Váš železničný portál
Registrovať sa

Fototipy: I. časť – Strečno

Tip na výlet 12.2.2007 21:00 Michal Smalo Zobrazené: 4760

Fotografovanie železnice je záľuba, ktorej sa venuje väčšina našich čitateľov. Pre začiatočníkov, ktorí hľadajú nové miesta na fotenie, ako aj pre pokročilých, aby sme im predstavili niekoľko pekných kútov Slovenska, na ktorých ešte možno neboli, prinášame nový seriál Railpage.net. V prvej časti fototipov Vám predstavíme preslávené miesto pre železničných fotografov – Strečno. Základné údaje:
Zastávka Strečno leží na trati 180 (Žilina – Košice) 12 kilometrov od Žiliny a 9 kilometrov od železničného uzla Vrútky. Trať v tomto úseku je dvojkoľajná a elektrifikovaná napäťovou sústavou 3kV=.

Ako sa sem dopraviť:
Pre fotografov odporúčame prísť do Strečna v čo najskoršom čase, najlepšie rýchlikmi (alebo InterCity) do Žiliny, alebo Vrútok a odtiaľ osobnými vlakmi, cez víkend premávajú lepšie zo smeru Vrútky, ako zo Žiliny, no cez týždeň je výhodné použiť napríklad Os 7853 zo Skalitého do Liptovského Mikuláša.

Aké vlaky sa tu oplatí fotiť:
Pre každého fotografa sú mimoriadne atraktívne vlaky s HDV radu 350 – „Gorila“. Pekné snímky je možné vyhotoviť v letných mesiacoch hneď ráno – fotiteľné sú vtedy vlaky od Žiliny (napr. IC 501, R 601), ako aj od Košíc (IC 402, R 600). Vlaky idúce do Žiliny je možné fotiť napríklad aj z veľmi zaujímavého miesta na skalách nad zastávkou, kam trvá pešo presun asi 10 minút. Ranné vlaky do Košíc je možné fotiť priamo pod hradom, presun trvá síce asi 20 minút, ale určite sa to oplatí.

Odporúčané miesta na fotenie:
Trať v okolí Strečna ponúka veľké množstvo krásnych miest na fotenie železníc. Na mape sme vyznačili štyri, ktoré sa nám osvedčili a ku ktorým prikladáme aj fotky.

Rozmanitosť trate ponúka skvelé možnosti na fotenie – výjazdy vlakov z tunela, krásne súpravy rýchlikov a InterCity na mostoch, nákladné vlaky v ostrých oblúkoch a mnohé ďalšie. Krátky úsek trate pred strečnianskymi tunelmi zo smeru Žilina a úsek medzi tunelmi dokonca ponúka možnosť odfotiť vlaky na „jednokoľajke“, čo je pre koridorovú trať veľmi výnimočné.

K spomínanému miestu medzi tunelmi je možné dostať sa pešo – cez kopec, čo kvôli pomerne náročnému terénu neodporúčame, alebo popri hlavnej ceste, čo trvá zo zastávky Strečno asi hodinu normálnym krokom, prípadne asi 20 minút na bicykli. Fotiť sa tu dá skoro celodenne, okrem podvečerných hodín.

Vyznačené miesta na mapke:
1. Najbližšie ku zastávke sme pre Vás označili skalu, z ktorej je možné fotiť v ranných hodinách, alebo pri oblačnom počasí počas celého dňa. Prístup trvá asi 10 minút. Fotiť sa dá aj zdola, pri skale, kde cesta trvá len krátkych pár minútiek.
2. Pokračovaním popri trati sa dostávame k oblúku, kde je možné fotiť vlaky s detailom na rušeň, nevýhodou sa môže zdať, že sa nedá zachytiť celá súprava.
3. Tretie miesto je pri rozdelení koľají, ráno sa tu dá fotiť s výhľadom na hrad, popoludní na opačnú stranu. Nevýhodou sú drôty vedenia vysokého napätia, ktoré môžu na niektorých fotografiách prekážať. Prístup na miesto trvá okolo 15tich minút.
4. Posledné miesto sme vyznačili medzi už spomínanými tunelmi, cesta trvá okolo hodiny, ale dajú sa tu získať unikátne fotografie.

Ak sa rozhodnete ísť na Strečno fotiť, budeme radi, ak sa podelíte s Vašimi skúsenosťami a odporúčite naším čitateľom aj nové miesta.
Takisto, ak máte aj Vy nejaké zaujímavé miesto na fotenie železnice, na ktoré sa radi vraciate, pošlite nám fotografie a popis k nim na redakcia@railpage.net a radi ich v rubrike Fototipy zverejníme.

Text: Mernoše
Snímky: Mernoše, Djexpres, Bocco, Demo, Palo
Mapa: Portál mapy.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fototipy: I. časť – Strečno

fajo22 zo dňa 13.2.2007 14:39

Pekna reportaz urcite raz sa vyberiem pofotit si nejake fotecky 🙂 dufam ze pribudnu aj popisy inych fotoflekov 😎 vdaka

Reagovať

TheoKojak zo dňa 13.2.2007 17:00

Pěkný nápad s fotofleky, Strečno – tam jsem byl fotit poprvé v 94tém, od té doby mám na noze jizvu, šlápl jsem do šípků 😀

Ale fráze:
„Pre každého fotografa sú mimoriadne atraktívne vlaky s HDV radu 350“
se mi příčí, možná pro většinu jsou, ale já tyto stroje vůbec nemusím, no fotím je jen když nic jiného nejede 😉

Reagovať

Peta zo dňa 13.2.2007 19:56

Skvělý nápad a výborné provedení, určitě se přimlouvám za to, abyste v tomto seriálu fototipů pokračovali.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 13.2.2007 20:13

Ďakujeme za pozitívne ohlasy,
každopádne pokračovať sa v tejto rubrike bude, chystáme niekoľko ďalších článkov. Začali sme síce Strečnom, ktoré poznajú asi všetci, ale budú sa vyskytovať aj menej známe miesta.
Ale čo je dôležité, prispieť môžu aj ostatní, pridaním svojho fleku, stačí sa s nami skontaktovať a niečo už vymyslíme.
Pekný deň! 🙂

Reagovať

754055 zo dňa 13.2.2007 20:37

Vďaka za tipy.
Inak pre mňa sú gorily na konci rebríčka záujmu, čo sa vozidiel jazdiacich údolím Strečna týka.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 13.2.2007 20:50

Mne sa tam najviac páčia dízle, úplne čarovné by bolo keby to nebolo „zadrátované“… Ale aspoň že tam chodia, aj keď je ich len niekoľko vlakov denne… A potom zaujímavé sú Rakane a takéto staršie stroje… Ale aj Gorilka ma poteší 🙂

Reagovať

rusen zo dňa 15.2.2007 19:26

to na tej poslednej fotke celkom dole je aka dedina? 😮

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 15.2.2007 19:35

Volá sa to tuším Nezbudská lúčka, ale zastávka sa volá Strečno, čo je zvláštne, keď dedina Strečno je trošku inde…

Reagovať

rusen zo dňa 16.2.2007 17:31

aha takze nezbudska Lucka, ale aj tak som z tej fotky jelen lebo neviem odkial to bolo fotene, ak je na fotke zrucanina hradu Strcno tak potom by to asi malo byt fotene z kopca oproti asi ako ide ta zelena ciara smerom k Jedlovine ale neviem ci tam je taky vysoky kopec 😕

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 16.2.2007 18:40

No ale na tej fotke je ten hrad Strečno nie zrúcanina (staré Strečno) ale ten čo je aj na tej foto s kakadu Gorilou, len to z boku tak inak vyzerá. Fotené je to zo skaly nad zastávkou.

Reagovať

Petov zo dňa 18.2.2007 11:19

Je to veľmi pekná oblasť na fotenie. Fotiť sa dá pekne prakticky skoro všade ( všetko je niečim zaujímavé ), ale najlepšie sú aj tak hory, lesy, vodné nádrže. Samozrejme fotiť vedľa skládky odpadu asi veľká nádhera nie je. Tá posledná fotka je asi z nejakej skaly, že ?

Reagovať

Petov zo dňa 18.2.2007 11:24

Treba nejaké povolenie, keď chcem ísť fotiť do depa ?

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 18.2.2007 13:03

Petov: povolenie si treba vybaviť, aby neboli problémy s policajtmi, ale niekedy sa v pohode dá aj bez neho, všetko záleží od ľudí.

Reagovať

rusen zo dňa 18.2.2007 15:54

este mam taku otazku, je tam nejaky most alebo aspon lavka pre pesich medzi Strecnom (obcou) a Nezbudskou Luckou alebo Varinom? 😕 alebo sa sa ist len dookola cez Zilinu? 😥

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 18.2.2007 19:56

Medzi Strečnom a Nezbudskou lúčkou máš lávku pre peších, tá ide k hradu (novému), či je tam niečo pre autá, to neviem, skorej myslím že nie. Ale z hlavnej cesty sa pešo dostaneš k železnici, to neni problém.

Reagovať

beginner zo dňa 18.3.2007 17:16

Parádny úlovok ten ,,Heligon“
😆

Reagovať

MikiMT zo dňa 2.2.2011 7:19

medzi Strečnom a Varínom premáva kompa, čiže autom to netreba obchádzať až cez Žilinu. Len neviem koľko sú tam poplatky, už pár rokov som kompu nevyužil

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *