Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotografovanie vlakov v okolí kopca Diel – 2. časť

FotoreportážePrevádzkaReportážeSlovensko 28.12.2021 8:48 Pavel Chomjak Zobrazené: 2716

Pred viac ako rokom, presnejšie 17. septembra 2020, bola spustená premávka na časti novo vybudovaného úseku dvojkoľajnej železničnej trate medzi stanicami Púchov a Považská Bystrica. Dočasne, do ukončenia výstavby tunela Milochov, sa jazdí obojsmerne po druhej traťovej koľaji. Pútavé reportáže z prezentácie stavieb v médiách, hlavne fotografie portálov tunela Diel a estakád ponad rieku Váh a vodnú nádrž Nosice, ma celkom zaujali a predpokladám, že potešili myseľ i mnohých ďalších fanúšikov železníc. Aj napriek tomu, že obidve estakády sú obdivuhodné, je traťových záberov na spomínanom úseku trate na internete prezentovaných akosi pomenej.  V druhej časti reportáže ponúkam ďalšie fotografie, ktoré sa venujú každodennej premávke v spomínanej oblasti.

 

15. október 2021 bol jedným z chladnejších dní vďaka pomerne silnému vetru a veľkej oblačnosti. Napriek nepriazni počasia som nelenil a opäť zašiel na zastávku Nosice a za necelé dve hodiny pribudli na pamäťovej karte nové zábery prevažne nákladných vlakov. Ako prvá prichádzala pred objektív fotoaparátu ucelená súprava „wapiek“ dopravovaných dvojicou rekonštruovaných Es ČD Cargo 363 515 + 504 idúcich smerom do Považskej Bystrice. Ďalší záber nákladného vlaku vznikol čase, kedy sa mal nosickou zastávkou prehnať rýchlik R 608 do Bratislavy. Namiesto neho sa vynoril z tunela nákladný vlak s dvomi lokomotívami rady 189. Za vlakovým rušňom 189 156 bola ešte zaradená nečinná lokomotíva 189 157. Zmeškaný rýchlik 608, vedený rušňom 350 017, vyšiel z tunela o niekoľko minút neskôr po predchádzajúcom nákladnom vlaku.

Na určitý čas oblohu zatemnili ťažké sivé mraky, svetla ubudlo a vyzeralo to na ukončenie fotografovania. Presunul som sa na opačnú stranu zastávky s tým, že prejdem po chodníku pri trati na druhú stranu mosta až k portálu a ak sa počasie nezlepší, prestanem s fotografovaním a odídem na hotel. V jednom mieste ma ale v pozadí zaujali siluety mosta a kostola v Púchove, zmenil som plán a na tejto pozícii vyčkal na osobný vlak. Vyskúšal som, ako by vyzerala náladová snímka jednotky rady 661, konkrétne 661 012. Než prišiel ďalší vlak, cez mraky sa začali veľmi nesmelo predierať slnečné lúče a trpezlivosť sa mi vyplatila. Do záberu prichádzal svižným tempom Vectron 383 214 s desiatimi cisternami. Netrvalo dlho a opačným smerom do Púchova prichádzalo so svojím vlakom Eso 363 105.

Počas fotografovania na zastávke som niekoľko dní spätne pozoroval, že hrdza na hlavách koľajníc vylúčenej koľaje je nesúvislá a to znamenalo, že po koľaji musia jazdiť vozidlá. V sobotu 16. októbra krátko popoludní moje úvahy potvrdil pracovný vlak, ktorý vyšiel z tunela Diel a pomaly sa vzdialil do Púchova. Do stanice boli z pracovného miesta prevážané prázdne plošinové vozne a po ich odstavení sa za necelú hodinku lokomotíva 740 687 vracala na pracovné miesto k milochovskému tunelu s iným „plošiňákom“, na ktorom boli naložené časti pracovného stroja. Spolu s okolo idúcou elektrickou jednotkou 661 boli jazdy pracovných vlakov patrične zdokumentované a s uspokojením som sa pešo pobral k mostu ponad nosický kanál pri Púchove. Priamo na impozantnom moste sa mi do záberu dostal rýchlik R 606 idúci do Bratislavy, vedený rušňom 383 103 a o čosi neskôr ma sólo jazdou opačným smerom do Považskej Bystrice  potešil Vectron 193 750 Cargo motion.

Keď už som bol v Púchove, zvedavosť mi nedovolila nenavštíviť železničnú stanicu. V koľajisku vládol kľud, ktorý narušil príchod motorovej lokomotívy 736 007 smerom od Trenčianskej Teplej. Jej úlohou bolo okrem iného rozposunovať vozne, ktoré krátko na to z opačného smeru, teda z Považskej Bystrice, dopravil ako ucelenú záťaž pre Púchov Vectron 383 209 ZSSK Cargo. Obidve mašiny sú zachytené na spoločnej fotografii. Kontajnerové vozne v prednej časti vlaku boli určené pre vlečku gumární Continental Matador Rubber, s.r.o. a na plošinových vozňoch v zadnej časti vlaku boli dovezené nové betónové podvaly na stavbu preložky. Vykladanie podvalov na stavenisku sa mi podarilo zachytiť o niekoľko dní neskôr. Počas polhodinového pobytu na nástupišti som ešte zaznamenal prechod nákladného vlaku s rušňom 363 091 ZSSK Cargo okolo Valašského expresu Ex 122 do Prahy, tentokrát dopravovaného Esom 362 002, a mojej pozornosti neunikol ani odstavený pestrofarebný plecháč 242 223.

Počas chôdze späť na zastávku v Nosiciach som usilovne dokumentoval prechádzajúce vlaky. Najviac ma potešili podvečerné zábery Vectronov 383 210 ZSSK Cargo s uceleným vlakom cisterien PKP určených na prepravu kyseliny sírovej a 193 375 DB s úctyhodne dlhým uceleným vlakom koksu (viď tiež S koksom do Rumunska dnes reklamný 193.363 | Railpage.net).

Z nedeľňajšieho výletu na trenčiansky hrad, ktorý som doposiaľ mnohokrát obdivoval len z vozňa idúceho vlaku, pochádzajú ďalšie fotografie. Tento raz ale bola situácia opačná a verte, že pohľad z nádvoria hradu a najmä jeho veže na mesto a široké okolie je fascinujúci! Môžete sa o tom presvedčiť napr. na nasledujúcich obrázkoch. Zatiaľ čo prvá snímka dokumentuje odchádzajúci regionálny rýchlik 714 s rušňom rady 350 smerom do Bratislavy, ďalšia zachytáva staničnú budovu v Trenčíne. Pred naším odchodom vlakom späť do Nosíc prišla do záberu najprv bageta 813 028, ktorá priviezla cestujúcich zo stanice Horné Srnie a  ešte raz bola zdokumentovaná už ako obratový vlak do Vlárskeho Průsmyku vedľa elektrickej jednotky 661 (013) smerujúcej do Žiliny.

Pondelkové popoludnie osemnásteho októbra som využil na nákup miesteniek na spiatočnú cestu domov. Hoci bolo nevľúdne počasie a fúkal studený vietor, vzal som so sebou aj fotoaparát, pre istotu. Ako si tak vykračujem po cestičke lesíkom k zastávke, ovzduším prekvapivo zaburácal zvuk spaľovacieho motora K 6 S 310 DR. „Hmmm, to by bola fotka!“, pomyslel som si, lež mal som smolu. Nachádzal som sa na nesprávnom mieste a tak som cez už čiastočne opadané, ale stále dostatočne husté žltnúce lístie na stromoch a kríkoch ani nevidel, aká mašina vlastne okolo prešla a čo viezla. Nedalo sa nič robiť, akurát smer jazdy bol jasný: išla z Púchova a zmizla v tuneli. Než som došiel na zastávku, prestal som sa „prešvihnutým“ pegasom či čmeliakom zaoberať a čoskoro ma prichýlil príjemne vykúrený panter rady 661 smerujúci do Púchova. Po zakúpení miesteniek pred fotoaparátom zapózovali dve elektrické jednotky stojace pri druhom nástupišti vedľa seba. Vzdialenejšia šesťstošesťdesiatjednička  bola pripravená na odchod do Strelenky. Po ich zvečnení sa mi za chrbtom začínal ozývať hluk prichádzajúceho vlaku a neveril som vlastným očiam: na moje prekvapenie práve vchádzali do stanice české koľajové vozidlá: zamračená 749 254 KPKV s Měřícím vozem pevných trakčních zařízení Správy železnic, ktorý práve kontroloval, resp. meral parametre trolejového vedenia. Záhada tajomnej motorovej lokomotívy bola objasnená. Na poslednom zábere tejto série obrázkov je zdokumentovaný rušňový vlak zostavený z trojice lokomotív 363 529 + 504 + 515 ČD tesne pred odchodom do stanice Horní Lideč. Lokomotívy do Púchova spoločne dopravili ucelený nákladný vlak ložený guľatinou, pričom loko 363 529 na tomto vlaku plnila úlohu  postrku, vlakovou lokomotívou bolo Eso 363 504 a Eso 363 515 bolo ako prípražné, resp. vedúce hnacie vozidlo. Ešte doplním, že vlak urobil v Púchove úvrať a jeho dopravu v ďalšom úseku zabezpečilo Eso rady 363 ZSSK Cargo.

V pondelok popoludní 19.10.2021 som mal opäť voľno. Rozhodol som sa, že podniknem fotovýlet a pozriem sa, ako pokročili práce pri portáloch tunela Milochov. V pláne som mal odviesť sa vlakom z nosickej zastávky do Považskej Bystrice a odtiaľ ísť pešo naspäť okolo trate až k tunelu Diel a nakoniec cez les po turistickom chodníku do hotela v Nimnici. A tak sa aj stalo. Pred príchodom osobného vlaku do Považskej Bystrice mi šťastie dožičilo v Nosiciach ešte „cvaknúť“ gorilku 350 002 s regionálnym rýchlikom 712 idúcim do Bratislavy ako doping pre ďalším fotografovaním.

Chôdza k púchovskému zhlaviu považskobystrickej stanice, odkiaľ pochádza snímka s rušňom 742 644,  nebola práve najpríjemnejšia z dôvodu veľkej prašnosti, ktorú spôsobovali prechádzajúce nákladné autá po viacerých nespevnených plochách so skládkami štrku a iného stavebného materiálu. Na vlak s vyššie spomínanou mašinou som ale veľmi dlho nečakal, takže prach sa dal ako tak vydržať. Naviac  prejazd nákladného vlaku bol nečakane okorenený zvukom spaľovacích motorov vo výkone dvoch sedemstoštyridsaťdvojek rozbiehajúcich veľmi slušnú súpravu prázdnych výsypných vozňov na prepravu štrku. Prešiel som niekoľko sto metrov ďalej a zastavil sa pri mieste, kde 19. októbra 2021 zatiaľ končila nová prvá koľaj (smerom od Považskej Bystrice). Na zábere je zdokumentované počas prejazdu zmeškaného rýchlika R 607 s Vectronom 383 103, za ktorým sa viezla nečinná loko 361 004. V pozadí je vidieť dvojcestný mechanizmus, ktorý v tom čase upravoval rozchod koľají pomocnej drážky pre portálový pokladač podvalov Doneli PTH 350. To znamenalo, že sa bude čoskoro pokračovať v pokládke prvej koľaje. Na poslednom zábere zo staveniska, po ktorom som musel prejsť, aby som sa dostal z cesty k trati, je pohľad na budúce návestidlo automatického hradla pred považskobystrickým portálom tunela Milochov, pomocná drážku pre pokladač podvalov Doneli a úplne vpravo za kopami štrku je vidieť prevádzkovanú druhú koľaj, ktorej dni v tejto podobe sú už spočítané.

Veľmi som sa na stavenisku nezdržiaval a pokračoval v chôdzi po trase znesenej prvej koľaje. Cestou došlo na fotodokumentáciu niektorých budov a ich najbližšieho okolia. Snímky v budúcnosti poslúžia ako inšpirácia pri modelovaní domčekov a hospodárskych objektov na modelovom koľajisku. Hlavným cieľom však bolo zachytiť prechádzajúce vlaky idúce po starej trati. Ako naschvál ale premávali iba vlaky osobnej dopravy, jazdy nákladného vlaku som sa do večera nedočkal. Zo štyroch snímok najviac potešila lokomotíva 350 001 s RR 709.

Mohlo by sa zdať, že chôdza po kamenistom povrchu bola únavná, nepríjemná a aj časovo náročná. Nebolo tomu tak a až na niekoľko krátkych „horších“ úsekov sa mi išlo celkom dobre a k púchovskému portálu tunela Milochov som dorazil oveľa skôr, ako som predpokladal. Za pozornosť stojí mohutný oporný múr s gabionovým obkladom. V jeho blízkosti práve prebiehalo vykladanie podvalov z plošinových vozňov pokladačom podvalov Doneli PTH 350, ktorý ich po vyzdvihnutí z vozňa odvážal do tunela rovno na miesto určenia. Na ďalšom zábere z tohto zaujímavého miesta je zachytená elektrická jednotka 661 007 smerujúca po starej trati do Považskej Bystrice a ďalej do Žiliny. Motorový vozeň pre údržbu trakčného vedenia MVTV 02-29, idúci do Púchova, bol zdokumentovaný počas jazdy okolo predzvesti oddielového návestidla pod sedlom medzi vrchmi Diel a Holíš. Na záverečnom obrázku série fotografií zhotovených pri portáli tunela je zachytený rušeň 740 687, ktorý pomalou jazdou prichádza po novo položenej a ešte nepodbitej prvej koľaji pre vykladané plošinové vozne. V ľavej časti snímky sa týči vrch Klapy (654 m.n.m.)

Po tomto celkom úspešnom výlete som fotografovaniu dal na niekoľko dní pokoj. Lákala ma ale možnosť prejsť sa po zrušenej trati, všetko si poobzerať a pozrieť sa na areál kúpeľov tak, ako kedysi z vlaku. Dvadsiateho druhého októbra popoludní nastal ten správny čas, kedy sme sa spolu s manželkou vybrali na prechádzku. Teleso zrušenej trate má slúžiť ako nová cesta z Púchova do Milochova. V čase nášho pobytu v kúpeľoch sa na niektorých objektoch ešte intenzívne pracovalo (hluk strojov bolo počuť v širokom okolí), ale na podstatnej časti novej komunikácie už bol asfaltový povrch položený. Po ceste – zatiaľ bez automobilov – sa nám kráčalo veľmi dobre. Takmer všetky priepusty sú zrekonštruované, na niektorých prebiehali  záverečné práce a pri budove zrušenej zastávky Nosice vládol na oprave nadjazdu a v jeho okolí čulý stavebný ruch. Rovnako usilovne sa pracovalo na budúcej ceste aj v Milochove pri budove zrušenej zastávky, obec však vybudovaním preložky o železničnú zastávku prišla.

Pobyt v kúpeľoch sa pomaly blížil do finále, ale príjemné jesenné počasie akoby nemalo konca. Koruny  stromov žiarili farbami, celé okolie sa zmenilo takmer na nepoznanie a vlaky akoby jazdili inou krajinou. Hoci som dovtedy zhotovil fotografií viac než dosť, slnečné lúče ma stále priťahovali k trati, kde som posledné voľné chvíle využil na fotografovanie vlakov všetkých kategórií. Nasleduje malá lokparáda.

193 750, 23.10.2021

 363 140 + 092, 23.10.2021

 363 501 + 510, 25.10.2021

  362 009, RR 712, 27.10.2021

350 018, RR 707, 27.10.2021

 661 005, Os 3353, 27.10.2021

 363 003, 27.10.2021

 363 089, 27.10.2021

797 707 a 740 799  Návrat dvoch spojených pracovných vlakov určených na montáž trolejového vedenia do železničnej stanice Púchov, 27.10.2021

 363 091, 27.10.2021

Všetko sa raz skončí a prišiel deň návratu domov. Pod zamračenou oblohou som náhodne vyfotografoval pracovný vlak trolejárov s rušňom 740 799, ktorý práve posunoval cez púchovskú stanicu k pracovnému miestu na vylúčenej koľaji. Po odchode rýchlika som cez okno prechodových dverí na zadnej nástupnej plošine posledného vozňa zvedavo pozoroval, čo sa zmenilo od mojej prechádzky na trati medzi Považskou Bystricou a Púchovom.  Prvá koľaj už bola položená z oboch strán tunela a predpokladám, že i v samotnom tuneli a aspoň raz jej geometrickú polohu podbitím upravovala strojná podbíjačka, ktorej prácu som sledoval niekoľko dní pred odchodom domov pri estakáde. Pred púchovským portálom milochovského tunela stál ďalší pracovný vlak s malou mašinkou 797 707 a jeho osádka montovala výložníky a ramená na podpery trakčného vedenia. Taktiež zmizli kopy štrku dočasne uskladnené v blízkosti druhej koľaje, ktorý bol použitý na zvršok prvej koľaje a na niektorých miestach staveniska už boli upratané priestory po skládkach stavebného materiálu. Ako poslednú väčšiu viditeľnú zmenu som zaregistroval dokončené oplotenie okolo prístupovej komunikácie a považskobystrického tunelového portálu. Samozrejme, vymenoval som iba tie, ktoré som z idúceho vlaku postrehol.

Začatie prevádzky na prvej traťovej koľaji medzi Púchovom a Považskou Bystricou bolo pôvodne naplánované na 16. september 2021. Počas stavebných prác sa objavili nečakané problémy so stabilitou svahu pri púchovskom portále tunela Milochov (viď foto vyššie), ktorých vyriešenie oddialilo dokončenie stavby na dátum 15. december 2021.  V čase písania príspevku uplynul od môjho fotografovania v okolí tunela Diel mesiac. Stavebné práce by v týchto dňoch mali vrcholiť, pretože sa blíži termín odovzdania stavby do užívania. Poslednou snímkou reportáže je pohľad z vyhliadky Hviezda na priehradný múr vodnej nádrže Nosice,  časť budov kúpeľov Nimnica a v ľavej časti záberu nový železničný most pod kopcom Diel.

Text a foto: © Pavel Chomjak

Súvisiace články: Fotografovanie vlakov v okolí kopca Diel – 1. časť

Odkazy:

https://www.railpage.net/cesta-vlakom-do-povazskej-bystrice-bude-vdaka-vyrovnaniu-trate-novemu-tunelu-a-ceste-ponad-priehradu-od-stvrtka-17-9-o-4-min

Novým úsekom cez Nosickú priehradu už od polovice septembra | Railpage.net

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Fotografovanie vlakov v okolí kopca Diel – 2. časť

IgB zo dňa 28.12.2021 11:55

Parada. Pojde popri novej ceste do Milochova z Povazskej aj cyklocesta alebo sa ako vzdy na podobne veci kasle?

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 28.12.2021 15:32

Redaktor

… těšil jsem se na druhé pokračování a těšil jsem se pěkně ! Zase pěkný fotoreport, text i fotoobrázky 👍 … bravo !

Reagovať

Juraj Streber, www.jstrains.sk zo dňa 30.12.2021 10:25

Tie supravy DHL a Continental su luxusne

Reagovať

Pavel Chomjak zo dňa 31.12.2021 15:23

Ďakujem za pochvalu!
IgB: Či pôjde z Milochova do Považskej Bystrice cyklostezka neviem.

Reagovať

Peter Ňakat zo dňa 5.3.2022 8:33

Nesklamal si ani v druhej časti, presne to som očakával. Pohľad z Trenčianskeho hradu je veľmi pekný, mal som tú česť. Ďalšie liečenie by si mohol mať niekde na regionálnej trati, len s motorovou trakciou To by bol /Tvojím slovom/ HAŠIŠ !!!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *