Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotoreport: Nedeľné dopoludnie pri trati

AktualityFotoreportážeReportáže 4.10.2020 21:43 Mates Pleško Zobrazené: 1981

Dnešné nedeľné dopoludnie som sa rozhodol stráviť pri trati a zdokumentovať prevažne nákladnú dopravu v Bratislave. Počasie podľa predpovede, ktorú som si pozeral včera malo byť slnečné, hoci pozostatky po včerajšej silnej búrke boli badateľné ešte aj ráno, no počasie sa s pribúdajúcimi hodinami umúdrilo.

Za svoj prvý cieľ som si vybral vlak spoločnosti I.G.Rail v čele s plecháčom 240.559, ktorý viezol zmeskový vlak z Českej republiky do Rajky. Počkal som si na neho na známej bratislavskej ,,trojkoľajke“ v mestskej časti Ružinov. Ešte pred jeho príchodom sa mi na rannom Os 4314 mihlo popred objektív odstrojené Desiro spoločnosti RegioJet, ktoré už nenesie korporátny žltý polep tohoto dopravcu.

Desiro s osobným vlakom do Bratislavy láme pravotočivý oblúk aby sa pripojil k trati od Petržalky

Plecháč spoločnosti I.G.Rail prišiel ku koncu ružinovskej ,,trojkoľajky“

V Ružinove po prejazde Plecháča nebolo už čo k pozorovaniu a tak som sa presunul k trati smerujúcej do Štúrova, do blízkosti odchodovej skupiny Juh stanice Bratislava východ, prezývanej aj Sahara. Cieľom môjho záujmu boli dva vlaky v slede 6 minút dopravcov PSŽ a CER Cargo, oba smerujúce z Kútov do Štúrova. V ich čele sa predstavili rušňe Bombardier Traxx 186.352 za PSŽ a Belgičanka z produkcie CZ Loko 365.006, ktorá si na postrku vzala na pomoc svoju staršiu sestru 365.002. Do toho sa mi priplietla ešte Princezná 263.006 v čele osobného vlaku Os 4611 z Bratislavy do Nových Zámkov. Ešte pred ich príchodom ma prekvapil Vectron spoločnosti Metrans 383.408 v čele vlaku Nex 43331 do Dunajskej Stredy.

Vectron 383.408 na konci svojej púte pred stanicou Vajnory, kde odovzdá štafetu dieslovému bratovi Herkulesovi.

Bombardier Traxx slúžiaci u PSŽ v čele ucelenky s drevom mieri do Štúrova

Belgičanka slúžiaca u CER Cargo si to mieri proti správnej koľaji s ucelenou súpravou cisterien z Kútov do Štúrova. Na postrku pomáha 365.002. O chvíľu po správnej koľaji prešla Princezná 263.006

Ešte pomerne pekná Princezná 263.006 na Os 4611 pomaly dobieha Belgičanky CER Cargo, ktoré už čakajú v ŽST Vajnory aby ju pustili pred seba.

Z druhej strany sa ku mne blížil rušňový vlak ZSSK v podaní Somára 736.105, ktorý mieril z Nových Zámkov, kde bol pravdepodobne na údržbu do depa Bratislava hlavné.

Somár si to ženie okolo Sahary do svojho cieľa v bratislavskom depe

V stanici Vajnory boli medzi tým nastúpené tri vlaky dopravcu Metrans pripravené na odchod. Dva mierili do Dunajskej Stredy, ich čela sa zhostili Herkulesovia 761.007 a 761.102, ktorý vyniká z bežného koloritu Metransáckych Herkulesov iným sfarbením a na ktorý som doteraz nemal šťastie. Šiel však proti slnku a tak je záber len dokumentačný. Tretí vlak smeroval na Českú Třebovú a jeho vedenia sa zhostil Traxx 386.027

Takzvaný žltý Jožo ťahá súpravu kontajnerov do terminálu Dunajská Streda. Foto naozaj len dokumentačné.

Posledným bodom môjho záujmu na tomto mieste bol vlak PSŽ smerujúci z Petržalky do Vajnor a po prevzatí rozkazu a zmene čísla vlaku pokračujúci v smere na Štúrovo, bohužiaľ som si zabudol poznamenať cieľovú stanicu po zmene vo Vajnoroch a tak sa o ňu s vami nepodelím. Do čela sa postavil Čmeliak 770.538, na ktorý som mal šťastie aj pred týždňom, len ešte ako rušňový vlak do Petržalky. Dnes sa mi ušiel aj so záťažou.

Žlto-zelený Čmeliak PSŽ v čele uceleného vlaku na sypké hmoty smeruje na juh našej krajiny

Prognózy nehovorili nič dobrého, do Bratislavy nemieril aktuálne žiadny nákladný vlak, ktorý by stál za pozornosť, takmer všetky stáli zaseknuté na Záhorí kvôli prejazdnosti len jednej traťovej koľaje vo Veľkých Levároch a tak nastala otázka čo ďalej. Vtedy som si uvedomil, že som dlhú dobu nebol pozrieť v depe na Východnom a s ohľadom na to, že som sa od neho nachádzal asi 400 metrov plán bol jasný. Že by v ňom však bolo niečo zaujímavé sa povedať nedá. Stav HDV nenapovedal tomu, že je nedeľa, z prevádzky schopných rušňov elektrickej trakcie tu bolo jedno Eso a jedna Laminátka, ostatné zdá sa všetko jazdilo. Čo ma však potešilo bola prítomnosť Žehličky 210.051 Rail Services Slovakia, ktorú som doteraz tiež nemal možnosť odfotiť. Pravdepodobne pre ňu nebola v Retracku, kde najčastejšie slúži práca a tak sa vyhrievala na nedeľnom slniečku v spoločnosti dvoch nie dobre a prevádzkyschopne vyzerajúcich Laminátok 240.019 a 020.

Oddychujúca Žehlička 210.051, ktorá absolvovala rekonštrukciu a v pozadí dve Laminátky 240.019/020, ktoré by si ju zbožne priali.

Keďže depo zývalo prázdnoutou a nebolo v ňom už nič zaujímavého, začal som premýšľať, že sa pomaly odoberiem domov, nakoľko som mal na programe aj partnerské povinnosti. Ostávalo mi však ešte trošku času a moju pozornosť zaujali dva blížiace sa vlaky od juhu. Prvý z nich bol služobný vlak ŽSR v podaní MVTV 02-04 a za ním rušňový vlak spoločnosti Cargo Motion čo bolo dostatočné lákadlo. Presunul som sa teda do stanice Vajnory, kde som si na nich počkal.

Traťováci ŽSR s MVTV 02-04 po krátkom zastavení vo Vajnoroch smerujú zo Senca do Veľký Levár.

Po traťovákoch sa vo Vajnoroch po rozkaz zastavil aj Vectron 193.750 spoločnosti Cargo Motion, ktorý smeroval do Českej republiky. Po krátkom zastavení pokračoval ďalej vo svojej ceste.

Tu sa moje dopoľudňajšie putovanie popri trati skončilo a ja som sa odobral domov a za priateľkou. Chcel som ešte odfotiť rušňový vlak spoločnosti Deutche Bahn Czechia, ktorý smeroval z Břeclavi pre ucelenku uhlákov do Rajky, ktorý dnes nezabezpečoval červený rušeň nemeckých štátnych železníc, ale prenajatý rušeň 193.823 spoločnosti LokoTrain v polepe EP Cargo. Vďaka ,,zasekanému“ Záhoriu si však dve hodiny postál v Sekuliach a tak sa mi s ním nepodarilo stretnúť. Ale to by nebol RailPage, aby nejakú tú fotku nemal a to dokonca od samého pána majstra, ktorému ďakujeme za zaslanie a ktorého pozdravujeme.

Vectron 193.823 v čele vlaku DBCCZ, ktorý smeroval do Poľska. Tento rušeň išiel v úseku Rajka – Petrovice u Karviné.

To je odomňa na záver všetko, snáď sa report páčil. S pozdravom Mates Pleško.

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Fotoreport: Nedeľné dopoludnie pri trati

libcha zo dňa 15.10.2020 8:59

Report sa páčil, ale docela by mě zajímalo, kde autor bere všechny ty informace o nákladních vlacích, a o tom, který se zrovna blíží. S takovou se evidentně fotí jedna radost 😉

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *