Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotopohľad na Rendez 2024

AktualityFotogalérieFotoreportážeHistóriaRailpage.NETReportážeSlovensko 26.6.2024 17:02 Mates Pleško Zobrazené: 3359

Železničnú akciu pod názvom Rendez azda netreba predstavovať žiadnemu železničnému fanúšikovi. Tento rok sa podujatie konalo počas víkendu 15. a 16. júna. Areál železničného múzea Bratislava východ aj tento rok zaplnilo množstvo zaujímavých historických vozidiel železničných spolkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Áno, kto absolvoval minulý ročník, ktorý sa niesol v duchu oslavy 175. výročia železníc na Slovensku mohol byť tohto ročnou účasťou trochu sklamaný, avšak aj tento rok sa na podujatí ukázalo niekoľko veľmi zaujímavých vozidiel, ktoré na našich tratiach nie sú bežnou záležitosťou ani počas takýchto historických akcií.

Azda najväčším lákadlom, aspoň pre mňa určite bola návšteva elektrickej jednotky 560.023+024, ktorá na akciu prišla v sobotu dopoludnia z Brna, podvečer sa BAXI vrátil späť. Nemenej zaujímavou pre mnoho účastníkov bola návšteva parného rušňa Štvorkolák 434.2338, ktorý sa podarilo priviesť späť k životu po 46 rokoch ľuďom z Klubu historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach (KHKV). Práce na rušni im zabrali 20 rokov. Účastníkmi už tradične boli rušne a vozne spolkov z Bratislavy, Prievidze, Popradu, Vrútok, Žiliny, Košíc či Zvolena, z Maďarska dorazil krátky konvoj tradične z Budapešti v podobe MÁV Rail Tours s Nohabkou a rušňom radu 204. Českú republiku reprezentovali České dráhy s už spomenutým panťákom BAXI, Múzeum technických zajímavostí Choceň priviezlo pôvodne slovenského Čmeliaka T669.0539. Prezentovali sa aj naši štátni dopravcovia ZSSK a ZSSK Cargo Slovakia. Dosť bolo opisu, poďme sa pozrieť čo a ako jazdilo či bolo vystavené.

Dokumentáciu Rendezu som začal už v piatok 14. 6., kedy som si odskočil odfotografovať jeden z konvojov, ktorými sa na akciu návažali exponáty. Do čela vlaku Služ. 36900, ktorý bol východzí zo stanice Vrútky sa postavilo Eso 363.097, ktoré za sebou viezlo vozidlá z Vrútok a Zvolena.

Služ. 36900 naváža exponáty na akciu Rendez 2024. 

Služ. 36900 naváža exponáty na akciu Rendez 2024. 

Viac som z konvojov pre pracovné povinnosti nestihol. Na sobotu ráno som si budík nastavil na šiestu hodinu rannú, aby som stihol návoz vozidiel na plánovaný vlak z Leopoldova. Ten bol vedený Zeleným Antonom 486.007 a súpravou historických rýchlikových vozňov, požiarny vlak zabezpečoval Pomaranč T678.012. Práve Pomaranč mal za úlohu dopraviť vlak Sv 31903 zo stanice Bratislava východ do Leopoldova. Grinava bola stávka na istotu.

Ranný konvoj do Leopoldova prechádza Grinavou, časťou mesta Pezinok. Pozornému oku neunikne spiaca osoba vo vinohrade s farebne zladeným spacákom :).

Zbaliť výbavu, sadnúť do auta a rýchli presun do Ružinova. Tam som mal v pláne zachytiť ďalší súpravový vlak s náležitosťami pre parné vlaky z Petržalky do areálu múzea, ktoré mali naplánovanú súbežnú jazdu takmer v celej trase. Nákladný parný vlak zabezpečovala Mazutka 555.3008, osobný Štvorkolák 434.2338 a požiarny vlak ma na starosť Okuliarnik T478.3300. Vlak Sv 31105 vyrazil z areálu múzea s asi 10 minútovým meškaním, zdokumentoval som ho na konci ružinovskej falošnej trojkoľajky.

Súprava historických vozidiel na ceste do Petržalky prechádza mestskou časťou Ružinov.

Následne som sa presunul do stanice Petržalka, kde som krátko zdokumentoval manipuláciu v stanici a odtiaľ som putoval na okraj Ružinova, kde som z dronu plánoval odfotografovať súbežnú jazdu parných rušňov na estakáde za Prístavným mostom.

Celý konvoj zachytený v žst. Bratislava Petržalka pred jeho rozdelením na dohromady 3 vlaky.

Posun s rušňami v Petržalke. 

„Súbežná“ jazda parných rušňov za Prístavným mostom. Mazutka ťahala súpravu čiernych cisterien spoločnosti Rail4Ward, ktoré si prenajíma od leasingovky Wascosa.

Po tejto jazde ma čakal hlavný bod programu soboty a to zdokumentovanie jazdy vlaku R 10344 „Partizán“ z Brna do stanice Bratislava východ. Miesto fotografovania som si vybral nad Sliačskou ulicou, veril som, že tam budem sám a moje želanie sa vyplnilo.

BAXI mieri z bratislavskej Hlavnej stanice do areálu železničného múzea.

Po prejazde panťáku som si na chvíľu odbehol domov odkiaľ som následne smeroval do areálu železničného múzea pozrieť sa, čo majú vnútri vystavené. Celkovo som sa v areáli dlho nezdržal, predsa len ma viace zaujímali vozidlá na trati ako vystavené v depe s milión ľuďmi pred nimi.

Aspoň tri fotografie z areálu resp. jeho okolia. 

Po obhliadke areálu a prevzatí zásielky, ktorú som si sem dal doručiť od jedného eshopu som sa pobral opäť k autu a vyrazil na ďalšie miesto. Tým bola oblasť Modrého mosta, kadiaľ bol vedený poobedný parný vlak  do Petržalky samozrejme aj s požiarnym vlakom. Parný vlak bol vedený v smere do Petržalky Štvorkolákom, požiarny vlak viezla do Petržalky Cecaňa z Albatros klubu.

Parný vlak Os 31109 do Petržalky prechádza Modrým mostom.

Počas čakania na Cecaňu sa objavil na spojke z Východného na odbočku Vinohrady aj ropovod na vlaku Os 31574 na Hlavnú stanicu. V jeho čele jazdil Orchestrion M152.0160

Cecaňa T478.1201 prechádza s požiarnym vlakom Sv 31909 Modrým mostom. 

Na dole prechádzajúci parný vlak v smere do Zohora nebol z Modrého mosta dobrý pohľad na rozhorčenie všetkých prítomných najmä zahraničných fotografov v Ružinove poslali obratový vlak z Petržalky v celom úseku Petržalka – Nové Mesto proti správnemu smeru čo fotografie značne pokazilo, preto sa tu neobjavia. Po tomto som sa odobral domov, podvečernú jazdu BAXIho do Brna som si nechal újsť. Nad Bratislavu sa v poobedných hodinách nahrnula oblačnosť, ktorá pretrvala až do druhého dňa.

Druhý deň som si na fotenie zobral aj posilu v podobe mojej partnerky a psa a strávili sme spoločný deň pri trati. Najskôr sme zamierili na odbočku Vinohrady, kde som si chcel zdokumentovať „cirkus humberto“ v podobe súpravy motorových a prívesných vozňov na pendlujúcom vlaku z múzea na Hlavnú stanicu. Nutné je dodať, že počasie počas nedele spolupracovalo oveľa menej ako v sobotu, niektoré fotografie preto vznikli aj s tzv. fotomrakom nad hlavou.

Na jednom konci Kredenc, na druhom Túlavá. Tak vyzeral nedeľný pendel. 

Následoval presun do Rače, odkiaľ bol východzí parný vlak smerujúci do Senca v čele s Mazutkou, na druhom konci bol radený Sergej, ktorý vlak ťahal zo Senca späť do Bratislavy. Žil som v presvedčení, že vlak bude vedený cez odbočku Močiar, preto som zaujal miesto za žst. Rača v smere k odbočke Vinohrady, avšak situácia bola iná. Keby som si pozrel dokumentáciu k vlaku, ktorú som mal v telefóne, zistil by somm ako hlboko som sa mýlil. Čo už, aj to sa niekedy stane.

Sergej vyťahuje súpravu vlaku do Senca do žst. Bratislava Rača.

Mazutka v čele vlaku Os 31117 do Senca opúšťa žst. Bratislava Rača.

Obratový vlak som sa rozhodol vyfotiť v Ivanke pri Dunaji s nádejou, že by mohlo na neho zasvietiť slnko. Žiaľ, nevyšlo. Po prechode Sergeja vyrazila opačným smerom s pomerne veľkým náskokom NoHabka v smere do Budapešti. Vyfotografoval som teda aj tú.

Sergej T679.1168 prechádza zastávkou Ivanka pri Dunaji v čele vlaku Os 31118 do Bratislavy Rače. 

Pred maďarským konvojom sa stanicou ešte prehnala Laminátka 240.032 v čele vlaku Nex 47749, ktorý viezol ložené pohonné hmoty z rafinérie Orlen v Moste do Nových Zámkov.

NoHabka M61.001 v čele kratučkého konvoja smeruje ako Sv 22319 do Budapešti.

To bolo z plánovaných vlakov pre cestujúcu verejnosť okrem pendlov na Hlavnú stanicu všetko, podujatie sa blížilo pomaly ale isto ku koncu. Minulý rok som si celkom užil skladanie konvojov, ktoré z podujatia odchádzali a rozhodol som sa, že sa pôjdem k múzeu ešte pozrieť a možno čo to nafotiť. A aj sa oplatilo. Presne po mojom príchode sa začali prvé posuny s rušňami a súpravami, mal som tak príležitosť si ešte niečo zodkumentovať.

Jeden z prvých rušňov, ktorý opustil areál múzea bol Titanic 350.002. 

Odfotografovať sa mi podarilo aj takéto netradičné stretnutie Túlavej s Pomarančom číslo 16. 

Za areálom sa ešte vedľa seba stretli Eso 363.142, ktoré prišlo po prvý konvoj a Titanic odstavený na vedľajšej koľaji. 

Vzhľadom na to, že počasie sa neplánovalo zlepšiť a oblačnosť ešte viac pribúdala som sa rozhodol čakanie na ďalšie posuny ukončiť a odobrať sa domov. Aj tento rok som si Rendez užil najmä mimo Rendezu pri trati, kde som mal možnosť zachytiť si netradičné vlaky na bratislavských spojkách. Všetkým organizátorom, spolupracovníkom, železničným spolkom a ich členom patrí veľká vďaka, že sa takáto akcia môže konať. Tak snáď sa vidíme na Rendezi aj o rok. Železnici zdar.

 

 

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *