Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotopohľad na 40. výročie ukončenia pravidelnej parnej prevádzky

AktualityFotogalérieFotoreportážeHistóriaReportáže 27.6.2021 22:38 Mates Pleško Zobrazené: 2658

Sobota 26.6.2021 sa v Bratislave a okolí niesla v znamení jázd historických parných a dieslových rušňov. Dňa 17.10.1980 bol vypravený posledný slávnostný vlak vedený parným rušňom a bola tak ukončené pravidelné nasadzovanie týchto typov rušňov v prevádzke. Akcia sa pôvodne mala konať 17.10.2020 avšak okolnosti a prísne opatrenia to nedovolili a tak bol vybraný náhradný termín. To však s ohľadom na počasie bola dobrá správa pre všetkých priaznivcov a najmä fotografov, ktorých bolo pri trati neúrekom.

Trasa vlaku viedla rovnako ako pred 40 rokmi z Bratislavy do Leopoldova zachádzkou cez Galantu a Sereď do Trnavy. To bolo spôsobené vážnou nehodou práve v tento deň, kedy ostala neprejazdná trať medzi Račou a Trnavou. Vlak vtedy na čele s rušňom 556.036 teda vyrazil cez Ivanku pri Dunaji a Senec do Galanty v závese so Sergejom, ktorý vlak potiahol v úseku Galanta – Trnava aby nebolo nutné súpravu dva krát obiehať. Takýto istý scenár mali možnosť cestujúci zažiť aj v sobotu. Do čela súpravy sa postavil Štoker 556.036 a na konci vlaku rušeň T679.1168.

Akcia bola zorganizovaný spoločnosťou Železnice Slovenskej republiky a rovnako sa na nej podielali Spolok výhrevne Vrútky, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Klub historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen, Klub železničnej nostalgie Bratislava východ a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia.

Poďme sa už ale pozrieť na samotnú jazdu. Ako bolo uvedené, vlak Os 31301 z Bratislavy vyrazil na čele so Štokrom 556.036 ktorý za sebou ťahal 11 historických vozňov a v závese Sergeja T679.1168. Druhou súpravou bol požiarny vlak Sv 31901 v čele s Cénulkou T678.0012, dvoma vozňami a v závese sa viezla Mazutka 555.0038 ktorá mala vlak zapriahnuť v Leopoldove na cestu späť. Bohužiaľ pre technické problémy musela byť Mazutka v stanici Bratislava – Vajnory z vlaku odvesená a požiarny vlak pokračoval na ďalšej ceste už bez nej. Zostava vlaku na cestu späť tak bola nejasná.

Odchod ranného vlaku do Leopoldova zdokumentoval hneď za Hlavnou stanicou Nino Belovič

Historický Os 31901 v čele so Štokrom opúšťa Bratislavu a o chvíľu vojde do zastávky Ivanka pri Dunaji  

Požiarny vlak už bez Mazutky v čele s Pomarančom miery rovnakou trasou. Pôvodne išiel za vlakom o 5 minút neskôr, avšak pre vynútené zastavenie vo Vajnoroch šiel v cca 12 minútovom závese.

Oba vlaky dorazili do Galanty s cca 15 minútovým meškaním a po nezbytne nutnom pobyte sa pobrali smerom na Trnavu. Ja som sa prvý z nich rozhodol ísť odfotiť na nadjazd pri trnavskej automobilke kde bol ideálny násvit na koniec vlaku čo v tomto prípade vôbec neprekážalo. Po príjazde na miesto a cca 15 minútovom čakaní sa v pozadí na okolných poliach začali rozoznievať ,,bubny tajgy“ a to bol neklamný znak, že vlak so Sergejom na čele sa blíži.

Historický ,,PushPull“ prechádza poliami poza trnavský Peugeot a ukrajuje posledné kilometre jednokoľajnej trate medzi Sereďou a Trnavou.

 

Ďalšie fotomiesto, kde som sa zastavil bolo za Trnavou v smere na Leopoldov. Zatiaľ čo na prvom fotofleku som bol sám a na druhom s jedným fotografom, na tomto mieste sa nás stretlo cca 20. Slnečné podmienky ideálne, fotoaparáty nažhavené a všetci sme sa tešili, že na miernom stúpaní pre mostom bude z mašiny stúpať hustý dym. Opak však bol pravdou a sklamanie veľké keď sa rušeň okolo nás prebehol výbehom a atmosféra parného rušňa tak nebola naplnená. Čo už, nabudúce to možno bude lepšie.

Štoker si to výbehom ženie na výjazde z Trnavy v smere na Leopoldov. Mašinka išla do výkonu tesne po prejdení okolo našich fotoaparátov.

Na Pomaranča nám prišiel ukážkový fotomrak.

Už na mieste v Trnave sme sa dozvedeli aká skladba rušňov bude na vlakoch na cestu späť. Pôvodne plánovaná Mazutka bola v čele vlaku nahradená Pomarančom za ktorý bol zaradený Štoker a Sergej si tento krát strihol požiarny vlak. Nemal som ešte definitívne vymyslené miesto fotenia spiatočných vlakov, ale chcel som sa vyhnúť ďalšiemu masovému miestu. Vtedy ma napadlo, že by som sa mohol vybrať na Šenkvickú estakádu, predpokladal som že tam asi nikto nebude a to bolo nakoniec správne rozhodnutie. Na mieste som bol skutočne sám, hoci cca 300 metrov odo mňa sa v poli ešte jeden fotograf objavil. Premávka bola hustá a tak kým prišli historické vlaky, tak sa mi popred objektív prehnalo stádo Goríl v počte troch kusov v slede 8 minút a ešte jedna Laminátka, ktorá opäť raz zaskakovala na PushPulloch. Ako prvý z Trnavy vyrazil vlak IC44 do Viedne v čele s Gorilou 350.014, následoval ho R 604 ktorý bol osedlaný Gorilou 350.015 a po nich ešte prefrčal protestný vlak R 30054 (objednaný súkromný vlak OZ Kovo Košice – Bratislava hl.st.). Následované to bolo ešte Laminátkou 240.076 ako Os 3016.

 

IC 44 a Gorila s inventárnym číslom 14.

O číslo vyššia Gorila ťahala rýchli 602 Tatran

A protestujúcich viezla do Bratislavy štvorka. Druhý vlak pre protestujúcich bol objednaný z Banskej Bystrice.

Po Laminátke s PushPull súpravou bola už trať voľná pre historické vlaky.

Pri pohľade na mapu vo mne zavládlo značné napätie a nervozita. Od Bratislavy sa blížil rýchlik 607 do Košíc a reálne hrozil stret s práve prichádzajúcim vlakom od Trnavy. Nechýbalo veľa a aj by sa tak stalo, našťastie všetko dopadlo tak ako malo a vlaky sa minuli cca o dve minúty. Až teda na slnko, fotomrak sa opäť vybúril a prišiel v tú nesprávnu chvíľu.

 

Pomaranč a Štoker zdolávajú Šenkvickú estakádu za mohutnéhu buráciania motora.

V pätách osobného vlaku išiel opäť požiarny vlak vedený Sergejom, pre ktorého záťaž za jeho chrbtom nemohla byť problém.

Ešte pred vjazdom do Bratislavy, v Svätom Jure bol vlak zachytený Ninom Belovičom

Dorazením vlakov do Bratislavy ešte jazdám nebol koniec.  V pláne bola ešte jedna jazda a to takzvaná hviezdicová po bratislavských spojkách. O 14:55 vyrazil vlak Os 30042 zo stanice Bratislava Rača a trasa bola naplánovaná cez Hlavnú stanicu do Lamača, odtiaľ späť cez Hlavnú stanicu a Nové Mesto do Petržalky, následne do Vajnor a cez Raču na Hlavnú stanicu kde jazda skončila. Sklamanie v podobe poruchy Mazutky pominulo a aj druhý parný rušeň sa dostal k slovu. Práve Mazutka započala hviezdicovú jazdu v čele vlaku z Rače. Z Lamača potom ťahal Štoker a z Petržalky do Vajnor opäť Mazutka. Takto si to striedali až po konečnú stanicu. Zmena nastala aj na požiarnom vlaku Sluz. 30044. Do jeho čela sa z Rače postavil Pomaranč a v závese sa miesto Sergeja viezla Ťapka T458.1079. Pôvodne som plánoval vlak odfotiť pred vjazdom do Lamača za hypermarketom Tesco, príchod na miesto ma však vyviedol z omylu pretože za cca 3 týždne čo som na tomto mieste nebol tam vyrástla opäť vysoká burina a tak som musel hľadať náhradný flek. Stavil som na istotu a presunul som sa na Železnú studienku k Červenému mostu, kde sa nedá nič pokaziť. S časovou rezervou cca 15 minút som mohol byť úplne v kľude.

Mazutka sa v akcii ukázala až poobede, ale ako vidieť, užívala si to naplno. Foto: Nino Belovič.


Mazutka práve zdolala Červený most a blíži sa k stanici Bratislava – Lamač.

V päť minútovom závese sa mostom prehnal opäť požiarny vlak v čele s Pomarančom.

K slovu sa dostal opäť Štoker ktorý vlak tento krát potiahol do Petržalky.

A z Lamača si ťažnú premiéru tohto dňa strihla Ťapka T458.1079

Ťapku s požiarnym vlakom takto na Červenom moste dronom odfotil Lukáš Šafář.

Prejazd Bratislavou do Petržalky nejakú dobu trval a tak som mal veľkú časovú rezervu na presun na posledný flek dňa. Rozhodol som sa vlak ešte odfotiť na vjazde do stanice Petržalka z nadjazdu pri Digital Parku. Nasadol som teda do auta a smeroval na poslednú zastávku tohto dňa.

Štoker brúsi záverečný oblúk pred vjazdom do stanice Bratislava Petržalka.

A chvíľu po ňom aj Ťapka s požiarnym vlakom.

Toto bola moja posledná zastávka pri naháňaní týchto vlakov. Na nohách som bol od siedmej hodiny rannej a celodenný pobyt na priamom slnku bol pomerne vyčerpávajúci. Zbytok jazdy som sa preto rozhodol už vynechať.

Na záver treba poďakovať všetkým zainteresovaným ľuďom firmám a spolkom, ktoré sa na tejto akcii pre verejnosť podielali akýmkoľvek spôsobom. Akcia sa až na menšie drobnosti a najmä dočasnú neschopnosť Mazutky mimoriadne podarila. Záujem priaznivcov železnice bol obrovský, oba vlaky boli plné nadšených ľudí a je skvelé, že si železnica takto pripomenula 40. výročie ukončenia parnej prevádzky.

 

S pozdravom, Mates Pleško.

Pridajte sa do diskusie!

12 komentárov k: Fotopohľad na 40. výročie ukončenia pravidelnej parnej prevádzky

Pegas123 zo dňa 28.6.2021 6:19

Návštevník

Pekný report, súper fotky 👍

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 28.6.2021 8:29

Redaktor

Ďakujem pekne, som rád že sa páči.

Reagovať

PhDr. Marián Dujnič zo dňa 28.6.2021 8:23

Živo a pútavým štýlom spravená fotoreportáž. Považujem ju na railpage za topku v tomto roku. Vďaka! 😊

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 28.6.2021 8:30

Redaktor

Vážim si Vaše slová, ďakujem veľmi pekne 🙂

Reagovať

Altsohler zo dňa 28.6.2021 12:44

Spolupracovník

Krásna akcia aj fotky… Možno je dobre, že sa preložila na leto. Zaujali aj opísané peripetie autora pri naháňaní záberov. Nielen presuny, ale aj čakanie v poludňajšej páľave dá zabrať. Môj poznatok je, že platí priama úmera: čím viacej pripeká slnko, tým viac vlak mešká. A čím viac mešká, tým istejšie, že príde aj fotomrak.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 29.6.2021 16:07

Redaktor

Ďakujem pekne 🙂 Veru bolo to miestami divoké, ale všetko nakoniec vyšlo fajn a dobre to dopadlo. Presne tieto pravidlá priamej úmery sa potvrdili.

Reagovať

johny_pal zo dňa 29.6.2021 8:34

Návštevník

Veru zaujimavy clanok najma z lokalit kde sa uz dnes asi len tak na zivo nedostanem.

Reagovať

Thomas Böhme zo dňa 29.6.2021 11:05

Návštevník

Veľmi pekná správa a fotografie sú extra triedy. Malý „vírus“ vám, bohužiaľ, neumožňuje vycestovať do Slovenskej republiky, ale ak je to opäť možné, pôjdem tam opäť na návštevu Vysokých Tatier.
A very nice report and the photos are extra class. Unfortunately, a small „virus“ does not allow you to travel to the Slovak Republic, but if it is possible again, I will go there again to visit the High Tatras again.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 29.6.2021 16:07

Redaktor

Thank you 🙂

Reagovať

Helmut Böhme zo dňa 29.6.2021 15:59

Návštevník

Was schwatzt Du da ? Natürlich kannst Du in die Slowakei einreisen : https://www.auswaertiges-amt.de/de/ReiseUndSicherheit/slowakeisicherheit/206360
Deutschland ist für die Slowaken in der Kategorie „Grün“.
Gruß vom Fast-Namensvetter !
Netáraj. Samozrejme môžeš cestovať do Slovenska, len treba vyplniť formulár ehranica.

Reagovať

mirecdk zo dňa 30.6.2021 9:05

Veľmi pekná reportáž.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 1.7.2021 6:49

Dakujeme za peknu reportaz.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *