Váš železničný portál
Registrovať sa

Zmeny dopravcov na vlakoch Duslo Šaľa. PSŽ či PKPCI nahradili ZSSK Cargo

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Významnú úlohu pri importe a exporte surovín podniku Duslo Šaľa tvorí železničná doprava. Vlečka tohto závodu je zaústená do stanice Trnovec nad Váhom, odkiaľ denne odchádza záťaž v podobe ucelených vlakov či jednotlivých vozňových zásielok na rôzne smery, respektíve takto do nej aj prichádzajú. Najčastejšou komoditou, ktorá je z tohto závodu exportovaná sú hnojivá v granulovej a kvapalnej forme, ďalej výrobky ako AdBlue, čpavok či gumárenské chemikálie.

Významnú a dominantný podiel pri týchto prepravách donedávna držalo štátne ZSSK Cargo, značne menšiu súkromní dopravcovia. Posledné týždne však v týchto prepravách nastala výrazná zmena. Známe vlaky s modrými vozňami Tads na hnojivá, respektíve nové súpravy s novými kapacitnejšími vozňami od RTI Tadns začali po novom ťahať rušne dopravcu Prvá Slovenská Železničná. Rovnako sa začali objavovať aj na vlakoch smerujúcich do Českej republiky či Poľska cez Čadcu a južným smerom cez Štúrovo.

Vlaky s chemikáliami pre českú Lovochemiu, ktorá rovnako ako Duslo patrí pod skupinu Agrofert začal obsluhovať český dopravca PKP Cargo International.

O vyjadrenie sme požiadali aj spoločnosti Duslo, PSŽ a ZSSK Cargo, zástupcovia všetkých troch spoločností sa zhodne odvolali na obchodné tajomstvo a odmietli sa vyjadriť.

S istotou sa dá povedať, že ZSSK Cargo takto prišlo o ďalšie minimálne státisíce až milióny € v tržbách za takto významné prepravy. Oprieť sa čiastočne môžeme o vyčíslené straty pri prepravách pre Slovalco, kedy ZSSC Cargo argumentovalo, že výpadok prepráv 300 000 ton oxidu hlinitého predstavuje stratu v miliónoch. V tomto prípade sa jednalo o tri páry vlakov týždenne v úseku Kúty - Žiar nad Hronom (Rotterdam) a dva páry vlako v úseku Bratislava Petržalka - Žiar nad Hronom (Koper) a k tomu prislúchajúce vyrovnávky voznňov. Prepravy z Dusla tieto hmotnosti a početnosti vlakov značne prevyšujú.

Hnojivá z Dusla do Nemecka smerujú spravidla 3x týždenne, podľa potreby aj viac krát. Na fotografii je zachytená vyrovnávka prázdnych vozňov na opätovnú nakládku v čele s Papagájom 193.820

Chemikálie pre Lovochemiu začal voziť dopravca PKP Cargo International.

Informácie o fotke:

Dátum 29.04.2023
Miesto
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 3213

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Zmeny dopravcov na vlakoch Duslo Šaľa. PSŽ či PKPCI nahradili ZSSK Cargo

Pendolino zo dňa 29.4.2023 12:50

🙁 od desiatich k piatim

Reagovať

Tomas zo dňa 29.4.2023 17:28

Cele želecnice smeruju tak ako si ludia volia vladu, je to len obraz spoločnosti.
Na porovnanie susedia
https://zdopravy.cz/z-lokalniho-hrace-celoevropsky-dopravce-cd-cargo-ma-uz-pres-60-v-mezinarodnich-prepravach-156698/

Reagovať

Miloš zo dňa 30.4.2023 17:09

Presne ako pise Tomas. Po 15 rokoch vlady zlodejov a korupcnikov je na slovensku zlodejina a korupcia brana ako normal! Aj toto vsetko je len cista korupcia. Za maly poplatok pustime kamaratom so sukromnych spolocnosti prepravy. A preto si potom riaditelia statnych zeleznicnych firiem zabudaju na pumpach ruksaky s 300 tisic eurami!

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 30.4.2023 17:59

Redaktor

To by som úplne netvrdil. K zmene dopravcu môže prísť aj na základe krokov objednávateľa, čiže v tomto prípade Dusla. Napríklad tým, že súťažili nový kontrakt.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *