Váš železničný portál
Registrovať sa

ZSSK zrušila tender na rekonštrukciu vozňov

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko v priebehu mája zrušil tender na modernizáciu 30 vozňov Bdtmee určených pre regionálnu dopravu. Zákazka mala predpokladanú hodnotu 32,4 milióna € bez DPH. Do súťaže sa prihlásili dvaja uchádzači a to ŽOS Trnava a ŽOS Vrútky. Víťazom sa stala spoločnosť ŽOS Trnava, vrútocká ŽOSka po zaslaní ponuky nepotvrdila jej platnosť.

Ešte pred podpisom zmluvy však trnavská ŽOSka požiadala ZSSK o výrazné zmeny podmienok v zmluve a to najmä finančné a zásadné zmeny v termíne dodania. Trnavská spoločnosť argumentovala výrazným nárastom cien materiálov, mzdových nákladov a cien za služby. Nakoľko mala byť modernizácia financovaná z európskych zdrojov, termín dodania bol viazaný na 30. 11. 2023 čo by ŽOSka nebola schopná dodržať. ZSSK preto musela celú súťaž zrušiť a podľa vyjadrenia súťaž opakovať nebude.

Vozne mali byť určené pre regionálnu dopravu na trati Košice - Zvolen. Prvých 6 malo byť rekonštruovaných na vozne 1. a 2. triedy pre regionálnu dopravu s prepravou imobilných cestujúcich a 24 na klimatizované vozne 2. triedy. Z toho malo byť 3 + 15 objednaných záväzne, na zvyšných 12 mala ZSSK opciu.

Ako bude ZSSK riešiť obnovu vozového parku na ramene Zvolen - Košice je nateraz nejasné.

Titulná foto: ilustračná

Informácie o fotke:

Dátum
Miesto Bratislava
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 1451

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: ZSSK zrušila tender na rekonštrukciu vozňov

dodojozef zo dňa 17.5.2022 18:12

Dobrý podvečer konečne niekto rozumný rozhodol ,predsa robiť rekonštrukciu na 30-40 ročných vozňoch je choré za pár rokov sú v takom stave ako išli na rekonštrukciu . Doprajme cestujúcim niečo nové a moderne . A hlavne dajme do poriadku trať Šurany- Zvolen- B. Bystrica -Zvolen -Košice.

Reagovať

Rakatron zo dňa 18.5.2022 10:57

Súhlas, vek disponibilných rušňov bez rekuperácie, neelektrifikované úseky, náklady na elektrifikáciu, náklady na modernizáciu vagónov, požiadavky na komfort cestovania, to je súbor dôvodov prečo treba hľadať iné perspektívne riešenie. Chápem, celý svet dnes vyrába rušne a jednotky pre železnicu, to však neznamená že niektorý zo súťažiacich nekúpi licenciu a nebude vyrábať vo vlastných halách. Keď dostali štátnu subvenciu a daňové úľavy zahraničné automobilky prečo by to nemohol štát poskytnúť domácej/im firme/ám?

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 18.5.2022 13:21

Vacsinou ZOS TT robila rekonstrukcie osobnych vagonov pre ZSSK. Kvoli narastu cien materialov a energii odmietla ZOS tuto zakazku. Netusim, kolko by stali nove vagony, resp. supravy, ale pri dnesnych narastoch cien asi tazko splni ZSSK svoje sluby o obnove vagonoveho parku…. 🙁

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 18.5.2022 15:32

Redaktor

Budú musieť na vedení hľadať iné riešenia. Toto situácii vôbec nepomáha. Už tak je dosť zlá.

Reagovať

dodojozef zo dňa 18.5.2022 18:59

Dobrý podvečer čiže cestujúcich na Slovensku nič dobré nečaká. A čo financie z EU toľko sľubovali a na koniec ako vždy nič nedali.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *