Váš železničný portál
Registrovať sa

FOTOTIP – Semmeringbahn

Zahraničie 9.7.2006 6:00 Juraj Streber Zobrazené: 1827

Od Bratislavy iba 100 km vzdialený rakúsky Semmering neponúka možnosť len skvele si zalyžovať, ale aj obdivovať jednu z najmalebnejších železníc sveta – Semmeringbahn. Keď ju uviedli do prevádzky, mala na rováši 1048 ľudských obetí, ktoré zahynuli pri jej výstavbe – 41 km dlhá železničná trať s 15 tunelmi, 16 viaduktami a 129 mostami spájajúca rakúske mestá Gloggnitz a Murzzuschlag, ležiace asi 70 km južne od Viedne. V roku 1988 ju zapísali ako technickú pamiatku na listinu UNESCO.

Rok 1848 otriasol Rakúskou monarchiou až do špiku kostí. Jedným z riešení ako utíšiť rozbúrené davy, bolo dať im prácu. Veľa práce a podľa možnosti ťažkej práce. Minister verejných prác Andreas Baumgartner našiel kľúč v projekte Karla Ghega. Išlo o revolučné riešenie železnice smerom na rakúsky Semmering. Spojením miest Gloggnitz a Graz cez Muerzzuschlag mal byť naplnený cieľ železničného spojenie medzi Viedňou a Terstom. Z rakúskej metropoly mala viesť železnica až na morské pobrežie.

Problémom boli hlboké údolia a príkre stráne horských úsekov v Dolnom Rakúsku a v Štajersku. Ghegov projekt počítal s úzkymi zákrutami a stúpaním dosahujúcim až 25 promile, čo sa úplne vymykalo vtedajším zvyklostiam. Okrem iného aj z toho dôvodu, že ani jedna lokomotíva nebola konštrukčne upravená zdolať takúto cestu. Objavovali sa mnohé protinávrhy a riešenia. Hovorilo sa o vozňoch poháňaných stlačeným vzduchom, ťahaných koňmi, dokonca o špeciálnej lanovej dráhe. Napriek tomu od Ghegovho projektu vláda neustúpila.

Hoci sa s výstavbou začalo už v roku 1848, projekčnú súťaž k vývoju špeciálnej lokomotívy pre Semmering, vyhlásili až v marci roku 1850. Víťazom sa stal inžinier v štátnych službách Wilhelm Engerth. Po preskúšaní technických parametrov prototypu bolo objednaných 26 lokomotív u belgického výrobcu Cockerill a vo wuerttemberskej strojárskej spoločnosti Kessler. Na vlastnej stavbe železnice od roku 1848 až do je dokončenia, našlo prácu dvadsaťtisíc robotníkov.

22. októbra 1853 železnicu dokončili. O deň neskôr ju úspešne otestovala prvá vlaková súprava. 16. mája 1854 ju cisársky manželský pár slávnostne odovzdal do užívania. V júli toho istého roku sa začala jej riadne prevádzka v osobnej aj nákladnej doprave.

Toto unikátne inžinierske dielo prekonáva výškový rozdiel viac ako štyroch stoviek metrov na pár desiatkach kilometrov dlhom úseku. Najnižší bod železnice leží vo výške 457 m a najvyšší vo výške 896 m. Železnica so svojím okolím sa stala v druhej polovici 19. storočia medzi spoločenskou smotánkou tak obľúbená, že dostala prívlastok letné osvieženie. V krátkom čase v okolí vyrástlo veľké množstvo horských hotelov a dovolenkových víl. Dnes sú už mnohé z nich opustené. Prípadne na ich plotoch visia cedule ponúkajúce tieto krásne domy na predaj.

Zo stanice Semmering do stanice Payerbach je možné absolvovať veľmi príjemnú, neveľmi náročnú pešiu túru. Na zhruba 22 km uvidíte to najkrajšie z cisársko – kráľovskej južnej štátnej cesty ako sa správne nazýva táto horská železnica. Dobre značený turistický chodník ponúka pohľady na najkrajšie mosty a viadukty Kalterinne, Krauselbruecke, Rumpelbruecke, Gamperlbruecke a Wagnerbreucke, v ktorého blízkosti sa nachádza zrúcanina hradu Klamm.

V cieli cesty, v stanici Payerbach v roku 1979 otvorili Museumspark. Jeho súčasťou je klasická semmerignská parná lokomotíva, elektrická lokomotíva lokálnej dráhy Payerbach – Hirschwang (dodnes v prevádzke s historickými vozňami).

Viac fotografií celej scenérie nájdete tu
http://album.eisenbahnen.at/bilderalben/semmeringbahn.shtml

Viac informácií nájdete na stránke www.semmeringbahn.at

Zdroj: www.semmeringbahn.at, www.hiking.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: FOTOTIP – Semmeringbahn

swingo zo dňa 9.7.2006 10:48

Úplne nádherné fotky. Aj by som sa tam vybral, ale bývam 250 km od Bratislavy.

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 9.7.2006 13:25

A videl si tie co je na konci clanku link? Ja sa sam sebe divim, ze som tam este nebol fotit, ved cez tyzden prejazdim kvoli foteniu viac km ako by som keby som isiel tam. Ale v zime sa tam chystam na lyzovacku tak urcite spojim prijemne s uzitocnym a snad este predtym s niekym z railpage 🙂

Reagovať

Unipuls zo dňa 10.7.2006 18:57

Trať je to krásná, ale s výhledy to tak slavné není. Šel jsem to ze Semmeringu do Breitensteinu, a byl jsem trochu zklamán. Snad pár míst na prstech jedné ruky by se spočítat dalo, ale to jsou spíše takové panoramatické výhledy na celou scenerii. Jinak je okolí tratě komplet zarostlé a z toho chodníku zcela nefotitelné. Ty nejatraktivnější snímky jsou ze skal u Breitensteinu, ale to je zase mimo onu cestu.

Reagovať

ufo zo dňa 11.7.2006 19:09

Unipuls: Tiez som sa tam snazil, ale na tratove fotky to tam moc nie je. Jedine ta fotolavicka za Breitensteinom a pod.

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 1:46

trať je to parádna

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *