙂

Reagovať

swingo zo dňa 26.3.2007 9:22

Celkom pekné foto miesta. 😀 Aj unás v Považskej máme celkom dobré fotofleky.

Reagovať

Presovcan zo dňa 26.3.2007 10:34

Pekny tip,super

Reagovať

Rocker zo dňa 26.3.2007 13:43

Krpelany boli vzdy krasne ale Ruzin je u mna Numero Uno 😀 😉

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 26.3.2007 14:33

swingo: tak pofoť dačo a môžme spraviť článok aj od teba 🙂

Reagovať

da001 zo dňa 26.3.2007 17:36

Já myslím, že Na Slovensku se dá fotit kdekoliv, skoro si až někdy říkám, že si ty krásné hory nezasloužíte 🙂

Reagovať

beginner zo dňa 27.3.2007 8:26

Vďaka i za typ na prechádzky prírodou.
Čo poviete, nemá tá Rakaňa pekný a široký úsmev? 😆

Reagovať

Fear zo dňa 27.3.2007 11:44

Velmi pekne miesto. Super napad tie fotofleky 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *