Váš železničný portál
Registrovať sa

Zmluva na elektrifikáciu trate Bánovce nad Ondavou – Humenné podpísaná

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Za účasti ministra dopravy Andreja Doležala, štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jaroslava Kmeťa, generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu a zhotoviteľov zo spoločnosti ELTRA, s.r.o. bola dnes podpísaná zmluva na elektrifikáciu a súvisiace rekonštrukcie na úseku trate Bánovce nad Ondavou – Humenné.

Neelektrifikovaný úsek Bánovce nad Ondavou - Humenné bráni jazde vlakov osobnej dopravy v elektrickej trakcii na celej trase Košice – Humenné. V súčasnosti jazdia diaľkové a medziregionálne vlaky v motorovej trakcii aj na elektrifikovanom úseku Košice – Bánovce nad Ondavou. Elektrifikácia 33,5 km umožní náhradu motorových vozidiel za elektrické na celej 97 kilometrovej trati.

„Veľmi sa teším, že v čerpaní Plánu obnovy a odolnosti SR sme premianti, darí sa nám spĺňať míľniky a toto je jedna z jeho vlajkových lodí. Podpisom zmluvy sa nám podarila veľká vec, investícia totiž v sebe zahŕňa modernizáciu, elektrifikáciu aj dispečerizáciu, čiže plníme komponenty „green“ a „digital“ z plánu obnovy,“ vyzdvihol minister dopravy Andrej Doležal.

Cieľom projektu je zníženie negatívnych dopadov železničnej dopravy na životné prostredie a zlepšenie stavu železničnej infraštruktúry na trati. Okrem zníženia emisií skleníkových plynov povedie elektrifikácia aj k skráteniu jazdných časov vďaka lepšej dynamike jazdy elektrických vozidiel. Komplexná rekonštrukcia a modernizácia železničnej infraštruktúry zlepšia bezpečnosť prevádzky, umožnia zvýšiť maximálnu rýchlosť v závislosti od zvolenej alternatívy, povedú k ďalším časovým úsporám a znížia prevádzkové náklady ŽSR.

Elektrifikácia trate je za dlhé obdobie najvýznamnejší projekt na ekologizáciu železničnej dopravy. Prinesie zlepšenie dopravnej obsluhy veľkej časti východného Slovenska. Po jeho realizácii budú medzi Košicami a Humenným jazdiť elektrické súpravy. Projekt umožní spojiť Humenné, Michalovce, Trebišov a Košice expresmi každých 60 minút oproti súčasnému intervalu 120 minút, čo zlepší spojenie Horného i Dolného Zemplína s metropolou východu - Košicami“, uviedol generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila.

Súčasťou projektu je okrem elektrifikácie aj rekonštrukcia trate a modernizácia zabezpečovacieho zariadenia. To umožní zvýšiť traťovú rýchlosť zo 100 na 120 km/h. Spolu s väčšou dynamikou elektrických vlakov to skráti cestovný čas o niekoľko minút.

Dielo „ŽSR, Elektrifikácia a súvisiace rekonštrukcie na úseku trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“ pozostáva z 3 častí diela (3 stavieb) nasledovne:

Stavba A „ŽST Bánovce nad Ondavou (mimo) – ŽST Strážske (vrátane), KRŽZ, koľ. č. 1“

Stavba B „ŽST Michalovce – staničné zabezpečovacie zariadenie“

Stavba C „ŽSR, Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“

Stavba A „ŽST Bánovce nad Ondavou (mimo) – ŽST Strážske (vrátane), KRŽZ, koľ. č. 1“

Účelom stavby je komplexná rekonštrukcia železničného zvršku a rekonštrukcia železničného spodku koľaje č.1 v úseku Bánovce nad Ondavou – Strážske. Jedná sa o trať s priaznivými smerovými pomermi, preto je vhodná na zvýšenie rýchlosti zo 100km/h na 120km/h. Stavba bude mať pozitívny prínos vo zvýšení traťovej rýchlosti, zlepšení parametrov dopravnej cesty, znížení nákladov na údržbu, zlepší sa plynulosť jazdy a zvýši sa bezpečnosť.

Stavba B „ŽST Michalovce – staničné zabezpečovacie zariadenie“

Ide o integráciu technológii a s tým súvisiacimi stavebnými prácami , ktoré vyplynuli z požiadaviek na ich implementáciu v rámci riadnej, bezpečnej a správnej funkcie staničného zabezpečovacieho zariadenia  v ŽST Michalovce. Súčasťou rekonštrukcie SZZ je aj zrušenie stavadiel na obidvoch zhlaviach, elektrický ohrev výhybiek, demontáž izolovaných stykov a stavebné úpravy technologickej miestnosti vo výpravnej budove pre osadenie nového zariadenia SZZ. Realizáciou stavby B sa výrazne prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy a budú vytvorené podmienky pre dispečerizáciu trate v budúcnosti.

Stavba C „ŽSR, Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“

Účelom stavby je elektrifikácia existujúcej jednokoľajnej železničnej trate v úseku Bánovce nad Ondavou – Humenné,  vykonanie ďalších požadovaných predelektrifikačných prác a zrealizovanie súvisiacej rekonštrukcie na tomto úseku železničnej trate. V stavbe ide predovšetkým o vybudovanie trakčného systému jednosmernej trakčnej sústavy 3 kV na izolačnú hladinu 25kV AC.

Zhotoviteľ: ELTRA, s.r.o.

Hodnota zákazky bola vysúťažená v sume 216 070 505,52 EUR bez DPH. Lehota výstavby je 810 dní odo dňa odovzdania prvého staveniska.

Zdroj: ŽSR
Ilustračná fotografia: Tomas Dvorak

Informácie o fotke:

Dátum 11.05.2023
Miesto
Vlak
Autor Peter Dirga
Zobrazené 2311

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: Zmluva na elektrifikáciu trate Bánovce nad Ondavou – Humenné podpísaná

dodojozef zo dňa 12.5.2023 15:28

Dobrý deň prajem elektrifikáciu ako je uvedené A,B,C , A ale skúsme dokončiť Šurany -Nitra -Leopoldov- kvôli odklonom pri mimoriadnosti nakoľko nemáme motorové rušne na to vhodné. Mám na mysli trať Štúrovo -Blava.

Reagovať

G-man zo dňa 12.5.2023 16:32

Na 120? Ta trať je vhodná pro zvýšení rychlosti na 160 km/h. Např. úsek Michalovce – Strážske, 14 km s jediným obloukem. Panter se rozjede na 160 km/h na 3 kilometrech. Vím, že by to stálo něco navíc (přejezdy, vjezd do ŽST Strážske), ale tratě se dělají na 50 let, ne na 5. Je to škoda, protože dalších 20 let do té tratě na rekonstrukci nikdo nebude chtít dát ani euro.

Reagovať

tratovak zo dňa 12.5.2023 20:26

“ Na 120? Ta trať je vhodná pro zvýšení rychlosti na 160 km/h.”
A čo z toho? Na tých dajme tomu 11 km je rozdiel medzi 120 a 160 aký? 1 minúta? To ETCS, aby sa mohlo jazdiť viac ako 120, sa tam môže namontovať aj za tých 50 rokov…

Reagovať

tratovak zo dňa 12.5.2023 20:28

Poznámka: to s tým ETCS za 50 rokov nie je myslené ako obhajoba toho, že je fajn, že sa tam bude jazdiť jak za krále klacka…🤪

Reagovať

G-man zo dňa 12.5.2023 21:10

Protože to jde díky přírodním podmínkám a úspora doopravdy bude max. 1,5 minuty, ale jen na tom jednom 14 kilometrovém úseku. A minuta k minutě z ostatních úseků a může to být třeba 5 minut na úseku Humenné – Trebišov.
U nás se vážně přemýšlí o zvýšení rychlosti ze 160 na 200 km/h na úseku Pardubice – Choceň (34,7 km). A výsledek? Odstranění 10 úrovňových přejezdů a úspora (Pardubice rozjezd, Choceň průjezd) 2 minuty – na necelých 35 kilometrech. Vaše odpověď ? „A čo z toho?“. Máte pravdu . . . nedělejme nic.
Vždyť je zbytečné i zvedat rychlost na 120 km/h. Největší úspora stejně bude z větší dynamiky elektrických lokomotiv nebo jednotek. Rozdiel medzi 100 a 120 v úseku Michalovce – Strážske bude max. 1,5 minúty – a čo z toho?

Reagovať

tratovak zo dňa 13.5.2023 9:05

Na SVK investične medzi 100 a 120 rozdiel prakticky nie je. Medzi 120 a 160 je astronomický. To z toho…

Reagovať

milloss zo dňa 15.5.2023 7:02

Ked robil Jaspers studiu, tak sme mohli byt radi ze elektrifikacia vysla pri uvazovani so 100km/h. Nastastie sme uz pri projektovani pretlacili zab.zar. a vsetky veci s tym suvisiace nastavené pre 120 km/h. Pretoze povodne sa usek Banovce – Strazske vobec nepocital robit v stavbe elektrifikacie, ale v stavbe inej z vlastnych zdrojov ŽSR, co je v dnesnych podmienkach utopia. Preto pribudla samostatna cast A. V stavbe C je aj zvysok rekonstrukcie zvrsku/spodku rovno na 120km/h uz od zaciatku v úseku Strazske – Humenne. A to hlavne z dovodu ze celý usek Str – HE sa preklada na jednotnu stranu dvojkolajneho nasypu pre buduce mozne zdvojkolajnenie, kedze po zruseni davnej dvojkolajky trat plava z lavej strany na pravu stranu dvojkolajneho nasypu pre vylepsenie parametrov trate.

Reagovať

milloss zo dňa 15.5.2023 7:21

Pre dovysvetlenie pokracujem. Podla posudku geodetov dvojkolajny nasyp vybudovany za Rakusko-Uhorska nevyhovoval pre dynamicke tlaky (nie som odbornik na geodeticke vyrazy) na viac ako 100km/h, preto sa ani nepocitalo prvotne so zvysenim na 120km/h, lebo suma pre elektrifikaciu na 100 a 120 bola niekde inde, ked velku cast je potrebne vlozit do rekonstrukice spodku. Nastastie v konecnej faze procesu projektovania a obstaravania, doslo k zsasadnemu rozhodnutiu a vytvorila sa samostatna stavba A, ktorej realizacia pojde cez žltý FIDIC. Na viac ako 120 km/h sa s tratou ani nikdy nepocitalo z dovodu budovania mimourovnovych krizeni a ETCS, co by rapidne navysilo stavbu pod nazvom Elektrifikacia, ale prinos by bol minimalny. Kto neveri nech si prepocita. Vsetky vlaky stoja a budu stat HE, Str, MI. Treba si uvedmit ze stavba ma nazov Elektrifikacia. Keby sa tomu od zaciatku hovorilo inak, napr. modernizacia, aj studie by boli hodnotene inak. Ale to uz su rozhodnutia prijate pomaly pred 20 rokmi.

Ono je pekne ked sa z modernizacii vydupe co najviac, dopre sa to cita ked je na trati magicka tabulka 160, len treba ostat nohami na zemi a uvodmit si, na co realne mame a ake budu z nasich zelani realne prínosy.

Reagovať

dodojozef zo dňa 15.5.2023 18:36

Dobrý podvečer Vaše návrhy a pripomienky vrátane mojej sú zaujímavé ale prvoradé je aby všetky vlaky na Slovensku išli včas, aby cestujúci bol vždy spokojný nakoľko ich nezaujíma akou rýchlosťou ide vlak ale či príde do určenej stanici včas a ty ostatný ktorý to kritizujú chodia res. cestujú autom. Prvom rade musíme mať kvalitne udržiavané trate a všetko ostatné čo k tomu prináleží.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *