Váš železničný portál
Registrovať sa

Železničiarov z celého Slovenska odvezie na omšu detská železnica. Na Alpinke posvätia sochu patrónky železničiarov a zvon.

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Celoslovenská železničiarska omša bude na Alpinke

30.4.2022, sobota

PROGRAM

9:10      Požehnanie železnice - stanica Čermeľ

9:15      Odchod protokolárneho pútnickeho vlaku - stanica Čermeľ

9:30      Odchod riadneho vlaku´pre cestujúcich

10:00    Svätá omša, požehnanie zvonu a sochy sv. Kataríny Alexandrijskej - Alpinka

13:00    Odchod vlaku zo stanice Alpinka

 

Na výstavbu zvonice so sochou sv. Kataríny Alexandrijskej môžete prispieť na transparentný účet Detskej železnice Košice. Ďakujeme.

SK 95 0900 0000 0051 6934 7125

Viac o plastike a jej vzniku

ZVONY PRE PÁPEŽA A ŽELEZNICU ODLIAL MLADÝ MAJSTER Z CHOTČE (Korzár, 18.3.2022)

      

Železničiarov z celého Slovenska odvezie na omšu detská železnica. Na Alpinke posvätia sochu patrónky železničiarov a zvon.

Tradičná celoslovenská železničiarska svätá omša sa bude prvýkrát slúžiť aj v Košiciach na Alpinke 30 apríla. Súčasťou slávnosti bude aj požehnanie sochy sv. Kataríny Alexandrijskej, patrónky železničiarov a zvonu, ktoré budé inštalované vo zvoničke na konečnej stanici detskej železnice. Mimoriadny parný vlak pre účastníkov vypravia zo stanice Čermeľ o 9:15.

Pamiatku sv. Kataríny Alexandrijskej - patrónky železničiarov – si slovenská modrá armáda pripomenie bohoslužbou, ktorú bude celebrovať emeritný biskup Mons. Andrej Imrich. Ten  požehná aj drevenú plastiku svätice, ktorú by už v tomto roku chceli dobrovoľníci z detskej železnice inštalovať do zvonice v areáli konečnej stanice. Sochu zhotovil rezbár Vladimír Tinák z Nových Zámkov, ktorý je sám železničiar a rezbárstvo sa stalo jeho koníčkom.

Srdcom zvonice bude 15 kilový zvon, ktorý odlial najmladší slovenský zvonolejár Jakub Voobeľ z Chotče. VIAC O ODLIEVANÍ ZVONU SA DOČÍTATE V REPORTÁŽI ĽUBOMÍRA LEHOTSKÉHO.

„My, profesionálni železničiari sa tešíme, že práve na detskej železnici bude inštalovaná nová socha sv. Kataríny Alexandrijskej, pretože aj medzi mládežou je dobré rozvíjať kult k našej patrónke,“ vysvetľuje zámer zorganizovať podujatia na detskej železnici v Košiciach jej organizátor Jozef Róbert Šmigalla.

Sv. Katarína Alexandrijská žila na konci staroveku a vynikala nielen krásou, ale aj vzdelanosťou. Neskôr uverila v zmysel kresťanstva a vďaka nej aj stovky ďalších ľudí. Odmietla sobáš s pohanským cisárom, za čo ju potrestali bičovaním a mučením na kolese. Na základe zosnovaných intríg a udaní bola napokon sťatá mečom, s ktorým sa tiež zvykne zobrazovať. Je uctievaná ako patrónka dievčat, panien a manželiek; učiteľov, študentov a žiakov; teológov, filozofov a rečníkov; univerzít, knižníc i nemocníc, ale aj všetkých povolaní, majúcich čo dočinenia s kolesom alebo nožom – napr. kolárov, hrnčiarov, mlynárov, šičiek, kníh tlačiarov, obuvníkov a napokon aj železničiarov. Aj tieto atribúty zohľadnil autor Vladimír Tinák, pri vyrezávaní sochy z topoľového dreva.

„Nie je to prvá plastika svätice, ktorú som vyrezával, no každá ma iný príbeh i podobu. Do tejto som vložil korunku, meč, knihu i zlomené koleso. Nie som profesionál, hoci som vyštudoval drevársku priemyslovku vo Zvolene. Pracujem ako mechanik v depe v Nových Zámkoch a reliéfom, sochám či plastikám sa venujem vo voľnom čase, ktorý však vďaka tvorbe prakticky žiadny nemám,“ poodhalil zákulisie tvorby Vladimír Tinák.

Mimoriadny vlak s účastníkmi podujatia bude vypravený v sobotu 30.4. o 9:15 zo stanice Čermeľ. Cestovné je dobrovoľné. Omša sa uskutoční na voľnom priestranstve na Alpinke, v prípade nepriaznivého počasia sa presunie na terasu reštaurácie.

Informácie o fotke:

Dátum 26.04.2022
Miesto Košice
Vlak
Autor Peter Dirga
Zobrazené 589

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *