Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotografovanie vlakov v okolí kopca Diel – 1. časť

FotoreportážePrevádzkaReportáže 3.12.2021 7:42 Pavel Chomjak Zobrazené: 6560

Pred viac ako rokom, presnejšie 17. septembra 2020, bola spustená premávka na časti novo vybudovaného úseku dvojkoľajnej železničnej trate medzi stanicami Púchov a Považská Bystrica. Dočasne, do ukončenia výstavby tunela Milochov, sa jazdí obojsmerne po druhej traťovej koľaji. Pútavé reportáže z prezentácie stavieb v médiách, hlavne fotografie portálov tunela Diel a estakád ponad rieku Váh a vodnú nádrž Nosice, ma celkom zaujali a predpokladám, že nenechali chladnými ani mnohých ďalších fanúšikov železníc. I napriek tomu, že obidve estakády sú obdivuhodné, je traťových záberov na spomínanom úseku trate na internete prezentovaných akosi pomenej.  V nasledujúcej reportáži teda ponúkam niekoľko desiatok fotografií, ktoré sa venujú každodennej premávke v spomínanej oblasti.

V októbri som strávil tri týždne v kúpeľoch Nimnica, ktoré sa nachádzajú pri Púchove na úpätí vrchu Diel (528 m.n.m.) a pomerne blízko spomínaných stavieb. Príjemným zistením bolo, že všetky objekty sú dostupné pešo bez veľkej námahy. Taktiež moje obavy z nedostatku času na prehliadku novostavieb a najmä na  fotografovanie vlakov v okolí počas pobytu boli zbytočné. Celkový režim dňa, rozpis liečebných procedúr a manželkina ústretovosť mi dopriali stráviť pri trati s fotoaparátom v ruke oveľa viac hodín, ako som dúfal a mohol som tak dosýta naplniť svoj zámer čo najviac zdokumentovať prechodiace hnacie vozidlá, jednokoľajnú premávku a stavby v uvedenej lokalite. A naviac lepšie jesenné počasie počas celého pobytu v Nimnici snáď už ani nemohlo byť, tých niekoľko mrakov a zopár kvapiek dažďa skutočne nestálo ani za reč.

Takpovediac „štartovné“ fotografie som nečakane zhotovil hneď prvý deň pobytu 7. októbra 2021. Deň bol dosť únavný, ráno sme vstávali už o pol tretej. Motorový vozeň rady 812 idúci ako vlak 8551 nás doviezol do Kysaku, kde sme po niekoľkých minútach čakania nastúpili do rýchlika R 600.  Trakciu pre „šesťstovku“ z Košíc do Bratislavy v ten deň zaisťoval Vectron 383 110. Po príchode do Púchova nasledoval prestup zo zmeškaného rýchlika na najbližší autobus idúci cez Nimnicu a v kúpeľoch sme vystúpili v pohode krátko pred deviatou. Po príjemnom privítaní na recepcii hotela sme sa ani nestihli poriadne ubytovať a už sme boli nasmerovaní na vstupnú lekársku prehliadku, po ktorej nasledoval chutný obed. Pred návratom do hotela sme obaja ešte absolvovali dve ozdravné procedúry. Popoludní sme sa konečne „zabývali“, teda vybalili batožinu a postupne sa začínala ozývať únava. Nečinne preležať slnečné popoludnie sa mi nezdalo ako ten najlepší nápad, takže po dohode s polovičkou som sa vybral k trati po cestičke, ktorá vyzerala ako tá správna, ktorá by ma mala doviesť k estakáde a novej zastávke Nosice. Tak sa aj stalo, akurát ma zaskočili cestári, ktorí túto úzku cestu, určenú len pre cyklistov a peších, asfaltovali. V podstate išlo o vyasfaltovanie údajne starej cesty z obce Nimnica v úseku od estakády až k areálu kúpeľov. Čerstvo položený a stále veľmi teplý asfalt znamenal pre vychádzkovú obuv nebezpečenstvo zničenia podrážky, nuž neostávalo nič iné, len obísť kritický úsek po vysokej mokrej tráve. V každom prípade to bol dobrý počin, pretože chodník po priehradnom múre nedávno zatvorili pre havarijný stav zábradlia a momentálne je táto komunikácia na dlhšiu dobu najkratšia cesta z kúpeľov cez estakádu a novú lávku pre peších (viz. foto nižšie) do obce Nosice. Všetko je ale relatívne: pre kúpeľných hostí je to elegantný nenáročný chodník na prechádzku, pre domácich uzávera priehradného múra ale znamená komplikáciu v dochádzke do zamestnania. Na úvodných snímkach je zachytený regionálny rýchlik 709 s loko 383 z Bratislavy do Žiliny a elektrická jednotka rady 661 ako osobný vlak 13322 zo Žiliny do Púchova.

Nasledujúci deň popoludní bolo znova trocha času na fotografovanie s priaznivým jesenným počasím ako na objednávku, nuž vybral som sa opäť k trati rovno na zastávku Nosice. Avšak než som došiel na pôvodne zamýšľané miesto fotografovania, prekvapil ma kontajnerový vlak s rakúskym Herkulesom 2016 058, ktorý je zachytený na nasledujúcich dvoch záberoch: priamo na estakáde a za zastávkou aj so svojím vlakom blížiacim sa k Púchovu. Následne okolo prechodila skupina rýchlikov premávajúcich medzi Bratislavou a Košicami s lokomotívami 383 103 (KE – BA), 383 102 (BA – KE). Po nich pri nástupišti zastavili osobné vlaky s elektrickými jednotkami:  najprv 661 812 do Žiliny a o čosi neskôr 661 807 s cieľovou stanicou Trenčín-Zlatovce, ktorá je zachytená už po odchode zo zastávky. Samozrejme, že o čosi neskôr potešila prechádzajúca gorilka 350 020 a než som odišiel na večeru, vyfotografoval som ešte dva nákladné vlaky dopravované modrobielymi esami rady 363 spoločnosti ZSSK Cargo. Vlaky išli krátko po sebe smerom do Považskej Bystrice, na snímke zdoláva eso 363 094 mierne stúpanie k tunelu.

V nedeľu, 10. októbra 2021, jesenná príroda stále zaliata slnečným svitom lákala na prechádzku. Spojili sme teda príjemné s užitočným a dopoludňajšiu vychádzku som využil i na krátke fotografovanie opätovne na nástupišti zastávky Nosice. V priebehu trinástich minút ostali v pamäťovej karte zaznamenané rušne 350 019 s rýchlikom R 602 z Košíc do Bratislavy, 383 101 s rýchlikom R 603 idúcim opačným smerom do Košíc a zánovná elektrická jednotka rady 661 idúca ako osobný vlak 3313 z Trenčína-Zlatoviec do Žiliny. Pri pobyte na zastávke bolo fascinujúce, ako za krátku dobu po dokončení novostavby zatiaľ nepoužívané nástupište začína pomerne intenzívne zarastať burina, čo je dobre vidieť na nasledujúcich záberoch.

Na fotografii, ktorej scenéria mi tak nejak podvedome pripomínala zákutia podobné na trati BLS vo Švajčiarsku v Alpách, je zdokumentovaná elektrická jednotka 661 012 počas rozjazdu na 8,1 promilovom stúpaní zo zastávky Nosice smerom k púchovskému portálu tunela Diel. Oddielové návestidlo automatického hradla 2So-161, na tomto zábere návestiace návesť „Voľno“ pre vlak Os 3313, sa stalo mojím veľmi dobrým spoločníkom. Podľa zmeny návestného znaku sa dalo spoľahlivo poznať, z ktorého smeru pôjde vlak. Pre fotografa pri obojsmernej premávke po jednej koľaji je to celkom užitočná  informácia.

Prístup cestujúcich na novú železničnú zastávku pre obyvateľov Nosíc je zdokumentovaný na ďalšom zábere. K zastávke sa cestujúci z obce dostanú cez novo postavenú impozantnú lávku pre peších a cyklistov alebo po starom moste.

Lávka pre peších v Nosiciach v plnej kráse osvetlená popoludňajším slnkom. V ľavej časti obrázka sa vypína osemposchodová kúpeľná budova hotela Salvator, za lanami je  vidieť  priehradný múr vodnej nádrže a vpravo je časť budov obci. Na druhom zábere je pohľad z novej zastávky cez spomínanú lávku ponad Váh až na budovu starej zastávky Nosice, ktorej časť je na fotografii vidieť ako najvyššie situovanú stavbu. Oba zábery boli zhotovené 8.10.2021

Popoludní som sa už sám vydal k estakáde ponad vodnú nádrž. Cesta k nej trvala vlažným tempom asi polhodinku aj s občasným fotografovaním. Miernym nedostatkom pre chôdzu bolo, že k estakáde sa dá dôjsť pešo v tomto mieste iba po celkom frekventovanej ceste, ktorá spája Púchov s Považskou Bystricou. V momente, keď som odbočil z hlavnej cesty na prístupovú komunikáciu k portálu, už bolo fajn. Keď som si pri tuneli všetko poobzeral, a veru bolo na čo pozerať, vyškriabal som sa po strmom svahu na vyhliadnuté miesto, netrpezlivo očakával idúci vlak a kochal sa výhľadom na okolitú krajinu. Na fotografiách nižšie sú zachytené nasledujúce koľajové vozidlá: elektrická jednotka 661 012 ako Os 3318 do Žiliny, vectron 383 103 s R 606 do Bratislavy, 361 109 na závese R 607 s vlakovou loko 350 002 a súpravu uhliakov dopravovala mašina 363 140.

 Keďže ma čoraz viac boleli nohy od dlhého nepohodlného státia a presúvania sa po strmom svahu,  a taktiež svetla začínalo ubúdať od nasúvajúcej sa oblačnosti, rozhodol som sa prejsť po chodníku určenému peším a cyklistom po estakáde na druhý breh vodnej nádrže. Nakoniec som došiel takmer až k púchovskému portálu tunela Milochov, kde to vyzeralo, ako keby vlaky jazdili po stavebnej dráhe. Zhotovil som niekoľko dokumentačných záberov prechádzajúcich vozidiel a ani som netušil, že už o niekoľko dní (položením novej prvej koľaje) budú mať práve nasnímané obrázky historickú hodnotu. Elektrická jednotka 661 010 je na prvom zábere vyfotografovaná počas jazdy po dožívajúcej druhej koľaji okolo pripravenej kopy štrku pre prvú koľaj, na nasledujúcej snímke už ide po koľaji novej. Keďže vyššie už som sa s fotoaparátom nemohol dostať, jednotka na zábere vytvára dojem, ako keby išla po zábradlí. Neskôr išiel opačným smerom zmeškaný rýchlik R 609 do Košíc s vlakovou lokomotívou 350 019. Na poslednom zábere z tejto série obrázkov je pre ilustráciu pohľad na púchovský portál tunela Milochov a oporné múry pred ním z vrchu Holíš (533 m.n.m.) Snímka bola zhotovená 20.10.2021 mobilom.

Zaujímavé zábery bolo možné zhotoviť tiež na púchovskej železničnej stanici a jej najbližšom okolí, kam som sa vrátil niekoľkokrát. Keďže jedenásteho októbra sme nemali popoludní žiadne procedúry, využili sme voľný čas na návštevu Púchova. Pri tejto príležitosti sme premiérovo vyskúšali jazdu elektrickou jednotkou rady 661. Z pohľadu nestranného cestujúceho to bolo fajn zvezenie, ale čo ma takmer ihneď zaujalo, bolo činné odporové kúrenie pod oknami. Jeho regulácia určite fungovala dobre, vo vozni bola príjemná teplota. Moje úvahy o tom, že v tomto smere je rad 661 pravdepodobne lepší ako EPJ 671, kde sa interiér vykuruje len klimatizáciou, prerušil vchod vlaku do stanice spojený so zmenou napájacieho systému. Po vystúpení z elektrickej jednotky som zvečnil gorilu 350 001 so súpravu piatich vozňov ČD, ktorá predstavovala Ex 122 Valašský expres do Prahy. Cestou do centra mesta vznikla z nadjazdu fotografia odchádzajúcej jednotky 661 004 smerom do Žiliny.

Deväťdesiat minút strávených už klasicky na a v okolí zastávky Nosice dňa 12.10.2021 popoludní bolo veľmi plodných, vlaky jazdili nad očakávanie husto a tak na nejaké nudenie pri trati nebol čas. Prvú snímku dňa som zhotovil mobilom, pretože predchádzajúce pokusy vyfotiť vlak vychádzajúci z tunela fotoaparátom zdvihnutým nad plot neboli podľa mojich predstáv, čím som premárnil dva zábery. Portály tunela Diel sú dôkladne oplotené a rovnaké je to aj u tunela Milochov. Plot je vysoký asi dva metre a veľkosť otvorov v pletive je taká malá, že som sa ani nepokúšal prestrčiť tam objektív môjho fotoaparátu. Ale mobil sa zmestil a jeho optikou som zdokumentoval elektrickú jednotku 661 009 smerujúcu do Žiliny počas vjazdu do tunela, ktorú som dovtedy ešte nemal možnosť fotografovať. Na ďalšom zábere brzdí elektrická jednotka 661 010 do zastávky Nosice. Po jej odchode prechádzali úsekom medzi Púchovom a nosickou zastávkou so svojimi vlakmi lokomotívy: 383 211 s nákladným vlakom idúcim smerom do Považskej Bystrice, 350 011 dopravujúca zmeškaný rýchlik R 608 do Bratislavy, 383 203 ZSSK Cargo so súpravou poľských výsypných vozňov a 383 106 s regionálnym rýchlikom RR 716, v ktorom bola za vlakovým rušňom zaradená nečinná loko rady 350.

Nasledujúci deň som využil dlhší čas medzi obedom a poslednou liečebnou procedúrou, ktorou bolo plávanie tesne pred večerou a odbehol na púchovskú stanicu. Na cestu z Nimnice som využil autobus, vystúpil v meste a pešo prešiel na stanicu. Mohol som sa síce odviesť až na stanicu, ale mojím zámerom bolo vyfotografovať si novú dominantu Púchova, ktorou je celkom iste železničný most cez Nosický kanál spolu s cestným nadjazdom ponad trať.

Nostalgickú atmosféru zdanlivo spiacej stanice umocňovala oblačnosť, ktorá popoludní postupne ovládla oblohu. Po mojom príchode vyčkávala na čas odchodu na druhom nástupišti súprava Valašského expresu Ex 124, tento raz s lokomotívou 350 003. Za ním stála elektrická jednotka 661 012, ktorá ako osobný vlak 13321 odviezla cestujúcich smerom do Žiliny a vedľa expresu postával manipulačný vlak dopravovaný rušňom 736 007.

Na prvom obrázku nižšie je zdokumentovaný odchod osobného vlaku 3318 do Trenčína-Zlatoviec, ktorého svedkom bol už spomínaný rušeň 350 003. Aby som nezmeškal vlak, ktorým som sa chcel vrátiť do Nosíc, po odchode osobáka do Zlatoviec som sa pomaly začal presúvať na opačnú stranu nástupišťa. Nakoniec som sa trocha prebehol, pretože na zhlaví smerom od Nosíc rachotil spaľovací motor posunovacej lokomotívy 702 619 zaisťujúcej trakciu dvom štvornápravovým vozňom plne naložených štrkom. Krátko na to vchádzal do Púchova z opačnej strany Valašský expres Ex 125, ktorý do cieľovej stanice doviezla gorila 350 013. Obidve naposledy spomínané mašiny sú zachytené na spoločnej fotografii: 702 619 už odstavená a 350 013 počas posunu pri obiehaní súpravy. Ohlásené meškanie rýchlikov (do Košíc a do Bratislavy) a z toho vyplývajúce meškanie aj osobného vlaku do Žiliny som využil na zdokumentovanie vchádzajúceho českého rekoesa 363 504 s cisternovým vlakom.

Nasleduje posledná fotografia prvej časti fotoreportáže. Krátko pred odchodom z Púchova som mal šťastie na priaznivú konšteláciu lokomotív a na plno som využil ponúknutú príležitosť. Ako prvý zastavil v púchovskej stanici cisternový nákladný vlak dopravovaný rušňom 363 099, o niekoľko minút sa objavil u prvého nástupišťa Vectron 383 103 so zmeškaným rýchlikom R 607 z Bratislavy do Košíc a čakalo sa na príchod taktiež zmeškaného rýchlika R 606 z Košíc do Bratislavy s Vectronom 383 102. Z viacerých snímok som vybral momentku, ktorá zachytáva spomínané vlaky počas zastavovania rýchlika z Košíc k druhému nástupišťu.

Text a foto:  © Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

19 komentárov k: Fotografovanie vlakov v okolí kopca Diel – 1. časť

PeterSklicko zo dňa 3.12.2021 17:36

Diky za peknu a obsiahlu repotaz.

Reagovať

Tomáš zo dňa 3.12.2021 22:47

Tiež som prešiel daný úsek a je to neskutočný pocit stať na moste nad priehradou keď ide po nej vlak, tie vibrácie sú až strašidelné.
Ale celí ten úsek mohol byť riešení jednim tunelom začínajú pri Nosickom Cerová pramen a končiť na vlečke z druhej strane kopca. Je nepochopiteľné ako sa na Slovensku modernizuje a predražujú úseky. Stačí spomenúť tunel Turecký vrch, okolie Trenčína a podobné zbabrane úseky. Nečudujme sa ako to u nás nejde, keď si zato môžeme len my. Je radosť chodiť po okolitých krajinách a sledovať ako napredujú v modernizácii aj lokaloch, o tom môžeme bohužiaľ len snívať.

Dúfajme že nový úsek je kvalitný a bude poskytovať krásne fotky mnoho rokov, oplatí sa tam ísť pozrieť okolie je krásne.

Reagovať

Bimbající zvoneček zo dňa 4.12.2021 3:19

Na těch fotkách je to přehlídka muzejní techniky….
x
No u nás v ČR se taky modernizuje – nejvíc je to vidět na trati z Prahy na jih do Českých Budějovic – tam se na dvou poměrně dlouhých úsecích původní jednokolejná zatáčková lochneska velmi výrazně napřimuje a komplet zvoukolejňuje – návrhová max. rychlost bude 185 – 200 km/h – otevírat se to bude v roce 2022 – tedy zanedlouho. Poté bude zbývat jen zdolat převýšení u Budějovic dvěma tunely 5,5 km a 3 km a bude v základu hotovo…
Přestavují se komplet uzly Pardubice a Česká Třebová včetně jejich kolejového okolí, na sever od Brna, Pokračuje se- se zvojkoleňováním v Plzni a na jih od Plzně na hranici Plzeňského kraje směrem na České Budějovice, začíná se ve Vsetíně a připravuje se kompletní přestavba uzlu Ostrava a od roku 2025 první úseky VRT,
spoří se na dva dlouhé tunely:
– 26Km dlouhý tunel Ústí nad Labem – Drážďany (pod Krušnými Horami) – na rychlost 200 Km/h
– 20 Km dlouhý tunel Praha – Beroun – na rychlost 200 Km/h
x
Hodně se investuje do dálnic – letos otevře dohromady 46 km komplet nových dálnic – nejdelší úsek bude cca 26 km dálnice D11 od Hradce Králové na sever a D35 c ca 11 km od Hradce Králové kolem Pardubic na východ
– Za vlády Babiše se dalo Krajům na opravy silnic 2. tříd a 3. tříd NAVÍC přes 1 MILIARDU Euro
(26 miliard Kč) NAD RÁMEC ZÁKONA .- A NATĚCH SILNICÍCH JE TO VÁŽNĚ VIDĚT!!!
(v ČR platí opravy /i novou výstavbu/ dvojek a trojek Kraje (Župy) ze svých rozpočtů – včetně
mostů a nových obchvatů)
– Tak ještě alespoň polovinu z toho a mohlo by to být – někde za 2 a někde za 3-4 roky – komplet doopraveno… Přeci jenom má ČR nejhustší síť silnic v celé EU..

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 4.12.2021 8:27

To sa neda porovnat, co sa stavia a rekonstruuje u Vas susedov. U nas mimo koridoru sa takmer nic nerekonstruuje.

Reagovať

RaVo zo dňa 4.12.2021 8:40

Bimbajíci zvoneček zo dňa 4.12.2021 3:19:
Všade v Európe a dokonca aj v dokonalom Czechlande jazdia aj muzealne stroje. Pracujem v Nemecku ako technik lokomotiv, a predstav so že aj tí Nemci jazdia aj na muzeálnej technike.
Predstav si to že aj v SR sa hodné investuje:
Otvorená diaľnica D4 v okoli Bratislavy, pokračovanie budovania R2 v okoli Lučenca, otvorený úsek R7 po Holice, otvorený obchvat Prešova z Tunelom, do konca roku 2023 bude hotový úsek Hubová -Ivachnová , kraje zo svojho rozpočtu rekonštruujú cesty druhej a tretej trriedy, do konca roku 2025 hotový tunel Višnove pri Žiline . Tak isto sa kraje snažia rekonštruovať cesty .
Čo sa týka železníc , otvorený další úsek koridoru pod Tatrami Svit -Poprad. Na budúci rok sa začína rekonštrukcia Kúty štvrtok.je Devínska Nová Ves, elektrifikácie Kosice – Moldava nad Bodvou, príprava elektrifikácie Banovce nad Ondavou -Humenné, príprava projektu rekonštrukcia trate na koridor smer Štúrovo , z odbočkou aj do Komárna.
Predstav si to že aj Slovenska republika zahusťuje sieť diaľnic a tak isto rekonštruuje aj trate. Jó aby som nezabudol rádiofikácia koridorov hneď za tým . Pravdepodobne bude potom aktívny generálny stop na lokomotívach.
A čo sa týka vozidiel : 25 panterov do Žiliny zo Schade fabrík ŠKODA, Ktoré viac stoja jak jazdia hold Czech kvalitet, ďalšie pantera podpísané do regiónu Východ pod depo Kosice, už v žilinskom kraji majú tuku hlavu z českej kvality tak pridáme další región teda východ. Ako keby neboli aj iný výrobcovia ako Schade fabrík ŠKODA.
Investuje sa a aj kradne, tak ako aj u nás tak aj u Vás.

Reagovať

RaVo zo dňa 4.12.2021 8:42

Bimbajoco zvonecek ešte som zabudol dopnit : rekonštrukcia trate na Vychylovke a obnova starého úseku z Vychylovke až dolu do dediny, cca 3,5km, aby auta nejazdili ku skanzenu.

Reagovať

RaVo zo dňa 4.12.2021 8:44

Pali zase jeden výborný článok z tvojej dielne. Poviem to tvojimi slovami výborný čitateľský hašiš. A z niektorých komentov si nerob tuku hlavu. Oni Češi sa vždy radi chvastali na náš úkor.
Ale pekne postupuje koridor, veľmi pekne foto .

Reagovať

pilkus zo dňa 4.12.2021 10:00

RaVo : ako irónia veľmi dobré ! ! !

Argumentovať dokončením diaľničného tunela Višňové už v roku 2025, tak to je hardkór hodný, no minimálne expremiéra z TT. Ten tunel je rozkopaný od druhej police 90.-tych rokov minulého storočia a táto banánová republika ešte ani netuší kedy ho dokončí.

Argumentovať možným skorým dokončením „obchvatu“ RK, pričom tento je hanebne rozkopaný už 10 rokov a táto paródia na štát ani netuší kedy ho dokončí.

Argumentovať nejakými smiešnymi obchvatmi dvoch väčších sídiel (BA, PO)… pozri si diaľničnú sieť ČR a porovnaj ročné prírastky dĺžky diaľnic v ČR a SR. Plíz !

Vyvažovať všetko to čo na železnici v ČR (čo sa rekonštrukcie a výstavby tratí týka) nejakou jednou smiešnou 200km traťou na rovine (trvá to už bezmála 20 rokov a stále nie je tých 200 km v kuse) + PLÁNOVANOU opravou trate na Záhorí a ku Štúrovu ? Chabé…

A PLÁNOVANÁ rádiofikácia niektorých hlavných tratí ? v ČR už aj zabudli že ju robili… Aj na vedľajších tratiach. Ale ako čerešnička na torte irónie veľmi dobré !

Ešte si zabudol na PRÍPRAVU elektrifikácie trate Zvolen – Fiľakovo. V 2011.-tom už behali po obecných úradoch, že od budúceho mesiaca sa kope. V panike som začal fotografovať posledné dízlové vlaky na krivánskej rampe, no skúsení železničiari ma skľudnili s tým že toto je za posledných 30 rokov už asi piata elektrifikácia tejto trate.
V prípravách sme najlepší v galaxii…

Poprad – Lučivná Je tento nespochybniteľný úspech ŽSR vôbec potrebné komentovať ? Toto veľdielo môže prekonať jedine oprava 30 km/h úseku Hronský Beňadik – Nová Baňa. Snáď sa jej vo svojom pokročilom veku dožijem. A potom to pepíkom (sorry bratia Česi) natreme. Kam sa na nás hrabú.

Už chápem prečo nás Česi v 1992-om tak ochotne pustili. Po rokoch vidíme kto bol komu príveskom a kto sa chvastal na čí „úkor“… Nielen na cestách a železniciach.

Reagovať

pilkus zo dňa 4.12.2021 11:21

Ani v najbanánovejšej republike banánovej planéty banánovej galaxie by domorodci nepostavili D4 tak že na križovatke s D1 žiadna križovatka nie je. A že keď budeme veľmi usilovní (kancelárie krysy v BA), tak križovatka bude už o 5 rokov…
Stalo by sa to v ČR ?

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 4.12.2021 13:04

Staci si pozriet rozostavane, pripravovane alebo vykonavane zeleznicne projekty na Slovensku a Cechach na portali zdopravy.cz. Ak by boli v pomere 2:1 v prospech CZ, tak by sme mohli byt radi. V Prahe sa dokoncili projekty napr. terminal na Zahradnim meste, opraveny Negreliho viadukt v Karline atd. Co sa urobilo pre uzol v Bratislave za poslednych x-rokov? Ak som nieco prehliadol, tak ma prosim opravte. Mozeme len ticho zavidiet. A supravy RailJet, zrekonstruovane Pendolino, nove supravy InterJet…

https://zdopravy.cz/obrazem-prace-na-prestupnim-terminalu-vlak-tramvaj-bus-na-zahradnim-meste-finisuji-87776/

http://www.rekonstrukce-negrelliho-viaduktu.cz/

Reagovať

Rakatron zo dňa 4.12.2021 18:38

Pre každého svieti slniečko, diverzita názorov je obohacujúca. Niektoré príspevky do diskusie k tejto podnetnej fotoreportáži sú však skutočne pozoruhodné. A tak sa mi potvrdzuje presvedčenie , že Mary Heimannová, profesorka moderných dejín z cardiffskej univerzity, vedela chirurgický presne, o čom píše vo svojej knihe z roku 2009, ktorú venovala svojmu synovi a pamiatke svojho otca. Jedinú drobnosť jej v súvislosti s touto knihou môžem vyčítať, a to že ju nevenovala aj ďalším 10,7 miliónom ľudí, ktorým by určite pomohla neporovnateľne výraznejšie a možno by dokonca pre nich znamenala dlhoočakávaný historický krok vpred po tých ťažkých sto rokoch krutého a kontroverzného vývoja nesúceho toľko cudzích a nevinných obetí.

Reagovať

RaVo zo dňa 4.12.2021 18:40

Jozo Pilkus nepochopil si podstatu ? Tu sa ma hodnotiť článok , a nie chvastat sa a spomínať muzéalne exponáty.

Reagovať

Bimbající zvoneček zo dňa 5.12.2021 3:26

RaVo: (nejde rozkliknout „reagovať“)
Ti tebou velmi kritizovaní „Panteři z Plzně“ jsou ve skutečnosti „Pantery zo Zvolena“ – protože finální kompletace pro slovenský trh probíhá podle dlouhodobé smlouvy ve ŽOS Zvolen – takže prosím pyskuj na slovenskou kvalitu finálního zpracování a na ZSSK – protože oni si „vo výberovom konaní“ svobodně a dobrovolně vybraly Pantery od konsorcia Škoda Transportation a ŽOS Zvolen…
„Mimo soutěž“ by mě zajímalo, kdo je majitelem ŽOS Zvolen – protože kromě plzeňské Škodovky má spoustu dlouhodobých zakázek na servisování drážních vozidel od Českých drah…. Ví někdo ??

Reagovať

.Bimbající zvoneček zo dňa 5.12.2021 3:51

pilkus: (nejde rozkliknout „reagovať“)
Tolik sebekritiky bych vážně nečekal – klobouk dolu, brácho!
– ten dálniční obchvat Blavy je vážně pěkná stavba – až na tu křižovatku „O který nikdo přece nevěděl..“ Blava jede – tam je to vidět
– jihozápadní obchvat Prešova se po mnoha letech povedlo dokončit – pěkná stavba – řek bych hlavně ta křižovatka je velmi předimenzovaná – je o tom super písnička: https://www.youtube.com/watch?v=xx15pGkRgWw
– co se týče muzeální techniky – ano RaVo má pravda že to jezdí i v Německu – třeba v Hamburku a okolí – ale je pravda že v Čechách se masivně u ČD nakupujou noví nízkopodlažní RegioPanteři pro elektrickou trakci a dále nakupovat ještě několik let budou a pro diesel trakci nízkopodlažní noví „žraloci“ RegioShark od polského výrobce anebo ojetiny z Německa pro kompletní „prerábku“ a vypuštění na koleje v komplet vnitřním faceliftu a v modrobílých barvách ČD jako „pavouk“ RegioSpider…
12.12.2021 vyjede 10 komplet nových vlaků pod uplně novou značkou ČD InterJet (50 vagonů) a ve 12.12.2023 vyjede dalších 180 vagonů.
– na jihu si po vyhození RegioJetu asi hodně drbou hlavu – dost si pohoršili…

Reagovať

RaVo zo dňa 5.12.2021 13:47

Bimbajici zvonček si vedel jak ta jedle kámo. ŽOS Zvolen je troch ďalej od Trnavy. Pre Schade werke fabrík Plzeň to skladá trnavská žoska na základe dodaných komponentov z Pzne a na základe dokumentácie z Plzne. Opýtaj sa po depach na ČD ako sú spokojný z Pantermi. Všetci svorne tvrdia nejdrahši tramvaj v ČR. Prvenstvo mal kedysi LEO EXPRESS, dnes to je Panter ako nejdrahši tramvaj. Keď si pozriem situačku , tak je to veľmi úbohé koľko ich denne stojí na garančné zavady . Hold Škodofka dokáže dobre uplácať. MAV si vybrali Stadler a sú nadmieru spokojný . STADLER im postavil depo a robí údržbu na prvých 30rokov. Hlavne kvalita je niekde inde.
A keď sa tu tak chvastas , tak si zisti na méte kto je vlastníkom ŽOS Zvolen. Nájdeš to tam.

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 5.12.2021 16:53

Dobrý podvečer je to krásna zbierka fotografii aj popis je perfektný. Pavol musel si sa nachodiť ale stalo to zato je to pekné vlaky ,príroda , okolie ďakujeme.

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 5.12.2021 17:15

Redaktor

… díky za krásný fotoreport, těším se na 2.díl 👍

Reagovať

Pavel Chomjak zo dňa 8.12.2021 20:20

Ďakujem za pochvalu! Druhý diel bude podobný, oddychové čítanie a fotografie, ktoré som si nenechal len pre seba.

Reagovať

Peter Ňakat zo dňa 5.3.2022 8:08

Čau Pali. Veľmi pekná fotoreportáž. Len tak ďalej. Veľmi rád čítam Tvoje príspevky ….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *