Váš železničný portál
Registrovať sa

ŽOS Trnava zastreší časť výroby nových vlakov RegioPanter

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) včera podpísala zmluvu s konzorciom firiem Škoda Transportation a ŽOS Trnava na nákup nových elektrických jednotiek. Možno až 20 nových štvorvozových RegioPanterov bude jazdiť v Košickom a Prešovskom kraji. Flotila týchto jednotiek sa tak na Slovensku rozrastie až na 45. Rovnako ako na minulej zákazke (na celkom 25 elektrických jednotiek), prebehne časť výroby v ŽOS Trnava, ktorá sa podieľa najmä na finálnom spájaní vozňov, oživovaní celých jednotiek, na skúškach a príprave na odovzdanie zákazníkovi.

Prvých deväť jednotiek bude dodaných do konca roku 2023 a ďalšie podľa objednávky. Hodnota zákazky vrátane opcie je takmer 170 miliónov eur.

„Slovensko je pre nás dlhodobo kľúčový obchodný partner. Cestujúci už dobre poznajú naše jednotky, ktorých tu jazdí hneď niekoľko typov. Som tak rád, že môžeme s každou novou jednotkou ukazovať, ako sa posúva úroveň komfortu, bezpečnosti i udržateľnosti nových vlakov,“ hovorí Petr Brzezina, prezident a predseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.

 

„Nové vlaky východné Slovensko potrebuje ako soľ a dobrá skúsenosť zo spolupráce so Škodovkou v Žiline a okolí, kde už podobné vozne spoľahlivo najazdili 1,15 miliónov vlakokilometrov, nám dáva nádej, že ani Východoslováci nebudú sklamaní,“ hovorí Roman Koreň, predseda predstavenstva.

„Ďalšia zákazka na nové vlaky potvrdzuje, že naša spoločnosť sa stala dlhodobým a spoľahlivým partnerom Škoda Transportation. V konzorciu s ňou vyrábame moderné a kvalitné vlaky a cestujúci sú s nimi spokojní. Predĺženie spolupráce so silným partnerom nás samozrejme veľmi teší,“ hovorí Miloš Kyselica, podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ ŽOS Trnava a pripomína: „Spolupráca so Škoda Transportation nie je obmedzená  len na Slovensko. V Trnave vyrábame pre Škodovku 29 samostatných vložených vozňov pre elektrické jednotky EMU 310, ktoré budú dodané pre  Juhomoravský kraj a rokujeme o dodávke aj ďalších vložených vozňov“ hovorí generálny riaditeľ    ŽOS Trnava Miloš Kyselica.

 

Forma spolupráce so Škoda Transportation je štruktúrovaná v projektoch tak, že Škoda vyrobí hrubé stavby skríň, podvozky a trakčné sety, ktoré bude dodávať do ŽOS Trnava. ŽOS Trnava bude realizovať aj povrchovú úpravu, montáž vložených vozňov elektrických jednotiek EMU310 a oživovanie samostatných vložených vozňov. Následne budú oživené vložené vozne transportované zákazníkovi.

„Naše konzorcium ukázalo už pri minulej zákazke vysokú kvalitu výroby a technických riešení. Teší ma, že si tento úspech budeme môcť zopakovať a ďalšie slovenské regióny získajú naše moderné jednotky,“ doplnil Petr Brzezina.

Nové elektrické jednotky RegioPanter, ktoré nadväzujú na v súčasnej dobe dodávané a úspešne prevádzkované jednotky. Všetky nové štvorvozové jednotky budú mať dĺžku 106 m a kapacitu 343 sedadiel. Každý vozeň súpravy bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať vždy tri hnacie podvozky.

Vďaka tomu budú mať súpravy vynikajúce jazdné vlastnosti na všetkých elektrifikovaných tratiach Slovenska a umožnia spoľahlivé dodržiavanie jazdného poriadku v náročných zimných podmienkach s tým, že na základe požiadaviek zákazníka a skúseností z prevádzky boli zapracované zmeny, ktoré ešte zvýšia pohodlie cestujúcich. Ide napríklad o prípravu na montáž automatu na občerstvenie, automatu na lístky, či úpravu interiéru tak, aby jednotka mala viac priestoru na bicykle, lyže a ďalšie športové potreby.

„Cestujúci ocenia najmä pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED-osvetlenie interiéru a vybavenie vozidla priestorným moderným WC prístupným aj invalidom. Elektrické jednotky ponúknu tiež vylepšený kamerový systém, moderný informačný systém s monitormi a aj vysokovýkonnú Wi-Fi. Dostatok miesta budú mať jednotky i pre prepravu invalidov, detských kočiarov, bicyklov, lyží, snowboardov a ponúknu i jednoduchý a bezbariérový nástup pre všetkých cestujúcich,“ dodáva Tomáš Ignačák, podpredseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.

Ľudovít Tóth, event2all

Informácie o fotke:

Dátum 10.09.2021
Miesto Trnava
Vlak
Autor administrator
Zobrazené 2010

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: ŽOS Trnava zastreší časť výroby nových vlakov RegioPanter

dodojozef@imarknet.com zo dňa 12.9.2021 19:01

Dobrý podvečer, pán Roman Koreň povie že nove vlaky potrebuje,, východné Slovensko ako soľ“ pán Koreň nove vlaky potrebuje celé Slovensko či elektrické alebo motorové asi sa rozvážate autom a neviete aká je skutočnosť na železnici.

Reagovať

darca lokomotív zo dňa 13.9.2021 9:23

Prečo zas skur*ená mafia slovenská bude tieto české sračky vyrábať? To nemôžeme mať normálne nízkopodlažné vlaky ako vyrába Stadler ale furt sračky od českej Škodovky alebo od ŽOS Vrútky a rekonštrukcie od ŽOS Zvolen? Tento národ je tak sprostý, že toto toleruje už 20-25 rokov a furt sa tvárime, že je všetko OK. Starú techniku darujeme súkromníkom za symbolické peniaze a novú kvalitnú nemáme, mám len prenajaté predražené Vectrony a kúpené sračkové DMJ, EMJ a nejaké poruchové vozne. Nič de facto nemáme.

Reagovať

darca lokomotív zo dňa 13.9.2021 9:49

A ako vy amatéri v ZSSK zvýšite pohodlie so súpravou ktorá má 343 miest, keď už teraz máte v Pantrografoch s 336 miestami cestujúcich, ktorí Vám stoja? Hlavne, že máte tituly ale matematiku základnej školy neviete. Tak mi dovoľte menší „kurz“ matematiky ZŠ plus fakty, ktoré Vám unikli pri nastavovaní stratégie obnovy vozového parku, ktorá nestojí absolútne za nič, pretože tu máme absolútne zbytočne ďalší koncept EMJ po EPJ radu 671 a PP súprave 951, pričom tam sú kapacity 307 miest pri EPJ 671 a 362 miest pri PP súprave. 19ks je 671 a 10 je 951, tak logicky ma napadá, že nemohli ste pre jednotnosť vozového parku obstarať radšej 29ks 4-dielnych Panterov (rad 660), resp. s vedomím, že na Os/REx vlaky v okolí Bratislavy musíte prevádzkovať 671 vo dvojichach aj aby ste dostali požadovanú kapacitu pre 450 ľudí minimálne ste nemohli pre tamojšie vlaky tendrovať až 6 dielne jednotky s kapacitou 510 miest? Pre Košické Os/REx 5-dielne (421 miest), pre Žilinské Os 4-dielne a pre Os z NZ na Komárno, Štúrovo, Levice+Zvolen+BB a skrátené Os NZ-Galanta + Galanta-Trnava-Senica-Kúty 3-dielne jednotky s kapacitou 247 miest? Vy neviete kde Vám koľko ľudí cestuje a neviete aký nárast počtuj cestujúcich sa má pri budovaní IDS predikovať? To tam potom načo na Rožňavskej platíte tých manažérov marketingu, stratégie, obchodu, prevádzky a podpory tisícovými platmi? Na toto? V Rakúsku by ste mali za takéto „výsledky“ hodinové výpovede a nepísaný doživotný zákaz práce v OBB a dcérskych spoločnostiach. Mohli ste jedným veľkým tendrom vysúťažiť 30 vlakov pre BA región, 30 pre Žilinský región, 30 pre Košický región a 25 pre Novozámocký región. Súťaž na 115 kusov by bola práve to, čo hovoríte, že nevieme vypísať a preto sa nám do tendrov hlási iba Škodovka, lebo malé tendre nie sú pre Stadler, PESA, Alstom a pod. zaujímavé. Tak pre Vaše info skorumpovaní riaditelia v ZSSK: Na stránkach daných výrobcov sú prospekty, kde je vypísané koľko kusov sa dodávalo z ktorého typu EMJ/DMJ a pre koho a sú tam v pohode počty ako 10, 15, 20, 25 a pod. Takže keby ste chceli skutočne moderné vlaky, tak ste tak mohli súťaž nastaviť hoci je na menší počet EMJ. Alebo vypísať veľký tender na 3-4 typovo zhodné EMJ, ktoré by boli rozdielne len kapacitou.

Na východnom Slovensku sa má budovať IDS nasledujúce roky, takže už teraz by ste pre aktuálny počet cestujúcich mali mať pripravené jednotky také aby Vám v 336 miestnom Pantrografe nestálo tak 40-50 ľudí, čo sa Vám bežne v špičke stáva. Takže minimálne 376-386 miestne jednotky je potrebné mať. Pri náraste počtu cestujúcich so zavedením IDS o 5% je potreba 394-404 miest a to s uvažovaním 0% rezervy pri kapatice! Ak tam chcete rezervu ešte 5%, tak treba mať k dispozícií jednotku so 414 až 424 miestami. Otázka: čo urobíte keď Vám tieto jednotky nebudú stačiť?! Spojíte dve, takže Vám jedna celá jednotka vypadne z obehu na inom vozebnom ramene a schválne, že koľko dvojíc takto budete musieť vypraviť od Prešova a Spišskej Novej Vsi v špičke, tak tipujem aspoň 6, čiže 12 jednotiek na 6 obehoch a ostane Vám už len 8, ktoré budete nejak deliť na ramená na Čiernu n. Tisou, Prešov+Lipany a Spiš.N.Ves+Poprad. Fakt „perfektný prepracovaný“ systém.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *